"Şenay Eserdağ" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Şenay Eserdağ" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Şenay Eserdağ

Şenay Eserdağ

Kadınlarda orgazm olamama problemi ve tedavisi

30 Mayıs 2019

Orgazm, cinsel ilişkinin doruk noktasına çıktıktan sonra rahmin ve vajinanın ritmik kasılmaları ile kendisini gösteren duygusal tatmin süreci olarak tanımlanır. Bu süreçte cinsel haz en yoğun ve en keyifli şekilde yaşanır. Anorgazmi ise orgazmın olamaması durumudur. Anorgazmik kişilerde cinsel uyarılma olmasına rağmen “orgazm olamama” sorunu vardır ve bu durum kadınlarda birtakım içsel sıkıntılara neden olabilir. Kişinin kendisini kötü hissetmesi, özgüveninin azalması, konsantrasyon kayıpları, depresyon, eşe karşı gizli öfke ve evlilik sorunları en sık olarak görülen yakınmalardır.

Anorgazmi, yani cinsel ilişki veya mastürbasyon sırasında orgazm olamama veya oldukça zor olma sorunu birkaç farklı şekilde kendini gösterebilir.

• Rastgele (random) anorgazmi: Dönem dönem orgazmın yaşanamamasıdır.

• Koital anorgazmi : Elle klitorisin uyarılarak (mastürbasyon yoluyla) orgazma ulaşılmasına rağmen, cinsel birleşme sırasında erkek cinsel organı vajina içindeyken orgazm olamama sorunudur. Sık görülen bir orgazm patolojisidir.

• Erken orgazm: Kadınlarda çok nadir olarak görülür. Bu durum pek çok kadın için yakınılacak bir durum değildir. Çünkü kadınlar erkeklerden farklı olarak arka arkaya pek çok kez orgazm olabilirler.

• PGAD: ‘Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu’nun İngilizce kısaltılmışıdır. Orgazmın gün içinde kadının kendi iradesinin dışında ve çok sık olarak yaşanması durumudur. Aslında orgazmdan çok genital bölgede sürekli bir gerginlik ve kasılma durumu söz konusudur. Nadir görülen bu durum sosyal hayatı fazlasıyla olumsuz etkiler.

Neredeyse günümüzde her üç kadından ikisi ilişki sırasında partnerleri ile orgazm yaşayamamaktadır. Pek çoğu bunu kaderi olarak kabul ederken, bir kısmı çözüm arama yollarına gitmektedir.

Yazının devamı...
Şenay Eserdağ Kimdir?
Dr. Şenay Eserdağ istanbul’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2002 yılında girdiği Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni burslu olarak okudu ve 2008 yılında tıp fakültesini dereceyle bitirdi. Girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) başarılı olarak Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ihtisasına başladı, aynı zamanda Ankara – Hera ‘da vajinismus tedavileri konusunda çalıştı.2012-2014 yılları arasında Mardin Kızıltepe Devlet hastanesinde uzman doktor olarak mecburi hizmetini tamamladı. Cinsel terapiler, tıbbi hipnoz ve regresyon hipnoterapileri konusunda çok sayıda eğitim ve sertifikalar aldı. 2011 yılında Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Aile Danışmanlığı eğitimi ve sertifikası aldı. 2013 yılında kurulan HERA Vajinismus Tedavi Derneği İstanbul Şubesi Başkanı oldu.Dr. Şenay Eserdağ Avrupa cinsel Sağlık Topluluğu (ESSM) (European Society of Sexuel Medicine) tarafından verilen eğitimleri tamamladı ve girdiği sınavda başarılı olarak Cinsel Tıp Avrupa Board Diploması’na (‘Fellow’) TC. Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği akupunktur ve hipnoz eğitimlerini tamamlayarak akupunktur uzmanı ve hipnoterapist sertifikalarını aldı.Uz. Dr. Şenay Eserdağ halen İstanbul Nişantaşı’ndaki muayenehanesinde Vajinismus tedavileri konusunda çalışmaktadır. Jinekolog ve cinsel terapist Dr. Süleyman Eserdağ ile evli ve iki erkek çocuk annesidir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir.