ANKARA HABERLERİ

100. Yıl mesajları

Murat YILMAZ
26.12.2019 - 14:45 |Son Güncelleme :

Ankara’da kent yöneticileri, iş dünyası temsilcileri 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladılar. Atatürk’ün “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” sözüne vurgu yapılan 100. yıl mesajları şöyle:

Murat YILMAZ

ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN

“Ankara’nın kaderi, Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişi ile değişmiş, ilk Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de açılması ile yükselmiş, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanı ile şahlanmıştır. Ankara, büyük bir harekâtın bedeni, ulvi bir fikrin sembolüdür. Cumhuriyet ve başkent kolay kurulmamıştır. Bu, bir var oluş mucizesidir. Ankara da bu mucizenin adıdır. Günümüzde Ankara’yı herhangi bir kent olmaktan çıkaran, ona özgünlük veren, onu ayrıcalıklı kılan temel olgu, cumhuriyettir. Bunun neticesinde Ankara, daha önce hiçbir medeniyet ve devlet ile özdeşleşmediği kadar cumhuriyet ile özdeşleşmiş, ayrı ve güçlü bir benliğe kavuşmuştur.”

100. Yıl mesajları

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ

“27 Aralık Ankara’nın, Ankaralıların Bayramıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Mücadele’yi başlatmak için Temsil Heyeti’yle birlikte Ankara’ya geldiği gündür. Ne mutlu bize ki, bu anlamlı günün 100. yılını kutlamak bizlere nasip oldu. Kentimizin doğrudan kendisine ait tek 100. yıl kutlaması olan Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıl dönümü tüm hemşehrilerimize kutlu olsun. Hedefimiz; ortak akıl ile şeffaf, katılımcı ve denetlenebilir bir yönetim anlayışını buluşturup tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, turizmiyle, sanayisiyle ve kırsal kalkınmasıyla Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına yakışır bir kent haline getirmektir.”

100. Yıl mesajları

ANKARA TİCARET ODASI (ATO) BAŞKANI GÜRSEL BARAN

“Bugün, milletçe Ankara’ya gelişi tam bir asrı bulan asırlık Ankaralı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘iyi ki geldi’ diyoruz. Milli Mücadele’de zorluklar karşısında bir an bile tereddüt etmeden kahramanca mücadele eden Ankaralıların gösterdiği cesaret, Ankara’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti olarak ilan edilmesiyle taçlandırıldı. Cumhuriyet’in ilanından sonra da ülkemizin kalkınma ve büyüme hamlelerinde öncü rol oynayan Ankara, sergilediği değişim, gelişim ve dönüşümle bugün bilim, sanayi, teknoloji, ticaret ve tarım şehri olarak Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı haline geldi. Ankara’da, bugün 27 Aralık tarihini büyük bir coşku ve mutluluk içerisinde kutluyoruz.”

100. Yıl mesajları

ANKARA SANAYİ ODASI BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR

“Ankara’ya gelişinin 100. yılında Ulu Önder Atatürk ve vatanseverlerin aldığı sorumluluk ve aynı ruhla Cumhuriyet’i ve onun değerlerini korumak ve daha da yukarı götürmek sorumluluğu ve bilinciyle çalışmak ve üretmek zorundayız. Ulu önder Atatürk’ün ‘Sanayileşme, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır. En başta vatan savunması olmak üzere, ürünlerimizi değerlendirmek ve en kısa yoldan, en ileri ve müreffeh Türkiye idealine ulaşabilmek için bu bir mecburiyettir’ sözlerini hep hatırlamalıyız. Biz sanayiciler; ülkenin bağımsızlığının ekonomik bağımsızlıkla sağlanacağını biliyoruz, yorulmadan üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.”

100. Yıl mesajları

ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI HALİL İBRAHİM YILMAZ

“Devletimizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Viyana’dan Anadolu’nun içlerine çekilen bir milletin bu çekilmeyi durdurduğu zamanı temsil eder. Bugün savunmadan taarruza geçişin başlangıç günüdür. Ankara, bir halkın yeniden var olma hikâyesi üzerinden, dünyaya model olacak bir başkenttir. Bunu önce kendimize, sonra dünyaya anlatmalıyız. Başkent’te 27 Aralık akşamı, Atatürk’ün Ankara’ya geldiği günün 100. yıl dönümü olduğunu bilmeyen bir tek çocuk kalmamalı. “İyi ki geldin” demeliyiz ve bütün çocuklarımız bu “İyi ki geldin”in ne demek olduğunu bilerek ve sorumluluğunu taşıyarak büyümeli.”

100. Yıl mesajları

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI TURGUT ALTINOK

“Keçiören Karargâhtepe’de bulunan Ziraat Mektebi, yani ilk Genelkurmay Karargâhı’mız önemli bir tarihi semboldür. Mustafa Kemal Paşa 27 Aralık 1919’dan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 tarihine kadar geçen dört aya yakın bir süre boyunca bu karargâhta önemli kararlar almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşunda ve kuruluşunda Ankaralılar önemli fedakârlıklar yapmıştır. Atatürk’ü ve Temsil Heyeti’ni Dikmen sırtlarında muhabbetle karşılayan kahraman Seymen alayı ve Ankara’nın yürekli insanları Atatürk’e motivasyon kaynağı olmuşlardır.”

