ANKARA HABERLERİ

Milyon dolarlık oyun daveti

Necip Fazıl ÇELİK/AA
13.03.2016 - 15:22 |Son Güncelleme :

Geçen yıl 1 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren ATOM, yeni fikirlere sahip oyun geliştiriciler ve animasyon ekipleriyle güçlendireceği kadrosuyla ihracat potansiyelini büyütmeyi hedefliyor.

Necip Fazıl ÇELİK/AA

ODTÜ Teknokent bünyesindeki Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM), geçen yıl 1 milyon doların üzerinde ihracata imza attı. 2008’de kurulan Türkiye’nin ilk tematik ön kuluçka merkezi ATOM, yeni fikirlerle daha büyük hedeflere ulaşmaya hazırlanıyor. Animasyon ve oyun teknolojileri alanında Türkiye'de birçok yeniliği tetikleyen merkez, 7 yılda 65 ekibe destek verererek, Türkiye’de oyun geliştirme sektörünün gelişimi açısından önemli roller üstlendi. ATOM bünyesinde bugüne kadar geliştiricilere 600 saatin üzerinde eğitim verildi, eğitimlerden binin üzerinde geliştirici faydalandı. Aynı zamanda staj programları, geliştirme etkinlikleri, sektör toplantıları gibi aktivitelerle sektörün ve sektör paydaşlarının nabzı tutularak, ileriye dönük proje ve hedefler şekillendirildi.

300 OYUNA İMZA ATTILAR

Geçen sürede ATOM’dan mezun olan ekipler 300 oyuna imza attı. Merkezdeki ekiplere projeleri için 2 milyon doların üzerinde finansman sağlandı. ATOM bünyesinden çıkan ürünlerle 2015’te 1 milyon doların üzerinde ihracat rakamına ulaşıldı. Bu yıl yeni ekipleri bünyesine katarak yola devam etmeye hazırlanan ATOM bünyesine dahil olacak geliştirici gruplara ortak ofis alanı, donanım ve yazılım, altyapı destekleri sunulacak. Bu kapsamda yurt içinden ve yurt dışından uzmanlar desteğiyle hazırlanan ve sunulan eğitim çalışmaları, mentorluk desteği, işbirliği imkanları, kapsamlı stajyer programı, iş geliştirme ve proje yönetimi desteği, tanıtım ve yayın destekleriyle yeni fikirlerin ve hayallerin gerçekleşmesine zemin hazırlanacak.

ÖN KULUÇKA

BİR üniversite-sanayi işbirliği yapısı olarak değerlendiriliyor. Ön kuluçka merkezleri, farklı alanlarda eğitim görmüş veya görmekte olanların fikir ve projelerinin geliştirildiği, danışmanlık hizmetinin verildiği, kişi veya kurumlara gelecekte piyasada yer alabilmeleri için gerekli deneyimi kazandırma amacını taşıyan birimler olarak faaliyet gösteriyor.

ATOM bünyesinde ODTÜ’lü genç yazılım mühendislerinin geliştirdiği ‘Mount&Blade: Warband’ adlı oyun, dünya genelinde ilk 3 ayda 100 binlik satış rakamına ulaşmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Milyon dolarlık oyun daveti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mart 2016 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milyon dolarlık oyun daveti haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ocak 2022, Çarşamba
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  08:00
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı