"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Hikmet Demirkol

Lider Şahin 'Mesela' ile yola çıktı!

16 Ekim 2019

8 senedir kendi şarkıları üzerinde çalışan sanatçı aslında bu süre zarfında da Selami Şahin orkestrasında vokalistlik yapıyormuş. Selami Şahin gibi büyük bir isimle sahnede olmak adeta okul gibi olsa gerek. Lider Şahin, Selami Şahin orkestrasıyla çalıştığı dönemde hem sahne tecrübesini geliştirmiş, hem de kendi şarkılarını hazırlayıp bir anlamda kendi müzik sandığını yavaş yavaş ama büyük bir titizlikle doldurmuş. Yaklaşık 3 sene önce yaptığı demo kayıtlarını ve yazdığı sözlere dönen Lider Şahin ilk olarak ‘Mesela’ ile çalışmalarını derinleştirmiş. İlk şarkı kısa sürede müzikseverlerin ilgileri toplarken sanatçı harıl harıl yeni şarkıları üzerinde çalışmaya da devam ediyormuş.

Selami Şahin’in oğlu olmak haliyle büyük bir müzik okulunda her daim öğrenci olmak demek. Lider Şahin’in babasından kazandığı tecrübeler bir yana, kendi ürettiği müzik için bir tür sınıflandırması yapmak için henüz erken olacağına inanıyorum. Yakın zaman önce yayınladığı ilk şarkısı ‘Mesela’ bu yolculuğun ilk ve en güçlü adımı. Şarkının düzenlemesi Okan Akı imzası taşırken, mix'i Murat Bulut, mastering'i ise Çağlar Türkmen tarafından yapılmış.

BEDRAN GÜZEL İMZALI KLİP!

Şarkının klibi de kendisi kadar iddialı bir çalışma olmuş. Geçtiğimiz sene sahne alan Selami Şahin’in şarkılarının senaryolaştığı ‘Seninle Başım Dertte’ müzikalinde başrol oyuncusu olan Lider Şahin, bu dönemdeki kazandığı oyunculuk tecrübesini ‘Mesela’nın klibinde de yansıtmış.

Çektiği filmler ve kliplerle yaratıcılığını yansıtan Bedran Güzel ‘Mesela’nın yönetmenliğini üstlenirken, klibin görüntü yönetmeni ise Veli Kuzlu olmuş. Kısa bir film gibi olan çalışmada Lider Şahin’e Nilay Cafer eşlik etmiş.

AKUSTİK ‘MESELA’ YOLDA!

Bazı şarkıların akustik hali orijinal halinden daha güçlü oluyor. ‘Mesela’nın akustik versiyonu henüz son haline gelmeden dinleme şansım oldu. Daha az enstrümanlı, piyano ve yaylı tamburun başrolde olduğu versiyon nerdeyse yepyeni bir şarkı gibi olmuş. Lider Şahin’in şarkıdaki vokali kendisini daha da ortaya çıkartmış. Muhtemelen bir iki hafta içinde yayınlanacak olan şarkı için yeni bir video klip çalışması da olacakmış. Akustik ‘Mesela’dan sonra hızını hiç kaybetmeden Aralık ayında Lider Şahin’den yepyeni bir şarkı daha yolda, onu da şimdiden söyleyeyim.

Yazının devamı...

7 yıl sonra Keane Geri Döndü

10 Ekim 2019

Şan, şöhret derken grubun vokali Tom Chaplin’in bağımlılık sorunları ve rehabilitasyon dönemi, araya giren bir solo albüm denemesi bizleri günümüze kadar getiriyor. 7 yıl sonra gelen yeni albüm ‘Cause And Effect’in merkezinde grup üyelerinden Tim Rice-Oxley büyük rol oynuyor. Tim’in özel hayatındaki çalkantılar ve evliliğini noktalaması, yaşadığı araba kazası ve aslında tam anlamıyla orta yaş krizine tanıklık eden şarkılardan oluşan bir albüm var karşımızda. Bu şarkıları grubun eşsiz vokali Tom Champlin’in duygu olarak yepyeni bir yere taşıdığını belirten Oxley hala grup olarak birlikte müzik yaptıkları için kendilerini çok şanslı hissettiklerini de her fırsatta dile getiriyor.

‘Cause And Effect’ hakkında cümleler kurmadan önce Keane’in ‘Under The Iron Sea’ ve ‘Perfect Symmetry’ albümleri benim için grubun en güzel işleri olarak daima kalbimde özel bir yeri olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Diğer yandan ‘Somewhere Only We Know’ şarkısı herkes gibi benim için de marş edasıyla söylenecek şarkılar listesinde yer alıyor.  Grubu tüm dünyaya tanıtan ‘Somewhere Only We Know’ dizi ve filmlerin en çok kullanılan şarkılarından biri olarak tarihe adını yazdırmakla yetinmeyip birçok ünlü ismin de dönem dönem cover yaptığı bir eser olarak hala gündemini korumaya devam ediyor.

Gelelim yeni albüme ve onun hazırlık sürecine. 2018 senesinde grup geçmişteki sorunlarını geride bırakarak bir araya geliyor ve yeni şarkılar için stüdyoya kapanıyorlar. 1 yılı aşan yoğun stüdyo döneminin ardından 2019’in ilk aylarında yeni albüme dair ipuçları sosyal medya ile kavuşuyor. Grubun 5. albümü olarak ‘Cause And Effect’ten ilk single ‘The Way I Feel’ Haziran ayında yayınlanırken, ikinci single ‘Love Too Much’ Ağustos’un ilk haftası görücüye çıkıyor. Eylül’ün son haftası piyasaya çıkan grubun yeni albümü ‘Cause And Effect’ özlenen Keane’i hatırlamaya yeterli bir albüm olarak karşımızda duruyor. Çok güçlü bir geri dönüş albümü demek belki zor ama 7 yıl sonra geri dönüş yapmaları hatırına kesinlikle sevilip bağrımıza basmaya da yeterli bir çalışma. Tom Chaplin’in ruha işleyen vokali ve özlenen melodik Keane şarkıları bu albümde de bizleri yalnız bırakmıyor.

2013 senesinde One Love Festival kapsamında Keane nerdeyse İstanbul’da konser verecekti. O dönem yaşadığım heyecanı hatırlamak için yazdığım yazılara baktım da nerdeyse konsere yakın haftalarda her yazıda konsere referans vermişim. Türkiye’deki o dönemki gündem sonrasında One Love’ın iptali sonucunda Keane’i canlı izleme hayali de ilerde izlenecek konserler rafına kaldırılmıştı. Yeni albüm ‘Cause And Effect’ içimdeki Keane aşkını yeniden alevlendirdi, o yüzden bu albüme ister istemez daha da çok ısındım. Grubun yeni turnelerini bu sefer kaçırmayıp, senelerin acısını çıkartmak lazım.

 

Yıldızlar: You’re Not Home, The Way I Feel, Stupid Things, Phases, I Need Your Love

 

Oscar’ımı Verdim Gitti:

Yazının devamı...

Yeni Türkü’nün Sürprizlerle Dolu 40. Yıl Konseri

2 Ekim 2019

Yeni Türkü birçoğu gibi benim için de dev bir mazi. Kendimi bildiğim, yaşımın daha küçük olduğu zamanlarda henüz CD formatı yokken benim için yeni müzik demek yeni çıkan kasetleri gidip müzik marketlerden almaktan ibaretti. O zamanlara dair aklımdaki birkaç kaset kapağından biri de Yeni Türkü’nün Yeşilmişik albümüdür. Muhtemelen yeşil fon üzerinde göz ile balık arasında olan logosu o zamanlar çocuk olarak benim çok ilgimi çekmişti. Ne zaman bir yerde Yeni Türkü’nün adını görsem ya da bir şarkısı çalsa hemen aklıma Yeşilmişik albümünün kapağı geliyor. Pek tabi bir de ODTÜ konserleri var hep aklımda. Yeni Türkü her zaman bahar şenliklerinin vazgeçilmeziydi. ODTÜ’de bahar şenliği demek Yeni Türkü konseri demekti.

Grubun 40 yıldır müzik sahnesinde yer alması, hala aktif olarak konserler veriyor olması gerçekten mutluluk verici. Haliyle bu kadar uzun süredir sahnelerde olan, müziğe yön veren Yeni Türkü’nün 40. Yılını kutladığı bu konser de bu kadar özel olmayı hak ediyor. Henüz İstanbul’da yaz mevsimi sonbahara dönmemişken, açıkhavada böylesine büyük bir müzik şölenini kaçırmayıp o geceye tanıklık edenler gerçekten çok şanslı.

40. Yıl konseri Yeni Türkü’nün kısa tarihinin anlatıldığı videoyla başlayıp ardından Sunay Akın’ın anlattığı hikâye ile renklendi. Derya Köroğlu’nun solisti olduğu, Erkin Hadımoğlu, Furkan Bilgi, Serdar Barçın, Sezer Alemdar ve Bahadır Tanrıvermiş’den oluşan Yeni Türkü, ‘Fırtına’, ‘Yağmurun Elleri’, ‘Olmasa Mektubun’, ‘Telli Telli’, ‘Maskeli Balo’, ‘Çember’, ‘Açelya’, ‘Destina’ gibi dillere pelesenk olmuş birçok şarkısını 29 Eylül akşamı Vadi Açıkhava’daki 40. Yıl konserinde tüm sevenleriyle hep birlikte seslendirdi.

Bu büyülü gece eminim daha günlerce hatta belki de aylarca konuşulacaktır. Bunun bir diğer sebebi de 40. Yıl özel konserinde Yeni Türkü’ye birbirinden büyük isimler sahnede eşlik etmesiydi. Athena, Cahit Berkay, Can Gox, Cem Adrian, Ceylan Ertem, Eda Baba, Hayko Cepkin, Kenan Doğulu, Şevval Sam, Manuş Baba, Kalben, Fırat Tanış ve Sena Şener’ın Yeni Türkü ile sahnedeki bu özel performansları hafızalardan silinmeyecek. Tek üzücü olan konu bu konserin maalesef tek seferlik olmasıydı. Bu kadar büyük bir organizasyonu, konuk sanatçıları aynı gecede planlamak elbette çok zor bir iş. Ama yine de ben yine evrene mesaj göndermek istiyorum, bakarsınız bu konseri ve bu müthiş performansları bir kere daha izleme fırsatımız olur.

GÖKHAN TÜRKMEN’DEN 11. YIL SÜRPRİZİ

Nefis bir plak haberi var sırada. Gökhan Türkmen 11. sanat yılını ‘11.’ adlı özel bir plak yayınlayarak kutluyor. Gökhan Türkmen’in müzik hayatı boyunca büyük beğeni toplayan ‘Çatı Katı’, ‘Kalbim’, ‘Aşktır’, ‘Lafügüzaf’ gibi birbirinden değerli 8 şarkısı ‘11.’ adlı plakta yer alacak.

Yazının devamı...

Hayata 2 Saatlik Büyülü Bir Mola: Nils Frahm Konseri

26 Eylül 2019

En son 7 sene önce İstanbul’a gelen sanatçı için de aradan bu kadar çok vakit geçtikten sonra Zorlu PSM Ana Sahne gibi dev bir sahnede performans vermek oldukça özel bir anlam taşıyormuş. Daha konserin başlarında bunu kendisi de dile getirdiği için bu heyecanın hepimiz için karşılıklı olduğunu anladık.  Bazı konserler performans mekânıyla birleşince etkisi daha da yoğun oluyor. Zorlu PSM’de bu sene izlediğim Olafur Arnalds performansından sonra o günden bu yana aynı ana sahnede gerçekleşecek olan Nils Frahm konseri için içten içe büyük bir merak ve sabırsızlık hissediyordum. Konsere gelen kitlenin de benzer heyecanını görmek geceyi hem sanatçı için, hem de performansı için daha da olumlu bir yönde etkilediğini düşünüyorum.

Sahnedeki piyanolar ve elektronik setup’ın arasında minik adımlarla koşup şarkılarında akıp giden Nils Frahm’ın etkisini nasıl anlatsam bilemiyorum. 2 saati aşkın bir sürede bizleri gerçekten olduğumuz andan alıp büyülü bir zamanda gezdirip geri getirdi. Konserin ahengi, Nils Frahm’ın piyano performansının elektronik altyapılarla kaynaştığı anlar müthişti. İzleyici çoğunlukla konserde telefonla çekim yapmama konusunda hassastı buna gerçekten çok sevindiğimi belirtmek isterim. Her ne kadar durum böyle olsa da oturduğum yerden arada maalesef ışıklı ekranlar dikkatimi çekti. Bir de nedense konserden aralarda dışarı çıkıp yine içeri giren bir insan grubu vardı, açıkçası onu da genel olarak pek anlamadım. Yine de bunlara çok takılmamaya çalışarak kendimi sahnedeki olan bitene verdim.

Nils Frahm’ın şarkı aralarındaki o inanılmaz dublaj sesiyle aktardıkları da bir o kadar bu geceyi güzel ve özel kılan şeylerden biriydi. Konser sonundaki bis konusunun ne kadar anlamsız olduğunu, çoğunlukla konser bitince sanatçıların perde arkasında 2 sn bekleyip yine geleceğini komik bir şekilde anlatması kahkahalarla karşılık buldu. Frahm 2 saatlik bu benzersiz performansından sonra fuaye alanında uzun kuyruk oluşturan imza bekleyen kitleyi de kırmayıp aldıkları albümleri için imza vermesi de aklımda yer den bir diğer bir güzellikti. Konser bitti, üzerinden de nerdeyse 1 hafta geçti. Ama ben hala günün belli anlarında Nils Frahm dinleyip o büyülü anlara gidip bu konseri hatırlatıyorum kendime. Dilerim bir sonraki Nils Frahm İstanbul buluşması bir başka 7 sene geçmeden daha kısa sürede olur, tek dileğim budur!

Tove Lo – Sunshine Kitty

Tove lo’nun 4. stüdyo albümü ‘Sunshine Kitty’ geçtiğimiz hafta yayınlandı. 2014 senesinde yayınladığı ilk albümü ‘Queen of the Clouds’ sonrasında yayınlanan  son 2 albümü ‘Lady Wood’ ve ‘Blue Lips (Lady Wood Phase 2)’ ilk albümüne kıyasla daha karanlık ama yine de pop türünde çok öncü işlerdi.

Son albümün üzerinden 2 senelik bir zaman geçtikten sonra ‘Sunshine Kitty’ ile geri dönen sanatçı bu albümü bir anlamda kendisi için de bir arınma dönemi olarak tanımlıyor. Özel hayatındaki çalkantılardan kurtulup, negatif tüm etkileri geride bırakarak ‘Sunshine Kitty’ için çalışmaya başlamış.

13 şarkılık albüm aynı zamanda Tove Lo’nun konuk olarak birçok sanatçıyla birlikte şarkı yaptığı bir albüme olarak karşımızda. Albüme adını veren ‘Sunshine Kitty’ aslında Tove Lo’nun hayal dünyasındaki kendini çizdiği kedi karakteri. Çocukluğunda gittiği hayvanat bahçesinde çok sevdiği vaşak aslında Tove Lo’nun hayatında farklı bir yere sahipmiş. ‘Tove’ adlı bu vaşak sanatçının takma adı olurken ‘Lo’ ise İsveççede vaşak anlamına geliyormuş. Dolayısıyla ‘Tove Lo’ aslında ‘Sunshine Kitty’ olarak tanımladığı kedi karakteri kendisi oluyor aslında. Tanıtım çalışmaları için söz konusu bu kedi karakteriyle çeşitli kreatifler hazırlayan sanatçı önümüzdeki dönemde bu çalışmalarla sosyal medya dünyasını renklendireceğini belirtiyor.

‘Sunshine Kitty’de Tove Lo’ya

Yazının devamı...

Merve Çalkan ile Gerçek Eylül Geldi!

18 Eylül 2019

Şarkının aslında ilk defa dinleyiciyle buluşması 2016 senesindeki düzenlenen bir Sofar performansına uzanıyor. Şarkı Sofar’ın Youtube kanalında 800 bin dinlemeyi 3 sene içinde devirmiş. Sofar’da yayınlanan halinden çok da uzak olmayan naiflikte ‘Gözlerin’ 3 sene sonra yeniden kaydedilmiş. Geçtiğimiz hafta yayınlanan şarkı 2019’un güz mevsimini şenlendiriyor.

Şarkının söz ve bestesine imza atan Merve Çalkan’a dijital olarak yayınlanan yeni kaydında prodüktör olarak Mabel Matiz destek olmuş. Ayrıca ‘Gözlerin’in düzenlemesinde yine Mabel Matiz ve Efe Demiral imzası yer alıyor. Hikâyesi Merve Çalkan’a ait klibin yönetmenliğini Baturay Tüngür üstlenirken, single’ın kapak fotoğrafını çeken Gariel Vorbon aynı zamanda oyuncu olarak da klipte yer alıyor. Sony Music Türkiye etiketiyle dijital formatla yayınlanan single 2019’un güz temasına imzasını en güzel şekilde atıyor. ‘Gözlerin’i dinleyip Merve Çalkan hakkında daha çok detay merak edeceğinizi biliyorum ve sizleri bir alt satıra davet ediyorum.

SOUNDCLOUD, SOFAR, MABEL VE ‘DEFTER’

Merve Çalkan Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji mezunu. Evinde gitarıyla yaptığı şarkıları internet üzerinden Soundcloud’taki hesabından paylaşıp kısa zamanda geniş kitlelere ulaşmasıyla müzik yolculuğu başlamış. Sofar performansının Youtube’da yayınlanmasının ardından dinleyici kitlesi katlanarak büyüyen Merve Çalkan, ilk profesyonel kaydında Mabel Matiz ile çalışıyor. Sözü ve bestesi Mabel Matiz’e ait olan, düzenlemesi Sabi Saltıel imzalı ‘Defter’ Sony Music Türkiye etiketiyle geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlanmıştı.

İlk single ‘Defter’in hikâyesi de oldukça ilginç: Bundan 4 sene önce 5 Ekim 2015’te Merve Çalkan ‘Defter’ adını koyduğu bir kitap yazma hayali varmış. Mabel Matiz’in ‘Defter’ şarkısıyla bu tarihten tam 3 yıl sonra 6 Ekim 2018’de tanışmasının çok da tesadüf olmadığını düşünüyor. Sarp Dökmeci yönetmenliğinde çekilen klibin görüntü yönetmenliğini Volkan Yıldız üstlenmiş. Klip Kilyos’ta çekiliyor, kapak görseli ise yine Kilyos’taki terkedilmiş bir otelde çekilmiş. Kapak fotoğrafında yine Gariel Vorbon imzası var.

Merve Çalkan’ın ‘Defter’ ile başlayan bu serüveni, daha sonra yayınlayacağı şarkılarla birlikte toplanıp albümde bir araya geldiğinde bu hayal de gerçekleşmiş olacak. Kendi odasında yazdığı şiirleri, gitarıyla yaptığı bestelerle ve müziğiyle buluşturan Merve’den daha sık yeni şarkılar gelsin diye evrene sesleniyorum. ‘Defter’den sonra gelen ‘Gözlerin’ single’ıyla Merve Çalkan artık daha çok radarımda.

Yazının devamı...

Salon 10 Yaşında!

11 Eylül 2019

Seneler içinde Salon İKSV sahnesinin ağırladığı sayısız sanatçı ve birbirinden etkileyici performansı düşününce hep güzel anılar gözümün önüne geliyor. Konserler sonrasında aldığım imzalı plaklar, tanıştığım sanatçılar bu özel konserlerin aklımda yer eden en güzel hatıraları. Müzik adına nefis bir iş yapan, 10 senedir kalitesini hiç düşürmeden her sezon daha da yükselten Salon ailesi bu sene de dopdolu bir program sunuyor.

Peki kimler var bu sezonda Salon’da?

Salon’da 23 Eylül’deki Indie-folk gecesinde 2019 senesinin başında ‘The Unseen In Between’ albümünü yayınlayan Steve Gunn, 26 Eylül’de Avustralya’dan Babe Rainbow, 27 Eylül’de Türkiye’deki ilk sahnelerini gerçekleştirecek olan İsviçreli elektro pop ikilisi Elvett, Hollandalı eletronik müzik ikilisi Polynation ise 28 Eylül’de Salon’da olacak.

Danimarkalı punk grup Iceage Türkiye’deki ilk performansını Salon’da gerçekleştirecek. Birbirinden farklı janralar arasında geçişler yapan Sinkane, yerinde duramayan dev enerjisiyle Zola Blood, Jae Matthewa ve Augustus Muller kurduğu synth pop grubu Boy Harsher ve synth pop türünde adını yükseklere taşıyan Thomas Azier Birlikte Güzel desteğiyle yeni sezonda Salon’da olacaklar. 

Kiasmos ikilisinden Janus Ramussen Garanti BBVA Konserleri kapsamasında yeni sezonda Salon’a konuk olacak. Saksafoncu ve güçlü caz vokaliyle Laura Misch, kült projesi The Pyramids Idris Ackamoor ve İsviçreli akordeon sanatçısı Mario Batkovic yeni sezonda müzikseverlerle Salon’da buluşacaklar.

Ekim’de saykedelik pop grubu Föllakzoid, 80’lerin synth-pop türüne farklı bir bakış getiren Yunan şarkıcı ve şarkı yazarı Σtellaile Salon’da sahne alacak. Havalar soğuyup şehre kış geldiğinde Salon yine müzikle geceleri ısıtacak. Kasım ve Aralık programı da dolu dolu olan Salon’da; Thomas Kuratli‘nin müzik projesi Pyrit, indie pop için nefis bir örnek olan Helado Negro, İtalyan müzisyen ve çağdaş klasik müzik bestecisi Fabrizio Paterlini, besteci ve davulcu Makaya McCraven dinleyicinin karşısında olacak.

Yazının devamı...

Gece’den Solo Can Baydar’a

4 Eylül 2019

Grubun vokalisti Can Baydar Gece ile müzik yapmaya bu ara verdikleri dönemde, 17 yaşından beri grup olarak müzik yapan, şarkılar yazan, konserler veren bir müzisyen olarak, bu deneyimini biraz da solo olarak devam etme yolunda ilk adımı attı. Mayıs ayında yayınladığı ilk single’ı ‘Ömür Dedikleri’ sanatçının solo müzik kariyerindeki ilk şarkısı. Şarkının caz havalı modu dinlediğiniz ilk andan size işleyen en öne çıkan yapısı yanı oluyor. Söz ve müziği Can Baydar’a ait olan şarkının bu farklı özel yapısına kavuşmasındaki düzenlemeye Harun Tekin ve Efe Demiral ile kavuşmuş. Şarkının Babajim Stüdyoları’nda kaydedilirken, Can Baydar’a vokalde Fatma Turgut, davulda ise Cem Aksel eşlik etmiş.

‘Ömür Dedikleri’nin Mayıs ayında yayınlanan versiyonundan yaklaşık 3 ay sonra ‘Remake’ hali geçtiğimiz Ağustos ayında yayınlandı. ‘Remake’ yani yeniden yapmak gerçekten doğru tabir olmuş zira bu hali gerçekten de yepyeni bir şarkı gibi olmuş. Bence şarkının bu hali yaz başında yayınlansa güneş, sıcak hava, tatil üçlemesiyle ruha dokunuşu daha başka olurmuş.  Şarkının ‘Remake’ versiyonunda Can Baydar Kargo grubundan tanıdığımız Serkan Çeliköz ile birlikte çalışmış. Gece’deki vokaliyle bildiğimiz Can Baydar aslında ilk solo çalışmasıyla onu bilen, dinleyen, takip edenlerine müzikal anlamda benzer bir yapıyla geri gelmiş. Şarkının dokusu, müzikal altyapısı bu anlamda kısmen paralel bir hava yaratıyor. ‘Remake’ ile gelen farklı düzenleme Can Baydar’ın aslında bize bundan sonraki sunacaklarının ufak bir kanıtı.

Can Baydar son 1.5 yıldır yeni şarkılar üzerinde çalıştığı artık sürpriz değil. ‘Ömür Dedikleri’nin yayınlanması solo kariyer yolculuğunun güzel ve net bir başlangıcı olmuş. Önümüzdeki Ekim ayına kadar şimdilik ‘Ömür Dedikleri’ iki versiyonuyla idare etmek durumundayız. Çünkü Can Baydar’ın Ekim ayında yeni bir single’ı daha yayınlanacakmış. Yeni şarkıların gün ışığı görmesi Can Baydar’ın solo performanslarının da kıvılcımını ateşliyor. Ekim ayında Kocaeli, Ankara ve İstanbul konseriyle Can Baydar sonbaharda başlayacak olan bu performans zinciriyle önümüzdeki dönemde şehir şehir müziğini paylaşmaya devam edecek.

 

HER YERDE TAYLOR

Taylor Swift bundan sadece 2 hafta önce yayınladığı 7. stüdyo albümü ‘Lover’ ile rekorlarına rekor katmaya devam ediyor. Albüm yayınlandığı ilk hafta 823bin adet satarak Billboard 200 listesine birinci olarak girdi. Üstelik bununla kalmayıp bu senenin yayınlandığı ilk hafta en çok satılan albüm unvanını da almış oldu. Her ne kadar Lover’ın ilk hafta açılış rakamları astronomik olsa da, Taylor’ın bir önceki Reputation albümünün 1.2 milyonluk ilk hafta satışını geçemedi. Diğer yandan Taylor Swift yayınlandığı tüm albümleriyle ilk hafta 500 bin tirajının üzerinde satış yapan ilk kadın sanatçı olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmış bulunuyor.

Yazının devamı...

Yeni Bir ‘Kış Güneşi’

29 Ağustos 2019

Bütün bu güzelliklerden sonra Glasxs geçtiğimiz hafta çok özel bir cover yorumu paylaştı. Tarkan’ın seslendirdiği dillere destan şarkısı ‘Kış Güneşi’nin bu yeni elektronik altyapılı hali eminim Glasxs’in kariyerinde bir diğer dönüm noktası daha olacak. Sözleri Yıldız Tilbe’ye, bestesi Nurhat Şensesli’ye ait olan Tarkan’ın en meşhur şarkılarından biri olan ‘Kış Güneşi’ni cover yapmak aslında gerçekten de cesaret isteyecek bir durum. Glasxs bu zor durumu büyük bir başarıyla sonuçlandırmış.

Şarkının yeniden düzenlemesinde yapımcılığını Glasxs’in yanı sıra Orçun Can da üstlenirken, şarkıdaki bass gitar düzenlemelerin de İnanç Yılmaz imzası imzası var. ‘Kış Güneşi’nin Glasxs versiyonu için Orçun Can nefis de bir klip çekmiş. Cover şarkılar konusunda ben de aslında zor beğenen insanlardanım. Bir şarkıya alışıp sevince, kimi zaman yeniden seslendirildiğinde bir öncekinin üzerine aynı etkiyi maalesef  veremiyor. Glasxs’in ‘Kış Güneşi’yorumu  bu anlamda büyük ters köşe yapıyor. Şarkıyı Glasxs o kadar güzel bir tarzla yeniden yorumlamış ki, yayınlandığından beri tekrar tekrar dinlemeden kendimi alamıyorum. Londra’dan bize nefis bir hava katan Glasxs yeni şarkılar üretmeye, ‘Kış Güneşi’ gibi böylesi güzel denemeleri de yapmaya devam etmesi dileğiyle.

 

As Bayrakları

Simge’nin yeni şarkısı yaz bitmeden aklımıza kazınacak olan şarkılardan. Bütün yaz şehir şehir, konserden konsere giden sanatçı yepyeni şarkısı ‘As Bayrakları’ ile yine ortalığı yakıyor. Bu nefis dillere dolanan şarkının mimarlarına bakınca aslında başarının garanti olacağı da ortada.

‘As Bayrakları’nın sözleri Onur Özdemir’e, bestesi ise Simge ile birlikte yine Onur Özdemir’e ait. Şarkının düzenlemesinde ise Erhan Bayrak imzası var. Simge’nin pop müziğine getirdiği soluk gerçekten de çok umut verici. Enerjisini, sahnedeki ışığını izleyene çok net bir şekilde geçiren bir sanatçı. Durmadan, yorulmadan konserden, performansa koşturması hem kendi müziğini hafızalarda daha kalıcı bir yere sabitliyor, hem de pop müziğinin dinamiklerini sıcak tutmaya sebep oluyor.

Geçtiğimiz yıl yayınladığı ‘Ben Bazen’ albümünün başarılı yansımaları hala devam ederken, Simge’nin yaz bitmeden yepyeni bir şarkıyla yolunu daha da büyüterek devam etmesi çok güzel bir hamle olmuş. Şarkının canlılığı bir yana klibi de bir o kadar etkileyici olmuş. Son zamanlarda video klip işinin bu denli ciddiye alıp iyi işler yapılması artık çıtayı daha da yükseltti. ‘As Bayrakları’nın ışıl ışıl videosunun yönetmenliğini ise Seçkin Süngüç üstlenmiş. Simge’nin iddialı ve pop müziğine yakışan bu yorumunun daha da yükselerek devam etmesi beni çok mutlu ediyor. Dilerim bu sene bitmeden başka yeni şarkılar ile bize enerji vermeye devam eder.

 

Yazının devamı...