Melda Narmanlı Çimen

Evde safari keyfi

4 Temmuz 2015

Afrika’nın güneyinde, safari meraklılarına vahşi doğanın ortasında en konforlu şekilde hizmet vermek için kurulan ekolojik resort’lar, safari lodge’ları ve çadır-oteller, kıtanın sıcak ve insancıl ruhunu hissettiren, ilham verici bir dekorasyon diline sahip.


1.Toprak renkleri


Köklü, vahşi, gizemli, naif ve hümanist kültürlerin etkisindeki Afrika kökenli safari stili, doğaya dönük ve konforlu detaylarıyla yazlık evlere uygun pek çok şifre barındırıyor içinde. Formlar ve semboller arasında ufak farklılıklar olsa da tüm kıtada geçerli olan en önemli stil anahtarı, günbatımı ve toprak renklerinin ahşap malzeme ile birleşiminden doğan sıcaklık hissi. Dokumalarda kimi zaman tarçın ve kırmızı ile güçlenen, aksesuarlarda boynuzlar, dreamcatcher’lar, bronz ve sedef objeler ile yöreselleşen bu renk paleti, hem iç hem de dış mekanlarda dinlendirici ve samimi bir etki yaratmak için ideal olacaktır.

2.Ateş böcekleri gibi

Yazının Devamını Oku

Etnik yaz alışverişi

27 Haziran 2015

Biz üzerimizde beyaz keten tünikler, boynumuza kemik kolyeler, başımıza hasır şapkalar geçirmişken, evlerimiz kış giysileriyle sessiz sessiz bekleyecek değiller ya! Canları biraz renklenmek, biraz hafiflemek, biraz özgürleşmek istiyor. Hadi o zaman alışverişe!


Siesta zamanı


Mekânların da tatile ihtiyacı var. Yaz düzenlemenizi yaparken sadelik anahtar kelimeniz olsun. Abartılı objelerden kaçının. Bazen bir şey eklemek yerine bir şeyler çıkarmak da iyi bir çözüm olabilir. Pozitif enerjinin tıkanmadan dolaşması için etrafı boşaltarak rahatlatmak işe yarayacaktır. Uzayan gündüzleri düşünerek ya salonda ya da balkonda/verandada kendinize derin, geniş ve bol yastıklı bir siesta köşesi oluştursanız yeter. Cibinlikli daybed’lerin ve sedir-kanepelerin her bütçeye uygun seçenekleri bolca var.


2. Bembeyaz yaz


Yazının Devamını Oku

Odanızı kokusundan tanıyın

20 Haziran 2015

Mekânlar esas kokularını içinde yaşayan insanların ürettikleri, tükettikleri, uğraştıkları maddeler ve kendi enerjilerinden alsalar da, mumlar, çubuklar, ev kokuları ve çiçeklerle yaratacağımız ilave bir ‘atmosfer’ onların karakterini ve stilini güçlendirecektir.


1. Nasıl bir etki?
Mekânların beynimizde uyandırdığı bazı hisler vardır. Bu hisleri oluşturan etkenlerden biri de onların kokularıdır. Son yıllarda koku duyusu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarla, koku alma duyusunun beyne en dolaysız yoldan bağlı ve en etkili temel duyu olduğu kanıtlanmış. Bu nedenle kokuların karakterleri o mekanda nasıl hissettiğinizi de belirleyebiliyor. Örneğin okaliptusun bilge, mine çiçeğinin enerji veren, sandal ağacının oturaklı, adaçayının rahatlatıcı, kakulenin dengeleyici bir etkisi var.

2. Bir çeşit mekân akupunkturu
Bu aralar koku deyince aklıma ilk olarak mimarlık ile feng shui, dowsing ve spaceclearing (mekân temizliği) gibi teknikleri birleştiren mimar Aslıhan Ekitmen geliyor. Yarattığı “Alaim-i Sema” adlı marka ile çeşitli enerji temizlik setleri, kokuları, mumları ve adaçayı kaseleri hazırladı. Anadolu kültürüne çok da uzak olmayan bu tekniğin amacı, ortamı arındırmak, hafifletmek, eski enerjileri temizlemek, dönüştürmek ve dengeyi tekrardan kurmak. Misk, amalfi limonu, turunç, lavanta... Her buruna göre bir koku mevcut! www.alaimisema.com.tr
3. Kitap kokusu

Yazının Devamını Oku

Egzotik rüzgârlar

13 Haziran 2015

Artık ‘açıkhava odası’ olarak tanımlanmaya başlanan balkon, teras, avlu ve verandaların bu seneki stil rotalarında, egzotik coğrafyaların enerjik renk karmaları, zengin botanik simgeleri ve doğal örgü malzemeleri yine çok popüler. Saksıda yetiştirebileceğimiz bodur kumkuat ve avokado ağaçlarını da unutmamalı.


1. Paletin en canlı renkleri


Güneşli adalardan ve tropik iklim kuşağının merak edilen destinasyonlarından ilham alan egzotik dekorasyon seçimlerinin ana oyuncuları bambu, tik ya da rattan dış mekan mobilyaları, o coğrafyaların florasını oluşturan bitki ve hayvanlara gönderme yapan formlar ve parlak renk birleşimleridir. Sonuncusuna cesaret edemiyorsanız o zaman dümeninizi başka bir stile doğru kırın, çünkü içinde biraz güneş sarısı, biraz okyanus mavisi, biraz begonvil pembesi olmayan bir düzenleme ile egzotik bir sonuca ulaşmanız zor. Bu stil, cesur renk geçişleri ve hatta karmaşası gerektiriyor.

2. Çizgililer ve çiçekler


Yazının Devamını Oku

Dünya sahillerinin en güzel evleri

6 Haziran 2015

Country stilini çağrıştıran detayların şehrin yeni oluşan kırsal bölgelerine iyice yerleşmesinin ardından, sahil evlerinin karakteristik stilleri de tüm doğallıklarıyla şehir evlerine göz kırpmaya başladı. Stilin beslendiği kaynak belli: Kum ve deniz.

1. Kişisel bir hobi odası
“İngiliz’im, dolayısıyla eskiye ve geçmişe yoğun bir hayranlığım var” diyen yazar Jane Green’in Atlantik Okyanusu’na bakan evi, sahile ve kumsala ait pek çok sembolün iç mekânları samimi, sıcak ve dingin bir şekilde kucaklamasına iyi bir örnek. Ünlü yıldız Katherine Hepburn’ün evlerini de tasarlayan Brooke Girty ile çalışarak yıllanmışlık, yaşamışlık ve yaşlanmışlık hissi veren bir tarz oluşturmuş. Ancak evin karamsar ya da kasvetli bir havası olduğunu sanmayın. Bunu engelleyen en önemli etmen, beyazın yoğun olduğu renk paleti ve monokrom aksesuar grupları. Tüm mekânlar konforlu, rahat ve aydınlık bir düzene sahip.


2. Beyazın egemenliğinde
Akdeniz’in Mayorka adasındaki bu evin dekorasyonu, ada yaşamı, tuz kokusu, güneş ışığı ve yaşam keyfi çevresinde kurgulanmış. Sakin ve doğal bir karaktere sahip odalardaki baskın renk açık ara beyaz. Hepsi ekolojik prensipler göz önünde bulundurularak yüzde yüz geri dönüştürülmüş ahşaptan yapılmış mobilyalar, dekoratif obje olarak kullanılan sörf tahtaları ve ağaç dallarından elde edilmiş tasarımlar, içeri giren herkese aynı duyguyu hissettiriyor: En iyisi bu evi yalınayak gezmeli!

3. Sakız ve lavanta

Yazının Devamını Oku

O küçük odaya ne yapmalı

31 Mayıs 2015
Çoğumuzun evinde nasıl kullanacağımızı bir türlü bilemediğimiz küçük bir oda/balkon vardır. Zamanla depo, kiler, çamaşır veya dolap odasına dönüşen böyle bir alanda neler yapabiliriz?

ÇAMAŞIR DEYİP GEÇMEYİN

Haydi bir düşünelim... Çamaşır makinesi, kurutma makinesi, kirli ve temiz çamaşır sepetleri, leğenler, çamaşır kurutma askıları, ütü masası, mandallar, deterjanlar ve temizlik malzemeleri... Bunları banyoya, arka balkona, mutfağa ve yatak odasına dağıtacağınıza tek bir odada toplayarak temizliğin ve düzenin hakkını vermeniz harika olmaz mı? Hatta ütü gerektirmeyen kıyafetleri asarak kurutmak için bir boru-askı da ilave edebilirsiniz. Dilsiz uşaklara asacağınız ipekli kıyafetleri de çamaşır makinesinin buharıyla açarak ütü vaktinden tasarruf edebilirsiniz.


DOLAPSA, BARİ HAKKINI VERİN

Önce atıl duran, sonra yavaş yavaş eski kıyafetler, bir gün işe yaraması umulan araç-gereçler, yedek eşyalar, değiştirilmeyi bekleyen hediyeler vs. ile dolarak kalabalıklaşan küçük odanızın verdiği sinyal bellidir: Size daha fazla depolama alanı gerekmektedir. Eğer burayı bir dolap odası yapacaksanız bari hakkını verin ve içini mevcut alandan maksimum yararlanmanızı sağlayacak yerden tavana kapaklı ve kapaksız dolap, raf, çekmece, kitaplık ve düzenleme üniteleriyle tasarlamak için yardım alın. Göreceksiniz, koyduğunuzun iki katı eşya saklama kapasitesine ulaşacak.


KÜÇÜK OLSUN BALKON OLSUN

Toprakla vakit geçirmenin yarattığı pozitif enerji aşikâr. Ve bunu yapabilmek için ille büyük bahçelere ihtiyacımız yok; dikey çözümler sağlayan yüksek saksılıklar, bitki dolapları ve duvar raflarından yararlanarak küçük balkonumuzu keyifli bir yeşil alana dönüştürebiliriz. Tabii öncelikle orayı işgal etmiş su bidonları, erzak kutuları ve bavullardan kurtulmamız gerekiyor. Alanı doğru kullanarak iyi bir planlama yaparsak küçük bir kahvaltı alanı bile yaratabiliriz.

Yazının Devamını Oku

Yenilerle yenileyin!

24 Mayıs 2015

Dekorasyon sahasının oyuncuları her geçen gün artıyor ve her stil için seçenekler çoğalıyor. Evinizin herhangi bir odası için planladığınız bir değişiklik varsa, hem yeni açılan adresleri, hem de tecrübeli markaların yeni tasarımlarını bilmek gerek!


1. Yaşasın İskandinavya!

Dünyanın dört bir yanından tasarım odaklı ürünleri seçip getiren online alışveriş kulübü ‘Bonvagon’ çok sıkı takipçisi olduğum ikisi İskandnav üç markanın distribütörlüğüne başladı. Yalın tasarımlarıyla hayran kitlesini hızla artıran Danimarkalı ‘Bloomingville’in halı, kilim ve paspasları, yeşil enerji etiketine sahip ‘Sirius’ marka aydınlatmalar ve günlük hayatı kolaylaştıran, işlevsel, dayanıklı karton tasarımlarıyla Avrupa’da pek çok ödül alan ‘Remember’, artık dergilerden ve bilgisayar ekranından çıkıp evlerimize girebilecek. www.bonvagon.com

2. Lacivert-beyazın en güzeli hep onda!

Yazının Devamını Oku

Bahar yaza göz kırparken

9 Mayıs 2015
2015 evlerindeki trendler, toplumun yeni yönüyle paralel özellikler taşıyor.

Bir eliyle teknolojiyi yönetirken diğeriyle doğaya sıkı sık sarılan, büyük markalar yerine tasarımcı ya da sanatçı işleriyle farklılaşan, uzlaşmacı, paylaşımcı ve kolektif stillere açık mekânların peşindeyiz

İlham rotası: Amazonlar
Bu seneki dekorasyon fuarlarının işaret ettiği trendlerin özüne inersek varacağımız tek bir coğrafya var: Amazon Ormanları. Yerkürenin oksijeni olarak adlandırılan bölge, yaza hazırlanan bahar evlerine Yağmur Ormanları’nın vahşi cazibesini taşıyor. Amazon ruhlu evlerde ahşap strüktürler, büyük yeşil yapraklar, kütük formlar, halat ve ip örgüler, botanik desenler ve kuş sesleri var.


Evde peyzaj
Modern dünyanın katı kuralları ile kısıtlandığımızı fark ettiğimiz anlarda, daha doğal, daha özgür ve hatta daha riskli bir hayatın özlemini çekeriz. Doğa, bizim için öngörülemeyen ve evcilleştirilemeyen her şeyi temsil eder; bu nedenle de her fırsatta benliğimizi doğada serbest bırakmak için yanar tutuşuruz. Bu eğilimi gören trend tahmincileri evleri doğaya yakınlaştırmak için sayısız yol buldular. Hepimiz ev bahçıvanları olduk; sukulentler ve kaktüsler en yakın arkadaşlarımız!


Yazının Devamını Oku