"Gürkan Dural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gürkan Dural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gürkan Dural

Gürkan Dural

Marka değeri!

11 Ekim 2019

Genellikle de bu durum ortaya konulamayan futbolun ardından gündeme geldi.
Hatırlayalım; son olarak oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisindeki tatsız tuzsuz futbol sonrası da gündemde yer edindi...
‘Böyle mi ligimizi pazarlayacağız?’ düşünceleri etrafında...
Ancak şunu her zaman kaçırıyoruz; marka değerini sahadaki futbol kadar, saha dışındaki etkenler de oluşturuyor.
*
Bir eğlence aracı olan ve zamanla endüstriyelleşen futbolda insanları tribünlere çekmek, onlara rahat bir maç keyfi yaşatmak gibi.

Yazının devamı...

Ne zirvede, ne dipte

8 Ekim 2019

Bursaspor’da da şu süreçlerde gördüğümüz durum bundan ibaret.
Tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi; iyi giden süreçte bir anda hedef ‘şampiyonluk’ken, başarı pek çok kesim tarafından sahipleniyor, irili ufaklı sarsıntılarda ise hep bir hedef tahtası arayışı hakim.
Öncelikle şunu kabullenmeliyiz ki, Bursaspor çok özel bir süreçten geçiyor.
Uzun süre sonra 1’inci Lig’de oynama tecrübesi, mali sıkıntılar, transferlerin gecikmesi, genç-tecrübeli oyuncu harmanı vs. gibi pek çok konu bünyesinde 7 hafta geride kaldı.
Özellikle üst üste galibiyetlerin geldiği Akhisarspor, Eskişehirspor ve Osmanlıspor maçlarının ardından istisnasız herkes tarafından övgülere boğulan takım, üst üste kaybedilen iki deplasman maçının ardından bir kez daha bazı kesimler tarafından karamsarlığa büründürüldü.
Kısa bir hatırlatma...
3-1 kazanılan Osmanlıspor maçının ardından Beykan Şimşek’in son anlarda kaçırdığı gol fırsatını –ki gol olsa skor 2-2’ye gelecekti- daha önce dile getirmiştik.

Yazının devamı...

Gemi misali

23 Eylül 2019

Puan silinmesi, Bursaspor’un nasıl bir enkazın içerisinde yer aldığını gösteriyor.
Çok değil, iki gün öncesinde Bursaspor’un yakın geçmişinde yaşadığını sıkıntıları şöyle bir hatırlatmıştık; bugünkü noktaya kolay gelinmediğini, bunun perde arkasında büyük bir emek ve çabanın bulunduğunu...
Ancak görünüyor ki; Bursaspor, şu an su alan bir gemi misali.
Siz ne kadar çabalarsanız çabalayın, bir deliği kapatsanız başka bir delikten su alıyor gemi.
Bu gemiyi limana yanaştırmak için umut var, hep de olacak.
Zira önceki bir takım engellerin kaldırılması, teknik heyet ve oyuncuların ortaya koyduğu direnç, şehirde yeniden bir birlik havası, camiada güneşli günlerin başlangıcıydı TFF’nin duyurusuna dek.
*

Yazının devamı...

Timsah’ın iklim değişimi

20 Eylül 2019

Kara bulutlardan güneşli günlere misali; Bursaspor, meşakkatli bir dönemin sonrasında ligde iyi bir konumda kendine yer edindi.
Şöyle bir hafızaları tazeleyecek olursak;
Ait olduğu Süper Lig’den düşüş sonrası ayyuka vuran mali kriz, yönetim değişikliği, oyuncuların birer birer takımdan ayrılması, yasakların kaldırılması ve hatta son ana yetiştirilen oyuncular...
Böyle bir ortamda, hiç de alışık olmadığı bir ligde mücadeleye vermeye başlamışken Bursaspor, kısa vadede önemli bir virajı dönüyor.
Kan kaybedilmişken, ‘Ligde kalınır mı?’ düşünceleri etrafında camia karamsarlığa bürünürken; yasağın kaldırılmasının ardından gelen transferler ve bu oyuncuların gençlerle oluşturduğu güzel tat veren harman, bir noktaya işaret ediyor; Bursaspor iyi yolda.
Bu noktada ise yönetimden, sportif direktörüne, teknik heyetinden oyuncularına ve destek veren camiaya herkesin katkısı var.
‘Tahta’ meselesinden ötürü istifası dahi istenen Başkan Mesut Mestan ve yönetimi, üst üste gelen sponsorluk imzaları ve destek kampanyalarıyla kulübe artı gelir sağlarken, Sportif Direktör Selçuk Erdoğan da Özlüce’de huzuru sağlamış durumda.

Yazının devamı...

Bursaspor’un kritik eşiği

2 Eylül 2019

Kan kaybederek kendi kabuğuna çekilmiş Bursaspor için bu ihtiyaç zorunluğu hale gelirken, aylarca bekleyişin ardından nihayet engel kaldırıldı, bayram havası yaşandı.
Yeni bir oyuncunun imzasını, üçlü çektirmesini dahi özledi taraftar...
Şu an oldukça sevindirici olarak görünen bu durumun ne denli etkileri olacağını ise zaman içerisinde göreceğiz.
Ancak ondan önce transferin dışında dikkat çekilmesi gereken ve şu ana dek pek de dillendirilmeyen bir durum var; oyuncularla anlaşmalar ve borç meselesi.
Bakıldığında Bursaspor transfer yasağını kaldırırken, tüm sevinçler takıma yapılacak takviyelere yönelik oldu doğal olarak, bir de işin borcu temizleme yönü var.
Önce FIFA, ardından TFF’nin koyduğu yasaklar neticesinde Bursaspor zorunluluktan ekonomik çözüm arayışına girdi.
‘Oyuncu transfer edebilmek’ için geçmişte alacakları ile sorun yaşanan oyuncularla pürüzler giderildi, ödemeler yapıldı, hatta vergi borcu yapılandırıldı.

Yazının devamı...

Gençler kurtlar sofrasında

20 Ağustos 2019

“Sonuca yönelik hareket edilmeye devam mı edilecek, yoksa Bursaspor yetiştiren, öğreten geleneğini mi perçinleyecek?”
Günümüz endüstriyel futbolunun eğlenceden çıktığını ve daha çok sonuca yöneldiğini hepimiz görüyoruz.
Bu yüzdendir ki ‘1-0 olsun bizim olsun anlayışı’ genelde Türk futbolunda hâkim bir düşünce.
Ancak bir şeyler değişecekse eğer, bunun tohumları geçtiğimiz gün Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadı’nın çimlerinde atıldı.
Camiada gençlere verilen destek ve duyulan güvende birleşti.
Alınan mağlubiyete eleştirinin yer aldığı her düşüncede, sahada ter döken genç oyuncuların yeri ayrı bir noktaya konuldu.
Zira forma ağırlığının farkındaki genç oyuncular, var gücüyle terlerini akıttı.

Yazının devamı...

Şehrin dışına taşmak

10 Ağustos 2019

Aradan geçen yıllar sonrasında Bursaspor Kulübü, sürdürülebilir başarıyı sağlayamayınca bu özelliğini giderek kaybetti.
Camianın sıklıkla övündüğü ve fotoğrafları görüp, videolarını izlediğinde duygulandığı UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ardından Avrupa arenasında Bursaspor, bir alt klasman olan UEFA Avrupa Ligi’nde ye alırken neler yapmış bir bakalım:

ŞAMPİYONLUKTAN SONRA BAŞARI GELMEDİ

2011’de ilk turu geçmesinin ardından play-off’ta Anderlecht’e elendi,
2012’de yine ilk turu geçti ancak play-off’ta bu kez Twente’ye takılarak elendi,
2013’de Vojvodina, sonraki yılda ise Chikhura’ya henüz daha oynadığı ilk maçları olan 3’üncü turda elenerek serüvenine yeni başlamışken kupaya veda etti.
Bu noktaya tekrar geleceğiz ancak ligi bir kenara bırakarak bu kez Türkiye Kupası performansına göz gezdirelim;

Yazının devamı...

Spor kenti bursa

4 Ağustos 2019

YENİ sezon Bursa sporu adına bir hayli ilginç olacak...
Bursaspor’un uzun bir aradan sonra bir alt ligde mücadele edecek olmasıyla itibar kaybeden şehir, basketbolda adından söz ettirecek.
Şehrin iki güzide ekibi TOFAŞ Spor Kulübü ile Bursaspor, her hafta bizlere basketbol heyecanı yaşatacak; hatta sezonun ilk maçında karşı karşıya gelerek bir şölen sunacak.
Kulağa ne güzel geliyor değil mi?
Yıllar yılı TOFAŞ’ın şampiyonluğunun ardından yeni bir yapılanmaya gitmesiyle birlikte şehrin basketbol heyecanını da yitirdiği konuşuluyordu.

*

Haklılardı da; yeniden ‘Süper’e çıkmasının ardından TOFAŞ’ın lig finali dahi oynayarak istikrarlı ivmesine rağmen belli maçları dışında salonun tamamen doluluğunu göremiyorduk.

Yazının devamı...
Gürkan DURAL Kimdir?

.