ANKARA HABERLERİ

Beş ay sonra yerine kondu

Sedat CENİKLİ
08.10.2018 - 09:22 |Son Güncelleme :

Kızılay Selanik Caddesi’nin simgelerinden Barış Heykeli, Hürriyet Ankara’nın haberlerinin ardından tekrar yerine yerleştirildi.

Sedat CENİKLİ

Daha önce iki kez yıkılan eserin tekrar zarar görmemesi için etrafına beton bariyerler yapıldı. Ankara’nın ‘kayıp’ anıt, heykel ve rölyeflerinden Barış Heykeli, Hürriyet Ankara’nın OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulmasının ardından Kızılay Selanik Caddesi’ndeki yerine tekrar yerleştirildi. Geçen yıl Çankaya Belediyesi’ne ait çöp toplama aracının, nisan ayında da yerine konulduktan bir hafta sonra başka bir kamyonun çarpması sonucu iki kez yıkılan ve zarar gören heykelin tamirat masrafı olan 10 bin TL’lik ödemesi, Hürriyet Ankara’nın haberinin ardından yapıldı. Eserin sahibi ünlü heykeltıraş Burhan Alkar’ın OSTİM’deki atölyesinden teslim alınan heykel, Çankaya Belediyesi ekiplerince bir vinç yardımıyla cuma gün eski yerine monte edildi. Eserin önceki seferlerde olduğu gibi tekrar araç kazasına maruz kalmaması için de bu kez, etrafına önlem amaçlı beton bariyerler yapıldı.

UMARIZ TEKRAR ZARAR GÖRMEZ

Aylardır nerede olduğu bilinmeyen eseri tekrar yerinde gören vatandaşlar da, “Çok sevindik heykelin tekrar yerine konulmasına. Caddenin simgesi olmuştu artık. Bariyerlerin ne kadar koruyucu olacağını göreceğiz ama umarız bir daha benzer kazalar yaşanmaz ve eser zarar görmez” ifadelerini kullandı.

HÜRRİYET ANKARA SANAYİDE BULMUŞTU

Kentteki kayıp eserlerin izini süren Hürriyet Ankara, 26 Eylül’de birinci sayfadan ‘Kayıp aranıyor’ haberiyle ‘Şimdi neredeler’ diye sormuştu. Haberin ardından ilk ortaya çıkan eser Barış Heykeli olmuş ve eserin, nisan ayında ikinci kez zarar gördükten sonra tamir için götürüldüğü heykeltıraş Burhan Alkar’ın OSTİM’deki atölyesinin bahçesinde olduğu öğrenilmişti. Tamirat bedeli olan 10 bin TL’yi alamadığını belirten Alkar, “Tamiratı 10-15 gün sürdü ama gelip alan, ödeme yapan olmadı. Beş aydır burada” demişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Beş ay sonra yerine kondu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2018 tarihinde saat 09 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beş ay sonra yerine kondu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Ağustos 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:00
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı