"Aslıhan Erçakar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aslıhan Erçakar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aslıhan Erçakar

Aslıhan Erçakar

Okul uyumunu kolaylaştırıcı yöntemler

10 Eylül 2019

Birçok ebeveyn çocuğunun okula uyum süreci hakkında kaygılı olabilir. Ancak süreci zorlaştırmamak adına ebeveynlerin kaygılarını indirgeyebilmesi ve çocuğun bu kaygıyı hissetmemesi oldukça önemli bir konu…

Bu süreçte ebeveynler bazı noktalara dikkat ederse uyum daha kolay sağlanabilir:

1) Çocuğa okulun başlayacağı ile ilgili minik hatırlatmalar yapabilirsiniz. Bu hatırlatmalar sürekli yapılmamalıdır. Aksi takdirde çocukta kaygı tetiklenebilir. Ancak hiç yapılmaması da doğru değildir. Bu noktada ebeveyn yeri geldiği zaman oldukça doğal bir şekilde yakında okulların başlayacağını ve çocuğun okula gideceğini ifade edebilir.

2) Ebeveynlerin kaygılı olmaması, net ve anlaşılır olması süreci iyi yönetebilmeleri adına çok önemlidir. Bazı ebeveynlerin çocuklarından ayrılacağı için endişelenmesi ve durumu çok fazla duygusallaştırmasına şahit olabiliyoruz. Ancak bu gibi durumlar çocuk açısından çok tehlikelidir. Ebeveynin kaygısını hisseden çocuklarda okul uyumunun zorlaştığı gözlenmektedir.

3) Okul başlamadan önce birlikte okulu, sınıfı, okul bahçesini gezebilirsiniz. Böylece çocuğun zihninde okulun nasıl bir yer olduğu hakkında imajlar oluşacaktır ve belirsizlikleri azalacaktır.

4) Okulun ilk haftalarında çocuk okula alışırken ebeveyni olarak çocuğunuzla birlikte bir müddet okulda bulunabilirsiniz. İlk günlerde okula çocukla birlikte gidip alışma ve güven duyma sürecinde ona eşlik edebilirsiniz. Başlangıçta kısa süreli olarak okulda bulunmak ve birlikte okuldan ayrılmak çocuklar için daha güven verici bir yöntem olabiliyor. Zamanla okulda bulunduğunuz süreleri uzatabilir ve böylece çocuğu okulda yanında siz bulunmadan durmasına hazırlayabilirsiniz.

5) Çocuğa “Seni kapıda bekliyorum”, “Beş dakika sonra geleceğim” gibi söylemlerde bulunup sonrasında ortamı terk etmek çok sakıncalıdır. Böyle bir durum yaşayan çocuk kendini güvensiz hisseder ve ayrılıkla ilgili yoğun kaygılar oluşturabilir. Gideceğiniz zaman bunu çocuğa net bir şekilde açıklamalısınız.

6) Çocuğa onu okuldan kimin alacağını ve ne zaman alacağını ayrılmadan önce mutlaka söylemelisiniz. Bunu bilen çocuk kendini güvende hisseder ve okuldayken akşam alınacağını ve eve döneceğini bilerek rahat bir şekilde hareket eder.

Yazının devamı...
Aslıhan Erçakar Kimdir?
Lisans eğitimini Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır.Eğitimi sırasında eş zamanlı olarak Çocuk Gelişimi bölümünü de başarıyla tamamlayarak çift diploma hakkı kazanmıştır. Lisans programını tamamladıktan sonra Klinik Psikoloji master programını da başarıyla tamamlayarak uzmanlığını almıştır.Lisans eğitimi sırasında Tuzla Belediyesi’nin öncülük ettiği ‘Hayal Ağacı’ sosyal sorumluluk projesi ve Sosyal Gençlik Projelerine gönüllü olarak katılım sağlayarak Türkiye’nin farklı illerinde bulunan çocuklara yönelik yardım ve destek çalışmalarında bulunmuştur.Lisans eğitiminin ardından çocuklarda kullanılan psikolojik değerlendirmeler ve Oyun Terapisi eğitimlerini almıştır. Aynı zamanda Dr. Nevin Dölek tarafından düzenlenen Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimlerine katılım sağlamıştır.Klinik stajlarını Pendik Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi ve NP İstanbul Beyin Hastanesi’nde tamamlamıştır.Özel anaokullarda 0-6 yaş arası çocuklara yönelik gözlem ve değerlendirmeler yaparak ebeveynlere yönelik danışmanlık ve seminer desteği vermektedir. Şu anda İlkadım Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde aktif olarak çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik danışmanlık hizmeti vermekte, özellikle çocukluk döneminde çıkan sorunlar üzerine çalışmakta ve sağlıklı çocuk gelişimi adına ebeveynlere nitelikli yönlendirmeler yaparak danışmanlık hizmeti vermektedir.Çalıştığı AlanlarAlt Islatma (enürezis)Dışkı Kaçırma (enkoprezis )Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuİletişim SorunlarıDavranış Bozukluklarıİçe KapanıklıkÖzgüven EksikliğiSosyal FobiGelişimsel BozukluklarÇocuk Gelişim TakibiOkul FobisiZeka ve Kişilik TestleriDenver 2 Çocuk Gelişim Testi (0-6 yaş)Sınav KaygısıÇocuklarda Öfke NöbetleriKardeşler Arası Çatışma ve Kardeş KıskançlığıTeknoloji BağımlılığıÇocuk İstismarıEbeveyn Danışmanlığı