GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Kimsesiz çocukların kimsesi olun

Bütün dünya çocuklarının bayramı kutlu olsun. Çocuklara bir bayram hediye etmek Atatürk’ü, diğer dünya liderlerinden ayıran, üstün kılan yönlerinden biridir. Tıpkı, 1921 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu’nu oluşturup, çocukları himaye eden kuruluşları güçlü bir çatı altında toplaması gibi...

CUMHURİYETİN TARİFİ

Cumhuriyeti en güzel kim tarif etmiştir derseniz, yanıt yine Atatürk’tür.

“Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” diye tanımlar Atatürk cumhuriyeti...

Bu tanım, aynı zamanda bir görev ve sorumluluk da yükler...

Kimsesizlerin kimsesi olmak...

Cumhuriyetin yüklediği bu görevin ve sorumluluğun gereğini yerine getirmek bizlere düşüyor.

Örneğin kimsesiz çocukların kimsesi olmak gerekir bugün...

Bu bayramı anneler-babalar sadece kendi çocuklarıyla değil, kimsesiz çocuklarla da kutlamalı bugün...

Annesiz, babasız, kimsesiz çocukların barındığı çocuk yuvalarına gitmeli, o yuvaları da şenlendirmeli bugün...

Çocuklar da götürülmeli, yuvadaki çocuklarla tanışmalı, arkadaş olmalı bugün...

Hiçbir çocuk kimsesiz kalmamalı, kimsesiz hissetmemeli bugün...

O kadar çok kimsesiz çocuk kalıyor ki bu coğrafyada...

ETRAFINIZA BAKIN

Etrafınıza şöyle bir bakın...

Trafik ışıklarında beklerken, bir köprü altından geçerken, bir meydanda yürürken...

Ne kadar çok kimsesiz çocuk var....

Suriye’de evleri barkları başına yıkılan, yüz binlerce çocuk kimsesiz kalmadı mı? Buraya sığınan çocuklara bakın. Belki anasız, belki babasız, belki kimsesiz kaldılar. Bakın yüzlerine, trafikte cam silmeye, mendil, su satmaya çalışırken yakından bakın...

Onların da kimsesi olun...

ÇOCUKLAR MASUMDUR

Çocuklar dünyanın en masum varlıklarıdır.

Çocuk, çocuktur sadece...

Nereye koyarsanız orada yaşarlar...

Ne derseniz onu yaparlar.

Ne öğretirseniz, onu öğrenirler.

Neye iyi derseniz ona iyi, neye kötü derseniz ona kötü derler.

Hırsız nedir, polis nedir, katil nedir, suç nedir, ceza nedir, bilmezler....

Çocuklar masumdur...

Onlardan hırsız, arsız, katil üreten büyüklerdir.

Öyle olmasınlar diye çocukların kimsesi olmak gerekir.

Kimsesiz çocukların kimsesi olun...

BİR KEZ DAHA HÜRRİYET FARKI

Türkiye tarihi bir erken seçime giderken Hürriyet habercilikteki farkını herkesin üzerinde olduğu bu konuda da gösterdi. Bahçeli’nin 26 Ağustos tarihini vererek erken seçim çağrısı yapmasından hemen sonra, Nuray Babacan seçimlerin 24 Haziran’da yapılabileceğine ilişkin haberini yazdı. Bu tarihin Hürriyet’te yer aldığı gün de Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini 24 Haziran olarak açıkladı.

 Erken seçimle ilgili en merak edilen sorulardan birinin yanıtı da Deniz Zeyrek’ten geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’yla konuşan Deniz Zeyrek, CHP Liderinin aday olmayı düşünmediğini ve 3-5 aday belirlediklerini yazarak manşete çıktı.

 CHP’nin adayı kim olacak sorusu gündemdeyken, Ankara Temsilcimiz Hande Fırat, Kılıçdaroğlu’nun “Adayımızı eşim bile bilmiyor” sözlerini okurlarımıza aktardı. Bu açıklama da çok konuşuldu.

 Hürriyet spor haberciliğindeki farkını da gösterdi bu hafta. Türkiye’nin konuştuğu olaylı derbide tribünden atılan cisimle başından yaralanan Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, o gün yaşadıklarını Spor Müdürümüz Mehmet Arslan’a anlattı. Arslan, bir gün sonra da Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman’ın o derbiyle ilgili yorumlarına yer verdi.

 İpek Özbey’e röportaj veren Prof. Dr. Adem Sözüer, cinsel istismar suçuyla ilgili tasarıda 15 yaşından küçüklere yönelik cezaların arttırılmasıyla ilgili çok önemli uyarılarda bulundu.

 Mesude Erşan Türkiye’de obezitenin nasıl alarm verdiğini, her 3 kadından ve her 5 erkekten birinin obez olduğunu kapsamlı bir haberle duyurdu.

 Boşanan erkeklerin bazı durumlarda ölene kadar nafaka ödemeye mahkûm kalmasına ilişkin tartışmayı Hürriyet daha önce gündeme getirmişti. Oya Armutçu ömür boyu nafakaya sınır getirmek için çalışma yapıldığını yazdı.

 Brüksel temsilcimiz Güven Özalp, AB İlerleme Raporu’yla ilgili en doğru ve aydınlatıcı bilgileri kamuoyuna aktaran isim oldu.

 “SGK primleri nasıl geri alınır?” Bu, herkesin cebini ilgilendiren önemli sorunun yanıtını Noyan Doğan’ın yazılarından okuduk.

 ‘Kara’ adlı rehber köpeğin, görme engelli hukukçu Nurdeniz Tuncer’i İstanbul sokaklarında nasıl dolaştırdığını, nasıl onun ‘gözü’ olduğunu Cansu Şimşek’in haberinden okuduk.

 İsmail Saymaz, Eskişehir’de bir kişinin kamera görüntülerine rağmen taciz davasından beraat almasına ilişkin skandalı kamuoyuna aktardı.

 

24.3 MİLYON OKUR

Hürriyet.com.tr’nin dijital erişimde liderliği geçen hafta da sürdü. Sitemizi 52.6 milyon kez ziyaret eden 24.3 milyon okurumuz 353 milyonu aşkın sayfa görüntüledi, videolarımız 15 milyon kez izlendi.

Özel haberlerimiz geçen hafta hürriyet.com.tr üzerinde 12.3 milyon okurumuza ulaştı. Ankara büromuzdan Nuray Babacan, Aysel Alp ve Gizem Karakış’ın erken seçim konulu dört haber ve analizi, geçen hafta en çok okunan 10 haber listesine girdi.

Özel Haberler servisimizden İsmail Saymaz, Washington Temsilcimiz Cansu Çamlıbel, Moskova Temsilcimiz Nerdun Hacıoğlu, Brüksel Temsilcimiz Güven Özalp ve Kelebek’ten İsmail Bayrak da geçen hafta en çok okunan özel haberlerimiz listesinin üst sıralarına imza attı.

CNNTÜRK

Ankara Haber Müdürü Dicle Canova, erken seçim kararı sonrasında AK Parti, MHP ve CHP’den parti temsilcilerini TBMM bahçesinde canlı yayın konuğu yaptı.

Zeynep Karamustafa, Atatürk Havalimanı’nın 3. havalimanına nasıl taşınacağını dizi haberiyle anlattı.

İsmail Umut Arabacı bazı benzin istasyonlarında satılan cinsel uyarıcıların ölümcül olabileceğini haberleştirdi.

Leyla Ataman SGK’nın diyabet hastalarına yönelik yeni hizmetlerini ekrana taşıdı.

KANAL D

Seçil Özer, CHP’nin adayının kim olacağına ilişkin kulis bilgilerini ekrana getirdi.

Fulya Soybaş Işık, İyi Parti’nin B ve C planlarını Ümit Özdağ ile konuştu.

Damla Turgutlu Soybaş, seçim tarihinin açıklanmasıyla tatil planını değiştiren vatandaşlarla konuştu.

Aytaç Can, nafaka mağduru eşlerle ilgili yapılan yeni düzenlemeyi seyirciye aktardı.

Yasemin Doğan, en düşük emekli maaşının, asgari ücrete eşitlenmesi önerisini ekrana getirdi.

DAILY NEWS

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin çıkışıyla Türkiye’yi erken seçime götürme kararı, gerek haber, gerek yorumlarıyla geçtiğimiz hafta Hürriyet Daily News okurlarının en çok ilgi gösterdiği konu oldu.

ABD ile hem Suriye, hem de tutuklu rahip Brunson davasıyla ilgili haberler ile Yunanistan’la yaşanan söz düellosu da en çok izlenen konular arasında yer aldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yazının devamı...

Üçlü saldırının Türkiye’ye etkileri

Son dönemde Rusya’nın Suriye’deki etkinliği artarken, ABD’nin gücü zayıflıyordu. ABD denklemdeki en etkisiz devlet konumuna gerilemişti. ABD, İngiltere ve Fransa’yı da yanına alarak giriştiği bu füze saldırısıyla güç gösterisi yaptı. Putin’e, “Beni hesaba katmadan hareket etme” mesajı verdi. Sahada yeniden etkili olabileceğini gösterdi.

Bu saldırı, İngiltere Başbakanı May’in de açıkça ifade ettiği gibi Esad’ı devirmeye, Suriye’deki rejimi değiştirmeye dönük bir amaç taşımıyordu. Sınırlı ve kontrollü bir harekâttı. Esad’a hedef olacak tesisleri boşaltacak süre de tanındı. Ayrıca Rus askerleri ve tesisleri hedef alınmadı. Rusya’nın karşılık vermesini gerektirecek hedefler seçilmedi. Esad, saldırı sabahında rahat şekilde çalışma binasına girerken görüntü verdi. Rusya, Suriye ve İran sert dille kınadı. Türkiye ise harekâtı olumlu buldu, desteklediğini açıkladı.

TÜRKİYE’NİN POZİSYONU

Türkiye, ABD’nin Suriye’yi vurmasını destekleyerek, Rusya ve İran’dan farklı bir tutum aldı. Son dönemde aynı eksende bulunduğu bu iki ülkeden ayrı bir tavır almasının, Türkiye’nin Suriye politikasına ve pozisyonuna etkileri neler olabilir?

Bu tutum Türkiye ile ABD arasında yakınlaşmaya yol açar mı? Türkiye, Rusya’dan uzaklaşıp ABD’ye yakınlaşır mı?

Türkiye’nin Rusya’dan uzaklaşması, Putin’in alacağı tutuma bağlı. Eğer Rusya, Türkiye’nin bu harekâtı olumlu bulmasını iki ülke arasında bir krize dönüştürürse Ankara, Rusya ile ilişkilerini yeniden düzenler. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında operasyon sonrasında kurulan temas ve gelen mesajlar şimdilik böyle bir olasılığı yok denecek kadar düşük gösteriyor.

Öyle anlaşılıyor ki Türkiye, ABD’nin operasyonunu desteklemekle birlikte bugünkü pozisyonunu koruyacak. Bu durum Türkiye’nin ABD ile yakınlaşması sonucunu doğurmaz. Türkiye ile ABD’nin Suriye sorununda farklı kamplarda olmasının nedeni Esad rejimine bakış değil, ABD’nin PKK ve türevleri olan PYD-YPG’yle hareket etmesidir. ABD bu politikasından vazgeçmedikçe, Türkiye’nin bu ülkeyle yakınlaşması mümkün değildir.

Türkiye, Esad rejiminin iş başından gitmesini istiyor. Bu konuda Rusya ve İran’dan ayrılıyor. ABD de başlangıçta Esad’ın devrilmesini istiyordu. Sonraki gelişmeler bu amacı öncelikli olmaktan çıkardı. Türkiye’nin de öncelikli amacı PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde bir devlet yapısı kurmasını ve Akdeniz’e bir koridor açmasını önlemek. Ankara, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla bunu, bugün için önlemeyi başarmış durumda. Ancak, ABD destekli PKK-PYD-YPG tehdidi sona ermiş değil. Bu itibarla, ABD’nin Suriye’yi vurması, Türkiye’nin politikasını değiştirecek bir hamle değildir. ABD, PKK’nın arkasında durdukça, Türkiye de ABD’nin karşısında duracaktır.

HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Türkiye’nin ulusal çıkarları, ABD’nin Suriye politikasıyla çatışıyor. Rusya’yla daha yakın hareket etmesinin nedeni bu çatışma. Ankara, ulusal çıkarlarını korumak ve bekasını garanti altına almak için askeri güç kullanmak da dâhil olmak üzere sonuna kadar kararlı olduğunu gösterdi.

Türkiye ulusal çıkarlarını korurken tam olarak ne ABD’ye ne de Rusya’ya güvenerek hareket etti. Bunun mümkün olmadığını bilecek tarihi deneyimi var. Ankara, dış politikanın dostluklara veya düşmanlıklara değil ulusal çıkarlara göre belirlendiğini biliyor.

Küresel güçlerin Suriye’deki hamleleri, Türkiye’nin ulusal savunma sanayisini ve özellikle de hava savunma sistemini daha da güçlendirmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi.

 

ÇITAYI YÜKSELTEN HABERCİLİK
Aida operasının başrol oyuncusu olan tenor Koray Damcıoğlu’nun aynı zamanda bilek güreşi milli takımında olduğunu Ömer Erbil’in haberinden okuduk.

Eğitim muhabirimiz Önder Öndeş; bere, atkı, oyuncaklar örüp satarak yüzlerce çocuğun eğitimine katkı sağlayan ve kendilerine ‘Anneanneler Grubu’ diyen kadınlarla röportaj yaptı. Haber “Ne güzel insanlar” başlığıyla manşete çıktı.

 Vergi Konseyi Başkanı Fatih Dural, vergi cezalarında indirim hazırlığı yapıldığını Neşe Karanfil’e açıkladı.

İpek Özbey’in 360 derece röportajında, TBMM Ulaştırma Komisyonu Sözcüsü Mustafa Ilıcalı’nın Uber-taksi savaşına çözüm önerisi vardı: Tek merkezden yönetilecek Taksi A.Ş. kuralım.

Hürriyet’in Ses Ver sayfasından yürüttüğümüz ‘hayvan hakları’ kampanyası sonuç veriyor. Hazırlanan yeni tasarıya göre hayvanlar artık ‘mal’ değil ‘can’ kabul edilecek. Bu canlara işkence edenler, öldürenler 3 yıla kadar hapisle yargılanacak.

Boğaziçi’nde dev bir geminin yalıya çarpması gündem yarattı. İdris Emen, Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Saim Oğuzülgen ile konuştu ve onun “Boğaziçi’nden geçen gemilere Süveyş Kanalı’nda olduğu gibi bir standart getirilsin” önerisini manşetten duyurduk.

Deniz Baykal’ın oğlu Prof. Ataç Baykal’ın, babasının sağlık durumuyla ilgili “Almanya’dan babam enkaz halinde geldi” sözleri, Rıfat  Başaran imzasıyla Hürriyet’te yer aldı ve çok konuşuldu.

Hürriyet, magazin haberciliğindeki farkını; Aslı Enver, Murat Boz çiftinin ayrıldığını duyuran İsmail Bayrak imzalı haberle bir kez daha gösterdi.

Kardelen Koldaş, Sivas kangallarının ABD’de gördüğü büyük ilgiyi haberleştirdi. Oradaki Kangal Kulübü’nün yöneticileriyle konuştu.

İhsan Yılmaz’ın Kültürazzi köşesi kültür-sanat haberciliğini başka bir yere taşıyor. Yılmaz bu hafta da, Zülfü Livaneli’nin kitabının nasıl çalındığını yazdı. Bu haberin ardından yayınevi piyasaya sürdüğü çalıntı kitabı toplatma kararı aldı.

Ekonomi Müdürümüz Sefer Levent sık sık gündeme gelen ‘kart kopyalama’ sahtekârlığına karşı ne önlemler almamız gerektiğini, ‘Vatandaşın Ekonomisi’ köşesinde anlattı.

 

YİNE AÇIK ARA LİDER
Türkiye’nin önde gelen yayıncıları ile reklamverenlerin ölçüm için yetkilendirdiği tek bağımsız kuruluş olan Gemius, mart ayı raporunu açıkladı. Gemius’a göre tekil kullanıcı, ziyaret ve sayfa görüntüleme sayılarından oluşan üç temel metrikte de hürriyet.com.tr’nin liderliği sürüyor. Gemius raporunda hürriyet.com.tr, 24.6 milyon tekil kullanıcıya sahipken en yakın rakibi 19.5 milyonda kaldı. Okurlar hürriyet.com.tr’yi geçen ay 185.3 milyon kez ziyaret etmişken en yakın rakibinde bu sayı 118 milyon. Sayfa görüntüleme adedinde ise 1.1 milyar ile hürriyet.com.tr, en yakın iki rakibinin toplamından da büyük bir hacme sahip.

Geçen hafta da 51.9 milyon ziyaret ve 332 milyonu aşkın sayfa görüntülendi.

Geçen hafta en çok okunan özel haberlerimize, dünya gündeminin ısındığı bu dönemde Washington, Moskova ve Atina’daki temsilcilerimiz Cansu Çamlıbel, Nerdun Hacıoğlu ve Yorgo Kırbaki ile Ankara büromuzdan Rıfat Başaran ve İstanbul İstihbarat’tan Ceylan Sever imza attı.

 

KANAL D
ABD ile Rusya arasındaki Suriye gerginliğinin tüm detayları, Türkiye’nin krize ilişkin açıklamaları ana haber bülteninde geniş şekilde yer aldı.

Aytaç Can, dolardaki yükselişi hem uzmanlarıyla hem de vatandaşlarla konuştu.

Özgen Bingöl, CHP’nin İYİ Parti ziyaretini ve perde arkası bilgileri ekrana getirdi.

Oğuz Şahin, deizm tartışmasını, Diyanet açıklamasını, vatandaş görüşlerini haber yaptı. 

Merve Kılıçoğlu Toprak, Ataç Baykal ile babasının sağlık durumunu konuştu.

Merve Görgün, gazlı içeceklerdeki şekerin Avrupa’nın iki katı olduğunu haberleştirdi.

 

CNN TÜRK
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye giriş sınavı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Gülşen Coşkun, açılışı yapılan Başkentray’ın detaylarını ekrana taşıdı.

Kenan Şener, 28 Şubat Davası’nın sonucu ve içeriği ile ilgili ayrıntılar verdi.

Zeynep Karamustafa, gemi kazası sonrası Ulaştırma Bakanı’yla röportaj yaptı.

Göksel Göksu, gemi kazasının ardından “Boğazdan güvenli geçiş mümkün mü?” sorusuna uzmanlarla cevap aradı.

Cansu Karadan, İstanbul’dan göç eden Rumların, yıllar sonra doğdukları toprağa gelişine tanıklık etti.

 

DAILY NEWS
Suriye’de yaşanan sıcak gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki telefon trafiği geçtiğimiz hafta Hürriyet Daily News okurlarının Türkiye’de en çok okuduğu haber oldu. Keza Rusya ile Afrin üzerine karşılıklı demeçler de ilgi gördü.

Bununla birlikte Türk lirasının ABD doları ve Euro karşısındaki değer kaybı ve Erdoğan ile hükümet yetkililerinin bu konuda yaptığı çıkışlar en çok okunan 10 haberden dördünü oluşturdu.

Yazının devamı...

Hürriyet’te yeni dönem

Bugün, Sayın Aydın Doğan ve ailesi ile Sayın Erdoğan Demirören ve ailesi arasında düzenleyeceğimiz devir-teslim töreniyle Hürriyet Dünyası’nda yeni bir dönem başlayacak. Aydın Doğan ve ailesine bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar dilerken, Erdoğan Demirören ve ailesine Hürriyet Dünyası’na hoşgeldiniz diyoruz.

Türk basınının amiral gemisi Hürriyet gazetesi ve Hürriyet Dünyası’nı oluşturan diğer yayınlarımız geride bıraktığımız hafta da liderliğini korudu. Yeni dönemde de Hürriyet ve Hürriyet Dünyası’nın, seyir defterine yeni başarılar kaydedeceğine ve liderliğini sürdüreceğine inanıyoruz.

Hürriyet Dünyası’nın sevgili okurları, izleyicileri ve takipçileri: Geçtiğimiz hafta da gazetecilik adına çok özel haberlere imza attık.

ALARA’NIN HİKÂYESİ

Başarılı muhabirimiz Kardelen Koldaş, hocasının otel odasında asılı bulunan hukuk öğrencisi Alara’nın hikâyesinin peşini geçen hafta da bırakmadı. Cezaevinden torununun cenazesi için izinli çıkan Alara’nın anneannesi Hayriye Gündüz’ün Hürriyet’e özel açıklamaları, ısrarcı ve sorgulayıcı haberciliğin mükemmel bir örneğiydi. Ardından Alara’nın çok yakın üç arkadaşı da genç kızın hocası H.Atilla G. ile ilişkisini anlattı.

BU NASIL BABA

Bir erkek ve üç kız kardeşiyle öz babasının istismarına uğrayan genç kızın isyanını Mesut Hasan Benli haberleştirdi.

New York muhabirimiz Razi Canikligil, Reina katliamında yaralanan ve o dönemde CIA ajanı olduğu iddia edilen ABD’li Jake Raak ile görüştü. Canikligil’in haberi, Raak’ın 27 Mart’taki Reina duruşmasına katılıp ifade verdiğini ortaya çıkardı.

AYNI YERDE 2’NCİ YANGIN

Dinçer Gökçe ve Gülistan Alagöz, Taksim İlkyardım Hastanesi’nde çıkan yangının nedenleri üzerine ayrıntılı bir araştırma yaptı. Muhabirlerimizin haberi, binanın yalıtımında kullanılan köpüğün, yangının büyümesindeki etkisini ortaya koydu.

VATANDAŞIN EKONOMİSİ

Ekonomi Müdürümüz Sefer Levent, Vatandaşın Ekonomisi köşesinde ucuza yapılan sağlık kontrollerini radarına aldı.

Eskişehir’de Volkan Bayar’ın 4 kişiyi katlettiği saldırısını Hürriyet muhabirleri yakından takip etti.

Fevzi Kızılkoyun, Eray Görgülü, Gülseven Özkan ve Önder Öndeş katliamın detaylarını anbean okurlara ulaştırdı.

ACIYA FATURA

Bulancak Orman İşletme Şefliği’nin, bilirkişi raporuna göre kullandığı iş makinesinin araziye uygun olmaması nedeniyle yaşanan kazada ölen işçinin ailesinden hurdaya çıkan aracın parasını almak için dava açtığını İsmail Saymaz haberleştirdi.

Ömer Erbil, Antalya’da opera sanatçısı tenor Koray Damcıoğlu’nun aynı zamanda bilek güreşindeki başarılarını ve milli takım kariyerini sayfalarımıza taşıdı.

SÜPER ANNEANNELER

İstanbul’da “Anneanneler Grubu”nun oyuncak, atkı, bere örerek öğrencilere ulaştırdığı yardımları Önder Öndeş haberleştirdi.

 

MARTTA DA LİDER (hurriyet.com.tr)
Geçen hafta 23.3 milyon okur, 50.2 milyon kez ziyaret ettiği hürriyet.com.tr’de 325 milyonu aşkın sayfa görüntüledi.

Mart ayında da 1.5 milyarı aşkın sayfa görüntüleme ile liderliğimizi sürdürdük.

Türkiye’nin önde gelen yayıncıları ve reklamverenlerinin ölçüm için yetkilendirdiği tek kuruluş olan Polonya merkezli Gemius’un son raporlarına göre en yakın rakibimizle aramızda iki kattan fazla fark var.

Ayda 38.2 milyon video izlenme sayısıyla bu alanda da liderliğimiz devam ediyor.

Bu başarıda her zaman olduğu gibi Hürriyet’in özel haberlerinin payı büyük.

Sadece Hürriyet’te bulabileceğiniz haberleri geçen hafta 15.9 milyon okurumuz okudu.

Haftanın en çok okunan haberlerine Ekonomi servisimizden Ahmet Can, Kelebek’ten İsmail Değirmenci, İstihbarat’tan Eyüp Serbest ve Dış Haberler’den Razi Canikligil imza attı.

 

AYRINTILARLA CANLI YAYIN (Kanal D)
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanatçılarla sınır ziyareti tartışmaları, sanatçıların eleştirilere yanıtı ana haber bülteninde geniş şekilde yer aldı.

Oğuz Şahin, Osmangazi Üniversitesi’nde 4 öğretim üyesinin öldürülmesinin ayrıntılarını, tepkileri canlı yayınla ekrana taşıdı.

İrem Akbaş, Türkiye-Rusya-İran zirvesini ve perde arkası bilgilerini canlı yayınla aktardı.

Ertan Büyükahısha, Taksim İlkyardım Hastanesi’ndeki yangını, ihmal iddialarını canlı yayınla aktardı.

Fulya Soybaş, oyuncu Füsun Demirel’in, “İş bulamıyorum” isyanını ekrana getirdi.  

Merve Kılıçoğlu Toprak, Meclis’teki Atatürk tişörtü tartışmalarını haberleştirdi. 

Yasemin Doğan, aşı tartışmasının tüm boyutlarını uzmanlarıyla konuştu.

Aytaç Can, “Neden matematik öğrenemiyoruz?” sorusuna yanıt aradı.

Berat Çamyar, akıllı telefonlara yüklenen casus programların boşanmada delil olamayacağını seyirciye aktardı.

Damla Turgutlu Soybaş, yollardaki maket polis araçlarının caydırıcı olup olmadığını sürücülerle konuştu.

Neslihan Akdaş, Vikingler dizisinin başrol oyuncusu Travis Fimmel ile özel röportaj yaptı. 

Özay Erad, baharla birlikte gelen “alerji” konusunda ne yapılması gerektiğini uzmanlara sordu.

 

MUTLULUK ARAŞTIRMASI (CNNTürk)
Fulya Öztürk, Afgan göçmen gerçeğini gözler önüne serdi. 

Büşra Cin, Büyükçekmece’de kimliği belirsiz kişilerin döktüğü siyanürü olay yerinden aktardı.

Göksel Göksu, mutluluk araştırmasını sokağa sordu. Vatandaş “Mutluyum” diyemedi.

Hakan Tunç, sahte engelli raporu hazırlayan çeteye yapılan operasyonu detaylarıyla ekrana taşıdı.

Serhat Dal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki silahlı saldırıda, soruşturmaya dair detayları olay yerinden aktardı.

 

DAILY NEWS
Suriye’deki Zeytin Dalı harekâtının sona ermesiyle birlikte Hürriyet Daily News okurlarının ilgisi Türkiye’den diğer haberlere yöneldi. Liranın değer kaybı ve ekonomideki gelişmeler okunurlukta ilk sırayı alırken, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki cinayete dair haberler onu izledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin sınır ötesi hedefleri her an vurabileceği çıkışıyla Türkiye’nin turizm bölgelerinin hava fotoğraflarından oluşan
foto-galeri de en çok okunan on haber arasındaydı. 

Yazının devamı...

Ödüllü habercilik

Hürriyet Dünyası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden tam 8 ödül alarak çok büyük bir başarı elde etti.

Şüphesiz Türkiye’nin bu en prestijli ödüllerinin, açık ara fark yaratan Hürriyet haberciliğine gitmesi bir tesadüf değil.

Bu başarının altında, uzun zamandır Türkiye’nin çok yakından izlediği, gazetemizde yayınlandıktan sonra televizyonlara, internet sitelerine, sosyal medyaya damgasını vuran, gündem oluşturan ‘özel habercilik’ çabası yatıyor.

HAYATIN HER ALANINDAN

Bizleri bu noktaya ‘Hürriyet Takipte’, ‘Hayatın İçinden’, ‘Hürriyet Uyarıyor’, Hürriyet Çevreyi İzliyor’ gibi logolarla hayatın her alanından sizlere aktardığımız haberler taşıdı. ‘Ses Ver’ sayfamıza yansıyan konular, ekonomi sayfalarımızda hayat bulan tüketici odaklı haberler getirdi ödülleri bize.

Ödüle layık görülen arkadaşlarımız Mesude Erşan’ı, Ömer Erbil’i, Burak Coşan’ı, Gülistan Alagöz’ü, Emre Kızılkaya’yı, Selahattin Sönmez’i, Jale Özgentürk’ü, Nurettin Kurt’u ve özel haberleri üretip en güzel şekilde okurlara yansıtmak için gecesini gündüzüne katarak çalışan bütün Hürriyet ekibini kutlarım.

Hürriyet bu haberleriyle çıtayı daha da yükseltti.

 

FARK YARATAN MUHABİRLER
Ecevit ölümünden önceki son 3  yılında anılarını gazeteci Mehmet Çetingüleç’e anlattı. Çetingüleç de bunları şimdi kitap haline getirdi. İşte o kitapta çok tartışılan bölümleri Türkiye ilk kez İpek Özbey’in haberinden okudu.

Ses Ver sayfamızda Serkan Ocak’ın çarpıcı haberi vardı geçen hafta: Türkiye son 40 yılda sulak alanlarının yarısını kaybetti.

Zeynep Bilgehan, gümrüklerde yakalanan binlerce kaçak evcil hayvanın artık ölüme terk edilmediğini, sivil toplum kuruluşlarına emanet edildiğini duyurdu.

Moria Mahkûmları başlıklı manşetimizde Midilli Adası’ndaki Moria kampında yaşanan büyük dram vardı. Banu Şen’in haberini, Selçuk Şamiloğlu’nun çarpıcı fotoğraflarıyla sunduk.

Çiftlik Bank vurgununda Mehmet Aydın’ın topladığı paranın 511 milyon lira değil 1 milyar 139 milyon lira olduğunu Dinçer Gökçe’nin haberinden öğrendik.

İsmail Saymaz, polis eşi Tansu Aydın şehit olduktan sonra iki çocuğuyla İzmir’e yerleşen Vietnamlı Vu Vhuy Tuavni’nin yeni hayatını yazdı.

‘200 soruda 35 net yap üniversiteye gir’ haberinde Esra Ülkar imzası vardı.

Cansu Çamlıbel haftanın en çok konuşulan röportajlarından birine imza attı. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, ABD Kongresi’nde “Rusya’dan S-400 alırsanız, F-35’leri satmayız” havası olduğunu anlattı.

Teknoloji muhabirimiz Ahmet Can, son dönemde dünyada çok popüler olan Get Contact uygulamasını indirenleri nasıl risklerin beklediğini yazdı. Ardından bu uygulamayı geliştiren Türk yazılımcıyı buldu.

Kardelen Koldaş, gittikleri okul gezisinde, hocasının otel odasında asılı bulunan hukuk öğrencisi Alara’nın hiç bilinmeyen trajedisini yazarak manşete çıktı. Alara 7 yaşındayken annesi ve babası, anneannesinin elindeki tabancadan çıkan kurşunlarla yaşamını yitirmişti.

Ömer Erbil, Cittaslow (sakin şehir) unvanını taşıyan Gökçeada’ya taşocağı açılması için yapılan başvuruyu haberleştirdi. Haberin çıkmasından sonra başvuru geri çekildi. ‘Sakin Ada’ bir çevre felaketinden kurtuldu.

Hürriyet Ankara bürosu, geçen hafta da gündem oluşturan haberlere imza attı:

Gizem Karakış’ın, Gökova’ya imar izni verilmesine ilişkin haberi.

Kayınvalidesiyle birlikte olan, ardından bu ilişkiyi öğrenen eşinin dayısını öldüren damat haberini bütün Türkiye konuştu. Haberde Mesut Hasan Benli imzası vardı.

Meltem Özgenç’in cips ve kola gibi yiyeceklerin reklamlarına kısıtlama getirilmesine ilişkin haberi.

Meltem Özgenç’in aşı reddinin 23 bine yükselmesi ve aşılı çocuklarda bile kızamık görülmesiyle risklerin artmasına ilişkin haberinin sonrasında, bakanlık ‘zorunlu aşı’ için inceleme yaptığı bilgisini paylaştı.

Aysel Alp’in ormana balık tesisi kurulmasına izin verilmesine ilişkin haberi.

Nuray Babacan’ın 120 vekilin arabulucu olmak için sınava girmesi ve 500 bürokratın cumhurbaşkanı ile göreve gelip onunla birlikte ayrılmasının sağlanacağı uyum yasası hazırlıklarına ilişkin haberi.

Uğur Ergan’ın Zeytin Dalı harekâtındaki gelişmelere ilişkin haberleri.

 

hurriyet.com.tr
Hürriyet’in dijital habercilikte liderliği geçen hafta da sürdü. 24.2 milyon okurumuz hürriyet.com.tr’yi 53.6 milyon kez ziyaret edip 336 milyon sayfa görüntüledi.

16.3 milyon okurumuz özel haberlerimizi okudu, 11 milyonu aşkın okur Hürriyet TV videolarını izledi.

Geçen hafta en çok okunan özel haberlerimiz; Moskova Temsilcimiz Nerdun Hacıoğlu, Ankara büromuzdan Mesut Hasan Benli ve Kelebek’ten Cenker Tezel imzasını taşıyordu.

 

CNN TÜRK
Fulya Öztürk, günlerdir kayıp olan 15 yaşındaki Emre Bulduk’un ailesinin yardım çağrısını ekrana taşıdı.

Göksel Göksu ve kameraman Ünsal Ünlü Türkiye’nin değişen bina deprem yönetmeliğini 3 bölümlük dizi haberle ekrana taşıdı.

Zeynep Timurlenk, taşerondan kadroya geçiş sınav sonuçlarını haberleştirdi.

Cansu Karadan ve kameraman Ahmet Akpolat, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun, medyaya, devlete, uber şoförlerine özürünü ekrana taşıdı.

 

KANAL D
Özgen Bingöl, TBMM’deki oyunda kadın tiyatroculara sahne yasağı iddialarını seyirciye aktardı.

Fulya Soybaş Işık, evlerine geri dönen Suriyeli ailelerle konuştu.

Berat Çamyar, Şırnak Sağlık Müdürü’nün polise aracını aratmamasını aktardı.

Kameraman Melih Baytürk, TBMM’de siyasetçiler arasında buzları eriten dans etkinliğini görüntüledi.

Merve Görgün, okul kantinlerinde yasak olan gıda ve içeceklerin satılmaya devam ettiğini haberleştirdi.

 

DAILY NEWS
Hürriyet Daily News okurlarının geçtiğimiz hafta en çok ilgi gösterdiği haber, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Suriye’de PYD/YPG’ye destek sözü vermesi üzerine çıkışı oldu. Onu Türk parasının 1 ABD Doları’na karşı 4 TL’den işlem görmesi izledi. Erdoğan’ın Bulgaristan’da AB liderleriyle bir araya gelmesi çerçevesindeki gelişmeler de geçtiğimiz haftanın çok okunan haberleri arasındaydı. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yazının devamı...

Hürriyet Türkiye’nin ortak değeridir

Türkiye’de 70 yıllık kurumların sayıları çok fazla değildir.

Hürriyet, demokrasimizle yaşıt ve Cumhuriyetimizin 70 yılına kesintisiz tanık olan az sayıdaki yayın organından biri olmanın haklı gururunu yaşıyor. Hürriyet’in 70. yılını kutluyor ve nice yıllar diliyorum.

İKİ KÖKLÜ AİLE

40 yıldır medya sektöründe olan Aydın Doğan ve Doğan Ailesi, Hürriyet de dahil olmak üzere medyadaki bütün yayın kuruluşlarını Erdoğan Demirören ve Demirören Ailesi’ne satarak, sektörden çıkmaya karar verdi.

Demirören Ailesi ve grubu da medya sektörüne yabancı değil. Daha önce de Doğan Grubu bünyesinde bulunan, Türkiye’nin iki büyük ve etkili gazetesi Milliyet ve Vatan, Demirören Grubu’na satılmıştı. Milliyet ve Vatan gazetelerini grubuna katmadan önce de Erdoğan Demirören, gazeteler ve basın dağıtım şirketlerinde ortaklıkları bulunan, sektörü iyi tanıyan, deneyimli bir isim.

Türk medya ve iş dünyasının iki köklü ailesinin aldığı bu kararın, her iki gruba da hayırlı olmasını diliyorum.

YASAL İŞLEMLER SÜRÜYOR

Satış konusunda varılan mutabakatın açıklanmasından sonra başlayan yasal işlemler sürüyor.

Prosedürün öngördüğü sürecin en kısa sürede tamamlanması için çalışılıyor.  Devir-teslim işlemleri tamamlandığında, okurlarımızı ve kamuoyunu daha detaylı bilgilendireceğiz.

Hürriyet, Türk basınının “amiral gemisi” olarak anılır. Bu isimle anılmayı, büyüklüğüyle, etkinliğiyle, Türk basınına kazandırdığı evrensel ilkeler ve sektöre öncülük eden yenilikçi atılımlarıyla hak etmiş bir kurumdur. Demokrasiye, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerine ve gazetecilik ilkelerine bağlı yayın anlayışıyla Türk basınında her zaman özel bir yere sahiptir.

HER ZAMAN ÖNCÜ

Görsel ve dijital yayın teknolojisinin henüz bulunmadığı dönemlerde de, gazete olarak toplumun her kesimine hitap eden Hürriyet, her zaman etkili bir kitle iletişim aracı olmayı sürdürdü. Toplumun her kesimi, yaşamın her alanı Hürriyet’te her zaman yer buldu. Bu özelliğiyle en çok satılan, en çok okunan gazete oldu.

HER ZAMAN LİDER

 Görsel ve dijital teknolojinin Türk basınına girmesiyle birlikte oluşan Hürriyet Dünyası, gazeteleri, televizyonları ve internet siteleriyle yine Türkiye’nin en büyük kitle iletişim grubu konumunda.

Türkçe dışında da birkaç  dilde 24 saat yayın yapan Hürriyet Dünyası, sadece Türkiye’de değil, Avrupa ve dünyada da sayılı yayın kurumları arasına girmeyi başarmış durumda.

Pazartesi günleri bu köşede, Hürriyet Dünyası yayın kuruluşları hakkında paylaştığım bilgiler bu büyüklüğü gösteriyor. Bu hafta da liderlik yine Hürriyet Dünyası’nda...

FARK YARATAN İNSAN HİKÂYELERİ

Ömrünü Balat’ta tel sarma işi yaparak geçiren Korin Suryano geçen hafta hayata veda etti. Musevi, Müslüman, Hıristiyan yüzlerce semt esnafı Korin Abla’yı hep birlikte son yolculuğuna uğurladı. Haberde Mesude Erşan imzası vardı.

Oya Armutçu, Genç İnşaat’ın veliahtı Murat Genç’in, ayrıldığı eşi Nazlı Genç’e inanılmaz bir servet ödediğine ilişkin haberiyle geçen haftaya damga vuran isimlerden biri oldu.

Denizlerimizi ve tatlı su kaynaklarımızı istila eden zebra midyelerinin nasıl büyük bir tehlike olduğuna, Kardelen Koldaş’ın haberiyle dikkat çektik.

Hürriyet, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin merkeze girişi ile ilgili gelişmeleri tüm detaylarıyla okurlarına aktardı. Kanal D muhabiri Cem Tekel ve DHA temsilcisi Hasan Kırmızıtaş Afrin merkezden Hürriyet için yazdıkları izlenimlerle manşete çıktılar.

İdris Emen taksici-Uber’ci kavgasının perde arkasını inceledi ve taksi borsasının bu olaydaki görünmeyen etkisini yazdı.

Üç gazinin Everest tepesine Anıtkabir’den götürdükleri bayrağı dikmesine ilişkin haberi Mesude Erşan hazırladı.

Dünyanın bilinen en eski tapınağı Göbeklitepe’deki yaya yoluna iş makineleriyle beton dökülmesine yönelik tepkileri Ömer Erbil haberleştirdi.

İpek Yezdani çok önemli bir yazı dizisi hazırladı. Dizide dünyaca ünlü bilim insanları yapay zekanın dünya için gelecekte nasıl bir tehdit  olabileceğini anlatıyordu.

Komandoların Kuzey Irak’a girip geçici üs kurduğunu ve terör kuşağına karşı operasyonlar yürüttüğünü Uğur Ergan manşetten duyurdu.

Çiftlik Bank firarisi Mehmet Aydın’ın Uruguay’da Ferrari ile görüntülendiğini Türkiye İlker Sezer’in haberinden öğrendi.

Düzenli para vaadiyle 1300 üyeden 120 milyon TL toplanarak kurulan Sütbank’taki zincirin nasıl bozulduğunu ve çöküş aşamasına gelindiğini Dinçer Gökçe ile Kazım Ataer’in haberinden okuduk.

Kentsel dönüşümün tüm hızıyla sürdüğü İstanbul’da yıkılan binaların yüzde 25’inde, kansere neden olan asbest ortaya çıkıyor. Ancak yıkımda asbest denetiminin 39 ilçeden sadece 7’sinde yapıldığı iddia ediliyor. Bu tehlikeyi anlatan haberi İdris Emen hazırladı.

Muhabirimiz Cansu Şimşek ‘Hayatın İçinden’ haberlerinin güzel bir örneğiyle manşetteydi bu hafta.
17 yaşındaki Şevval daha önce hasta babaannesine böbreğini vermek istemiş, babaanne Şehri Şimşek ‘Ona kıyamam’ deyip almamıştı. Ancak Şevval kazada öldü ve böbreği babaanneye nakledildi. Babaanne Şehri Şimşek şimdi “Artık çok büyük bir emanet taşıyorum” diyor.

56.4 MİLYON ZİYARET


Türkiye’de önde gelen yayıncıların ve reklamverenlerin dijital performans ölçümü için yetkilendirdiği tek kuruluş olan Gemius’un verilerine göre geçen hafta da hürriyet.com.tr’nin açık ara liderliği sürdü.

Geçen hafta 26 milyon okurumuz hürriyet.com.tr’yi 56.4 milyon kez ziyaret edip 367 milyonu aşkın sayfa görüntüledi. Videolarımız Hürriyet TV’de 15 milyondan fazla izlendi.

14.4 milyon okurumuza ulaşan özel haberlerimiz arasında en çok okunanlar; Kazım Ataer, Dinçer Gökçe, İlker Sezer ve Fırat Alkaç’ın Çiftlik Bank skandalı konusunda yaptığı özel haberler oldu.

Beylikdüzü’nde bir polis memurunun tecavüz suçlamasıyla tutuklanmasını ele alan Ceylan Sever haberi, Nihat Doğan’ın Survivor’dan neden elendiğini açıklayan Savaş Özbey yazısı ve ABD’nin Afrin politikasını konu alan Cansu Çamlıbel analizi de bu haftanın en çok okunan özel içerikleri arasındaydı.

CNN TÜRK

Cem Tekel ve kameraman İsmail Özmeral, Afrin kent merkezinden son gelişmeleri özel dosyalarla ekrana getirdi.

Berat Çamyar, Çiftlik Bank’ın merkezi denilen İstanbul’daki lüks villayı görüntüledi.

Oğuz Şahin, Kayseri’de saadet zinciri olduğu ileri sürülen şirketi, seyirciye aktardı.

Merve Kılıçoğlu Toprak, TBMM Başkanlığı’nın hazırladığı kitapta Atatürk adına yer verilmemesini haberleştirdi.

Orkun Ün, sivillerin yıllık 200 mermi satın alma hakkının bin mermiye çıkarılmasını ekrana getirdi.

Damla Turgutlu Soybaş, altının rekor yükselişini, döviz hareketlerini haberleştirdi.

Ertan Büyükahısha, erkek şiddetinden ölü taklidiyle kurtulan kadını ekrana taşıdı.

Aytaç Can, Başkan Mevlüt Uysal’ın metro ile ilgili sözlerini İstanbullulara sordu.

Yasemin Doğan, “Madonna şarkılarında subliminal mesaj veriyor” diyen adli tıp uzmanını haberleştirdi.

KANAL D

Fulya Öztürk, Diyanet Vakfı’nın iyilik ödüllerine layık görülen Türkiye’nin iyi insanlarının hikayelerini ekrana taşıdı.

Göksel Göksu, Kalamış’taki balıkçıların sorunlarını haberleştirdi. Marinanın yeni planında balıkçılara yer olmadığı vurgulandı.

Büşra Cin, Çiftlik Bank mağdurlarının ikinci kez dolandırıldığını ortaya çıkardı.

Hakan Tunç, Ümraniye’de sahte para basılan matbaaya operasyonu takip etti.Operasyonda 7 milyon lira değerinde henüz kesimi yapılmamış sahte para ele geçirildi.

İsmail Umut Arabacı, Afrin’e girdi. Sıcak gelişmeleri canlı yayınlarla aktardı.

Zeynep Karamustafa, Gelibolu Yarımadasında, yeni keşfedilen şehitliği özel görüntülerle haberleştirdi. Haberde Kılıçbayır Tepesi’nde 2 binden fazla kişinin şehit olduğuna ilişkin detaya yer verildi.

CNN Türk Ankara Büro’dan Dicle Canova ve Ünal Kaya gün boyu MHP kurultayını izleyip gelişmeleri aktardı.

HURRİYET DAILY NEWS

Hürriyet Daily News okurlarının geçtiğimiz hafta en çok okuduğu haberler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de YPG işbirliği nedeniyle ABD’yi suçlaması vardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD’nin Türkiye’yi
Suriye’de tuzağa düşürdüğü yolundaki sözleri de en çok okunan haberler arasında yer aldı.

Sanatçı Zuhal Olcay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  hakaret suçlamasıyla 10 ay hapis cezasına çarptırılması ve Adnan Oktar grubundan kaçan kadınların itirafları da en çok okunan haberler arasındaydı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yazının devamı...

ABD’nin PKK’yla ortak hedefi

Başlangıç yıllarında komşularımız Sovyetler, Suriye ve Yunanistan’dan gördüğü silahlı ve siyasi destek, giderek Avrupa ülkelerine ve ABD’ye kadar yayıldı. Birinci Körfez Savaşı ve Çekiç Güç süresince ABD’nin verdiği üstü örtülü destek 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi ve Irak’ın işgali sonrası süreçte daha gözle görülür bir hale geldi. Washington, Suriye iç savaşı sürecinde ise PKK ve ona bağlı PYD-YPG’yi meşrulaştırdı, modern silahlarla donatılmış ve eğitilmiş bir orduya dönüştürme çabasına girdi. Bu çaba devam ediyor.

ABD, askeri yardıma ve işbirliğine paralel olarak, PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde siyasi inşasına da destek oluyor. PKK-PYD-YPG cephesinin, siyasi, idari ve yargı otoritesi olması için de elinden gelen çabayı gösteriyor. Köy komünlerinden başlayarak, ilçe ve il meclisleri eliyle yerel yönetimleri PKK’nın yeniden inşa etmesine ve bölgede bir devlet yapısı ortaya çıkarmasına uygun ve güvenceli bir ortam yaratıyor. ABD’nin bu işbirliğini “DEAŞ’la mücadele” diye açıklaması ve inandırıcı olması mümkün değildir. ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK ve Suriye’deki uzantıları PYD-YPG ile dayanışmasını, onlara sağladığı askeri ve siyasi desteği, resmi ve açık bir şekilde yürütüyor olması Washington’ı tarihinde olmadığı kadar yanlış bir konuma sürükledi. ABD’nin bu konumu, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere NATO ve tarafı olduğu birçok uluslararası kurumdaki varlığıyla ve terörle uluslararası mücadele teziyle bağdaşmaz durumdadır.

Aldığı bu açık ve güçlü ABD desteğiyle, amacına en hızlı ve en kalıcı şekilde ulaşabileceği hesabını yapan PKK’nın sınır boyunca Kuzey Suriye’ye yerleşmesi ve Akdeniz’e uzanacak bir koridor oluşturma planı Türkiye’nin müdahalesiyle çökmüştür. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı, PKK’nın ABD destekli bir projesini durdurmuş durumdadır.

Bu gerçeği gören PKK bu hedefine ulaşamayacağını görmüş ve taktik değiştirerek Türkiye’yi yıpratma amacına kilitlenmiştir. PKK, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı Afrin’de veya başka bir bölgede silahlı bir çatışmayı kazanamayacağını bir kez daha anladı. Kobani koşullarından çıkardığı propaganda gücüyle Güneydoğu’da hendek ve silahlı sokak mücadelesine giren PKK bu mücadeleyi kaybetti. Aynı denemeyi Afrin’de de sahneye koymak istedi.

Afrin’de, önce kırsal kesimde Türk Silahlı Kuvvetleri’ni durdurmak hatta geriletmek için yıllardır yaptığı hendek, tünel, yığınaktan oluşan hatlarda bir başarı elde edemedi. Bu kez Afrin merkezine Suriye’nin diğer yerlerindeki teröristlerini getirdi ve TSK’yı kent merkezinde şehir savaşına zorlayarak büyük kayıp verdirmeyi ve imaj açısından yıpratmayı hedefledi. Bu amaçla Afrin’de sivilleri kalkan olarak kullanmaya, kentten çıkışlarını engellemeye yöneldi. İHA’ların çektiği görüntülerde PKK’lı teröristlerin, kenti terkeden sivilleri nasıl durdurmaya çalıştığı, yollara nasıl el yapımı patlayıcılar yerleştirdiklerini bütün dünya görmüş oldu.

PKK aynı zamanda yalanla propaganda yapmaya, zaten inanmaya hazır Batı kamuoyunu etkilemeye çalıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, sivilleri ve çocukları öldürdüğü, Afrin hastanesini bombaladığı yalanı bunlardan birisiydi. Aynı anda ABD’deki Türk karşıtı lobilerin gazetelere verdikleri ilanların zamanlaması dikkat çekiciydi. Ancak, İHA’ların aldığı görüntüler bu yalana dayalı balonu anında söndürmeye yetti. Afrin hastanesinin sağlam olduğu ve hiçbir yerinde en küçük bir hasar bulunmadığı dünya kamuoyuna gösterilmiştir.

PKK, ABD’nin tüm desteğine ve bütün silahlı hazırlığına karşın, TSK karşısında Afrin’i boşaltmak zorunda kaldı. Türkiye ve TSK aleyhine dünya kamuoyunda yaratmaya çalıştığı algıyı oluşturamadı. PKK’nın,
Goebbles’i kıskandıracak yalanları şimdiden boşa çıktı. TSK, ÖSO ile birlikte Afrin’i kontrolü altına aldı ve görüntüler gerçeği ortaya çıkardı.

PKK ve uzantısı terör örgütlerinin ne olduğu ve neyi amaçladığı biliniyor. Bu Türkiye açısından çok açık ve yeni değil. Bu süreçte üzerinde durulması gereken ABD’nin tavrıdır. ABD’nin PKK’ya verdiği destekle, onun Türkiye’ye karşıtı hedeflerine ortak olmaktadır. Bundan bir an önce vazgeçmelidir.

 

HÜRRİYET KALİTESİ
“Arkadaşlarım FETÖ’cü, tutuklanırsam mallarımıza el koyarlar” diyerek kandırdığı eşinden tazminatsız boşanıp, sevgilisiyle evlenen tekstilcinin ilginç hikayesini Dinçer Gökçe haberleştirdi.

Fevzi Kızılkoyun, DEAŞ üyesi anne ve babaları savaşta öldüğü için Irak’taki yetimhanelerde tutulan 17 Türk çocuğun öyküsünü yazdı.

11 GENÇ KADIN

Dubai’ye bekârlığa veda gezisi için giden 8 genç kadınla 3 mürettebatı taşıyan özel jetin İran’da düşmesi geçen haftanın en çok konuşulan haberiydi. Uğur Cebeci kaza anında kokpitte yaşananlarla ilgili olası senaryoları yazarak büyük fark yarattı.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Washington Temsilcimiz Cansu Çamlıbel’e açıklamaları büyük yankı yarattı. Başbuğ, ABD’nin, zamanında Öcalan’ı Türkiye’ye teslim ederek örgüt üzerinde kendi hâkimiyetini kurduğunu söylüyordu.

İstanbul’da EDS’nin devreye girmesinin üzerinden 1 ay geçince, Çetin Aydın iyi bir Hürriyet Takipte haberi yaptı ve 50 bin sürücüye 11 milyon TL ceza yazıldığını duyurdu.

Teknoloji muhabirimiz Ahmet Can, ABD’de Amazon’un kasasız marketinden alışveriş yaparak izlenimlerini Hürriyet okurlarına aktardı.

Brüksel Temsilcimiz Güven Özalp AB ile ilişkilerle ilgili önemli haberlere imza attı. Artık kurallara uyanlara kolay Schengen verileceğini, AB’nin Türkiye’ye 3 milyar dolarlık mülteci yardımını onayladığını onun imzasıyla okuduk.

Veterinerlerin artık ilaç bulundurmamasına ilişkin düzenleme büyük tartışma yarattı. Hayvan tedavisinde ciddi sorun yaratabileceğini savunanlar var. Cansu Şimşek bu tartışmayı haberleştirdi.

Nuran Çakmakçı ALES’te sıfır çeken üniversiteleri ve orada yaşanan sorunları detaylı şekilde analiz etti.

TOM HANKS RÖPORTAJI

İnternetten yasadışı şekilde satışa çıkarılan tarihi eserler haberinde Ömer Erbil imzası vardı.

Barbaros Tapan’ın, Hollywood’un efsanevi ismi Tom Hanks ile röportajı fark yarattı. Müthiş oyuncu; kariyerini, Hollywood’daki kadın- erkek ayrımını ve kitabı “Uncommon Type”ı anlattı.

PAZAR KLASİĞİ

Hürriyet Pazar, bu hafta da dopdoluydu. Doğu Ekspresi, Uber ve Stephen Hawking dosyaları, Dr. Öz’ün sağlık tavsiyeleri, gurmelere layık sofralar Pazar klasikleri arasındaki yerini aldı.

Gezginlerin vazgeçilmezi Hürriyet Seyahat, baharın yaklaştığı bu günlerde yol tutkunlarına “baharın en güzel adresleri”ni derleyerek rota koleksiyonerlerinin arşivine girdi bile.

 

ERİŞİM REKORU
Hürriyet.com.tr geçen hafta tarihinin en yüksek erişim oranına ulaştı. 26.3 milyon okurumuz hürriyet.com.tr’yi 58.2 milyon kez ziyaret edip 374 milyonu aşkın sayfa görüntüledi.

Videolarımız Hürriyet TV’de 12 milyon kez izlendi.

Sosyal medyadan paylaşılan haberlerimiz yaklaşık 15 milyon etkileşim yarattı.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan, İran’da düşen jette hayatını kaybeden gençlerimizle ilgili ilk haberi hürriyet.com.tr duyurarak son dakika haberciliğinde yine fark attı. Yazarımız Uğur Cebeci’den muhabirimiz Özgür Altuncu’ya Hürriyet ekibi olarak hafta boyunca hazırladığımız özel haberlerimiz bir milyonu aşkın kez okundu.

Ankara büromuzdan Fevzi Kızılkoyun’un “çakar” lambalı aracı durdurduğu için açığa alınan polisle ilgili haberi de en çok okunanlar listesine yerleşti.

Hürriyet Ekonomi muhabirlerinin Çiftlik Bank skandalıyla ilgili haberleri ve Kardelen Koldaş’ın e-sporcuları ele aldığı haber, geçen hafta en çok okunan araştırma dosyalarımızdı.

En çok okunan haber-analize, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevden alınmasını “Derin Bakış” dizisinde ele alan Washington temsilcimiz Cansu Çamlıbel imza attı.

Geçen hafta Kelebek’in en çok okunan haberi ise Arda Turan ve Aslıhan Doğan’ın evlendiğini duyuran Sayit Durmaz ve Deniz Boy imzalı haber oldu.

 

KANAL D
Cem Tekel ve kameraman İsmail Özmeral, Afrin’e girdi, cepheden sıcak anları ekrana getirdi.

Merve Kılıçoğlu Toprak ve Fulya Soybaş, İstiklal Marşı polemiğini haberleştirdi.

Merve Görgün, İstanbul’daki taksici-Uber kavgasının ayrıntılarını seyirciye aktardı. 

Ertan Büyükahısha, İstanbul’da polisin drone ile EDS denetimini haberleştirdi.

Ziver Sargınalp, “Bil oğlum” türküsünü Afrin’e uyarlayan Esat Kabaklı ile konuştu.

 

DAILY NEWS
İran’da düşen özel Türk uçağında 11 kişinin hayatını kaybettiği kaza Hürriyet Daily News okurlarının en çok okuduğu haber oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Parlamentosu’nun Afrin harekâtına tepkisine karşı sözleri de ilgi gördü. Liranın değer kaybı ve çocuk istismarcısının 51 yıl ceza alması çok okundu.

 

CNN TÜRK
Leyla Ataman, Teksas Üniversitesinin nişasta bazlı şekerlerin farelerde kanser riskini % 60 artırdığına dair yaptığı araştırmayı haberleştirdi.

Büşra Cin, İstanbul Beylikdüzü’nde yapımı tamamlanamamış villalara yerleşen ve burada adeta köy kuran Suriyelilere mikrofon uzattı.

Fulya Öztürk, binlerce kişiyi dolandıran Çiftlikbank’ın siparişi olan ambalaj makinesini kime teslim edeceğini bilemeyen imalatçıyla konuştu.

Büsra Arslantaş, CHP’nin maskotu kedi Şero’nun tedavi sürecini ekrana taşıdı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yazının devamı...

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunu

Girişimimize okurlarımızdan ve sivil toplum kuruluşlarından büyük destek geldi.

Çalışmamızın özünü, Hürriyet Dünyası yayınlarında cinsiyet ayrımcı ifadeleri temizlemek oluşturuyor. Bu amaçla hazırladığımız ve kamuoyuna duyurduğumuz rehberimiz büyük ilgi gördü.

Bundan böyle Hürriyet Dünyası yayınlarında dilimize yerleşmiş cinsiyet ayrımcı ifadelere yer vermeyeceğiz. O ifadeler yerine rehberimizde önerilen cinsler arası ayrım yapmayan ifadeler kullanacağız.

TARİHİ BİR SORUN

Amacımız, bu yolla yeni nesillerin cinsel ayrımcı ifadeleri duymamaları, okumamaları, öğrenmemeleri, gelecekte ayrımcılıktan uzak temiz bir dil kullanmaları.

Bu rehberi hazırlayan meslektaşlarıma ve bize gönülden destek veren okurlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Toplumsal cinsiyet eşitliği sorunu tarihi bir sorundur. Dünyanın hemen her yerinde asırlardan beri nesilden nesile aktarılmıştır. İzleri insan topluluklarının yerleşik yaşama geçtikleri milattan önceki bin yıllara kadar gider. Temelinde erkek egemen toplum yapısı ve onun üzerine inşa edilmiş devlet yapısı vardır.

Bu yapının dayandığı sosyolojik gerçek ise daha eşitlikçi olduğu bilinen anaerkil toplum düzeninden ataerkil toplum düzenine geçiştir. Erkek egemen toplum düzeninin oluştuğu bu süreçte, mülkiyet ortaya çıkmış ve kadın da erkek tarafından mülk haline getirilmiştir. Sorunun kökeninde yatan gerçek budur.

Ekonomik, teknolojik gelişme toplumsal yapıyı değiştirmişse de sanayi devrimi ve sonrasında oluşan kentleşme ve modern toplum içinde de bu sorun, varlığını korumuştur.

Bugün bilgi ve enformasyon toplumundan söz ediliyor olsa da toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunu giderilmiş değil.

Bu eşitliği sağlamak sadece kadınların sorunu değil.

Toplumun diğer yarısını oluşturan erkeklerin de sorunu olmalı ve erkekler de kadınlarla toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için mücadele etmeli.

EĞİTİM SORUNU

Erkek egemen toplumsal düzen ve ona yaslanan devlet yapısı, eğitimden, sağlığa, güvenlikten yargıya kadar hemen her alanda eril bir yapı ve eril değer yargılarına dayanan bir yönetim anlayışına sahip durumda. Bu yapının sökülmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurulabilmesi için en önemli araç kuşkusuz eğitim. Bu eğitimin ailede başlaması gerekiyor. Aileye toplumsal cinsiyet eşitliği esas alınacak bir eğitim verilmesi ilk adım olmalı. Bu eğitimi almış anne ve babanın da çocuklarını böyle eğitip yetiştirmeleri; bu eğitimin kreşte, okulda, bütün eğitim hayatı boyunca devamının sağlanması gerekiyor ki, biz eşitliğe ulaşabilelim.

Anne ve babalar, erkek çocukları destekleyip kız çocukları baskılamaktan vazgeçerek, onlara fırsat eşitliği sağlayarak başlayabilirler.

FIRSAT EŞİTLİĞİ

Eğitim sistemi de cins ayrımı yapmadan bütün çocuklara fırsat eşitliği sunmalı ve devlet bunu desteklemelidir. Eğitim, cinsler arasında ayrım yapmamalı, ders kitapları toplumsal cinsiyet eşitliğini ve dilini gözeterek hazırlanmalıdır.

Asırlardan beri devam eden bu sorunla mücadele için bir yerden başlamak gerekiyor. Biz dilimizi temizlemekten başladık.

Başka alanlarda başlayanlar da oldu. Özellikle son yıllarda bu eşitliği sağlamak üzere kız çocukları ve kadınlar lehine fırsat yaratan birçok başarılı kampanya yürütüldü, yürütülüyor.

Hürriyet’in başlattığı dilde temizlik girişimi dâhil, bütün bu kampanyaları destekleyip güçlendirmeliyiz.

 

HABERLERLE TAKİPTEYİZ
Ömer Erbil, önemli bir çevre haberine daha imza attı. Ordu’da bir taş ocağının 2100 yıllık Kibele heykelinin yakınlarındaki kaya mezarlarını nasıl yuttuğunu fotoğraflı haberiyle duyurdu.

Fırat Alkaç imzalı haberle Hürriyet, İstanbul Şişli’deki Anadolu Lisesi binasının, yanı başında süren inşaat yüzünden kaydığını duyurmuştu. Bu haber üzerine valilik binayı boşalttı, çocuklar olası bir faciadan kurtuldu.

Çin’de son günlerde çok popüler olan, milyonlarca kez dinlenen ve içinde “Seni Romantik Türkiye’ye götüreyim” ifadesi geçen şarkıyı Türkiye, Ekonomi Müdürümüz Sefer Levent’in imzasını taşıyan haberle öğrendi. Şarkının bu kadar sevilmesi Türk turizminin tanıtımı açısından önem taşıyor.

İpek Özbey’le 360 Derece’de çok dikkat çeken bir röportaj vardı geçen hafta. Doç. Dr. Serhat Erkmen, PKK/PYD’ye katılan yabancı teröristlerle ilgili araştırmasının sonuçlarını Hürriyet okurlarına aktardı. Söyleşide, bu yabancı teröristlerin 4’te 1’inin ABD’den geldiği bilgisi vardı.

Kokular Kitabı’nı yazan Vedat Ozan’ın “İstanbul’un kokusu çay ve simit” açıklaması da çok konuşuldu. Haberde Cansu Şimşek imzası vardı.

Emre Özpeynirci Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki yeni modelleri, dizelin tarih olma sürecinin nasıl başladığını, elektrikli otomobil devrimini okurlara tüm detaylarıyla gün gün aktardı.

En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını alan Gary Oldman’ın Kelebek’te Barbaros Tapan’a yaptığı açıklamalar ve “Atatürk sayesinde modern Türkiye’yi kurdunuz” sözleri, Hürriyet’in habercilikteki farkını bir kez daha ortaya koydu.

DERSİMİZ SIPA HAKLARI

Suudi Arabistan Prensi’nin Türk dizilerini bölgede yasaklamak için attığı adımları, “Prensin derdi Türk dizileri” başlığıyla manşetimize taşıdık.

Haftanın en dikkat çekici haberlerinden birini Esra Ülkar hazırladı. “Dersimiz Sıpa Hakları” başlıklı haberde, üniversitede ‘hayvan hakları’ dersine giren sıpa Çitlembik’in öyküsü vardı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın pilotluk eğitimi aldığı haberi, usta gazeteci Uğur Cebeci’nin Kokpit köşesindeydi.

Meltem Özgenç, verdiği müthiş mücadeleyle torununu uyuşturucu batağından kurtaran Hacer Teyze’nin hikâyesini, “Süper Babaanne” başlıklı manşetle aktardı okurlarımıza.

Zeynep Bilgehan ve Murat Şaka sınırdan gelişmeleri aktarırken, farklı özel haberlere imza attılar.

8 MART MANŞETİ

8 Mart Kadınlar Günü’nde manşetimizde çok önemli bir röportaj vardı. Anayasa Mahkemesi’nin ilk ve tek kadın başkanı Tülay Tuğcu, meslek hayatında şahit olduğu cinsiyet ayrımcılığını Oya Armutçu’ya anlatırken “Bitsin artık bu ikiyüzlülük” diyordu.

Şebnem Turhan ise Türkiye’nin ilk kadın çelik üretim işçilerinin öyküsünü haberleştirdi.

Nuran Çakmakçı, Şanlıurfa’da atandığı okulu tek başına baştan yaratan, lojmanını sanat atölyesine çeviren öğretmen Aysel Ösüz’ün hikâyesini yazdı.

Restore edilen Feriye Sarayı’nın tarihi binasında kepçeyle yıkım yapıldığına ilişkin haberde de Ömer Erbil imzası vardı.

Kültür-sanat dünyasında haber ve kulislerin ilk adresi olan Kültürazzi Köşesi yeniden açıldı. İhsan Yılmaz köşede, bu hafta Sadberk Hanım Müzesi’nin Haliç’e taşınacağını duyurdu.

Kardelen Koldaş, dünyanın yeni trendlerinden ‘e-spor’u oynayarak binlerce lira kazanan gençlerin hikâyesini, nasıl kamp yaptıklarını çarpıcı fotoğraf ve söyleşilerle aktardı.

Alkollü sürdüğü otomobille polisten kaçarken bir kişiya çarparak öldüren sürücüye verilen müebbet hapis cezasını, Mesut Hasan Benli imzalı manşet haberde okudunuz.

“Mor Devrim”i kapak yapan HÜRRİYET PAZAR’ın “Kadının Gücü Özel Sayısı” referans bir rehber niteliğindeydi.

 

EN YAKIN RAKİBE 2 KAT FARK
Türkiye’de önde gelen yayıncıların ve reklamverenlerin ölçüm için yetkilendirdiği tek bağımsız kuruluş olan Gemius’a göre hürriyet.com.tr geçen hafta her günü, sayfa görüntüleme sayısında en yakın rakibinin yaklaşık iki kat, ziyaret sayısında ise ortalama yüzde 62 önünde tamamladı.

Bir haftada 23.8 milyon hürriyet.com.tr okuru 52.8 milyon ziyarette 343 milyon sayfa görüntüledi.

Hürriyet TV’de ise yaklaşık 13 milyon video izlendi.

Geçen hafta 13.4 milyon kez tıklanan Hürriyet özel haberleri arasında okunma ve paylaşım sayısında zirveye, Gülden Aydın’ın çocuk yaşta cinsel istismara uğrayan S.G. ile yaptığı ve onun “Artık yeter” sözlerini gündeme taşıdığı röportajı oturdu.

Ankara büromuzdan Gizem Karakış’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyanet’e talimatını aktardığı haberi ve Atina Temsilcimiz Yorgo Kırbaki’nin darbeci askerlerin duruşmasından bildirdiği gelişmeler de en çok okunan özel içeriklerimiz arasındaydı.

 

CNN TÜRK
Gülşen Coşkun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk - İş ziyaretinin perde arkasını ekrana taşıdı.

Murat Pazarbaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti MYK toplantısında sözde ilahiyatçılara ilişkin rahatsızlığını gündeme getirmesini haberleştirdi.

Ünal Kaya ittifak ve seçim güvenliği düzenlemelerini içeren teklifin anayasa komisyonundaki görüşmelerini ekrana taşıdı.

Enver Kaptanoğlu teröristlerden temizlenen Deyr Ballut köyüne girdi. TSK’nın köy halkına ulaştırdığı yardımları haberleştirdi.

Fulya Öztürk kontak kapatan otobüs işletmecilerine mikrofon uzattı.

Cansu Karadan Kadir Has Üniversitesi ve TESEV Vakfı’nın ortaya koyduğu İstanbul’un sosyal haritasını haberleştirdi.

 

KANAL D HABER
Cem Tekel ve kameraman İsmail Özmeral, Afrin’de cepheden en sıcak çatışma anlarını ekrana getirdi.

Oğuz Şahin, Diyanet İşleri Başkanı’na, sözleri tartışmaya neden olan “sözde” ilahiyatçıları sordu.

Merve Görgün, okuldaki tacizci teknisyene tepkileri ekrana getirdi.

Özgen Bingöl, şeker pancarı tepkisiyle fenomen olan çiftçi Nihat Babaözlü ile konuştu.

Damla Turgutlu Soybaş, nişasta bazlı şekerin hastalıklara yol açtığı iddiasını uzmanlara sordu.

Yasemin Doğan, boşanmalarda neden artış olduğunu uzmanlarla konuştu.

Özay Erad, Hülya Avşar’ın, “Kadınlar evde otursun” sözlerine kadınların tepkisini haberleştirdi.

Ziver Sargınalp, inşaat işçilerinin Seda Sayan’a tepkisini ekrana getirdi.

Orkun Ün, bazı taksicilerin, müşteri gibi uber çağırıp dövdüğü ve tehdit ettiği şoförlerle konuştu.

Ertan Büyükahısha, Şişli’de heyelan nedeniyle boşaltılan okuldaki öğrencilerin korkusunu ekrana getirdi.

 

DAILY NEWS
Geçtiğimiz hafta Hürriyet Daily News okuyucusunun en çok ilgi gösterdiği haberler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bazı ilahiyatçıların, özellikle kadınlara yönelik tepki toplayan sözleri üzerine, dinde içtihat güncellemesi hakkında yaptığı çıkış ve açıklamalar oldu.

Suriye-Afrin harekâtının seyrine dair haberlerde ilgi düşmesi olsa da bu konuda (özellikle ABD ile) diplomatik ve içerideki siyasi tartışmalar ve yorumlar çokça okundu.

İki askerin sınırda yakalanması başta olmak üzere Yunanistan’la ve Kıbrıs’la ilgili gelişmeler de HDN okurunun ilgi gösterdiği haberler arasındaydı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

Yazının devamı...

Haber dilinde yeni bir dönem başlatıyoruz

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği evrensel bir sorun olarak varlığını sürdürüyor. Ataerkil toplumsal yapının ağırlıklı olarak hâkimiyetini sürdürdüğü Türkiye ve benzeri ülkelerde bu sorun daha belirgin biçimde gözleniyor.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin inşasında ve varlığını sürdürmesinde, kullanılan dilin önemli bir faktör olduğu, sosyologların ve antropologların görüş birliği içinde oldukları bir olgu.

Dilimize yerleşmiş eril söylem, erkeği yücelten, kadını ise aşağılayan bir işleve sahip. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesinde dilimizin bu ayrımcı yapıdan kurtulmasının çok önemli katkısı olacağına inanıyoruz.

Bu inançla Hürriyet olarak basın-yayın organlarındaki cinsiyetçi dilin yayınlardan temizlenmesi amacıyla öncü bir çalışmayı yaşama geçiriyoruz.

Gazetede birlikte çalıştığımız meslektaşlarımızın büyük katkılarıyla bir süredir dilimizdeki cinsiyetçi söz, deyim, atasözü gibi ilk göze çarpan ifadeleri saptayan çalışma grubumuz, bu ifadeler yerine kullanılabilecek önerileri içeren bir rehber hazırladı.

Bu rehber bir başlangıç niteliğindedir.

Dilimizi cinsiyetçi ifadelerden arındırma çalışması sürecek, sizlerin de önerileriyle rehber geliştirilecektir.

Bu çalışmaya paralel olarak hurriyet.com.tr’nin yayınlarında da Vodafone’un geliştirdiği yapay zekâ teknolojisi kullanılarak cinsiyet ayırımcı dile karşı bir denetim mekanizması devreye girecek; bu teknoloji cinsiyet ayrımcı ifadeleri kırmızı çizgiyle işaretleyerek dikkate getirecek.
HÜRRİYET GAZETESİ CİNSİYETÇİ DİLE KARŞI REHBER

Adam, adam olmak, adam gibi davranmak, adam gibi konuşmak, adamakıllı yerine insan olmak, insan gibi ya da doğru dürüst davranmak, doğru dürüst konuşmak, doğru dürüst ifadeleri kullanılmalı, iyi özelliklerin erkeklere atfedildiğini gösteren ‘adam’la başlayan kullanımlara dikkat edilmeli. Örneğin “Bu işyerine birkaç adam daha lazım” cümlesindeki adam yerine eleman, kişi, çalışan, insan kelimelerinden biri olabilir.

Adam adama savunma yerine birebir savunma tercih edilmeli.

Adamına göre yerine kişisine göre demeli.

Bayan yerine kadın kullanılmalı ancak takım vb kurumun kendi adında olduğunda kalabilir.

Bilimadamı yerine biliminsanı, gerektiğinde bilimkadını-adamı kullanılmalı.

Cinnet getirme: Bu tanımı, uzmanlar yapmadıkça ve bu şekilde haber olarak servis edilmedikçe kullanmaktan kaçınmalı. Genellikle erkeklerin uyguladığı şiddet haberlerinde şiddetin etkisini azaltmaya yaramaktadır.

Cinsel istismar: Çocuklarda ve akli dengesi yerinde olmayan mağdurlarda kullanılmalı. Kadınlara yönelik cinsel şiddette ise cinsel saldırı, olaya göre cinsel taciz ve tecavüz kelimeleri tercih edilmeli.

Cinsel sapma, cinsel sapkınlık: Gazeteci haber yazarken heteroseksüellik ve tekeşlilik dışındaki yaşamların uygunsuz olduğuna karar vermemeli, ahlaki değerler bahanesinin arkasına sığınmamalı.

Dayak yemek, şiddet görmek, tecavüze uğramak yerine dayak atan, şiddet uygulayan, tecavüz eden, yani edilgen yerine etken, erkeğin eylemini öne çıkaran kullanımlar tercih edilmeli.

Erkek gibi-kız gibi benzetmeleri erkekleri daha üstün, iyi göstermek ya da kızları aşağılamak, onların zayıf yönlerini öne çıkarmak için kullanılmamalı. Örnek olarak “Erkek gibi cevap vermek” (mert, dürüst, korkusuzca) ya da “Kız gibi ağlamak” verilebilir.

Erkek sözü, sözünün eri gibi tanımlamalardan kaçınmalı.

Genç kızların rüyası vb. yaygın kullanımlar tercih edilmemeli.

Hayat kadını-eskort-telekız yerine fahişe ya da seks işçisi kullanılabilir.

İnsanoğlu yerine insan denmeli.

Kız-oğlan kullanımında çocuklarda kız çocuk ve oğlan çocuk, gençlerde genç kız, genç oğlan, genç kadın, genç erkek tercih edilmeli.

Kız almak, kız vermek kullanılmamalı. Örneğin, “Sevdiği kızı vermeyen aileyi öldüren…” yerine “Sevdiği kızla birlikte olmasına (ya da evlenmesine) izin vermeyen aileyi öldüren…” ifadesi kullanılmalı.

Kızlık soyadı yerine evlilik öncesi adı, ilk soyadı tercih edilmeli.

Namussuz, ahlaksız, sapkın gibi ahlaki değerleri yansıtan ifadelerden kaçınmalı.

Normal/anormal gibi tanımlamalar da ilişkileri, cinselliği içeren haberlerde bir değerlendirme aracı olarak kullanılmamalı.

Yasak aşk, gayrimeşru ilişki
gibi yine toplumun ahlak ölçülerinin arkasına sığınılarak normal ve anormal ikiliği yaratan kullanımlardan kaçınılmalı.


KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KELİME VE İFADELER

Kadın kelimesinin kullanımı:
Kadın polis, kadın gazeteci, kadın sürücü gibi erkeğin norm, kadının norm dışı gibi gösterildiği kullanımlara yer verilmemeli. Örneğin “Kadın sürücü kaza yaptı” dememeli. Ancak haberin ana konusu o kadın ya da kadınlarsa, örneğin kadın gazetecilerin kurduğu komisyon, kadın polislerin dertleri ya da toplamda 3 kişi olan kadın maden işçisi gibi; o zaman başlıkta da belirtilebilir.

Gece geç vakitte, mini etekle, bar çıkışı vb: Bu gibi detaylar verilirken haberde yaşanan olumsuzluğun bir kısmının da bu gibi toplumca ‘uygun’ görülmeyen hareketler olduğuna bağlı olduğunun iması yapılmamalı, bu ayrıntılar haberin ana konusu değilse verilmemeli.

Aşk cinayeti, kıskançlık cinayeti, töre cinayeti, cinnet cinayeti, namus cinayeti (ya da kurşunu, dehşeti vb), namusunu temizlemek vb.: Suça bir sebep tanımlayan ve suçu hafifletici bir etken gibi gösterilen bu tip kullanımlar başlığa çıkarılmamalı.

Biseksüel, eşcinsel, lezbiyen, travesti, transseksüel, interseks, panseksüel: Haberin ana konusu, kişinin kendi açıklaması değilse ya da bu durum yüzünden yaşanan mağduriyet, hak arayışı sunulmuyorsa nasıl heteroseksüel denmiyorsa bu kelimeler de kullanılmamalı. Yine heteroseksüelliğin ‘normal’, heteroseksüel dışı yaşamların ise ‘anormal’ olduğu ikilikçi düşünce yapısından kaçınılmalı. Ayrıca pek çok yerde LGBTİ birey kullanımı tercih edilse de herkesi bir yerde toplar gibi, LGBTİ birey demek yerine transseksüel, lezbiyen, eşcinsel vb. kelimeler de kullanılabilir.

Öldürülenin ardından: Haberdeki bir taraf öldürülmüşse, kendi savunmasını da yapamayacağı için diğer tarafın açıklamasındaki; genellikle eşcinsel cinayetlerinde kullanılan “Para karşılığı seks yapmak istedi” vb. ya da kadın cinayetlerinde kullanılan “Aldatıyordu”, “Namusumu temizledim” gibi ifadelere yer verilmemeli.

Atasözleri ve deyimler: “Elinin hamuruyla”, “Evde kalmak”, “Kızını dövmeyen dizini döver gibi sayıları çok olan cinsiyetçi atasözlerine ve deyimler kullanılmamalı.

ANCAK söyleşilerde ve haberlerde kişinin kendi ifadeleri, bu rehber doğrultusunda değiştirilmeden, konuştukları gibi bırakılmalı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

Yazının devamı...