GeriMelda Narmanlı ÇİMEN O küçük odaya ne yapmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O küçük odaya ne yapmalı

Çoğumuzun evinde nasıl kullanacağımızı bir türlü bilemediğimiz küçük bir oda/balkon vardır. Zamanla depo, kiler, çamaşır veya dolap odasına dönüşen böyle bir alanda neler yapabiliriz?

ÇAMAŞIR DEYİP GEÇMEYİN

Haydi bir düşünelim... Çamaşır makinesi, kurutma makinesi, kirli ve temiz çamaşır sepetleri, leğenler, çamaşır kurutma askıları, ütü masası, mandallar, deterjanlar ve temizlik malzemeleri... Bunları banyoya, arka balkona, mutfağa ve yatak odasına dağıtacağınıza tek bir odada toplayarak temizliğin ve düzenin hakkını vermeniz harika olmaz mı? Hatta ütü gerektirmeyen kıyafetleri asarak kurutmak için bir boru-askı da ilave edebilirsiniz. Dilsiz uşaklara asacağınız ipekli kıyafetleri de çamaşır makinesinin buharıyla açarak ütü vaktinden tasarruf edebilirsiniz.


DOLAPSA, BARİ HAKKINI VERİN

Önce atıl duran, sonra yavaş yavaş eski kıyafetler, bir gün işe yaraması umulan araç-gereçler, yedek eşyalar, değiştirilmeyi bekleyen hediyeler vs. ile dolarak kalabalıklaşan küçük odanızın verdiği sinyal bellidir: Size daha fazla depolama alanı gerekmektedir. Eğer burayı bir dolap odası yapacaksanız bari hakkını verin ve içini mevcut alandan maksimum yararlanmanızı sağlayacak yerden tavana kapaklı ve kapaksız dolap, raf, çekmece, kitaplık ve düzenleme üniteleriyle tasarlamak için yardım alın. Göreceksiniz, koyduğunuzun iki katı eşya saklama kapasitesine ulaşacak.


KÜÇÜK OLSUN BALKON OLSUN

Toprakla vakit geçirmenin yarattığı pozitif enerji aşikâr. Ve bunu yapabilmek için ille büyük bahçelere ihtiyacımız yok; dikey çözümler sağlayan yüksek saksılıklar, bitki dolapları ve duvar raflarından yararlanarak küçük balkonumuzu keyifli bir yeşil alana dönüştürebiliriz. Tabii öncelikle orayı işgal etmiş su bidonları, erzak kutuları ve bavullardan kurtulmamız gerekiyor. Alanı doğru kullanarak iyi bir planlama yaparsak küçük bir kahvaltı alanı bile yaratabiliriz.

O küçük odaya ne yapmalı


KİŞİSEL BİR HOBİ ODASI

Sizi rahatlatıp dinlendiren bir hobiniz varsa, evin en küçük odasını kendi özel bölgeniz ilan edebilirsiniz. Uğraşınız resim yapmak, ev serası kurarak yeni bitki türleri üretmek, takı tasarımı yapmak ya da yoga-fitness ile uğraşmak olabilir; aslında önemli olan, konunun ne olduğu değil, onu geliştirmek için kendinize bir alan yaratacak şekilde düzenleme yapmaktır. Gerekirse bu alanı çocuklarınızla çeşitli el işi faaliyetleri yapmak için de kullanabilirsiniz.

BU TARAFTAN LÜTFEN...

Misafirlerin evinizde girecekleri ilk yer salon, yerini soracakları ilk oda ise misafir tuvaletidir. Stilinizle onları etkilemeye hazır mısınız? Küçük metrekarelerin renkler ve formları büyük metrekarelerden daha iyi taşıyacağını unutmayın; her detayın güçlü bir etkisi olacaktır. Fazla nem olmayacağı için ilginç duvar kâğıtları, risksiz olacağı için cesur renk karışımları, orijinallik içinse vintage lavabo ve dolap üniteleri seçebilirsiniz.

EV-OFİS GEREKİYORSA

Yahoo’nun genç CEO’su Marissa Mayer, 2013 yılının başlarında şirketin ABD’deki 11 bin çalışanına evden çalışma sistemini kaldırdıklarını duyurarak onları ofis yaşamına geri çağırdı. Sizin eğiliminiz eve iş getirmekten yana ise, bunun için özel bir alan oluşturmak konsantrasyonunuzu artıracaktır. Bir ev-ofis odasının en önemli elemanları hiç kuşkusuz doğru aydınlatma, fonksiyonel bir masa, ergonomik bir koltuk ve işinize uygun teknoloji ve kırtasiyedir.

EKSTRA BİR ODA

Arkadaşlarınızın ya da çocuğunuzun arkadaşlarının yatıya kalması için bir odaya ihtiyacınız varsa, boş odanızın alanını kapı açılma payı olmadan hesaplayın, belki bir yatak ve küçük bir dolaplık yer çıkar. Küçük metrekarelerin getirdiği çok fonksiyonlu kullanım ihtiyacı, beraberinde yaratıcı separatör fikirlerini getiriyor. Sürgülü bir kapı, kalın bir perde, hatta çift yönlü bir kitaplık ile ihtiyaç duyduğunuz metrekareyi oluşturmanız mümkün.

BURSALILAR FUARA!

TÜYAP ile BTSO ortaklığında gerçekleştirilen Ev&Stil Fuarı bugün ve yarın Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde devam ediyor; isteyenler giriş davetiyelerini www.evstilfuari.com adresinden ücretsiz olarak indirebilirler. ‘Gelenekler’, ‘Doğa mirası’, ‘Gelecek’ ve ‘Fütüristik’ temalarıyla oluşturulan trend alanlarında 4 gün boyunca trend sohbetleri yapacak trend uzmanı Özlem Yan Devrim’in pazar günkü konukları arasında ben de varım.

X

Evde safari keyfi

Afrika’nın güneyinde, safari meraklılarına vahşi doğanın ortasında en konforlu şekilde hizmet vermek için kurulan ekolojik resort’lar, safari lodge’ları ve çadır-oteller, kıtanın sıcak ve insancıl ruhunu hissettiren, ilham verici bir dekorasyon diline sahip.


1.Toprak renkleri


Köklü, vahşi, gizemli, naif ve hümanist kültürlerin etkisindeki Afrika kökenli safari stili, doğaya dönük ve konforlu detaylarıyla yazlık evlere uygun pek çok şifre barındırıyor içinde. Formlar ve semboller arasında ufak farklılıklar olsa da tüm kıtada geçerli olan en önemli stil anahtarı, günbatımı ve toprak renklerinin ahşap malzeme ile birleşiminden doğan sıcaklık hissi. Dokumalarda kimi zaman tarçın ve kırmızı ile güçlenen, aksesuarlarda boynuzlar, dreamcatcher’lar, bronz ve sedef objeler ile yöreselleşen bu renk paleti, hem iç hem de dış mekanlarda dinlendirici ve samimi bir etki yaratmak için ideal olacaktır.

2.Ateş böcekleri gibi

Yazının Devamını Oku

Etnik yaz alışverişi

Biz üzerimizde beyaz keten tünikler, boynumuza kemik kolyeler, başımıza hasır şapkalar geçirmişken, evlerimiz kış giysileriyle sessiz sessiz bekleyecek değiller ya! Canları biraz renklenmek, biraz hafiflemek, biraz özgürleşmek istiyor. Hadi o zaman alışverişe!


Siesta zamanı


Mekânların da tatile ihtiyacı var. Yaz düzenlemenizi yaparken sadelik anahtar kelimeniz olsun. Abartılı objelerden kaçının. Bazen bir şey eklemek yerine bir şeyler çıkarmak da iyi bir çözüm olabilir. Pozitif enerjinin tıkanmadan dolaşması için etrafı boşaltarak rahatlatmak işe yarayacaktır. Uzayan gündüzleri düşünerek ya salonda ya da balkonda/verandada kendinize derin, geniş ve bol yastıklı bir siesta köşesi oluştursanız yeter. Cibinlikli daybed’lerin ve sedir-kanepelerin her bütçeye uygun seçenekleri bolca var.


2. Bembeyaz yaz


Yazının Devamını Oku

Odanızı kokusundan tanıyın

Mekânlar esas kokularını içinde yaşayan insanların ürettikleri, tükettikleri, uğraştıkları maddeler ve kendi enerjilerinden alsalar da, mumlar, çubuklar, ev kokuları ve çiçeklerle yaratacağımız ilave bir ‘atmosfer’ onların karakterini ve stilini güçlendirecektir.


1. Nasıl bir etki?
Mekânların beynimizde uyandırdığı bazı hisler vardır. Bu hisleri oluşturan etkenlerden biri de onların kokularıdır. Son yıllarda koku duyusu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarla, koku alma duyusunun beyne en dolaysız yoldan bağlı ve en etkili temel duyu olduğu kanıtlanmış. Bu nedenle kokuların karakterleri o mekanda nasıl hissettiğinizi de belirleyebiliyor. Örneğin okaliptusun bilge, mine çiçeğinin enerji veren, sandal ağacının oturaklı, adaçayının rahatlatıcı, kakulenin dengeleyici bir etkisi var.

2. Bir çeşit mekân akupunkturu
Bu aralar koku deyince aklıma ilk olarak mimarlık ile feng shui, dowsing ve spaceclearing (mekân temizliği) gibi teknikleri birleştiren mimar Aslıhan Ekitmen geliyor. Yarattığı “Alaim-i Sema” adlı marka ile çeşitli enerji temizlik setleri, kokuları, mumları ve adaçayı kaseleri hazırladı. Anadolu kültürüne çok da uzak olmayan bu tekniğin amacı, ortamı arındırmak, hafifletmek, eski enerjileri temizlemek, dönüştürmek ve dengeyi tekrardan kurmak. Misk, amalfi limonu, turunç, lavanta... Her buruna göre bir koku mevcut! www.alaimisema.com.tr
3. Kitap kokusu

Yazının Devamını Oku

Egzotik rüzgârlar

Artık ‘açıkhava odası’ olarak tanımlanmaya başlanan balkon, teras, avlu ve verandaların bu seneki stil rotalarında, egzotik coğrafyaların enerjik renk karmaları, zengin botanik simgeleri ve doğal örgü malzemeleri yine çok popüler. Saksıda yetiştirebileceğimiz bodur kumkuat ve avokado ağaçlarını da unutmamalı.


1. Paletin en canlı renkleri


Güneşli adalardan ve tropik iklim kuşağının merak edilen destinasyonlarından ilham alan egzotik dekorasyon seçimlerinin ana oyuncuları bambu, tik ya da rattan dış mekan mobilyaları, o coğrafyaların florasını oluşturan bitki ve hayvanlara gönderme yapan formlar ve parlak renk birleşimleridir. Sonuncusuna cesaret edemiyorsanız o zaman dümeninizi başka bir stile doğru kırın, çünkü içinde biraz güneş sarısı, biraz okyanus mavisi, biraz begonvil pembesi olmayan bir düzenleme ile egzotik bir sonuca ulaşmanız zor. Bu stil, cesur renk geçişleri ve hatta karmaşası gerektiriyor.

2. Çizgililer ve çiçekler


Yazının Devamını Oku

Dünya sahillerinin en güzel evleri

Country stilini çağrıştıran detayların şehrin yeni oluşan kırsal bölgelerine iyice yerleşmesinin ardından, sahil evlerinin karakteristik stilleri de tüm doğallıklarıyla şehir evlerine göz kırpmaya başladı. Stilin beslendiği kaynak belli: Kum ve deniz.

1. Kişisel bir hobi odası
“İngiliz’im, dolayısıyla eskiye ve geçmişe yoğun bir hayranlığım var” diyen yazar Jane Green’in Atlantik Okyanusu’na bakan evi, sahile ve kumsala ait pek çok sembolün iç mekânları samimi, sıcak ve dingin bir şekilde kucaklamasına iyi bir örnek. Ünlü yıldız Katherine Hepburn’ün evlerini de tasarlayan Brooke Girty ile çalışarak yıllanmışlık, yaşamışlık ve yaşlanmışlık hissi veren bir tarz oluşturmuş. Ancak evin karamsar ya da kasvetli bir havası olduğunu sanmayın. Bunu engelleyen en önemli etmen, beyazın yoğun olduğu renk paleti ve monokrom aksesuar grupları. Tüm mekânlar konforlu, rahat ve aydınlık bir düzene sahip.


2. Beyazın egemenliğinde
Akdeniz’in Mayorka adasındaki bu evin dekorasyonu, ada yaşamı, tuz kokusu, güneş ışığı ve yaşam keyfi çevresinde kurgulanmış. Sakin ve doğal bir karaktere sahip odalardaki baskın renk açık ara beyaz. Hepsi ekolojik prensipler göz önünde bulundurularak yüzde yüz geri dönüştürülmüş ahşaptan yapılmış mobilyalar, dekoratif obje olarak kullanılan sörf tahtaları ve ağaç dallarından elde edilmiş tasarımlar, içeri giren herkese aynı duyguyu hissettiriyor: En iyisi bu evi yalınayak gezmeli!

3. Sakız ve lavanta

Yazının Devamını Oku

Yenilerle yenileyin!

Dekorasyon sahasının oyuncuları her geçen gün artıyor ve her stil için seçenekler çoğalıyor. Evinizin herhangi bir odası için planladığınız bir değişiklik varsa, hem yeni açılan adresleri, hem de tecrübeli markaların yeni tasarımlarını bilmek gerek!


1. Yaşasın İskandinavya!

Dünyanın dört bir yanından tasarım odaklı ürünleri seçip getiren online alışveriş kulübü ‘Bonvagon’ çok sıkı takipçisi olduğum ikisi İskandnav üç markanın distribütörlüğüne başladı. Yalın tasarımlarıyla hayran kitlesini hızla artıran Danimarkalı ‘Bloomingville’in halı, kilim ve paspasları, yeşil enerji etiketine sahip ‘Sirius’ marka aydınlatmalar ve günlük hayatı kolaylaştıran, işlevsel, dayanıklı karton tasarımlarıyla Avrupa’da pek çok ödül alan ‘Remember’, artık dergilerden ve bilgisayar ekranından çıkıp evlerimize girebilecek. www.bonvagon.com

2. Lacivert-beyazın en güzeli hep onda!

Yazının Devamını Oku

Bahar yaza göz kırparken

2015 evlerindeki trendler, toplumun yeni yönüyle paralel özellikler taşıyor.

Bir eliyle teknolojiyi yönetirken diğeriyle doğaya sıkı sık sarılan, büyük markalar yerine tasarımcı ya da sanatçı işleriyle farklılaşan, uzlaşmacı, paylaşımcı ve kolektif stillere açık mekânların peşindeyiz

İlham rotası: Amazonlar
Bu seneki dekorasyon fuarlarının işaret ettiği trendlerin özüne inersek varacağımız tek bir coğrafya var: Amazon Ormanları. Yerkürenin oksijeni olarak adlandırılan bölge, yaza hazırlanan bahar evlerine Yağmur Ormanları’nın vahşi cazibesini taşıyor. Amazon ruhlu evlerde ahşap strüktürler, büyük yeşil yapraklar, kütük formlar, halat ve ip örgüler, botanik desenler ve kuş sesleri var.


Evde peyzaj
Modern dünyanın katı kuralları ile kısıtlandığımızı fark ettiğimiz anlarda, daha doğal, daha özgür ve hatta daha riskli bir hayatın özlemini çekeriz. Doğa, bizim için öngörülemeyen ve evcilleştirilemeyen her şeyi temsil eder; bu nedenle de her fırsatta benliğimizi doğada serbest bırakmak için yanar tutuşuruz. Bu eğilimi gören trend tahmincileri evleri doğaya yakınlaştırmak için sayısız yol buldular. Hepimiz ev bahçıvanları olduk; sukulentler ve kaktüsler en yakın arkadaşlarımız!


Yazının Devamını Oku

Tüm ev kuşatma altında

Aralık ayı başladığında sadece bir kapı çelengiyle harekete geçen süsleme güdümüz, ayın sonu yaklaştığında evde el atmadık köşe bırakmaz.

Çünkü en modernist tarzlar bile sokaklardaki yeni yıl atmosferinin ışıltısı ve masalsı havası karşısında aciz kalır!

1. Hazırlıklar tamam mı?

Eğer hala bir çam ağacınız yoksa, bugün harekete geçin ve hızlı bir formül uygulayın. Ikea’da ve Crate&Barrel’da satılan metal ağaçlardan uygun bulduğunuz bir boyu alarak; üzerine tek renkte süsleme yapın. Şömine çevresine, duvar nişlerine ve radyatör tablalarının üzerine gerçek ya da led ışıklı mumlar yerleştirin. 2015 sizi de heyecanlandırsın!

2. Detaylarla zenginleştirin

Kutlama dekorlarını küçük ama dikkat çekici fikirlerle zenginleştirmek isteyenlere iki öneri: İçki kadehlerine Noel Baba şapkası dikmek ve tarçın çubuklarından mini ağaç tasarlamak. İkincisi için geniş bir oval muma teller saplamanız, o tellere de önce tarçın çubuklarını, tepelerine de küçük kırmızı ağaç toplarını geçirmeniz yeterli.


Yazının Devamını Oku

Kişiye özel hikâyeler

Kutlama dekorlarında farklı olmanın yolu acele etmemekten, araştırma yapmaktan, sıradışı düşünmekten ve biraz da el becerisinden geçiyor.


Evinizin 2015 hikayesini yazmak için değer!


1. Kitap kurtlarına
Kitaplığınıza dalın ve kapağı yeşil renkte bütün kitapları indirin. Ne mi yapacaksınız? Tabi ki ağaç kuracaksınız! Bir masanın üzerinde büyükten küçüğe doğru yatay olarak üst üste sıralayabilir, tam ortalarındaki sayfayı açarak ters çevirip üst üste yığabilir veya boş bir kitaplığa dikey olarak ağaç formu oluşturacak şekilde dizebilirsiniz.


Yazının Devamını Oku

Kutlamalar başlasın!

Çam ağacını kurmak yetmez , hatta bazen gerekmez.

Evinize yeni yıl enerjisini taşımak için yapabileceğiniz pek çok dekorasyon adımı var. Kolları sıvamak için harika bir haftasonu!

1. Seçici olun
Özel bir kutunun içinde yıllardır özenle sakladığınız ve her sene çoğalan bir grup süsle ve birbirine dolanmış yanıp-sönen ışık dizileriyle baş başa kaldığınız anda, amacınız sonuca ulaşmak değil; harikalar yaratmak olmalı. Bu yüzden hayalinizdeki temaya uymayanları cesurca kutuya geri koyun ve –az da olsa- kalanlarla karakterli bir tarz kurgulayın. Yetersiz geldiyse, süs alışverişine çıkmanın tam zamanı demektir!

2. Giriş önemlidir

Yazının Devamını Oku

Amatör dekoratörler için 10 ipucu

Eviyle uğraşmayı bizim kadar seven toplumlarda, amatör dekoratörlerin türemesi kaçınılmaz.

Eğer siz de bu yolda ilerliyorsanız, elinizde ve cebinizde asistan olarak kullanabileceğiniz pek çok araç var

1.Neybers
Bu iPad uygulamasını yükleyip tutkunu olmamak mümkün değil. Gerçek eşyalar ve tasarımlar kullanarak üç boyutlu mekânlar yaratıyor ve diğer tutkunlarla paylaşıyorsunuz. Parkeden tutun duvardaki tabloya kadar pek çok seçenek, kategorize edilmiş olarak elinizin altında, kullanımı da çok kolay. Fotoğraftaki odayı geçen ilkbaharda yapmıştım, gördüğünüz gibi oldukça detaylı çalışabilirsiniz. Herhangi bir odanın dekorasyonunu değiştirmek istediğinizde, aklınızdakileri önce sanal olarak burada bir araya getirirseniz, nahoş sürprizlerle karşılaşmazsınız.

2.İlham deposu dergiler
Dekorasyon dergiciliğinde uluslararası bir kalitede olduğumuzu hep söylüyorum. Her stile ve bütçeye uygun dergi var. Düzenli takip ettiğinizde hepsinin dekorasyon adına bir fikir ve ilham deposu olduğunu fark edeceksiniz. İyi bir okuyucu olursanız, zaman içinde sizi dekorasyon kararlarınızda yönlendiren sağlam bir görsel hafızanız olur.

3.Instagram evreni
Görsel ağırlıklı sosyal medya araçlarından biri olan instagram’da dekorasyon adına da oldukça hareketli ve renkli bir dünya var. Beğendiğiniz markaları, editörleri ve stilistleri takip etmelisiniz. En sık paylaşım yapan hesaplardan bazıları @wonderfulrooms, @apartmenttherapy, @homepolish, @decorandmore, @decor8, @simplysimplify, @hr_jason_grant.

4. Blogger’ların peşinde

Yazının Devamını Oku

Minikler için kocaman hayaller

Çocuğunuzun odasını daha eğlenceli, daha fonksiyonel ve daha yaratıcı bir mekâna dönüştürmek için köşe bucak gezmeye gerek yok.

Hayal gücüne biraz zaman ayırmak ve o hayalleri kovalamak yeterli

1. Üçü bir yerde

Tek bir mekânda iki kişilik yaşam düzeni kurmak hem yaratıcı hem eğlenceli olabilir. Yatak, çalışma masası ve raf ünitesini birarada çözen böyle bir tasarım odada yer tasarrufu sağlarken, aynı zamanda paylaşmayı motive ederek ortak bir enerji kazandırır. Duvar, zemin ve mobilyalarda tek renkli seçimler, karışık bir görüntüyü engelleyecektir.

2. Atmayın, değiştirin

Çocukların kullandıkları eşyaları hızla eskittikleri bir gerçek. Sık sık değiştirmek hem ekonomik hem de ekolojik olarak hata olacağı için renkli çözümlerle onlara yeniden hayat verebilirsiniz. Tıpkı yıpranan ayaklara çorap giydirip renkli yün ipliği sarmak gibi.

3. Yeni eski de olabilir!

Çocuk odasına hevesli olduğunuzu biliyoruz ama illa ki her şey yepyeni ve gıcır gıcır olmak zorunda değil. Hem belki de o da gelecekte bir ‘vintage’ tutkunu olacak. Sizinle gezdiği ikinci el mağazalarında gördüklerine bayılıyor olabilir. Onu kendi çocukluk yatağınıza yatırıp yanına da anneannenizden kalan komodinini yerleştirmek ikiniz için de çok mutluluk verici olabilir.

4. Aidiyet duygusu önemli

Yazının Devamını Oku

Ev ödeviniz: Coğrafya

Eğitim hayatımız boyunca coğrafya derslerinde karşımıza çıkan yerküreler, haritalar, dağlar, ormanlar ve yöresel semboller çeşitli stillere bürünerek evimizde de geziyor.

1. Yolculuk nereye?Aydınlık bir mekanda duvarlara harita desenli kağıt kaplatarak orijinal bir odak noktası yaratmanız mümkün. Bulunduğunuz şehrinkini, en sevdiğiniz şehrinkini ya da genel bir dünya haritası seçmek olası. Sadece silüet ya da eskiz olarak çizilmiş olanlar daha modern ve sade duracaktır.

2. Dünya seyahati
Dünyayı avucunuzun içinde hissetmek için dekorasyon gezegeninin sunduğu fırsatlara göz atmalısınız. Afrika’nın tribal yastıkları, Afgan ve Anadolu kilimleri, Tibet dokumaları, Marakeş çinileri ya da İskandinav grafik baskıları bu sınırsız kültür, figür ve renk kaynağını yaşadığınız yere taşıyacaktır.

3. Öğrenmenin kolay bir yolu
Çocukların atlas üzerindeki hakimiyetlerini güçlendirmenin en kolay yollarından biri, güzel bir dünya haritasını odalarında dekorasyon unsuru olarak kullanmak. Çalışma masasında otururken görebileceği bir yere asarsanız, görsel hafızası üzerindekileri ister istemez kaydetmeye başlayacaktır.

4. Dünyanız aydınlansın
Küre, son yıllarda aydınlatma tasarımcılarının en çok oynadıkları formlardan biri. Özellikle çalışma masası için yapılanlarda yerküreden ilham alanlar da oldu, ama sanıyorum ki hiçbiri Matteo Ugolini’nin tasarladığı Ululi Ulula isimli bu sarkıt kadar etkileyici değildi. Fiberglass üzerine aplike edilen danteller yedi kıtayı gösteriyor. Sanki dünya başucunuzda dönüyor gibi…

5. Tabağımı Rio’ya uzatır mısın?

Yazının Devamını Oku

Düş bahçeleri

Dekorasyonda çiçekliler genellikle İngiliz ve Fransız kır tarzlarını akla getirse de her stilin kendine özel bir çiçek bahçesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kış mevsimi eşsiz renklerini evin içine saçmalarına engel değil.


1. Vazgeçilmez bir cennet
Tarzlar ne kadar sadeleşirse sadeleşsin, evler için tasarlanan kumaşlarda büyük, küçük, stilize ya da artizanal çiçek motiflerinin modası hiç bitmiyor. Her coğrafyadan ve her mevsimden esinlenen koleksiyonlarda önümüzdeki sene en çok Amazon’daki tropikal çiçeklerin farklı yorumlarını göreceğiz.
2. Doğayı içeri doldurmanın yolu
Şayet eviniz kırsal bölgede yer alsaydı, yani tam bir ‘countryside’ evi olsaydı etrafında bolca tabiat olacak, içeriye çiçek ve ağaç kokuları dolacaktı, değil mi? Şehirdesiniz diye niçin bundan yoksun kalasınız ki? Floral motifli çay kadehlerinin içine koyup evin farklı köşelerine serptiğiniz canlı mevsim çiçekleri, yaratmak istediğiniz ortamı şehre taşıyacaktır.
3. Sofranın baş misafiri

Yazının Devamını Oku

Yaz stilinizi seçtiniz mi?

Çıplak ayaklarla kumsalda yürümenin hayalini kurmaya başladığımız günler geldi.

Gün ışığının ilham verdiği evlerimiz de boş durmuyor; kendilerine yaz mevsimi için daha renkli, cesur ve doğal stiller seçmenin telaşını yaşıyor.

1. Vintage
Tüketme yerine yeniden kullanımı desteklediği için aynı zamanda çevre dostu olan vintage stilini seviyorsanız, kuralsızlık ve takımsızlık ilk başvuru kaynağımız. Sadece sandalyelerde değil, tabak takımları ve bardaklarda da farklı modelleri bir arada kullanın! Özellikle 2014 bahçeleri için çok rastlayacağımız bir seçim...

2. Palm Springs
Palm Springs teması, insanların kendi evlerinin içinde küçük özel cennetler yaratması fikrinden ve 1970’lerden ilham alıyor. Geometrik desenler ilginç renk kombinasyonlarıyla bir arada kullanılırken, şehirli görünüm doğal ve kırsal detaylarla destekleniyor. Hasır, ahşap gibi doğal malzemeler ile puantiye veya çizgilerin kombinasyonlarına tanık oluyoruz.

3. Romantik country
İlhamını kır hayatının imgelerinden alan romantik country stili, pastel renklerle dekore edilmiş bahçelere karışıp ruhumuzu dinginleştiriyor. Vintage mobilyalar ve beyaz tekstillerle flört ederek feminen köşeler yaratan ve mekanlara mutluluk enjekte eden bu stilde, güller başköşede.

4. Natüralist

Yazının Devamını Oku

Trendlerin peşinde

Ünlü fikir avcısı Reiner Evers, günümüzde insanların oksijene koşar gibi trende koştuklarını söylüyor. Zorlu Center AVM’deki Bahar Festivali çerçevesinde bu yılın dekorasyon trendlerini anlattığım sunumda edindiğim izlenim, söz konusu evimiz olduğunda trendler kadar kişisel stillerin de önemli olmasıydı. En doğrusu da bu zaten!

Trend bombardımanı

Trend kelimesinin bilfiil kendisi 21’inci yüzyılın trendlerinden biri. Her disiplin kendi trendlerini yaratıyor; moda trendleri, seyahat trendleri, mimarlık trendleri, lezzet, sanat, teknoloji, eğlence veya mücevher gibi... Dekorasyonda da Fransız ve İskandinavların başını çektiği ‘trendsetter’ isimler yılda iki kere ev konseptleriyle ilgili öngörülerini açıklıyor.

Evle uğraşma trendi

Dekorasyon, özellikle 80’lerden sonra insanların ilgi alanına girdi. Şu andaysa ev dediğimiz yerin işi başından aşkın! Temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak, rahatlatacak, dinlendirecek, olumlu enerji yükleyecek, eğlendirecek, mutlu edecek... Hem tek başımızayken hem de sevdiklerimizle bir araya geldiğimizde evimizdeki mekânların keyif katsayısının yüksek olması bekleniyor.

Natüralist temalar

Gerçek bir trend 10-15 yıl boyunca hayatımızda varolur. Bu nedenle ortaya atılan trendlerin zamana karşı ne tepki geliştirdiğini ve nasıl şekillendiğini anlamak çok önemlidir. Bugünün en kapsamlı ve etkili trendinin ekoloji olduğunu rahatlıkla söyleyebiliri. Ekolojik düşünce biçiminin evlerimize girişiyse enerji tasarruflu tasarımlar, organik malzemeler, doğal formlar ve doğayla bütünleşmiş düzenlemelerle gerçekleşiyor.

Mini trendler

Yazının Devamını Oku

Pencere önü keyifleri

İçerisini dışarıya, dışarısını da içeriye taşıyarak iki farklı hayat arasında ilişki kurma fonksiyonunu üstlenen pencereler, mimari olarak doğru kullanıldıklarında mekâna katkı sağlayan ilave alan yaratabilirler.

1. Cumba içi bank keyfi
Cumbalı evlerde cumba içinde kullanılacak en ideal çözümlerden biri, burası için tasarlanmış özel bir bank ya da sedirdir. Bu alanı akıllı yoldan değerlendirmenizi sağlayacak bu fikir banka paralel olarak yerleştirilecek bir yemek masasıyla desteklenebilir, böylece yemek masasında iki sandalyeden de tasarruf etmiş olursunuz.

2. Fikir imparatorluğum
Çalışma masasını pencere kenarına yerleştirmek pencereden süzülen güneş ışığı altında çalışmalarınızdaki verimi arttıracaktır. Günışığı yapay aydınlatmaya göre renkleri daha iyi yansıtır. Günışığının seviyesi ve tayfsal kompozisyonu da gün içinde değiştiğinden bu dinamik yapı çalışan üzerinde canlandırıcı bir etki yaratır.

3. Transparan düşlerCam malzemesi ışığı içinden geçirdiğinde kırılmalar ve yansımalar yaparak mekâna parıltı ve çekicilik katar. Pencere önü, yerleştireceğiniz cam vazolar, şişeler ve camdan objeler için en ideal mekândır. Transparan oldukları için manzaranızın önüne geçemeyecek bu camdan harikaların içine uygun çiçek ve bitkiler koyabilirsiniz.

4. Doğal ışıkla arınıyorum

Yazının Devamını Oku

Mutfaklar da özgürlüklerini ilan etti

Evin kalbi sayılan mutfaklar son yıllarda Zen felsefesinin çıplak ruhundan sıyrılıp dekorasyonun natüralist rotasına giriyor; malzeme ve düzenlemeler daha sıcak ve samimi bir kurguyu ve kişisel seçimleri vurguluyor.

Uzun bir süreç
Mutfağınızı ister bir örnek bulup ustanıza yaptırın, ister yerli ya da yabancı markalardan seçin; teslim sürecinin sipariş sonrası en az 2,5 ay süreceğini unutmayın. Dolap, tezgah, zemin, duvar ve beyaz eşya olmak üzere toplu halde karar vermeniz gereken birden fazla madde olduğu için, hazır olmasını istediğiniz tarihten en az 5 ay önce araştırmalara başlayın.

Takım havasından çıkın
Her odada olduğu gibi, mutfakta da bütün dolapları ve ilave üniteleri takım halinde alma fikri çok uzaklarda kaldı. Showroom’da gördüğümüz bir mutfağın ancak bir showroom’da o kadar düzenli kalabileceğini kabullendikten sonra, daha kişisel ve yaratıcı kombinasyonların yapıldığı dağınık ve karışık stilli mutfaklar göze hoş gelmeye başladı.

Kır evlerinden ödünç
Kırsal yaşam tarzına ait dekorasyon kodlarının popülerleşmesiyle şehir evlerinde de rüstik tarz mutfaklar görmeye başladık. Beyaz patine dolap kapakları, açık tabak rafları, vintage kulplar ve mutfak terazileri bu stil için anahtarlarınız olabilir.

Teknoloji ve doğallık bir arada

Yazının Devamını Oku

Yeni mevsim yeni seçenekler

Evimizin güneşle flört eden kısmı küçük bir balkon, geniş bir veranda ya da sadece bir kapı önü oturma alanı olabilir.

Hepsi için dergilerde güzel fikirler, vitrinlerde yepyeni ve rengârenk seçenekler var

Monokrom palet

Mudo Concept dış mekân koleksiyonunda yer alan oturma grupları oldukça konforlu. Ferah bir stil için monokrom bir palet üzerinden ilerlemek en doğrusu. Gerekli gördüğünüz parçaların tümünü beyaz, gri veya bej tonlarda seçmek yorucu bir görüntü yaratmadan başrolü doğaya bırakır.

Kült bir tasarım

Vitra, Kettal, Moroso, Paola Lenti, Dedon gibi markaların son yıllarda koleksiyonlarında yer verdiği salıncak-koltuklar, bu formu dış mekânlarda çok popüler. İşte aralarından en kült olanı: Dedon markasının Daniel Pouzet tasarımı Swingrest koltuk-yatağı.

Küçük ve darsa...

Balkonunuzun metrekaresi sınırlıysa, başvuracağınız adres elbette Ikea olacaktır. Duvardan ve korkuluklardan da yararlanarak ummadığınız kadar ‘yeşil’ ve ‘ferah’ bir sonuç elde edebilirsiniz. Rejisör koltukları, askılı saksılar işinize yarayacaktır.

Doğaya yaklaşın

Yazının Devamını Oku