100. Yıl için uçuş dosyası

Güncelleme Tarihi:

100. Yıl için uçuş dosyası
Oluşturulma Tarihi: Kasım 01, 2022 13:50

ATO Başkanı Gürsel Baran, kısa bir süre önce ikinci ziyaretini gerçekleştirdiği THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’a ‘Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılına Doğru Ankara’dan Yurt Dışına Direkt Uçuş Önerileri’ başlıklı bir dosya sundu. Dosyanın detaylarını ilk kez Hürriyet Ankara’ya açıklayan ATO Başkanı Baran, “28 yeni destinasyon sunduk. ‘28’in tamamı olmasa da 20’sini ilave ederler’ diye düşünüyorum. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var” dedi.

Haberin Devamı

100. Yıl için uçuş dosyası

ATO Başkanı Gürsel Baran, Hürriyet Ankara Haber Koordinatörü Fatih Tekeci ve Hürriyet Ankara Muhabiri Murat Yılmaz’ın sorularını yanıtladı. Ziyarete ATO Basın Müşaviri Nurten Deliktaş Önel de eşlik etti.

Hürriyet Ankara’yı konuk eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, ‘yurt dışı direkt uçuşları’, ‘kent turizmi’ ve ‘8 Kasım’da yapılacak olan ATO seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Direkt uçuşlar konusunda kısa bir süre önce Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’ı ikinci kez ziyaret ettiklerini belirten Başkan Baran, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

Haberin Devamı

ZARAR-KÂR HESABI YAPILMAMALI

“Direkt uçuşlarla ilgili önemli bir mesafe kat etmiştik ama araya pandemi girince gerileme yaşadık. Pandemi öncesi 34’e kadar çıkardığımız direkt uçuşlardan bazıları ‘sefer zarar etti’ gerekçesiyle kısıtlandı. THY, bizim en kıymetli markamız. Hiç zarar etsin ister miyiz? Burası başkent ise zarar-kâr hesabı yapılmamalı. Paris’e İstanbul’dan günde 5 sefer var. Bu seferlerden birini Ankara’ya koymak gerekir. Ancak bunun yerine 6’ncı sefer konuluyor, ondan sonra ‘Ankara’dan yolcu az’ deniliyor. Ya da seferler gece saat 2’ye, 3’e konuluyor, bu da olmuyor.

28 YENİ DESTİNASYON SUNDUK

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’a sene başında ‘hayırlı olsun’ için gitmiştik. Geçtiğimiz günlerde tekrar ziyaret ettik. Sağ olsun, olumlu karşıladı ve yardımcı oldu. Yeni bir dosya verdik. 28 tane yeni destinasyon sunduk. ‘Bunların da Ankara’nın yurt dışı uçuşlarına ilave edilmesini istiyoruz’ dedik. ‘28’in tamamı olmasa da 20’sini ilave ederler’ diye düşünüyorum. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var. Biz artık memur kenti değiliz. Savunma sanayinin merkezi burası. Dünyadaki en büyük 100 şirketin içinde üç Türk şirketi var. ASELSAN, ROKETSAN TAİ. Buradan ihracat yapılıyor, iş görüşmeleri yapılıyor. Yabancı heyetler geliyor. İnsanlar aktarmalı uçuşla gelip gitmek istemiyor.

Haberin Devamı

YÜZDE 10’UNA DA RAZIYIZ

Sağlık turizminde en kıymetli illerden birisiyiz. 70 tane ‘sağlık turizmi belgesi’ alan kuruluş mevcut. Dünyadan birçok alanda tedavi için şehrimize geliyorlar. Hasta insanı aktarmalı getiremezsiniz. Tamam, ‘dünyanın her tarafına Ankara’dan direkt uçuş olsun’ demiyoruz ama makul seviyede olmalı. 600 tane İstanbul’dan yurt dışına sefer var. Buradan da hiç olmazsa 60 tane olsun. Yüzde 10’una da razıyız. Ama 8 tane olmasın. Ankara’da büyük bir potansiyel var. En önemlisi yurt dışı direkt uçuşlar. Yurt dışı uçuşları hallettiğimizde en büyük eksikliğimizi gidermiş olacağız.”

100. Yıl için uçuş dosyası

Haberin Devamı

ATO’NUN DOSYASINDA NELER VAR

ATO’nun sunduğu ‘Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılına Doğru Ankara’dan Yurt Dışına Direkt Uçuş Önerileri’ isimli dosyada, kentin ekonomik verilerine dikkat çekildi. Brüksel, Roma, Milano, Barselona, Madrid, Lizbon, Nürnberg, Kopenhag, Zürih, Stokholm, Oslo, Prag, Helsinki, Bişkek, Aşkabat, Taşkent, Duşanbe, Batum, Zagreb, Üsküp, Saraybosna, Kazablanka, Tunus, Mogadişu, Kahire, Priştine, Medine ve Tel Aviv için direkt uçuş başlatılmasının Ankara için önemli olduğuna dikkat çekilen dosyada, kış sezonunda uçuşları kaldırılan Amsterdam, Cidde, Paris, Londra uçuşlarının devamı da talep edildi. Dosyada, “Ankara’nın, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına dünyanın gelişmiş başkentleri arasında yer alan bir şehir olarak girebilmesi için yurt dışına gerçekleştirilen direkt uçuşlar etkili olacaktır” denildi.

Haberin Devamı

100. Yıl için uçuş dosyası

BAŞKENTE BİR GÜN YETMEZ-2

ATO Başkanı Gürsel Baran, kent turizmine ve pandemi öncesi ilkini düzenledikleri ‘Başkente Bir Gün Yetmez’ adlı kent turuyla ilgili şöyle konuştu: “Turizm, ihmal ettiğimiz alanlardan birisi. ‘Başkente Bir Gün Yetmez’ gezisine yeni dönemde vatandaşları da dahil edeceğiz. Cumhuriyet’in 100. yılına giderken ‘Ankara’ya Bir Gün Yetmez’ diyeceğiz. Vatandaşları da bu işin içine dahil ettiğimizde göreceksiniz, Ankara’nın potansiyelinin farkına varılacak. Davos’ta Ekonomi Zirvesi’ni topluyorlar. Benim Kızılcahamam’ımın ya da Beypazarı’mın Davos’tan ne farkı var? Biz anlatamamışız. Dünyadaki en kıymetli termal su Haymana’da, farkında bile değiliz.”

Haberin Devamı

100. Yıl için uçuş dosyası

100. Yıl için uçuş dosyası

100. Yıl için uçuş dosyası

ULUS’A DOKUNUŞ ŞART, SARAÇOĞLU VİTRİN OLACAK

Baran kente ilişkin güncel konularla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı.
* Ankara Kalesi: Otopark ve trafikle ilgili sıkıntısı var. Günün belli saatlerinde belki araç alınmayabilir. Sadece Ankara Kalesi’nden inanılmaz bir gelir elde edilebilir.
* Stat: İnşaatı devam ediyor. 30 yıldır Ankara’da resmi milli maç oynanmadı. Dünyadaki hiçbir başkentte böyle bir durum yoktur.
* Ulus: ‘Ankara’nın kalbi’ dediğimiz Ulus’a bir dokunuş zamanının geldiğini kesinlikle düşünüyorum.
* Kızılay: Saraçoğlu Mahallesi yakında bitecek, oradan çok güzel bir çalışma çıkacak. Kentte vitrin olacak.

BÜTÜN VEKİLLERİMİZE SESLENİYORUM: DERTLERİ ANKARA OLSUN’

Ankara için birliktelik vurgusu da yapan Baran, “Ben sizin aracılığınızla bütün vekillerimize sesleniyorum. Bütün dertleri Ankara olsun. Gelin hep beraber çalışalım. Sayın Vali'miz çok ilgili. Güzel bir konsensüs olsun. Ticaret odalarını, sanayi odasını, ticaret borsasını, valiliğimizi, Ankara Kalkınma Ajansı’nı, üniversitelerimizi, OSB’leri katalım. Ankara’da bu ekibi toparladığımızda Ankara uçar” dedi.

100. Yıl için uçuş dosyası

BİR DÖNEM DAHA DEVAM ETMEYİ İSTİYORUZ

8 Kasım’da gerçekleştirilecek ATO seçimlerini de değerlendiren Gürsel Baran, “160 bin üyemiz var. Personelimizin evlerine götürdükleri ekmek parası onların bıraktıkları aidatlar. Üyelerimize hak ettikleri hürmeti vermemiz lazım. Hizmetlerini en hızlı, en güzel şekilde nasıl yaparız onları nasıl mutlu ederiz? Bu önemli. Benim kafamdaki tek şey şudur; buraya gelen üyemin buradan çıkarken yüzü gülmeli. Biz bunu sağlıyoruz. 68 tane meslek komitemiz var. Son aldığım rakama göre 68 komitemizin 39 tanesinde 2-3-4 tane liste var. İnsanlar artık burada var olmak istiyor. 4 yıldır bu kapı hiç kapanmaz her isteyen gelir. Bizim üyemiz olsun yeter ki hiç kimsenin kimliğine bakılmaz. Ne derdi, sıkıntısı varsa elimizden geldiği kadar yardımcı olma gayreti içindeyiz. Gelen konuların önemli bir kısmını da yardımcı olup çözdük. Seçimde başka aday şu ana kadar gözükmüyor. Hakkımızda hayırlısıysa bir dönem daha devam etmeyi istiyoruz. Güzel hizmetler yapmaya devam etmek için buralarda olalım. Ayın 8’inde genel komite seçimleri var. 8’inden sonra diğer seçimde de yönetim kurulu, meclis başkanı, meclis başkanvekili seçimleri yapılacak. Bütün derdimiz yine Ankara olacak.” 

BAKMADAN GEÇME!