MENÜ

Aıds

Aıds ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aıds haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.781 Aıds haberi bulunmuştur.

AIDS, HIV etkeni nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalık. AIDS sözcüğü, İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü), bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder ve bireyi çeşitli rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirerek sonunda ölümüne sebebiyet verir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır ve bu süreçte ölümcül enfeksiyonlara ve kansere sıklıkla rastlanır. Kanında HIV taşıyan kişiye HIV pozitif denir. Kavram bütünlüğü sağlamak açısından yaygın olarak HIV/AIDS birleşik terimi kullanılır.

 

Aıds Haberleri

WBC nedir WBC yüksekliği ve düşüklüğü neyin belirtisidir

WBC nedir? WBC yüksekliği ve düşüklüğü neyin belirtisidir?

Tam kan sayımı raporunda yer alan değerlerin ne anlama geldiğini merak eden vatandaşlar, WBC düşüklüğü ya da yüksekliğine ilişkin araştırma yapıyor. Ak ve alyuvar hücreleri alt birimlerinde yer alan birimlerin miktarlarının, boyutlarının ve yoğunluklarının ortaya çıktığı WBC (White Blood Cell), bir diğer anlamıyla beyaz kan hücresi ifadesini taşımaktadır. Peki, WBC düşüklüğü ve yüksekliği neyin belirtisidir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

18.10.2018Sağlık
Genetik mühendisliği yeni iş alanları yaratıyor

Genetik mühendisliği yeni iş alanları yaratıyor

Genetik mühendisliği hem bugün hem de gelecekte birçok yeni mesleğe kapıları açacak. Ancak çözüm bekleyen bazı tartışmalı konular hala sonuçlanmış değil.

17.10.2018Teknoloji
Yanlış AIDS teşhisine ŞAKA dedi

Yanlış AIDS teşhisine "ŞAKA" dedi

İstanbul Kağıthane'de doğum yapan anneye doktor önce, "AIDS'sin bebeğini emziremezsin" dedi. sonra da, "Değilmişsin şaka yaptık" dedi. Doktorla aile arasında arbede yaşandı.

10.10.2018Haber
Grip aşısını unutmayın

Grip aşısını unutmayın

Sık seyahat edenlere grip aşısı yaptırması öneriliyor. Grip aşıları yapıldıktan sonra yaklaşık iki hafta içinde bağışıklık geliştiriyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen ve o yıl salgın yapması beklenen virüsleri içeren aşılar eylül ayından beri piyasada bulunuyor.

6.10.2018Seyahat
Viral enfeksiyon nedir

Viral enfeksiyon nedir?

Havaların soğumasıyla birlikte viral enfeksiyon tanıları çoğaldı. Viral enfeksiyon ateş, halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Peki, viral enfeksiyon tam olarak nedir?

4.10.2018Gündem
Genç kızlara büyümeleri için bir fırsat vermeliyiz

Genç kızlara büyümeleri için bir fırsat vermeliyiz

Malavili Theresa Kachindamoto, ülkesindeki ilk kadın kabile şefi. Onu sıradışı yapan tek özelliği bu değil; 14 yıldır çocuk evliliğine karşı sıfır toleransla savaş yürütüyor. Bugüne kadar binlerce çocuk evliliğini feshetti. 2016 Hrant Dink Ödülü sahibi Kachindamoto ile Uluslararası Hrant Dink Konferansı için geldiği İstanbul’da buluştuk.

29.09.2018Hürriyet Pazar
1992de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına ne ad verildi

1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına ne ad verildi?

1992 yılında, Barcelona'da gerçekleştirilen Olimpiyatlarda birçok branşta mücadele yer aldı. Bu mücadelelerden birisi de Basketbol oldu. Amerikan Basketbol Takımı'nında bulunduğu 1992 Barcelona Olimpiyatları, ABD'nin şampiyonluğuyla tamamlanmıştır. Amerikan Basketbol Takımı, bu turnuvada Dream Team 1 ünvanını almıştı

20.09.2018Gündem
Grip aşısı ne zaman yaptırılır

Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Sonbaharın gelmesi grip vakalarını artırdı. Uzmanlar vatandaşları enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakan grip konusunda uyararak aşı yaptırmaları önerisinde bulunuyor. Öte yandan her yıl 250-500 bin kişi grip ve komplikasyonları nedeniyle ölüyor. Peki, grip aşısı ne zaman yaptırılır?

18.09.2018Sağlık
Her 10 kişiden 9u sepsis hastalığının farkında değil

"Her 10 kişiden 9'u 'sepsis' hastalığının farkında değil"

"Her 10 kişiden 9'u 'sepsis' hastalığının farkında değil"

13.09.2018Merkez
Konak Belediyesinden ücretsiz HIV testi

Konak Belediyesi'nden ücretsiz HIV testi

Konak Belediyesi'nden ücretsiz HIV testi

13.09.2018Konak
“Sebze ağırlıklı beslenme lenfoma riskini yüzde 40 azaltıyor”

“Sebze ağırlıklı beslenme lenfoma riskini yüzde 40 azaltıyor”

“Sebze ağırlıklı beslenme lenfoma riskini yüzde 40 azaltıyor”

13.09.2018Merkez
Çukurova Devlet Hastanesinde Kök Hücre semineri

Çukurova Devlet Hastanesinde 'Kök Hücre' semineri

Çukurova Devlet Hastanesinde 'Kök Hücre' semineri

10.09.2018Merkez
Freddie Mercury kimdir Tanzanyadan Queene

Freddie Mercury kimdir? Tanzanya'dan Queen'e!

Freddie Mercury, Queen müzik grubunun efsanevi ismidir. Tanzanya'da dünyaya gelen ve İngiltere'de müziğe adım atan Freddie Mercury, 'We Are the Champions' gibi şarkılarıyla geniş kitlelere hitap etmiştir. Peki, dünya üzerinde müziğe yön veren önemli isimler arasında yer alan Freddie Mercury kimdir? İşte, o isim hakkında merak edilenler

5.09.2018Magazin
Kilosu 4.500 TL... Krallar tercih ediyordu, dünyada yoğun talep görüyor

Kilosu 4.500 TL... Krallar tercih ediyordu, dünyada yoğun talep görüyor

Dünyada uzun yıllardır Çin, Sri Lanka ve Hindistan'da üretilen ve Türkiye'de ise 5 yıl önce üretimine başlanan ‘beyaz çay’ hasadı Doğu Karadeniz’de başladı. Beyaz çay, Araplardan yoğun talep görüyor.

1.09.2018Ekonomi
Kudret narının faydaları neler Kudret narının yararları

Kudret narının faydaları neler? Kudret narının yararları

Yüzyıllardır birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kudret narının faydaları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Özellikle cinsel gücü arttırdığı belirtilen kudret narının birçok soruna şifa olduğu iddia ediliyor. Peki, kudret narının faydaları neler?

31.08.2018Sağlık
Adını kesin bir yerlerde duymuşsunuzdur: Kombu çayı

Adını kesin bir yerlerde duymuşsunuzdur: Kombu çayı

Son dönemin en çok konuşulan içeceklerinden biri 'kombu çayı' ya da dünya genelinde bilinen adıyla 'kombucha'. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler sürekli birbirlerine tavsiye ediyor, Facebook gruplarında insanlar nasıl yaparız diye bilgi almaya çalışıyor, birbiriyle maya paylaşıyor.

29.08.2018Mutfak Tüyoları
Emmanuel Eboue kimdir Hangi takımda oynadı

Emmanuel Eboue kimdir? Hangi takımda oynadı?

Galatasaray'ın ve Arsenal'in eski oyuncusu Emmanuel Eboue, intihar ettiğine yönelik iddiaların ardından kamuoyunun sorguladığı isim oldu. Futbola ülkesi Fildişi Sahillerinin takımı JMG Academy Abidjan'da başlamasının ardından 2005 yılında Arsenal tarafından keşfedilen Emmanuel Eboue, 6 yıl burada oynamasının ardından Galatasaray'a transfer olmuş ve 4 yıl da burada oynamıştır. Peki, Emmanuel Eboue kimdir? İşte, merak edilen ismin son kulübü ve hakkında merak edilen bazı bilgiler

27.08.2018Spor Arena
Googledan işitme engellilere yönelik çözüm

Google'dan işitme engellilere yönelik çözüm

Google, işitme engelli Android kullanıcılarına yönelik yeni bir sistem geliştiriyor. İşitme engelli kullanıcılar yayınlanacak güncelleme ile daha iyi duyabilecek.

17.08.2018Teknoloji
Fuhuş operasyonunda iki kadında HIV virüsü çıktı

Fuhuş operasyonunda iki kadında HIV virüsü çıktı

Fuhuş operasyonunda iki kadında HIV virüsü çıktı

8.08.2018Salihli
Fuhuş operasyonundaki kadınlar HIV çıktı

Fuhuş operasyonundaki kadınlar HIV çıktı

MANİSA’nın Salihli ilçesinde, düzenlenen fuhuş operasyonunda gözaltına alınan ve sevk edildikleri hastanede HIV virüsüne rastlanan Uganda ve Ukrayna uyruklu iki kadın, sınır dışı edildi. Aynı operasyonda kadınları fuhşa zorladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 şüpheli ise serbest bırakıldı.

8.08.2018Gündem
Türkök 783 kişiye ‘can’ oldu

Türkök 783 kişiye ‘can’ oldu

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen ‘Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’ (TÜRKÖK) projesinde, üç yıllık kemik iliği bağışçı sayısı hedefine ulaşıldı ve bu süreçte sayı 339 bin 24 oldu.

8.08.2018Ankara
Türkiyede 2030a kadar 15 bin hayat kurtarılabilir

"Türkiye'de 2030'a kadar 15 bin hayat kurtarılabilir"

"Türkiye'de 2030'a kadar 15 bin hayat kurtarılabilir"

27.07.2018Merkez
Tırnak mantarı nedir Tırnak mantarı tedavisi

Tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı tedavisi

Havaların ısınması mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaya başladı. Mantarların en çok görüldüğü yerlerden biri de ayak tırnakları. Başlangıçta bir kozmetik sorun gibi görünen tırnak mantarının, tedavi edilmemesi durumunda, sosyal ve psikolojik sorunlara, iş ve aile hayatında başarısızlık ve mutsuzluklara neden olabilir. Peki, tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

18.07.2018Gündem
Kantaron yağının faydaları nelerdir

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Kantaron yağının faydaları birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Cilde ve saça olan faydasıyla bilinen kantaron yağı nedir? Faydaları nelerdir?

13.07.2018Sağlık
Hepatit E nedir

Hepatit E nedir?

Hepatit E virüsünün neden olduğu karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan iltihabi karaciğer hastalığıdır.

12.07.2018Gündem
Zatürre nedir Zatürre tedavisi nedir

Zatürre nedir? Zatürre tedavisi nedir?

Zatürre, zamanında müdahale gerçekleşmezse ölümcül olabileceği gibi, yaşam kalitesini de düşüren ateşli bir hastalıktır. Genellikle ateş, öksürük balgam gibi belirtileri bulunan Zatürre, ilerleyen evrelerde ciddi nefes darlığı, tansiyon ve bilinç bulanıklığına neden olabilmektedir. Peki, belirtileri belli olan Zatürre nedir ve tedavisi nasıl yapılacak? İşte, oldukça tehlikeli olan bu hastalık hakkında detaylı bilgiler

10.07.2018Gündem
Fuhuş operasyonunda tutuklanan Gürcü kadında HIV

Fuhuş operasyonunda tutuklanan Gürcü kadında HIV

ADANA’nın Kozan ilçesinde düzenlenen fuhuş operasyonunda tutuklanan Gürcistan uyruklu M.S.’de (49) AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü tespit edildi.

10.07.2018Çukurova
Korkunç gerçek fuhuş operasyonu sonrası ortaya çıktı

Korkunç gerçek fuhuş operasyonu sonrası ortaya çıktı

Adana'nın Kozan ilçesinde düzenlenen fuhuş operasyonunda tutuklanan Gürcistan uyruklu M.S.'de (49) AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü tespit edildi.

10.07.2018Gündem

Fuhuş operasyonunda tutuklanan Gürcü kadında HIV virüsü

Fuhuş operasyonunda tutuklanan Gürcü kadında HIV virüsü

10.07.2018Kozan
Tükürük miktarının azalması bazı hastalıkların habercisi olabilir

"Tükürük miktarının azalması bazı hastalıkların habercisi olabilir"

"Tükürük miktarının azalması bazı hastalıkların habercisi olabilir"

9.07.2018Merkez
AIDSe çare bulundu mu

AIDS'e çare bulundu mu?

Harvard Üniversitesi'nde yapılan HIV aşısı araştırmaları sonuç verdi. Geliştirilen AIDS aşısının bazı AIDS hastaları için olumlu sonuçlar vererek bağışıklık sistemini olumlu etkilediği tespit edildi.

9.07.2018Teknoloji
Melisa çayı nedir Melisa çayının faydaları nelerdir

Melisa çayı nedir? Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayı nedir sorusu birçok kişi tarafından sorgulanmaya ve merak edilmeye başlandı. Birçok hastalıkla baş edebilen melisa çayının oldukça fazla yararı bulunuyor. Peki, Melisa çayı nedir? Melisa çayının faydaları nelerdir?

7.07.2018Sağlık
LYM nedir LYM düşüklüğü nedir

LYM nedir? LYM düşüklüğü nedir?

LYM nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bir çeşit akyuvar hücresi olan LYM, bağışıklık sisteminin bir parçası olarak vücutta yer alıyor. Peki, LYM nedir? LYM düşüklüğü nedir?

6.07.2018Sağlık
Kepez BSMye yeni poliklinik

Kepez BSM'ye yeni poliklinik

Kepez BSM'ye yeni poliklinik

4.07.2018Antalya
HIV’li çiftte ilaç sonuç verdi: Asistan ve bebekte tahlil negatif

HIV’li çiftte ilaç sonuç verdi: Asistan ve bebekte tahlil negatif

Diyarbakır’da uzman doktorlar ile tecrübeli asistanların girmek istemediği HIV’li kadının doğumunda parmağına iğne batan asistan D.D.’nin ve bebek S.K.’nın son testlerinde HIV’e rastlanmadı. Taşıyıcısı koca ile virüsü bulaştırdığı eşinde de ilaç tedavisi sonuç verdi.

4.07.2018Gündem
10 soruda havuzda  dikkat etmeniz gerekenler

10 soruda havuzda dikkat etmeniz gerekenler

Havuza girmek, serinlemek için harika bir yöntem. Ama attığımız her kulaçta pek çok soru da peşimizden geliyor. Acaba sağlıklı mı? Hijyenik mi? İnfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Zehra Çağla Karakoç’un tavsiyelerine kulak verin; güvenle yüzün.

29.06.2018Hürriyet Cumartesi
Bir aile(nin) hikâyesi

Bir aile(nin) hikâyesi

Anne Enright, İrlanda’nın Atlantik kıyısındaki küçük bir kasabada başlayıp aynı yerde sonlanan romanı ‘Yeşil Yol’da dağılmış bir ailenin her bir bireyinin hayal kırıklıklarını, bencilliklerini, birbirleriyle kopukluklarını ve aralarındaki bağları anlatıyor...

28.06.2018Kitap Sanat
Leyla Bilginel Dengue Fever tedavisi için İstanbulda

Leyla Bilginel 'Dengue Fever' tedavisi için İstanbul'da

Bir süredir Tayland'da yaşayan Leyla Bilginel sivri sinek ısırması sonucu hastanelik olmuştu. 'Dengue Fever' isimli hastalığa yakalanan Leyla Bilginel gözyaşları içinde yardım istemişti. Sağlık Bakanlığı, Bilginel'in yardım çağrısına cevap verdi. Tayland'a giden Türk doktorlar Bilginel'i İstanbul'a getirdi.

22.06.2018Magazin
Sınır Tanımayan Doktorlara cinsel istismar suçlaması

Sınır Tanımayan Doktorlara cinsel istismar suçlaması

Yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorların (Medecins Sans Frontiers / MSF) çalışanlarının Afrika’da muhtaçlar ile ilaç karşılığında cinsel ilişki kurduğu iddia edildi.

22.06.2018Dünya
Dangue virüsü nedir Dang humması hastalığı nedir

Dangue virüsü nedir? Dang humması hastalığı nedir?

Dangue virüsü nedir sorusu ünlü oyuncu Leyla Bilginel'in hastalanmasının ardından binlerce kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Dang hummasına yakalanan Oyuncu Leyla Bilginel'in hastanede yaşam mücadelesi devam ediyor. Peki, Dangue virüsü nedir? Dang humması hastalığı nedir?

18.06.2018Gündem
Bodrum ve İstanbulu çok seviyorum bu yaz oralarda karşılaşabiliriz

Bodrum ve İstanbul'u çok seviyorum bu yaz oralarda karşılaşabiliriz

Defile, katalog çekimleri ve sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle ülke ülke dolaşan Doutzen Kroes, bu tempoya kısa bir mola verdi ve Amsterdam’da Tülay Demir Oktay’ın sorularını yanıtladı.

14.06.2018Magazin
Leyla Bilginelden kötü haber Gözyaşları içinde sevenlerinden dua etmelerini istedi

Leyla Bilginel'den kötü haber! Gözyaşları içinde sevenlerinden dua etmelerini istedi

Bir süredir Tayland'da yaşayan Leyla Bilginel'den üzücü haber geldi. Sivrisinek ısırması nedeniyle 'Dengue Fever' isimli hastalığa yakalanan Leyla Bilginel, sevenlerine mesaj gönderdi. Oğluyla birlikte Tayland'da yaşayan ünlü isim,' Dua edin ne olur bir an önce iyileşeyim! Çok hastayım' sözlerini gözyaşlarıyla aktardı.

13.06.2018Magazin
Kaynana geline dava açtı Gizleyerek suç...

Kaynana geline dava açtı! Gizleyerek suç...

İmam nikâhıyla birlikte olduğu adamdan bir kız çocuğu dünyaya getiren kadın, yıllar sonra ölen eşine HIV virüsü bulaştırdığı gerekçesiyle yargılandı. Savcılık “Cinayet” dedi, mahkeme ise “İlliyet bağı yok” diyerek beraat kararı verdi

11.06.2018Gündem
HIV virüslü çocuk, ailesiyle umreye gitti

HIV virüslü çocuk, ailesiyle umreye gitti

HIV virüslü çocuk, ailesiyle umreye gitti

9.06.2018Şanlıurfa
Bu kez de Bakanlık hatalıymış

Bu kez de Bakanlık hatalıymış

HIV’lı kan davasında itiraz üzerine dosyayı tekrar ele alan Danıştay, bu sefer Sağlık Bakanlığı’nı hatalı buldu.

7.06.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Bu adamla aynı karede yer almak ister misiniz

ÖNCEKİ akşam Londra’da Hyde Park’taki Roger Waters konserini izlemeye gelen çok sayıda büyük patron vardı sanırım.

7.07.2018

Bodrum ve İstanbul'u çok seviyorum bu yaz oralarda karşılaşabiliriz

Defile, katalog çekimleri ve sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle ülke ülke dolaşan Doutzen Kroes, bu tempoya kısa bir mola verdi ve Amsterdam’da Tülay Demir Oktay’ın sorularını yanıtladı.

14.06.2018