MENÜ

Agatha Christie

Agatha Christie ile ilgili tüm haberleri, son dakika Agatha Christie haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Agatha Christie haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 447 Agatha Christie haberi bulunmuştur.

Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan (15 Eylül 1890 – 12 Ocak 1976), İngiliz yazar, polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısıdır. 

Agatha Christie Haberleri

Ediz Hun ilk kez sahnede

Ediz Hun ilk kez sahnede

Agatha Christie’nin ölümsüz eseri 'On Küçük Zenci' Türkiye prömiyerini yaparken, Ediz Hun ilk kez tiyatro sahnesinde seyirciyle buluşuyor.

15.10.2019Kitap Sanat
Bunu saymayız Başkomserim

Bunu saymayız Başkomserim!

Ahmet Ümit’in üç öyküden oluşan yeni kitabı tadımlık da olsa Başkomser Nevzat’la özlem gidermemizi sağlıyor. Üç öykü bir yapbozun parçalarını tamamlar gibi hem İstanbul’u hem de insanı farklı yönlerden inceleyerek okura insan olmaya dair sorular soruyor. Üç farklı mekân, üç farklı tutku, üç farklı sır...

3.10.2019Kitap Sanat
Ahmet Ümit’le yeni İstanbul üzerine Beyoğlu küllerinden doğacak

Ahmet Ümit’le yeni İstanbul üzerine "Beyoğlu küllerinden doğacak"

Kayısı rengi güneş ışığı, rengârenk kıyafetler, havada süzülen su baloncuklarıyla İstiklal Caddesi cıvıl cıvıl. Ekvadorlu müzisyenler, aşk tazeleyen İspanyol-Rus çift, İranlı, Arap, Türk, neşeyle gülümseyen insanlar... Beyoğlu’nu en son ne zaman böyle gördüğümü hatırlamıyorum. Belki 10 yıl olmuştur. Ahmet Ümit son kitabında şehrin yeni yüzüne bakmış, buradan üç hikâye anlatmış. Yazarla ‘Aşkımız Eski Bir Roman’ çıkmadan hemen önce buluştuk. Değişen İstanbul’u ve gelecek umutlarını konuştuk.

15.09.2019Hürriyet Pazar
Tartan polisiyeleri

Tartan polisiyeleri

‘Tony Veitch Belgeleri’, William McIlvanney’nin öncülük ettiği ‘Tartan Polisiye’ akımının tipik bir örneği; karanlık, sert ve eleştirel bir kara roman. Anti-otoriter duruşuyla dedektif Laidlaw aslında bir anti-kahraman. Umutsuzca aradığı vicdan ve adalet.

15.08.2019Kitap Sanat
Evde keramet mi var

Evde keramet mi var?

Yaz ekranının romantik komedi kahramanları bu yıl aynı çatı altında buluşuyor.İZLEMEDEN GEÇMEYİN Elçin Yahşi öneriyor

Ünlü Orient Ekspresi yeniden raylara döndü

Ünlü Orient Ekspresi yeniden raylara döndü

1883 ile 1977 yılları arasında Paris-İstanbul seferini yapan ünlü Orient Ekspres'in restore edilen vagonları Paris'teki Doğu Garı’nda (Gare de l'Est) sergileniyor. Fransız demiryolu operatörü SNCF ise ünlü treni tekrar raylara döndürmeyi düşünüyor.

12.06.2019Seyahat
Suratınızda tebessüm: ‘Bence Katil Öldürdü’

Suratınızda tebessüm: ‘Bence Katil Öldürdü’

Kurtcebe Turgul’un ilk kitabı ‘Bence Katil Öldürdü’nün son sayfasını çevirdiğinizde suratınızda tebessüm, beyninizin derinliklerinde kitapta karşınıza çıkan garip bilgiler ve farklı bir lezzet kalıyor.

31.05.2019Kitap Sanat
‘İstanbul Treni’nde  eğlenceli ve melankolik  bir yolculuk

‘İstanbul Treni’nde eğlenceli ve melankolik bir yolculuk

Graham Greene’in kaleme aldığı ‘İstanbul Treni’, 1930’larda bir kış gecesi Ostende’den İstanbul’a uzanan bir seyahatte farklı yolcuların başlarından geçenleri ve kesişen hayatlarını melankolik bir atmosferde eğlenceli bir dille anlatıyor.

2.05.2019Kitap Sanat
En çok kitap okunan ülke Hindistan

En çok kitap okunan ülke Hindistan

DÜNYADA en çok kitap okunan ilk 10 ülke arasında 6 Asya ülkesi, 4 Avrupa ülkesi yer alırken, her vatandaşın haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okuduğu Hindistan, en çok kitap okunan ülke olarak dikkati çekiyor.

24.04.2019Kitap Sanat
Çözdükçe dolanan bir polisiye

Çözdükçe dolanan bir polisiye

Çağının en üretken yazarlarından, polisiye ustası Agatha Christie’den, Türkçeye ilk kez çevrilen bir roman: Örümcek Ağı. Tüm karakterleri, hepsinden şüphelendirebilecek kadar iyi tanıtan bir kapalı oda polisiyesi bu...

8.04.2019Kitap Sanat
Haftanın yeni çıkan kitapları: Mürekkebi kurumadan...

Haftanın yeni çıkan kitapları: Mürekkebi kurumadan...

Romandan, kişisel gelişme, araştırmadan tarihe farklı türlerde haftanın yeni çıkan kitaplarını derledik...

22.02.2019Kitap Sanat
Agatha Christienin ünlü karakteri Dedektif Hercule Poirot nerelidir

Agatha Christie'nin ünlü karakteri Dedektif Hercule Poirot nerelidir?

Polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri olan Agatha Christie, eserleriyle genç nesle ulaşmaya devam ediyor. Agatha Christie’nin en tanınan karakteri ise dedektif Hercule Poirot’tur. Peki, Agatha Christie'nin birçok romanında yer alan dedektif Hercule Poirot nerelidir?

15.01.2019Gündem
Kara Hafta Festivali bu yıl Mike Hammer anısına

'Kara Hafta Festivali' bu yıl Mike Hammer anısına

Kara Hafta Festivali’ni bu yıl Pera Palace'ta efsane polisiye karakter Mike Hammer anısına gerçekleştirilecek. Festival kapsamındaki tüm etkinlikler iki gün boyunca ücretsiz olarak herkesin katılımına açık olacak.

8.11.2018Kitap Sanat
Kara Hafta bu yıl Mike Hammer anısına

Kara Hafta bu yıl Mike Hammer anısına

Polisiye edebiyat yazarları ile okurlarını bir araya getirecek olan Kara Hafta bu yıl dördüncü kez gerçekleşiyor. 23 ile 24 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlikte bu kez Mike Hammer rüzgarı esecek.

7.11.2018Keyif
Yazmak, gerçekle yüzleşmeyi kolaylaştırıyor

Yazmak, gerçekle yüzleşmeyi kolaylaştırıyor

Kafam Bozuk adlı romanıyla okuruyla buluşan Necati Göksel, kitabının hazırlanış sürecini, çağımız edebiyatına bakışını anlattı.

15.10.2018Keyif
Eğer yayıncı olmasaydım...

Eğer yayıncı olmasaydım...

Yayıncılık ve yayınevi yöneticiliği yapmasaydım, çevirmenlerin önemini bu derece anlayamazdım. Çeviri ağırlıklı yayın yapan yayınevleri için hayati öneme sahiptir çevirmenler.

3.10.2018Kitap Sanat
BMGKda Suriyede kimyasal silah tartışması

BMGK'da "Suriye'de kimyasal silah" tartışması

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Suriye'deki kimyasal silah varlığı üzerine düzenlenen oturum, Rusya ile İngiltere ve ABD temsilcilerinin tartışmasına sahne oldu.

6.09.2018Dünya
Harry Hole’ü kim öldürebilir

Harry Hole’ü kim öldürebilir?

Jo Nesbo’nun belalısı, biz okurların ise biricik kahramanı Harry Hole, Doğan Kitap’tan yayımlanan ‘Polis’ ile yine bizimle... Başta Jo Nesbo duygularımızla oynuyor. Her sayfada “Ya öyleyse...” gerilimi sizi yiyip bitiriyor. Ama her zamanki Harry Hole keyfini alacağınızın da garantisi var...

19.07.2018Kitap Sanat
Boğaz’ın 6 muhteşem tarihi yalısı

Boğaz’ın 6 muhteşem tarihi yalısı

Boğaziçi tarih boyunca güzelliği ile insanları büyülemiş bir su kanalıdır. Günümüzde bile bu kadar yoğun bir yapılaşmayla boğulmuş olmasına rağmen boğazdan geçerken suyun akışına ve hemen yanında bulunan yalılara bakmaya doyamıyoruz. Gemi trafiği ve yapılaşma nedeniyle zaman zaman zarar görseler de hepimizin hayallerini süsleyen bu yalıların hikayelerini sizin için araştırdık.

28.06.2018Hayat
Dolomiti Dağları’nda, uzun ince bir yolda..

Dolomiti Dağları’nda, uzun ince bir yolda..

Kuzey İtalya’da, Alpler’e dahil Dolomiti Dağları’nda yaptığımız yürüyüşler zümrüt rengi ve efsanevi bir gölden yemyeşil yaylalara, şırıl şırıl akan derelere, zaman zaman bindiğimiz telesiyejlere bin bir dekorla ‘unutulmazlarımız’ arasına girdi...

11.06.2018Seyahat
Agatha Christie hayranlarına müjde

Agatha Christie hayranlarına müjde!

Polisiye edebiyatın kraliçesi Agatha Christie’nin Türkiye’de hiç yayımlanmamış romanı 'Örümcek Ağı', Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

31.05.2018Kitap Sanat
‘Örümcek Ağı’ Raflarda

‘Örümcek Ağı’ Raflarda

Polisiye edebiyatının önemli isimlerinden Agatha Christie’nin Türkiye’de hiç yayımlanmamış romanı Örümcek Ağı, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

30.05.2018Kitap Sanat
Disleksinin farkında mısınız

Disleksinin farkında mısınız?

Başlığın kırmızıyla yazılan ilk kelimesini okuyabildiniz mi? Orada ‘Disleksinin’ yazıyor. Öğrenme zorluğu yaşayan çocukların çoğu harfleri böyle görüyor. Disleksi her 10 çocuktan birinde görülüyor. Bu da her sınıfta en az 1 ya da 2 dislektik çocuk var demek. Fark edilmediğinde ve özel eğitim verilmediğinde bu çocuklar başarısız, uyumsuz diye damgalanıyor.

24.02.2018Gündem
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

Biz oyuncular fantezi dünyasında yaşıyoruz

Biz oyuncular fantezi dünyasında yaşıyoruz

Agatha Christie’nin aynı isimli klasikleşmiş romanından beyazperdeye uyarlanan “Doğu Ekspresinde Cinayet” filmi, 10 Kasım’da vizyona girdi. Barbaros Tapan, Londra’da filmin başrol oyuncuları Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley ve Josh Gad ile Kelebek için bir araya geldi.

25.11.2017Magazin
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

Polisiyeye katkı ödülü

Polisiyeye katkı ödülü

POLİSİYE edebiyatını merkeze alan 3. Kara Hafta İstanbul Festivali, DenizBank ana sponsorluğunda Pera Palace Hotel Jumeirah’ta başladı.

17.11.2017Kitap Sanat
Sirkeci Garında

Sirkeci Garı'nda

Kenneth Branagh’ın yönettiği, başrolünde Branagh’ ın yanı sıra Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Judi Dench ve Willem Dafoe’nun yer aldığı ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’in Türkiye’deki ilk gösterimi önceki akşam yapıldı.

9.11.2017Kitap Sanat
İstanbulda Kara Hafta

İstanbul'da Kara Hafta!

Polisiye yazının ustaları İstanbul'da buluşuyor... Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan Kara Hafta İstanbul Festivali, 17 ve 18 Kasım tarihleri arasında Pera Palace Hotel Jumeirah'ta gerçekleşecek.

8.11.2017Keyif
Modern zamanların masalcısı: Delal Arya

Modern zamanların masalcısı: Delal Arya

Çağdaşlarının arasında dikkat çeken Delal Arya, anlatısındaki fantastik olayları tarihin önemli kişileri ve mekânlarıyla besliyor. Arya, beş kitaptan oluşan ‘Pera Günlükleri’ serisinde İstanbul’un büyülü tarihini üflüyor genç okurların kalbine.

26.10.2017Kitap Sanat
Doğu Ekspresi tekrar Sirkeci’de

Doğu Ekspresi tekrar Sirkeci’de

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenmeye başlayan İKSV Galaları kapsamda Agatha Christie’nin ünlü romanı ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’in Türkiye prömiyeri 7 Kasım Salı akşamı 21.00’de, Doğu Ekspresi yolculuğunun başlangıç durağı Sirkeci Garı’nda yapılacak.

23.10.2017Kitap Sanat
Agatha Christie’nin otelinde yazdım

Agatha Christie’nin otelinde yazdım

İkinci kez Kahire’ye gittiğimde ‘Nil’de Ölüm’ün otelinde başka bir heyecanı yaşadım. Uçaktan indik ve ‘Nil’de Ölüm’ romanının mekânına, Old Cataract Oteli’ne geldik...

28.09.2017Kitap Sanat
Sonbaharda içimizi açacak 66 güzel şey

Sonbaharda içimizi açacak 66 güzel şey

Belki İzmir, Ankara ya da Antep’tesiniz; o ünlü şarkıdaki gibi üstü çiğ kaplı bir sonbahar gülüne denk geldiniz… Ola ki Trakyalısınız; salkım salkım güzgülü üzümleri duruyor önünüzde… Yahut Karadeniz’de sağı-solu güzgülü çiğdemleri bastı; anladınız ki ufak ufak yaylaları boşaltma vakti... Biliyoruz canım, ağlamadınız; hüzünlüsünüz sadece. “Ya sevmeyi bilmedim yıllarca / Ya sevince geç kaldım” diye hayıflanmamak için... Durun ya, yazın hercailiği geçti ama kışın donukluğuna daha çok var.

23.09.2017Hürriyet Pazar
Orijinalini aratmıyor

Orijinalini aratmıyor

Benjamin Black, John Banville, Raymond Chandler ve Philip Marlowe isimlerinin yan yana geldiği ‘Siyah Gözlü Sarışın’ yaz aylarının en güzel sürprizi oldu. Benjamin Black, iç dünyasını didiklediği ünlü roman kahramanı Philip Marlowe’un hayat felsefesini de, orijinalinden daha fazla vurgulayarak dillendiriyor.

7.09.2017Kitap Sanat
Paralar Siirtli sevgiliden

Paralar Siirtli sevgiliden

Bir sinemacı ‘Vatan şaştı’ diye tweet attı… Bir kadın, cinayetin canlı görüntüleri için TV’lerle sıkı pazarlığa oturdu... Bir sosyal medya kullanıcısı Vatan’ın dizideki rolü için oğlunu “önerdi”... “Ahlaki düşkünlüğümüzün turnusol kâğıdı” olarak nitelendirebileceğimiz cinayet için polisiye çözümlemelerdeki dehamızı da sergiledik… Hayatında hiç Agatha Christie okumamışlarımız Hercule Poirot’luğa bile soyundu... Cinayet kadar merak edilen, Filiz Aker’in girift ilişkileriydi. Bu gücü nereden elde etmişti? Silahla ve parayla ilişkisi neydi? En yakınındaki isimlerden biri olan yeğeni Gürbüz Acar’la Yalova’da konuştuk...

30.08.2017Gündem
Yol yapabilirsin, bina yapabilirsin ama... Bu şehri yapamazsın

Yol yapabilirsin, bina yapabilirsin ama... Bu şehri yapamazsın

Geçen ay, Beyoğlu hakkında bir yazı dizisi hazırlamış, haftalar boyunca semti en iyi bilenlerle konuşmuş, son yıllardaki değişimin nedenlerini araştırmıştık. Çınar Oskay’ın konuştuğu isimlerden biri, Beyoğlu’nda geçen üç polisiye roman yazan Ahmet Ümit’ti. Ümit röportaj sırasında “Okuyucularımız için bir tur yapalım” deyince, müteşekkir kalarak teklifi hayata geçirdik ve soluğu geçen pazar Pera’da aldık. Okurlarımızla Kuledibi’nden başlayan gezimiz, Taksim’de sona erdi. Facebook üzerinden canlı yayımlanan tura hâlâ katılabilirsiniz. Nasıl mı?

Yazar Sonuçları

Kültür turizminin eksik yanı

Rıfat Ilgaz adına Cide’de Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’nun düzenlediği Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali dün başladı.

12.07.2019

‘Kara Hafta’ başlıyor

23-24 Kasım arasında Pera Palas otelinde ‘Kara Hafta’ etkinlikleri gerçekleştirilecek.

22.11.2018

Hediye sektörü sanat dünyasını keşfediyor

BİR sergiye gittiğimde oradan bir anı objesi, bir konsere gittiğimde o orkestranın ya da solistin bir CD’sini mutlaka alırım.

25.10.2018

Kaşıkçı’nın dublörünü ele veren detay

Cemal Kaşıkçı cinayeti Agatha Christie’nin romanlarını aratmayacak şekilde ilerliyor. Cinayetle ilgili her türlü detayı planlayanlar, yine de bazı yerlerde açık bırakmışlar.

22.10.2018

Ünlü dedektifler ve yardımcıları

Dedektif yardımcısı denilince aklı ilk gelen kişi Sherlock Holmes’ün Dr. Watson’ınıdır.

22.10.2018

Beyaz saça özgürlük!

Instagram kullanıcıları her gün kendi kendilerine bir akım yaratıyor, yetişmek cidden zor. En son kadınlar arasında sıfır makyajsız, filtresiz, doğal fotoğraf çektirmek moda oldu mesela.

22.07.2018

Son 90 dakika

Agatha Christie'nin 10 Küçük Zenci'si gibi haftaları tek tek saydı Galatasaray taraftarı ve artık sona gelindi. Son hafta son 90 dakika; Galatasaray'ın, Galatasaraylıların özlediği şampiyonluğa ulaşmaları için geriye kalan süre.

14.05.2018

Bütün Marvel kahramanları buraya

Marvel Sinematik Evreni’ni bir araya getiren ve yapım süreci 10 yılı bulan yeni Avengers filmi “Sonsuzluk Savaşı”, serinin takipçileri ve fantastik sevenler için ideal seçim! Annette Bening’in oyunculuğuyla parlayan “Yıldızlar Asla Ölmez”, Avrupa yapımı felaket filmi “Bir Nefes Ötede” ve Agatha Christie sevenlere de “Çarpık Evdeki Cesetler”, haftanın diğer seçenekleri…

26.04.2018

Sabancı soyadını taşımak büyük sorumluluk

İlk hayali dünya çapında bir piyanist olmaktı... Yıllar geçti, çikolata fabrikası kurmayı düşlemeye başladı. Ve bugün... Ailesinin piyanisti, iş dünyasının önde gelen ismi. Aynı zamanda birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif olarak yer alan, “İyi planlarsan her şeye zaman ayırabilirsin” diyen Demet Sabancı Çetindoğan’dan yüksek tempoya kısa bir mola vermesini rica ettim. Oturduk hayallerden dev projelere, Amerikan menülerine giren menemenden Sabancı soyadının ağırlığına her şeyi konuştuk. İşte o keyifli buluşmadan geri kalanlar...

16.04.2018

Yeni bir kitaplık kurmanın tam zamanı, polisiye dahil

2017’nin ödül alan kitapları, yazarları açıklandı.

18.01.2018

Ve Şener Şen de ‘biber gazı’ yer...

Yavuz Turgul imzalı ‘Yol Ayrımı’, Mazhar adlı bir işadamının geçirdiği kazanın ardından acımasız yanlarını bırakarak iyi bir insana dönüşmesini anlatıyor. Öykü bir büyük burjuvanın portresini çizerken gündelik hırslar içinde kaçıp giden anlara ve mutluluklara vurgu yapıyor. Film, Şener Şen’in kariyerinde ilk kez ‘biber gazı’ yediği yapım olarak tarihe geçecek.

10.11.2017