100. Yıl mesajları

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI ALPER TAŞDELEN

“Büyük Atatürk’ün Ankara’ya gelişi bir ulusun kalbinin yeniden atmaya başlaması, direncinin oluşması ve yüzyıllık gerileyişlere karşı bir büyük sıçrayışın tarihidir. Ankara son duraktır. Bu çelik iradeyle Ankara’ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ulusumuzun sonsuza kadar sürecek bağımsızlığının, birliğinin, dirliğinin son ve ebedi başkentini inşa etmiştir. O nedenle Ankara sadece bir yerleşim yeri, bir kent değildir. Ankara ulusumuzun iradesidir. Cumhuriyetin Çankaya’sı ATA’sının Ankara’ya gelişinin büyük bir kıvanç, onur ve mutlulukla kutlamaktadır.”

100. Yıl mesajları

YENİMAHALLE BELEDİYE BAŞKANI FETHİ YAŞAR

“Ankara, hem Kurtuluş Savaşı’nın merkez karargâhı hem de yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı şehir olmuştur. ‘Cumhuriyetin Başkenti’ olarak edindiği çağdaş kimlik ile Ankara, toplumsal değişim ve gelişimimize de öncülük etmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı cumhuriyet meşalesi ve bağımsızlığımızın sembolü Ankara sonsuza kadar başkentimiz olarak kalacaktır. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının yokluk ve yoksulluk günlerinde kurdukları cumhuriyet, bizler ve genç nesillerimiz ile Atatürk’ün tarif ettiği muasır medeniyetler seviyesi yolundan dönmeden kararlılıkla yürüyecektir.”

100. Yıl mesajları

ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANI ENVER DEMİREL

“Ankara’yı Türkiye’nin çağdaşlaşmasında hep örnek olarak gösteren Atatürk, ülkemizin kalkınma ve büyüme hamlelerinde de Ankara’mıza öncü görev vermiştir. Atatürk’ün ‘Ankara davası, yalnız bir şehir yapmak değildir. Ankara yapıcılığı, vatanın en uzak köylerine kadar uzayacaktır. Modern Etimesgut bir başlangıçtır’ sözü bunun en önemli göstergelerinden biridir. Nasıl Ankara Atatürksüz, Atatürk Ankara’sız düşünülemezse bu Etimesgut için de geçerlidir. Ankaralılar olarak, Atatürk’ün Ankara’sını; Atatürk’üne layık bir şehir yapma gayreti içinde olduğumuzu ifade ederek, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılını kutluyorum.”

100. Yıl mesajları

ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANI ASIM BALCI

“Atatürk’ün Ankara hemşehriliğini kabul ettiği 5 Ekim, Ankara’nın başkent olduğu 13 Ekim ve Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık tarihleri Ankara için çok önemli. Ankara’yı Ankara yapan tüm unsurlar Altındağ’da bulunuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayan Anadolu yolculuğunu, 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelerek tamamladı. Bu yolculuk aynı zamanda bağımsızlık savaşımızın hazırlıklarının yapıldığı bir süreçti ve bağımsızlık mücadelemiz Anadolu’nun ortasında, Ankara’da başarıya ulaştı, zaferle taçlandı. Ankara, önce Milli Mücadele’nin karargâhı daha sonra da Türkiye’nin kalbi ve Cumhuriyet’in Başkenti oldu.”

100. Yıl mesajları

MAMAK BELEDİYE BAŞKANI MURAT KÖSE

“Ankara, önce Milli Mücadele’nin karargâhı daha sonra da Türkiye’nin kalbi ve Cumhuriyet’in Başkenti oldu. Cumhuriyet’in ilanına ev sahipliği yapan Ankara, 100 yıl önce üstlendiği tarihi misyonunu bugün de korumaktadır. Ankaralılar zorlu yıllarda, Heyeti Temsil’e ev sahipliği yapmıştır. Ankaralılar, Cumhuriyet’in Başkent’i Ankara’mızı dünya başkentleri arasında layık olduğu konuma getirmek için elinden gelen gayreti göstermektedir. Bir Ankaralı olarak, bugün de aynı azim ve kararlılıkla canını ve malını tereddüt etmeden, milletinin ve devletinin bölünmez bütünlüğünün yanında olan güzel Ankaralılara şükranlarımı sunuyorum.”

100. Yıl mesajları

SİNCAN BELEDİYE BAŞKANI MURAT ERCAN

“Milli mücadelemiz ve Türk istikbali için dönüm noktası olan o kutlu günün 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Gazi Mustafa Atatürk ve silah arkadaşlarının Ankara’ya gelişi; bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve Kurtuluş Savaşı’nın başlatılması için oldukça önemli bir olaydır. Ankara, Milli mücadelenin merkezi olmuştur. TBMM’nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulup çalışmalarına başlaması gibi birçok gelişme ve hazırlık, Ankara’da yapılmıştır. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını büyük bir coşku ve heyecanla karşılayan Ankaralılar da bağımsızlık ve istikbalimize sahip çıkmış, bu kutsal yolda en büyük destekçi olmuşlardır.”

100. Yıl mesajları

GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANI RAMAZAN ŞİMŞEK

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır’ diyerek onurlandırdığı biz Ankaralılar, ülkemizi ve milletimizi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmak için, her dönemde ve her koşulda, var gücümüzle çalışma azim ve kararlılığındayız. Bu vesileyle zorlu şartlar altında bin bir fedakarlıkla kanı ve canıyla devletimizi yeniden inşa eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimize rahmet diliyor, Cumhuriyet’i kuran bütün kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyor, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıl dönümünün bütün halkımıza kutlu olmasını diliyorum.”

100. Yıl mesajları

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 100. Yıl mesajları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Aralık 2019 tarihinde saat 14 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 100. Yıl mesajları haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mayıs 2022, Pazartesi
 • İmsak
  03:34
 • Güneş
  05:21
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı