"Fikret Bila" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fikret Bila" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fikret Bila

Fikret Bila

Rutin haberde fark yaratmak

25 Aralık 2017

Fahreddin Paşa’dan ‘Hırsız’ diye söz eden o tweet’te “İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dedelerinin Araplarla ilişkisi buydu” hakareti de yer alıyordu.

KRİZ YARATAN TWEET

Zayed’in bu hareketine yanıt gecikmedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yine Twitter’dan bu paylaşımın ‘büyük bir yalan, Zayed’in tavrının da büyük bir ayıp olduğunu’ vurguladı. Tüm yayın organlarına ulaşan bu rutin ama önemli gelişmeyi Hürriyet ilk gün büyük bir haber olarak, “Fahreddin Paşa krizi” başlığıyla duyurdu. Haber diğer bazı gazete ve internet sitelerinde de yer aldı.

‘CAHİL ADAMLAR’ ÇIKIŞI

Bu noktadan sonra Hürriyet’in fark yaratan haberciliği kendini gösterdi. Ömer Erbil imzalı haberde, Fahreddin Türkkan Paşa’nın Türkiye’ye getirdiği koruma altına alınan kutsal emanetlerin detayları vardı. 745 kalem eser Medine Defteri başlığıyla saray envanterinde kayıtlıydı. Prof. Dr. İlber Ortaylı ise o meşhur üslubuyla, “Bilmeden ahkâm kesiyorlar. Cahil adamlar. Bu eserleri yıllardır gözümüz gibi koruyoruz. Getirmeseydik dağılıp giderlerdi” derken Bakan Zayed’i sert eleştiriyordu.

TORUN KONUŞUYOR

Özgür Altuncu imzalı ‘Hürriyet Takipte’ haberi ise 1948’de vefat eden Medine kahramanı Fahreddin Paşa’nın Aşiyan’daki aile mezarlığında yattığını duyuruyordu. Küçük oğlunun askerliğini yaparken şehit olduğu, general olan diğer iki oğlunun da vefatları sonrası Aşiyan’a gömüldüğü bilgisi bu haberdeydi.

Fahreddin Paşa

Yazının devamı...

Filistin sorununun çözümü

18 Aralık 2017

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden kararı imzalamasından sonra, dönem başkanı olan Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı da işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu vurgulayan bir bildirge yayımladı. İstanbul zirvesinden çıkan bu kararla Trump’ın restine karşılık rest çekilmiş oldu.

Filistin sorunu Ortadoğu’nun temel sorunudur. Ortadoğu’ya barış ve istikrarın gelmesi için Filistin sorununun kalıcı biçimde çözülmesi gerekiyor. Yıllardır devam eden mücadeleden sonra Filistin-İsrail sorununun iki devletli bir modelle çözüme kavuşacağı konusunda uluslararası alanda geniş bir uzlaşmaya varılmış durumda. Böyle bir zemin ve umut yakalanmışken Trump’ın ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “Kudüs atağı” çözüm yerine sorunu daha da ağırlaştırmış oldu.

60 yıldır Filistin topraklarını yavaş yavaş işgal eden İsrail, Filistinlilere yaşam hakkı tanımadı. Birkaç yerleşim yerine tıkılan Filistinliler hayatta kalma mücadelesi veriyor. Tam bir tecrit altında yaşayan Filistinlilerin, gerçek anlamda devletlerine kavuşmaları dışında, kurtuluş yolları yok.

İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı’nın yaptığı olağanüstü zirvede alınan kararlar, Filistin sorununun çözümü için bir temel olarak korunması gereken tarihi nitelikteki kararlardır. Bu kararların arkasında durmak ve hayata geçirmek Filistinliler için yaşamsal önem taşıyor. İslam ülkeleri İstanbul ruhunu kaybetmemeli; kenetlenmeli ve birlikte hareket ederek, ABD ve İsrail üzerindeki baskılarını artırmalıdır.

Ortadoğu halkları birbirleriyle savaşmak, mezhepsel ve etnik aidiyetler üzerinden birbirinin kanını dökmekten vazgeçip, bir araya gelebilirlerse Filistin sorununu çözüm yoluna sokar, süper güçlerin işgal ve tahakkümünden kurtulur hem de barışa ulaşabilirler.

GAZETECİLİĞİN GÜZEL ÖRNEKLERİ

Bu yıl 44’üncü kez düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu yarışmalarından Pantene Altın Kelebek Ödülleri klasik tabirle bir yıldızlar geçidi gibiydi. Kanal D ve Teve 2’den naklen yayınlanan görkemli gecede Tarkan’dan Ajda Pekkan’a, Cem Yılmaz’dan Yılmaz Erdoğan’a müzik ve televizyon dünyasının önde gelen isimleri oradaydı. Türkiye ekranlardan Hürriyet’in bu dev organizasyonuna kilitlendi.

‘Hürriyet Takipte’

Yazının devamı...

Batı Trakya Türkleri’nin üzerindeki ağır baskı

11 Aralık 2017

Erdoğan’ın ziyaretten önce Yunan basınına verdiği söyleşide, Atina’nın Lozan hükümlerine uymadığını vurgulamasından hareket eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos konuyu açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle Batı Trakya Türkleri’nin haklarını kastederek Lozan’ın güncellenmesi gerektiğine ilişkin sözleri büyük yankı yarattı. Yunan basını ve muhalefeti Cumhurbaşkanı Pavlopulos ve Başbakan Çipras’ı, Erdoğan’ın çıkışı karşısında pasif kalmakla, şok geçirmekle eleştirdiler.

Atina’dan sonra ziyaret ettiğimiz Gümülcine’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Lozan’ı güncellemek gerekir”, derken neyi kastettiği daha iyi anlaşıldı.

TÜRKLERİN EN BÜYÜK ŞİKÂYETİ

Yunanistan, Lozan’da Türk azınlığa tanınan hakların hiçbirini uygulamadığı gibi, Batı Trakya Türkleri’ni ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel çok ağır bir baskı altında tutuyor. “Türk” kimliğini ve “Türkçe”yi neredeyse yok sayan Yunanistan, ekonomik baskı da uyguluyor.

Gümülcine’de sorunlarını aktaran Türklerin en büyük şikâyetleri, gördükleri ekonomik baskı ve eğitimdeki çifte standarttı. Gümülcineliler, Türklere iş verilmediğini, çoğunluğun tütün tarlalarında çalıştığını ve tütünlerine ülke ortalamasının altında fiyat verildiğinden yakındılar.

Eğitimin ise özellikle zayıf tutulduğunu belirten Türkler, çocukların ne Yunanca ne Türkçe öğrenebildiğini vurguladılar. Türkiye’den öğretmen gelmesine Yunan hükümetinin zorluk çıkardığını, Yunanca eğitimin de kalitesiz tutulduğunu vurguladılar. Böylece gençlerin üniversiteye gitmesinin ve meslek sahibi olmasının engellendiğini dile getirdiler.

ATİNA’NIN YOK SAYDIĞI HÜKÜM

Yazının devamı...

Objektif habercilik

4 Aralık 2017

Hürriyet, tarafsız haberciliğin gereğini bu iki kritik ve süreklilik arz eden olayda da gösterdi.

New York’taki davayı izleyen muhabirlerimiz Razi Canikligil ve Cansu Çamlıbel mahkeme salonundaki gelişmeleri en objektif ve anlaşılır şekilde okurlara aktardı. Mahkeme salonundan renkli izlenimler özel çizimler eşliğinde Hürriyet sayfalarında yer buldu.

Bu haberlerin okurlarımıza ulaştırılmasında Hürriyet Dış Haberler Servisi ve Hürriyet Gece Servisi’nin harcadığı büyük çabayı da buraya not etmekte fayda var.

Hürriyet aynı şekilde CHP’nin
Man Adası iddialarını ve suçlanan tarafların yanıtlarını, tüm detaylarıyla sayfalarına taşıdı.

Okurlarımız bu konuda konuşulan her şeyden, en doğru şekilde haberdar oldu.

HÜRRİYET TAKİPTE

Geçen haftanın gündemine ABD’deki

Yazının devamı...

YPG’nin silahları nereye dönecek?

27 Kasım 2017

Türkiye’nin, “Bu silahlar ne olacak” sorusuna ABD, “DEAŞ’tan sonra geri alınacak” yanıtını verdiyse de bu inandırıcı olmadı.

Rusya-Türkiye ve İran’ın Soçi’de cumhurbaşkanları düzeyinde gerçekleştirdikleri üçlü zirvede bir yol haritası yapıldı. Türkiye’nin itirazı yine YPG’ydi. YPG’nin, bu yol haritası izlenirken, sürece katılmasının kabul edilmeyeceği, asla aynı çatı altında veya aynı platformda bulunmasının mümkün olmadığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ağzından vurgulandı.

