Tarkan Özvardar

Büyük ırk köpek sahiplenmeden önce...

29 Kasım 2023
Köpekler, dünya üzerindeki en çok çeşitliliğe sahip olan türdür. Fiziksel anlamda birbirinden farklı özellikte birçok köpek ırkı bulunmaktadır.

Cüsse farkı da köpek ırklarını birbirinden ayırmada bir kriter olarak kabul edilir. Bazı insanlar büyük ırk köpeklere karşı daha fazla ilgi duyarlar. Köpek sahiplenmede tercihini büyük ırk köpeklerden yana kullananları bekleyen birtakım farklılıklar söz konusudur. Büyük ırk bir köpeği sahiplenmeden önce bu durumun artı ve eksilerini iyi bilmek ve ona göre hareket etmek gerekir.

-Büyük ırk köpekler, maalesef ortalama büyüklükteki ve küçük ırk köpeklere nazaran daha kısa bir ömre sahiplerdir. Büyük ırk köpeklerin istatistiki olarak yaşam süreleri sekiz ile on yıl arasındadır.

-Büyük ırk köpekler, özellikle küçük ırklara göre daha fazla egzersiz ve gezinti programına ihtiyaç duyarlar.

-Büyük ırk köpeklerin beslenme masrafları küçük ırk köpeklere göre daha yüksek tutarlardadır.

-Büyük ırk köpekler, ortopedik rahatsızlıklara ve kalp hastalıklarına daha yatkınlardır.

-Büyük köpekler, cüsselerinin getirdiği doğal güce bağlı olarak kontrol anlamında daha çok zorluk çıkartabilirler ve iyi bir eğitime ihtiyaç duyabilirler.

Yazının Devamını Oku

Soğuklarda onları unutmayalım

22 Kasım 2023
Yoğun yağışlar, ısının ciddi oranda düşmesi ve sert rüzgârlar kışın geldiğinin ve sert geçeceğinin habercisi. Dışarıda yaşamanın tüm zorluklarını sür daim hisseden şehir hayvanlarının sert ve soğuk iklim koşullarında yaşam mücadelesi vermesi daha da zorlaşıyor.

Sıcak evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz şu günlerde sokaklarda yaşamak zorunda olan hayvan dostlarımızı unutmayarak onlara soğuk kış aylarını daha rahat atlatabilmeleri için yardımcı olmanın yollarını hatırlamalıyız.

- Şehir hayvanları için kış soğuklarında en önemli ihtiyaçlardan biri barınmadır. Semtlerimizde, mahallelerimizde onları karın, yağmurun ve soğuk havanın olumsuz etkilerinden korumak hedefli sığınma istasyonları oluşturmak, var olanları elden geçirip sağlamlaştırmak onlara yardımcı olacaktır. Ayrıca geceleri apartmanlarımızın ortak alanlarını onlara açarak soğuk geceleri daha rahat atlatmalarını da sağlayabiliriz.

- Sabahları araçlarımızı çalıştırmadan önce kaputa vurarak ısınmak hedefli kaputa girmiş kedilerin kaza yaşamasını önleyebiliriz.

- Kedilerin köpeklere nazaran soğuğa daha dirençsiz olduğunu hatırlayarak onların sığınma yerlerini ısıtacak malzemelerle desteklemeliyiz.

- Şehirde kış koşullarında dışarıda yaşamak zorunda olan hayvanlar için beslenme ve su ihtiyacı her zamankinden daha önemlidir. Onlar için trafik ve insan topluluklarından uzak noktalara yemek ve su istasyonları oluşturarak gün içerisinde tazelenmesine yardımcı olmalıyız.

- Kışı geçiremeyecek kadar hasta ve yaşlı olanlara geçici süreyle evlerimizi açarak konfor ve bakım sağlayabiliriz.

Yazının Devamını Oku

Köpeğiniz için hangi gıda takviyelerini kullanmalısınız?

15 Kasım 2023
Beslenme, tıpkı bizlerde olduğu gibi köpekler için de oldukça önemlidir. Gıdalarla alınması gereken birçok mineral ve vitamin vardır.

İyi bir beslenme programı, dostunuzun ihtiyacı olan bütün vitamin ve mineralleri kapsayacaktır. Ancak bazen gerek çevresel faktörler gerek hastalıklar sebebiyle gerekse bireysel duyarlılıklara bağlı olarak birtakım eksiklikler oluşabilir. Bunun gibi durumlarda bu eksiklikleri birtakım gıda takviyeleri ile yerine koymamız gerekir. Dostunuz hangi durumlarda nelere ihtiyaç duyar gelin birlikte bir göz atalım.

-Glukozamin ve kondroitin: Özellikle yeşil dudaklı istiridyede yoğun miktarda bulunan bu takviyeler eklem ve ligament bütünlüğünü ve direncini sağlamada önemli rol oynar. Ortopedik ameliyatlar ve sakatlıklar sonrasında bu takviyeleri kullanmak, sürecin iyiye gidişini hızlandıracaktır.

-Probiyotik ve prebiyotikler: Besinlerin emilimi ve yararlanma çoğunlukla bağırsaklarda sağlanır. Probiyotikler, bağırsak florasının dengesi açısından oldukça önemlidir. Dışarıdan takviye probiyotik uygulamaları, sindirimi düzenleyip besinlerden sağlanacak yararı arttıracaktır.

-Kolajen: Özellikle yaşlılık sürecine girmiş olan köpeklerde bağ ve ligamentlerin direnci düşer. Esnekliğini yitiren bağların kolajen takviyesi ile direncinin arttırılması mümkündür.

-Aromatikler: Köpeklerin zihinsel sağlığı da vital fonksiyonların devamı için oldukça önemlidir. Bitkisel kökenli aromatikler köpeğin zihinsel anlamda daha rahat bir yapıya sahip olmasına neden olacaktır.

-Kalsiyum ve D vitamini:

Yazının Devamını Oku

Köpeğinizi gezdirirken bunlara dikkat edin

8 Kasım 2023
Her köpeğin günde birkaç kere gezintiye ihtiyacı vardır. Gezinti esnasında keşfetmek ve gözlem yapmak, onları zihinsel ve fiziksel olarak rahatlatır. Bu tekrarlayan rutini kurgularken köpeğinizin ve çevrenin sağlığını düşünerek hareket etmek önemlidir.

Gezinti esnasında dikkat etmemiz gereken şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Gezintiye çıkmadan önce doğru şekilde hazırlık yapmak, dışkı poşetlerimizi, yedek taşıma kayışımızı ve ihtiyaç halinde kullanmak üzere su ve ödüllerimizi yanımıza almalıyız.

-Kayış ve tasma aparatlarının sağlam ve güvenli bir şekilde takılı olduğundan emin olmalıyız.

-Dostumuzu trafik ve insan yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde değil daha çok park ve yeşil alanlarda gezdirmeliyiz.

-Koklanmak, tüm köpeklerin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bu sebeple dostumuzun gezintiler esnasında bol bol ve rahat bir şekilde koklanmasına izin vermeliyiz.

-Çevre sağlığı açısından köpeğimizin dışkısını mutlaka toplamalıyız.

Yazının Devamını Oku

Yaşlı köpekleri bekleyen hastalıklar

1 Kasım 2023
Köpekler de tıpkı bizler gibi yaşlılık sürecini yaşayan canlılardır. Yedi yaşın üzerine çıkmış olan bir köpeği yaşlanma sürecine girmiş olarak kabul ederiz.

Eğer köpek on yaş ve üstüyse artık onu yaşlı olarak tanımlarız. Yaşlılık dönemi, köpeklerin daha çok ilgi ve bakıma ihtiyaçlarının olduğu dönemdir. Yorulmuş olan organizma, hastalıklara daha açıktır. Bu dönemde köpeği iyi gözlemlemek ve sinyalleri doğru değerlendirmek oldukça önemlidir. Yaşlılık sürecine girmiş olan bir köpeğin düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması ve check-up’larının düzenli organize edilmesi daha uzun bir yaşantı için önemlidir. Yaşlılık sürecinde olan köpeğimizi bekleyen hastalıklar neler olabilir birlikte göz atalım.

Kalp ve dolaşım bozuklukları: Yaşlı organizmalarda en çok çalışan organ olan kalp ve ona bağlı dolaşım sistemi, en çok etkilenen yerlerdir. Özellikle kalp büyümesi ve kalp yetmezlikleri aynı zamanda da dolaşım bozuklukları, en çok karşılaşacağımız yaşlılık problemleridir. Düzenli kalp muayeneleri yaptırarak sıkıntılı bir durum olup olmadığının en az senede iki defa kontrol edilmesi gereklidir.

Eklem problemleri: Yıllarca vücudu taşıyan kemik sistemi ve eklem yapısı zaman içerisinde yıpranır. Yaşlı köpeklerde özellikle eklem problemleri ve fıtıklaşmalar konforlarını olumsuz etkiler. Yaşlılık sürecinde olan köpeğin birtakım gıda takviyeleri ile eklem ve kemik sağlığını desteklemek, kilo alımını engellemek, oldukça önemlidir.

Kanser: Yaşlılıkla birlikte vücutta ele gelen ya da göze batan anomaliler dikkate alınmalıdır. Bu dönemde su yüzüne çıkabilecek olan kanserleşme mutlaka köpek sahibi tarafından kontrol edilmeli şüpheli durumlarda veteriner hekimle hemen kontağa geçilmelidir.

Demans: Tıpkı insanlardaki yaşlılık sürecindeki bilişsel kayıplar ve bilişsel bozulmalar köpekler için de söz konusudur. Yaşlanmış olan köpeğinizde demans benzeri davranışlar gözlemlemeniz olasıdır. Bu dönemde ona karşı daha toleranslı olmamız ve birtakım doğal preparatlarla bilişsel algının kuvvetlenmesine destek olmamız gerekmektedir.

Çoklu organ fonksiyon kayıpları:

Yazının Devamını Oku

Köpeğinizin günlük rutini

25 Ekim 2023
Köpeklerimiz, merkezinde bizim olduğumuz bir hayatı yaşarlar. Onların tüm ihtiyaçları bizim tarafımızdan karşılanmalı ve planlanmalıdır.

Bu sorumluluk, onların rutinini bizim belirlememizi gerektirir. Bahçelerimizde, evlerimizde birlikte yaşadığımız dostumuz, günlük ritmini bize bağlı yaşar. Sabah saatlerinde uyanmamızla birlikte biz nasıl temel ihtiyaçlarımızı karşılamak hedefli tuvalete gidiyorsak onun da ilk iş olarak bu ihtiyaçlarını gidermesi gerekir. Yanımıza alacağımız lezzetli ödüllerle birlikte ilk iş onunla gezintiye çıkmak olmalıdır. Gece boyunca dinlenmiş ve enerjisini toplamış olan dostumuz için sabah gezintisi oldukça önemlidir. Köpekler, başka köpeklerin de sık ziyaret ettiği park ve yeşil alanları gezmeyi severler. Evimize en yakın parka giderek öncelikle dostumuzun tuvalet ihtiyacını karşılamasını sağlamak, koklanarak diğer köpeklerin bıraktığı kokuları analiz etmesi için ona vakit tanımak, denk gelinirse tanıdığı ve anlaştığı bir arkadaşıyla oynamasına müsaade etmek, gezintinin ilk kısmı için güzel olacaktır.

EĞİTİM ÇALIŞMASI İTAATİ GÜÇLENDİRİR

Daha sonrasında köpeğimizle lezzetli ödüllerimizi kullanarak yapabileceğimiz kısa eğitim çalışmaları, aramızdaki itaat ilişkisini güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Eve geri dönmeden önce oynanacak kısa bir ‘at getir’ ya da ‘çekiştirme oyunu’ verimli sabah gezintisini taçlandıracaktır. Eve döndüğümüzde yanında bol temiz su ile dostumuzun kahvaltısını sunarak onu doyurmalıyız. İşe gitmek üzere evden ayrılmadan önce gün boyu sürecek yalnızlığında sıkılmaması hedefli birkaç oyuncağını ve kemirerek tüketeceği yiyeceklerini bırakarak yalnızken kendini daha iyi hissetmesi için bir radyo açarak güvenli bir şekilde evden ayrılmalıyız.

AKŞAM GEZİNTİSİ BOL HAREKET İÇERMELİ

İş çıkışı eve geldiğimizde ilk iş olarak tüm gün boyunca bizi beklemiş olan dostumuzu tekrar dışarıya çıkartarak sabahki rutininden daha uzun ve daha eforlu bir gezinti yaptırmalıyız. Bu gezintinin bol hareket içermesine özen göstermeliyiz. Eve döndüğümüzde dostumuzun akşam yemeğini sunarak karnını doyurmalı ve biz kendi rutinlerimizi yaparken oyalanması için tekrar ona kemirmelik bir şeyler ikram etmeliyiz. Akşam saatlerinde evde dostumuza yeni öğretiler kazandırmak hedefli odaklı eğitim çalışmaları yapabilir, ev içerisinde oynanacak ‘sakla bul’ ya da ‘saklan bul’ oyunları oynayabiliriz. Gece yatmadan önce onun tuvalet ihtiyacını gidermek hedefli yapacağımız kısa bir gezinti, geceyi stressiz bir şekilde geçirmesine yardımcı olacaktır.

Yazının Devamını Oku

Köpek sahibini ısırır mı

18 Ekim 2023
Köpekler kendilerini savunmak, besinlerini korumak, onlar için tehlike oluşturabilecek durumları savuşturmak hedefli olarak ısırabilirler.

Bir köpeğin sahibine karşı ısırma davranışını göstermesinin de her ne kadar kulağa tuhaf gelse de mutlaka bir sebebi vardır.-Ağrı, acı duyma, travma şoku, anestezi ya da sedasyondan çıkış ve epilepsi nöbeti gibi patolojik durumlarda sahip tarafından iyi niyetle de olsa, yapılacak müdahaleler ısırılmayla sonuçlanabilir.-Uyku ya da uyuklama halinde rahatsız edilme.

-Yemek yerken ya da kemik kemirirken manipülasyon.

Yazının Devamını Oku

Köpek parkları ihtiyacı

11 Ekim 2023
Özellikle büyük şehirlerde yaşayan köpekler, özgürce koşabilecekleri, sosyal interaksiyona girerek oyun oynayabilecekleri ve enerjilerini harcayarak sahipleriyle daha uyumlu yaşayacakları alanlara ihtiyaç duyarlar.

Bu ihtiyaçlar köpek parkları gereksinimini ortaya koymaktadır. Köpek parkları;

- Köpeklerin sosyal oyunlar oynayarak enerjilerini dengeleyebilmesine ve insanla daha uyumlu olmalarına imkân sağlar.

- Köpeklerin güvenli bir alan içerisinde kayış tansiyonu olmadan gezebilmelerini sağlar.

- Şehir yaşantısında kısıtlı zamana sahip olan köpek sahiplerinin işlerini kolaylaştırır.

PEKİ KÖPEK PARKLARI NASIL OLMALIDIR?

- Köpek parkları o bölgede yaşayan köpek sahiplerinin talebi ya da sivil toplum örgütlerinin öneri ve istekleriyle yerel yönetimlerin harekete geçmesiyle kurulur.

- Trafik, insan yoğunluğundan ve çocuk parklarından uzak alanlar tercih edilmelidir.

Yazının Devamını Oku