Gündem Haberleri

  23 kişiden 8'i cezaevinde

  İzmir
  02.02.2005 - 09:58 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Urla ilçesindeki Barbaros Çocuk Köyünde “cinsel taciz ve ilişkiye girme” iddiasıyla dün göz altına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 23 kişiden 8'i tutuklanarak cezaevine konuldu. Zanlı durumundaki çocuklardan 6'sı, tedbiren muhafaza altına alındı.

  Urla Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, adliyeye sevk edilen 23 kişinin tek tek ifadesini aldı. Gök, 5'i “bakıcı anne” olmak üzere 8 görevli ile zanlı olarak getirilen bir çocuğu da yaşı itibariyle cezai ehliyeti olmadığı gerekçesiyle serbest bıraktı.

  Savcı Gök, aralarında Çocuk Köyü çalışanları ve Çocuk Köyü'nde kalan çocuklar da dahil olmak üzere 14 kişiyi nöbetçi mahkemeye sevk etti.

  Savcılıkta ve mahkemede yaklaşık 12 saat süren sorguların ardından Akın Akçay, Çocuk Köyü'nde çalışan Gönül Teke, Egemen Haskül, Tuncay Yılmaz, Abdürrahim Güçlü, Olcay Özduran, Mehmet Savaş ve Barbaros Çocuk Köyü'nde yaşayan C.A., nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Mahkeme, Çocuk Köyü'nde yaşayan zanlı durumundaki 6 çocuk için ise devlet gözetimine alınmaları için tedbiren muhafaza kararı verdi.

  SORUŞTURMA SÜRÜYOR

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İzmir'in Urla İlçesi'ndeki Barbaros Çocuk Köyü'nde kalan çocuklara cinsel tacizde bulunulduğu iddialarıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

  Bakan Aksu İzmir'de konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, bir basın mensubunun iddialarda sıkça eleştirilen Urla Kaymakamı Ahmet Mailoğlu'nun görevden alınıp-alınmayacağı yolundaki soruya, şu cevabı verdi:

  “Urla'ya Mülkiye Müfettişi gönderdik, arkadaşımız soruşturmaya başladı. Müfettişin hazırlayacağı rapora göre işlem yapacağız. Niye müfettiş gönderdik? İnceleme yapsın diye. Müfettişin vereceği bilgiye göre, rapora göre hareket edeceğiz. Burası hukuk devleti. Herşey hukuka uygun olsun istiyoruz. Müfettiş geldi, onun vereceği rapora göre bakanlık olarak işlem yapacağız.”

  Olayla ilgili daha önce Barbaros Çocuk Köyü Müdürü Erdal Tunca, oğlu Rasim Tunca, Çocuk Köyü çalışanları Vehbi Yiğit, Cengiz Dilek, Urla Şoförler Odası başkanının oğlu Yiğit Öz ve Barbaros Köyü'nden Evren Coşkun tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı