Selin Irmak Kaçmaz

2020 Bitmeden İzlemeniz Gereken Dizi/Filmler!

21 Aralık 2020
Mart ayından beri karantinadayız… Yaz aylarında yasaklar esnese de genellikle yılın çok büyük bir kısmını evde geçirdik. Bu süreçte ben de çoğu insan gibi sayısız kitap okudum, dizi/film izledim ve evde olmanın keyfini en iyi şekilde çıkarmaya çalıştım.

Karantinada izlediğim ve çok sevdiğim dizi/filmleri listeliyor, bu önerilerden sevdiklerinizi ise 2020 bitmeden bir an önce izlemenizi öneriyorum.

ÖNCELİKLE DİZİLERLE BAŞLAYALIM...

When They See Us (IMDB 8,9): Şimdilerde Central Park Five adıyla tanınan beş siyahi gencin haksız yere bir tecavüz suçundan yargılanması ve tutuklanmasını anlatıyor. Gerçek olayları anlatan 4 bölümlük mini dizi, geçtiğimiz yıl yayınlanmış ve tüm dünyada izlenme rekorları kırmıştı. Diziyi izlerken öfkenizi ve gözyaşlarınızı kontrol etmek bir hayli güç, benden söylemesi.

11.22.63 (IMDb 8,2): Bu dizinin adını duymayan kaldı mı? Hiç sanmıyorum. Eğer hâlâ izlemediyseniz lütfen hemen ekran karşısına geçin ve 11.22.63’ü açın! Zamanda yolculuk, heyecan veren aşklar, dramatik olaylar ve en önemlisi John F. Kennedy suikastının önlenmeye çalışıldığı sahneler… James Franco ve Sarah Gadon’ın başrolde olduğu  8 bölümden oluşan tek sezonluk bu diziyi bir oturuşta bitireceğinize eminim.

Alienist (Ruh Avcısı/7,7): Dizi 1896'nin New York’unda geçiyor. Ambiyans, sokaklar, binalar ve kıyafetler muazzam söylemeden geçmemeyim. Konusuna gelirsek; psikolojik, polisiye ve gerilim türünde iki sezon izliyoruz. Katillerin psikolojik durumundan analiz yapmaya çalışan bir ‘ruh doktoru’, bir gazeteci ve bir dedektif. Eğer çok hassas değilseniz bu diziyi izlemenizi öneriyorum çünkü bazı sahneleri gerçekten rahatsız edici.

Manhunt: Unabomber (IMDb 8,1): Bir gerçek hayattan uyarlanmış dizi daha; Munhat: Unabomber. Dizi posta yoluyla gelen bir bombanın patlaması ile başlıyor ve daha ilk dakikasından sizi içine alıyor. Dizi, toplum tarafından dışlanan ve güvendiği insanların ihaneti ile sarsılan Ted Kaczynski'nin kendi doğrusunu anlatmak için başvurduğu ‘bombalı’ eylemleri anlatıyor. Cinayetler ise dizi alışılmadık bir yöntem ile çözülmeye çalışılıyor; katilin yolladığı mektuplardaki el yazısı ile! Dizinin en ilginç yanı katili yakından tanıdıkça ona kızmak yerine anlamaya başlamak ve hatta üzülmek oluyor.

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik/IMDb 7,6):

Yazının Devamını Oku

Konumuz Para: Birikim Yapma, Doğru Harcama Tüyoları

14 Aralık 2020
Pandemi ile mücadele ettiğimiz 2020 yılında gelir ve gider dengelerimiz şaştı, alışveriş alışkanlıklarımız değişti. Önümüzü henüz göremediğimiz şu günlerde paramızı doğru değerlendirmek, harcamalarımızı kontrol altına almak ve bir bütçe planı oluşturmak her zamankinden çok daha değerli.

Pandemi dönemi alışveriş alışkanlıkları, doğru alışveriş tüyoları, birikim yapma yolları ve bütçe ile ilgili daha pek çok merak edilen soruyu Finansal Okuryazarlık Öncüsü Özlem Denizmen'e sordum, oldukça faydalı cevaplar aldım. Gelin bu zor günlerde paramızı nasıl harcamamız gerektiğine bir bakalım...

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Yeni dönemin T insanlarındanım diyebiliriz. (Bir konuda uzman ama birçok konuda bilgi, ilgi ve deneyim sahibi.) İş kadını, girişimci, sivil toplum lideri, TV programcısı ve yazarım. Endüstri işletmeciliği okudum, finans masterı yaptım. 2009 yılında bir gün The Economist dergisinin kapağında Afgan bir kızın kendisinden yaşça büyük bir adamla evlendirildiğini gördüm ve bu beni çok etkiledi. Bu fotoğraf artık konfor alanımdan çıkıp toplum için bir şeyler yapmam gerektiğini gösterdi. Bilgim, deneyimim finans alanındaydı.

Ülkemizde bireysel para yönetimi bilinci oluşturacak, kadınların, ailelerin ve gençlerin ekonomik anlamda güçlenmelerini destekleyecek uzun soluklu toplumsal projeler üretip seminerler verirken, baktım bu çok bana bağımlı ve sürdürülebilir değil.

Yarı zamanımı Ankara’da devlet kurumlarında geçirirken buldum kendimi. Soluğu Cansen Başaran Symes’in yanında aldım. "Ben ne yapmalıyım?’’ dedim o da "Dernek kur" dedi. İçinde Prof. Özgür Demirtaş’ın da bulunduğu güçlü bir ekip ile bir dernek kurduk. Tüm bu çalışmalarla, Dünya Ekonomik Forumu tarafından ‘Genç Küresel Lider’ seçildim ve birçok uluslararası kuruluşun temsilcisi oldum.

Finansal Okuryazarlık Öncüsü Özlem Denizmen

Finansal okuryazarlık nedir?

Yazının Devamını Oku

Tüm Kötü Yorumlar Adına Senden Özür Dilerim Larissa...

19 Mayıs 2020
Dün sosyal medyada Larissa Gacemer'in yayınladığı videoyu gördünüz mü?

Larissa Gacemer'i tanımayanımız yoktur. Eski basketbolcu Burak Gacemer ile evli olan Brezilyalı model Larissa Gacemer, sosyal medyada paylaştığı eğlenceli videolar ve mutlu evliliği ile hepimizin yüzünü güldürüyor. Yani ben 'hepimizin' yüzünü güldürdüğünü sanıyordum.

Larissa, dün sosyal medyadan bir video paylaştı. Videonun içeriği ise çok rahatsız edici, üzücü hatta sinirlendirici... Larissa videoda, kendisine çocuk konusunda sürekli baskı yapan hatta işi kötü yorumlara vardıranlara sesleniyor, "Biliyorum bazılarınız iyi niyetle söylüyorsunuz ama iyice saygısız ve kötü yorumlar başladı. Ama hem benim için hem de bu durumları yaşayanlar için yeter. ‘Neden çocuk yapmıyorsunuz?’, 'Neden çocuk yok?’ gibi sorular soruyorsunuz. Bende doğuştan gelen bir hastalık var. Çocuğum olmuyor. Bunu bilerek yıllar önce Burak’la denedik, olmuyor. Burak beni böyle kabul etti. Ben de bu durumu kabul ettim. Allah beni böyle yaratmış" diyor.

Burak beni böyle kabul etti...

Allah beni böyle yaratmış...

Bir kadını bu açıklamayı yapmak zorunda bıraktığımız için mutlu muyuz?

Bir çiftin evlenmesi, çocuk yapması, kadının çocuğunu emzirmesi, nasıl beslediği, nasıl yetiştirdiği, ikinci çocuğu yapıp yapmayacağı, neden boşandığı, boşandıktan sonra neden başkası ile sevgili olduğu bizi neden ilgilendiriyor. Ne hakla yorum yapıyoruz? Ne hakla akıl veriyoruz. Bize kim fikrimizi sordu ki?

İnsanların neler yaşadığını bilmeden sürekli bir şeyler söylemek, hiç ama hiç haddimiz olmayan konularda yorum yapmak çok yaralayıcı değil mi?

Yalnız bir insana "Sevgilin yok mu? Evlilik yaşın geçiyor" demeden önce o kişinin aşk acısı çekiyor olabileceğini, belki evlenmek isteyip de evlenemediğini ya da evlilik düşünmediğini göz önünde bulunduralım. Aynı şeyi sevgili olan bir çifte evlilik sorarken, evli bir çifte çocuk sorarken de yapalım. Dünyanın en doğal şeyi olan 'empati'yi ve 'ince düşünce'yi artık hayatımıza dahil edelim.

Yazının Devamını Oku

Yüzünüz İçin Fayda Sağlamayan Ürünleri Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

16 Nisan 2020
Makyaj aynanız, tıpkı benim gibi arkadaş tavsiyesi, internet yorumları ya da bir heves ile aldığınız ama kullanınca yüzünüzde bir işe yaramadığını anladığınız ürünlerle mi dolu? Bu ürünleri çöpe atmayın. Size nasıl yeniden değerlendirebileceğinizi anlatacağım.

Günlerimizi evde geçirdiğimiz şu dönemde, en önemli konulardan biri de kesinlikle tasarruf. Bakım ürünlerinin maliyetinin çok da düşük olmadığını göz önüne alırsak, aldığımız ancak cildimize fayda sağlamayan ürünleri atmak yerine başka bir şekilde değerlendirmek oldukça doğru bir yöntem.

Benim de evimde yüzüm için aldığım ama işe yaramadığını anladığımda kullanmayı bıraktığım ürünler var. Bu ürünlerin sayısı artmaya başlayınca “Ben bunları nasıl kullanabilirim?” diye düşündüm, oturdum, araştırdım. Bulduğum sonuçları ise denedim ve gerçekten memnun kaldıklarımı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yüz peelingi: Yüzünüz için aldığınız peelingi body scrub olarak kullanabilirsiniz. Body scrub, ciltteki ölü derilerden kurtulmaya yarayan, batık, çatlak, selülit gibi sorunlara da iyi gelen bir yöntemdir. Yüzünüz için aldığınız peelingi, duş sırasında vücudunuza uygulayın. İşte size body scrub!

Yüz nemlendirici: Bir ümit aldığımız nemlendiriciler bazen yüzümüzde istediğimiz etkiyi oluşturamıyor. Kimisi yağlanma ve sivilce sorununa neden olabiliyor, kimisi hiç sürmemişiz gibi cildimizi kurutmaya devam ediyor.

Aynı şey benim de başıma geldi. Yüzüm için aldığım nemlendirici beklediğim etkiyi yaratmadı aksine cildimde sivilce çıkmasına neden oldu. Ben de nemlendiricimi çöpe atmaktansa el kremi olarak kullanmaya başladım. Ellerimizi sürekli yıkadığımız şu günlerde de nemlendiricinin önemimi unutmamak lazım.

Yüz yağları: Yüz yağlarının kullanım süresi diğer kozmetik ürünlere göre daha kısadır. Eğer yüzünüzde işe yaramadıysa onu değerlendirmek için acele edin, raf ömrü dolmadan harekete geçin.

Yüz yağını bacaklarınızı nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Eğer çok yoğun bir içeriğe sahipse vücut losyonunuzun içine birkaç damla ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda yüz yağını tırnak etlerinizi yumuşatmak için de kullanabilirsiniz. Bu oldukça etkili bir yöntem, benden söylemesi!

Yazının Devamını Oku

Türk Kadınının İç Çamaşırı Alışkanlıkları

7 Şubat 2020
İç çamaşırları özellikle son yıllarda kadınlar ve erkekler için çok daha önemli hale geldi. Bunda değişen moda anlayışı ve tasarımlar kadar, insanların kıyafetlere bakış açısının evrilmesi de büyük rol oynuyor. Peki Türk kadınının iç çamaşırı alışkanlıkları neler? Doğru sütyen bedenini seçebiliyor muyuz? Erkekler iç çamaşırına ne kadar önem veriyor?

Tüm bu soruları Yeni İnci Tasarım ve Ürün Geliştirme Yöneticisi Pınar Göktürk’e sordum, ilginç cevaplar aldım. Buyurun röportaja…

İç çamaşırı modelleri zamanla evrildi ve bambaşka boyutlar kazandı. İç çamaşırı, bikini ya da mayo tasarımları yaparken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Bundan 10 yıl öncesine bakarsak azımsanmayacak bir değişim yaşandığını görebiliyoruz. Eskiden iç çamaşırı elbise altına giyilen, fonksiyonellik ve rahatlık aranan bir giysi iken; şimdi yardımcı aksesuar olarak kullanılan seksi bir giysi haline dönüştü.

