Tarkan Özvardar

Köpeklerde dermatit

10 Temmuz 2024
Yaz aylarında sıcak ve nemin artmasıyla özellikle uzun tüylü köpeklerde deri rahatsızlıklarına sıklıkla rastlanır.

Vücudun en büyük organı deridir. Çevresel etkiler, stres ve genetik kökenli rahatsızlıkların birçoğunda ilk reaksiyonları genellikle deri verir. Özellikle sıcak ve nemli yaz aylarında öncelikle baş-boyun bölgesi olmak üzere vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kuru ya da akıntılı ıslak formda gözlemlenen lezyonlar çoğunlukla egzama olarak adlandırılır. Bu pembe kızarık formda derinin erozyona uğramış kısımları çoğunlukla kaşıntılı ve acı verici olabildiğinden köpeğin ulaşabildiği bölgelerde olduğu taktirde egzamalı bölgeyi ısrarla yalaması ya da kaşıması lezyonların daha da büyük ve enfekte forma dönüşmesine neden olabilir. Egzama yaralı bölgelerin tüylerinin dökülmesi tipiktir.

* Köpeklerde egzamanın oluşmasının nedenlerini sıralamak gerekirse;
- Ani iklim ve klima değişiklikleri
- Aşırı sıcak ve neme maruz kalma
- Kene-pire, sinek, böcek ısırıkları
- Strese bağlı psikolojik bozukluklar

Yazının Devamını Oku

Dostunuzun sağlığı için bunları günlük takip edin

3 Temmuz 2024
Köpekler, sıkıntılarını ve rahatsızlıklarını konuşarak dile getiremeyen canlılardır. Onların dile getirmek istediklerini bizler takip ederek, izleyerek anlayabiliriz.

Sorumluluğumuz altında bizlerle birlikte yaşayan köpeklerimizin vücut dillerini okumak, davranışlarını anlamak tamamen bizimle bağlantılıdır. Dostunuzun sağlıklı olup olmadığını, herhangi bir sıkıntısının var olup olmadığını anlamak için günlük rutinde bunlara dikkat etmek gerekir: 

-Vücut dili ve hareketleri normal mi aktarımı düzenli ve harmonik mi izlemek gerekir.

-Topallama, aksama ya da kısa adımlarla yavaş yürüme ortopedik birtakım sıkıntıların habercisi olabilir.

-Gözlerde çapaklanma, akıntı gibi oluşumlar ve kızarıklıklar günlük kontrol edilmelidir.

-Sarkıt kulaklı bir köpekse kulakların açılıp görsel olarak kontrol edilmesi herhangi bir kötü kokunun varlığının tespit edilmesi önemlidir.

-Vücuduna dokunarak deri bütünlüğünün olup olmadığı, deri üzerinde herhangi bir oluşumun var olup olmadığının günlük kontrol edilmesi gerekir.

Yazının Devamını Oku

Yaz hastalıklarına dikkat

26 Haziran 2024
Yaz ayları sıcakla birlikte birçok spesifik hastalığın gelişmesine neden olur. Bu hastalıkların arasında dostunuzun sağlığını ciddi derecede bozabilecek olanlar mevcuttur.

Köpeğinizin bu tehlikeli hastalıklara yakalanmaması hedefli olarak birtakım önlemler almanız gerekir.

-Kan parazitleri: Köpek için ölümcül olabilecek olan kan parazitlerini kene, pire, sivrisinek gibi ara konakçılar taşırlar. Yaz aylarında özellikle köpeğinizin paraziter mücadelesi için kullandığınız preparatları düzenli uygulamaya özen göstermelisiniz.

-Mide dönmesi: Özellikle büyük ırklar için sebebi net olarak bilinmese de riskli bir hastalıktır. Sıcak havalarda bir anda çok miktarda su tüketimi ile bağlantılı olarak hava yutma, bu hastalığı tetikleyebilir.

-Isı çarpması: Güneşin dik olduğu sıcak saatlerde güneş altında ağır egzersiz araba içerisinde bırakma ya da plajda güneş ışınlarına direk maruz bırakma sonucunda ısı çarpması dostunuzun hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokabilir.

-Zehirlenmeler: Yaz aylarında haşerelerle mücadele hedefli olarak bahçelere atılan tarım ilaçları ya da ısı ile bozulan gıdaların tüketilmesi ciddi zehirlenmelere neden olabilir.

-Solunum yolu hastalıkları: 

Yazının Devamını Oku

Yetişkin köpek sahiplenin

19 Haziran 2024
Son dönemlerde sokak köpeklerinin toplatılması ve barınaklara alınması söylemi köpek sahiplenmeyi düşünenlerin tamamen bu canlara yönelmesini ve mümkün oldukça çok köpeğin barınakların yetersiz ve uygunsuz şartlarından kurtarılmasını şart kılmıştır.

Barınaklarda, sokaklarda birbirinden güzel yetişkin köpek, sığınacağı bir yuvası seveceği bir sahibi olmasını bekliyor. ‘Yetişkin sahiplenilen köpek yeni sahibine alışmaz, eve uyumlanamaz eğitilmez’ yanlışına düşmeyin. Bir evlat da siz edinin ve aranızdaki bağın ve uyumun ne kadar çabuk gelişeceğine şahit olun. 
Birçok insan köpek sahiplenmeye karar verdiğinde yavru bir köpek arayışı içerisine girer. Anne ve kardeşlerinden yeni ayrılmış bir yavrunun yeni sahibini bir anne gibi belirleyip küçükten daha iyi alışacağı düşünülür. Ancak yavru bir köpeğin ihtiyaçlarının sıklığı, tıpkı bir bebek gibi daha yoğun ilgiye ihtiyaç duyması sahibin kaldıramayacağı bir sorumluluk haline gelip pes etmesine neden olabilir.
Ayrılıkla sonuçlanacak bu durum her iki taraf için de, özellikle köpek açısından çok travmatiktir.
Oysa bebek köpeğin ihtiyaçlarına karşılık gelemeyen biri, yetişkin olarak sahipleneceği bir köpeğin bakımı ve sorumluluğunu daha kolay yönetebilir.

Gelin yetişkin köpek sahiplenmenin olası getiri ve avantajlarına bir göz atalım;Yazının Devamını Oku

Köpeğiniz için yaz tehlikelerine dikkat

12 Haziran 2024
Haziran ayında olduğumuz şu günlerde sıcakların başlaması artık yaza girdiğimizin habercisi.

Her mevsimde olduğu gibi yaz aylarının getirdikleri de köpeklerimiz için bazı şeylere dikkat etmemizi gerektirir.

- Sıcak çarpması: Köpekler sıcak havalara bizler kadar toleranslı değillerdir. Yaz sıcaklarında köpeği arabada bırakmak, susuz kalması, uzun süreli sıcağa maruz kalması, sıcakta yapılan ağır egzersizler geri dönüşü çok zor olan ısı çarpmasına neden olabilir. Ölümle bile sonuçlanabilen bu duruma karşı köpeğimiz için gölge alanlar oluşturmak, gün içerisinde sık sık sularını tazelemek oldukça önemlidir.

- Pisipisi otu: Özellikle yaz aylarında aktif olan bu yabani ot çeşidi köpeklerimiz için büyük tehlike oluşturmaktadır. Buğday başakçığını andıran bu ot köpeğin kulağına, gözüne, parmak aralarına hatta genital bölgelerine saplanarak ağrılı apselere ve ciddi enfeksiyonlara sebep olurlar. Önlem olarak köpeğimizi bu otların olduğu yerlerden uzak tutmak ve vücudunu günlük olarak kontrol etmek gereklidir.

- Kene ve pire tehlikesi: Havaların ısınmasıyla başta keneler olmak üzere pireler ve uyuz etkenleri aktif hale geçerler. Köpeklerimizde birçok hastalığa neden olan bu parazitlere karşı ilaçlamaların yapılması ve birtakım doğal yağların kullanılması ile önlem almayı ihmal etmemek gerekir.

- Böcek sokmaları ve zehirlenmeler:

Yazının Devamını Oku

Sahiplenmek için barınaklara yönlenelim

5 Haziran 2024
Yeni yasa tasarısına karşı tepkiler büyürken toplumun bilinçlenmesi ve köpek sahiplenmek isteyenlerin barınaklara yönlenmesi son derece önemli. Barınaklara toplanan ve sokaklarda yaşamak zorunda kalan bu köpekler bu noktaya nasıl geldi?

Sokak köpeği kavramı bir zamanlar sahipli olup, sahibi tarafından terk edilen ve daha sonra da kontrolsüz şekilde üreyerek sayıları ciddi oranda artmış olan köpeklerden oluşmaktadır. Yani gökten zembille inmemiştir. Bugün barınakları ziyaret ettiğinizde birbirinden güzel, melez köpeklerle karşılaştığınız kadar, safkan olup terk edilmiş birçok köpeğin de orada yaşamakta olduğuna şahit olursunuz. Bu doluluğun engellenmesi ve sahipsiz köpeklerin refahı için tek formül KISIRLAŞTIRMAK, AŞILAMAK, SAHİPLENDİRMEK ve YAŞATMAKTIR.

Köpek sahiplenmek isteyen insanların bu barınaklara yönlendirilmesi için bir takım stratejiler geliştirilmesi, ailesine yeni bir dost kazanmak isteyen insanlarla barınakta sahiplenilmeyi bekleyen binlerce hayvanı buluşturabilecektir. Bu durum için neler yapabileceğimize şöyle bir göz atalım:

- Barınakların fiziki koşullarını insanların ziyaretine uygun hale gelecek şekilde iyileştirilmesi

- Halkın ve özellikle çocukların bilinçlendirilmesi hedefli eğitim programlarının düzenlenmesi

- Belediyelerin ve sivil toplum örgütlerinin barınaklardaki köpeklerin sahiplendirilmesi hedefli etkin şekilde sosyal medya kullanımına yönelmesi

- Tüm barınakların sahiplendirme çalışmaları için ortak paydada buluşması ve bir network ağının oluşturulması

- Sahiplenilecek melez köpeklerin de en az satın alınacak saf kan köpekler kadar uyumlu birer aile köpeği olabileceğinin lanse edilmesi

Yazının Devamını Oku

Böyle çözüm olmaz...

29 Mayıs 2024
Son günlerde basın ve medya vasıtası ile yetkin olan ağızlardan sokak hayvanları popülasyonunun azaltılması hedefli olarak barınaklara toplama ve sonrasında 30 gün içerisinde sahiplenilmediği takdirde uyutulma planı yapıldığı konusunda endişe verici duyumlar almaktayız.

Bu kararın asla kabul edilemeyeceği ve kesinlikle çözüm olmayacağını şu alt başlıklarla ortaya koyalım.

-Bizim de kabul etmiş olduğumuz Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre her canlı eşit yaşam haklarıyla dünyaya gelir.

-Hiç kimsenin başka bir canlının hayatına son verme kararı alma hakkı yoktur.

-Bu tip kararlar hayvansever ve vicdanı olan insanları infiale sürükleyecektir.

-Benzer kararların alınması toplum içinde kutuplaşma ve tartışmaları alevlendirecektir.

-Sokak hayvanlarının tamamının toplanıp konulabileceği kadar barınağın olmadığı net bir gerçektir.

-Barınaklar zorlama birliktelik olduğu, çok sert dinamiklerin yaşandığı toplama kamplarıdır.

Yazının Devamını Oku

Köpeğinizi gezintiye çıkarırken almanız gereken önlemler

22 Mayıs 2024
İster evde ister bahçede besleniyor olsun her köpek gezinti ve egzersize ihtiyaç duyar. Dışarı çıkıp gezmek ve koklanmak onlar için rutin bir ihtiyaçtır. Köpeğinizi gezintiye çıkartırken bazı önemli ihtiyaç ve önlemlere dikkat etmelisiniz.

 - Kayış ve tasma ekipmanlarının sıkı takılmış olması ve sağlam malzemelerden tedarik edilmiş olması hem köpeğin hem de çevrenin sağlığı açısından önemlidir.
- Köpeğinizi aşırı tok karna gezmeye çıkartmamaya dikkat etmelisiniz.
- Gezintiyi kaliteli hale getirecek ve motivasyonu arttıracak olan ödül ve oyuncakları yanınıza almalısınız.
- Köpeğiniz tuvalet ihtiyacını gördükten sonra çevre sağlığı için dışkılarını toplamalısınız. Bu sebeple gezintiye çıktığınızda dışkı poşetlerini yanınıza almayı unutmamalısınız.

 Yazının Devamını Oku