Üçlü zirveden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonla görüştüler. Bu görüşmeyle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın kesin bir dille bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini vurguladığını açıkladı. Trump’ın bunun saçma olduğunu, bu saçmalığa son verilmesi gerektiğini söylediğini aktardı.

Beyaz Saray ise ‘Suriye’de sahadaki ortaklara verilen askeri destek konusunda olması gereken düzenlemelerle ilgili’ Trump’ın Erdoğan’a bilgi verdiğini açıklamakla yetindi.

İKİ ÖNEMLİ SORU

Türkiye başından beri YPG’nin PKK’nın kolu olduğunu, bu silahları, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine kastettiği Türkiye’ye çevireceğini anlatmaya çalışıyor. ABD ise anlamak istemiyor.

Trump

Yazının devamı...

NATO haddini aştı

20 Kasım 2017

ÖZÜRLE TELAFİ EDİLEMEZ

NATO tatbikatında yapılan bu iki hareket hata olarak kabul edilemez ve özür dilemekle telafi edilemez. Bu densizliği yapan iki NATO görevlisinin işten el çektirilmesi de yeterli değildir.

YAPANLAR YARGILANMALI

Bu hainliği yapan yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Yaptıkları bilgisizlik ve hatadan kaynaklanmış değildir. Kasti olarak yapılan bir terbiyesizliktir.

Had bilmezliktir.

Bu iki kişi gibi onların üstü konumundaki NATO görevlileri ve bu tatbikatın sorumluları da soruşturulmalı; kusuru, ihmali ve kastı olanlar da cezalandırılmalıdır.

Bu olayın takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

Yazının devamı...

Silaha hayır

13 Kasım 2017

“Bireysel Silahlanmaya HAYIR”

‘Ses Ver’ sayfasında tüm detaylarıyla işlediğimiz ‘Bir tıkla silah’ başlıklı, Cansu Şimşek imzalı haber, cinayetlerde kullanılan silahların internet sitelerinden sorgusuz, belgesiz bir ayakkabı alır gibi ne kadar kolay alınabildiğine odaklanıyordu.

Pendik’te okul çıkışı pompalı silahla öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken’in isyan eden sözleri de haberin önemini ve çarpıcılığını perçinlemişti.

HABERİMİZ NASIL SES GETİRDİ

Bakın bu manşet sonrasında Hürriyet haberciliğinin farkını ortaya koyan ne gelişmeler yaşandı...

Önce bu silahlarla yaralanıp sakat kalan vatandaşlar seslerini yükseltip ‘Bireysel silahlanmaya son verin’ çağrısı yaptı Hürriyet sayfalarından.

Ardından Meclis ‘Ses Ver’meye başladı. İçişleri Komisyonu Sözcüsü Mustafa Baloğlu, “Silah alanlar çok kapsamlı testlerden ve sorgulardan geçirilmeli. Evlat edinmek isteyenler nasıl takip ediliyorsa o ciddiyetle izlenmeliler” açıklamasını yaptı.

Çarşamba günü ise Hürriyet’in manşetinde

Yazının devamı...

En etkili içerik

6 Kasım 2017

MEDYADA BÜYÜK FARK

Hürriyet Dünyası’nın medyada yarattığı büyük fark, geçen hafta sürmanşetimize yansıyan önemli bir haberle de gözler önüne serildi. İletişim ve eğlence endüstrisinin en önemli yayınlarından biri olan Amerikan Variety dergisi, bu alanda dünyanın en etkili
500 kişisini açıkladı.

Google’dan Apple’a, Facebook’tan Fox’a, Amazon’dan YouTube’a, Spotify’dan Netflix’e kadar dünyanın en büyük şirketleri-nin patron veya CEO’larının bulunduğu listede Türkiye’den tek bir isim vardı:

Aydın Doğan.

Variety dergisi, Aydın Doğan’ın kurduğu gazeteler, televizyon kanalları, internet siteleri, dergiler, radyo istasyonlarıyla dünyanın en etkili içerik üreticilerinden biri olduğunu vurguluyordu.

OLAY YERİNDEN, SICAK GELİŞMELER

Yazının devamı...