Tasarımlarımızı hazırlarken tabii ki iç giyim sektöründe dünya neler yapıyor, ne tarz ürünler üretiyor diye araştırıyoruz. Çeşitli fuarlara katılarak, dergileri inceleyerek ve sosyal medyadan takip ederek gelişmelerden haberdar oluyoruz. Bunun yanında müşterilerimizden gelen talep ve istekler bizim için çok önemli. Tasarımlarımızı hazırlarken her zaman bu talepleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu anlamda iyi bir dinleyici olduğumuzu düşünüyorum.

İç çamaşırı tercihleri insanlar hakkında pek çok fikir verebilir. Peki, Türkiye’deki kadınların iç çamaşırı tercihleri nasıl?

Artık kadınlar için iç giyim çok önemli. Eskiden iç çamaşırına para harcamak istemeyen kadınlar günümüzde iç çamaşırına dış giyimden daha çok para harcamaya başladı diyebiliriz.

Bunun nedeni ise; değişen dünya koşullarında kadınlar ruhsal anlamda dış giyimin yanı sıra iç giyimde de daha güzel ve özenli tercihler yaptığında kendini daha güzel ve özgüvenli hissediyor. Bir kadının her sabah uyandıktan sonra temiz, şık ve uyumlu bir iç çamaşırı takımıyla güne başlamasının verdiği hazzı ve tatmini en güzel iltifatlar bile sağlayamaz. Tabii ki bu sosyal ve özel hayatta kadınların kendini daha iyi hissetmesini sağlarken ekstra motivasyon da oluşturuyor.

Yazının Devamını Oku

Doğru Nefes ve Hayatımıza İnanılmaz Etkileri

8 Ocak 2020
Hayat temposunun çok hızlı ve yoğun aktığı, gürültünün zihnimize işlediği şu günlerde hepimiz sık sık nefes almaya ihtiyaç duyuyoruz. Ancak birçoğumuz 'doğru nefes' ne demek bilmiyoruz. Oysa doğru nefesin bedene, zihne ve ruha sayısız yararı var. "Nedir bu faydalar?" diye sordum, Mentor ve Yaşam Stratejisti Serra Elçi yanıtladı.

Doğru/doğal nefes nedir?

Doğal nefes; bir beyin sapı refleksi olarak kusursuz bir biçimde işlemek üzere tasarlanmış solunum ile hizalı, solunum kimyası ile çatışmayan, savaşmayan; gün içinde ihtiyaca göre her nefes tipine (sığ, derin, hızlı, yavaş vb) girip çıkabilen nefestir.

En yaşamsal işlem olan nefes alıp vermek hayatımız boyunca milyarlarca kere gerçekleştirmemize rağmen zamanla doğal olarak yapamadığımız bir davranışa dönüşüyor. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki %90 ‘a yakınımız solunum kimyamızı bozacak nitelikte limitleyici, yani işlevsel olmayan nefes alışkanlıklarına sahibiz. Nefes alma kapasitemizse %30’lara kadar gerilemiş durumda.

Halbuki hepimiz dünyaya geldiğimizde açık bir nefes ile geliyoruz. Bu, sahip olabileceğimiz en doğal nefes. Bu noktadan limitleyici nefes alışkanlıkları edindiğimiz noktaya varan yolculuğumuzun başlangıcı çocukluk yıllarımıza dayanıyor. İki yaş civarı ego bilincinin gelişmesi ile birlikte çocuklar istedikleri, istemedikleri; kabul ettikleri, etmedikleri ya da sevdikleri sevmedikleri ile hayata, biz de varız diyorlar. Onların gelişmekte olan ego bilinçleri ile yaptıkları bu tercihler, onlarda bazı duygulara tutunmaya (mutluluk, neşe, heyecan gibi) bazılarından ise kaçmaya (korku, stres, öfke, üzüntü gibi) yatkınlık geliştiriyor.

Bu yatkınlık önce bir alışkanlık sonra bir hal bağımlılığı ardından da bir davranış biçimi haline dönüşüyor. Duygularımızda, düşüncelerimizde yarattığımız, hayat dediğimiz olguyu bütünsel olarak algılamaktan uzaklaştırdığımız her limit ile nefesimizde de paralel olarak limitler yaratıyoruz.

Doğru nefes almanın bedene ve ruha ne gibi etkileri var?

Doğal bir nefese sahip olmanın faydaları anlatmakla bitmez. Hem fiziksel hem zihinsel hem duygusal hem de ruhsal. Dört seviyede birden etkili olması nefesi bizler için doğal nefesi çok kuvvetli bir araç kılar.

Fiziksel etkileri belki de en bilinir olanları. Hepimiz biliriz ki nefes demek hayat demektir. Nefesin olduğu yerde canlılık var demektir. Vücudumuzda oluşan birçok rahatsızlığın altında yatan sebepleri araştırdığımızda, limitleyici nefes alışkanlıkları yüzünden o bölgelere nefesin gitmediğini ve bunun doğal bir sonucu olarak da oksijenin o bölgelere ulaşmadığını görürüz.

Yazının Devamını Oku

5 Aralık Kadın Hakları Günü: Kadın Olmanın Muhteşemliği

5 Aralık 2019
Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü… Aynı zamanda Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birinin; kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü.

Bu iki özel günün tarihini kısaca hatırlayalım mı?

Kadın Hakları Günü, ilk kez 1791 yılında tanındı. Olympe de Gouges, 1789’da Fransız Ulusal Meclisi’nde okunan İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’nde geçen ‘homme’ (insan) sözcüğünün sadece erkeği kastetmesi sebebiyle 1791 yılında Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ni yayımladı. Bu, insanlık tarihindeki ilk kadın hakları bildirgesi olarak biliniyor.

Gelelim seçme ve seçilme hakkına…

Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanabilmesinin ve seçimlerde aday olabilmesinin önünü açtı.

Böylece Türkiye’de, birçok Avrupa ülkesinden çok daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiş oldu.

Fransa ve İtalya’dan 11 yıl…

Romanya’dan 12 yıl…

Bulgaristan’dan 13 yıl…

Yazının Devamını Oku

Dünya Vegan Günü'ne Özel: 5 Maddede Vegan Beslenme

1 Kasım 2019
İlk kez 1900'lü yıllarda ortaya çıkan vegan beslenme tarzı, Türkiye'de son yıllarda daha çok hayatımıza girmiş durumda. Hayvanların giyim ve gıda başta olmak üzere başka amaçlar üzerine maruz kaldıkları sömürüden kaçınan bir yaşam biçimi olarak özetlenen veganlık, aslında bizler için hala bir muamma.

Uzunca bir süredir ise her yıl kasım ayının ilk günü Dünya Vegan Günü olarak anılıyor. Bugüne özel Vegan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara ile konuştum, vegan beslenme hakkında oldukça ilginç şeyler öğrendim.

Gelin beraber bakalım...

Veganlık bir yaşam biçimi

Vegan beslenme, genel hatlarıyla hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilir olan en mümkün mertebede kaçınan ve ek olarak insan, hayvan ve çevre yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanılmasını destekleyen bir felsefe ve yaşam biçimi. Bir diğer tanım ise, beslenme konusunda tamamen veya kısmi olarak hayvanlardan elde edilen ürünlerin reddedilmesi anlamına gelir.

1900'lerde ortaya çıktı

Tarihte vegan kavramından önce vejetaryenlik kavramı geliyor. Ne yenilip yenmeyeceği ise epey tartışmalı bir konu olarak yıllarca gündemde kaldı. İlk ele alınan konu 'süt ve yumurtayı tüketmeli mi? tüketmemeli mi?' olduktan sonra, 1923’te The Vegetarian Messenger olarak yayımlayan Donald Watson  “Vejetaryenler için en uygun davranışın tüm hayvansalların olmadığı bir diyeti uygulamak” olduğu öne sürüldü. 1943’te süt ürünleri kullanmayan vejetaryenler, ayrı bir topluluk kurdu. Dolayısıyla yukarıdaki tanımın Watson tarafından 1944’te yapılmasından sonra vegan diyetin de çerçevesi çizilmeye başlandı.        

Türkiye'de veganlık

Veganlık artık daha kitlesel olmaya başladı. Türkiye’de veganlığın gelişimi son 2 yılda ivme kazandı. Özellikle yakınlarda Schawezenegger, James Cameron, JackiChan ortak yapımı, dünya klasmanındaki elit vegan sporcuların nasıl başardıklarını anlatan belgesel The Game Changers’tan sonra daha da fazla bilinmeye başlandı. Yepyeni vegan uygulamalar, programlar, röportajlar, insanların sosyal medyadaki ilgisi…

Yazının Devamını Oku