Adnan Kaya

Bugün yeni yılın ilk günü ve bir pazartesi

1 Ocak 2024
12’NCİ Yüzyıl’a ait bir astronomi kitabında şu satırlar yer alıyor:

Eğer yeni yıl bir pazartesi günü başlıyorsa...
Bu, barış ve mutluluğun işareti sayılır.
O yıl çocuklar çoğalır, ticaret canlanır.
Bol yağış olur, tarımda verim yükselir.
Denizlerde çok iri balıklar görülür.
Doğrusu ya...
Yıllar önce tuttuğum bir not kağıdından aktardığım bu satırların yer aldığı kitabın adını da bu görüşün hangi astronoma ait olduğunu da şu an hatırlamıyorum.

Yazının Devamını Oku

Urla’ya SolarLab kuracak

28 Aralık 2023
İZMİR’i güneşin başkenti yapma vizyonuyla yola çıkan Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Urla’da 200 milyon TL yatırımla SolarLab kurmaya hazırlanıyormuş.


Türkiye’de enerji dönüşümünü başlatmak için bir başvuru merkezi olmayı amaçlayan proje, aynı zamanda inovasyon, eğitim ve akreditasyon merkezi olacakmış.
Dünya Gazetesi’nden Özlem Sarsın’ın haberine göre 7 dönüm arazi üzerine kurulacak SolarLab’ın temeli önümüzdeki martta atılacak ve yıl sonunda faaliyete geçecekmiş.
GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir...
“Yerleşkemizde suni göl olacak ve üzerinde yüzer GES kurulumu yer alacak.
Gölün yanında da tarım GES dediğimiz agrivoltait uygulaması bulunacak.
Bunun için yaklaşık bin 500 metrekare alan ayırdık.

Yazının Devamını Oku

Adaylar netleşiyor

25 Aralık 2023
 CHP, 31 Mart seçimlerinde yarışacağı adaylarını açıklamaya devam ediyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta bölgemizden kent bazında Çanakkale ve Manisa adaylarını duyurdu.
Çanakkale’de tercihini Muharrem Erkek’ten yana kullandı.
Duyduğuma göre bu durum partililer arasında çatlağa yol açmış.
Zira kentte CHP’den 4 aday adayı varmış ve Erkek hariç 3’ü ön seçim istiyormuş.
Hatta bununla ilgili genel merkeze bir dilekçe bile sunmuşlar.
Ama PM, anketlerde isminin önde çıktığı gerekçesiyle Muharrem Erkek’te karar kılmış.
Erkek, 1969 Çanakkale doğumlu.

Yazının Devamını Oku

Bu da Antalya’dan İzmir’e fuar göçü

21 Aralık 2023
İZMİR’in birçok kimliği var:

Eğitim kenti, sanayi kenti, turizm kenti...
Liste uzayıp gidiyor.
Bu unvanlardan biri de hiç kuşkusuz fuarlar ve kongreler kenti.
İZFAŞ geçtiğimiz günlerde düzenlediği 2024 Fuarlar Lansmanı’nda önümüzdeki yıl 36 fuara ev sahipliği yapacağını açıklamış.
Hatta bu sayının artması da bekleniyormuş.
Bu fuarlar arasında sürprizler de varmış.
Demos Fuarcılık, 1-5 Mayıs’ta İzmir Sanat ve Antika Fuarı’nı düzenleyecekmiş.

Yazının Devamını Oku

Bu da nereden çıktı?

18 Aralık 2023
CHP geçtiğimiz perşembe günü aralarında Balıkesir’in de bulunduğu 5 büyükşehir ile 265 ilçe ve belde belediye başkan adaylarını kamuoyuyla paylaştı.

Ege Bölgesi’nde İzmir, Manisa, Aydın, Muğla ve Denizli’den aday açıklamayan CHP, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde Ahmet Akın’ı aday gösterdi.
1973 Gönen doğumlu olan Akın, 2019 yerel seçimleri öncesinde de CHP tarafından Balıkesir Büyükşehir’e aday gösterilmişti.
Ancak, CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak kararı sonrasında İYİ Parti adayı İsmail Ok lehine adaylıktan çekilmişti.
O dönem gezilmedik ilçe, girilmedik sokak, çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayan Ahmet Akın, son dakika golüyle belki de başkanlığı kaçırmıştı.
Sonuçta gülen AK Parti adayı Yücel Yılmaz olmuştu.
“Şimdi ne olur?” derseniz bugün işin görünen şu:
Akın’ın işi 2019’a göre zor.

Yazının Devamını Oku

Onun işi su şartlandırma!

17 Aralık 2023
 Evet, yanlış okumadınız. Cem Şenoğlu, Bodrum merkezli Forsa Endüstriyel Su Şartlandırma, Forsa Su Arıtma, Çevre Danışmanlık ve Forsa İnşaat firmalarından oluşan Forsa Group’un kurucusu. Aynı zamanda ABD’li Reldos Technologies’nin Türkiye Temsilcisi. İlk kez duyduğum bu mesleği ondan dinledim, tam olarak ne yaptığını, hayatımızın hangi alanına dokunduğunu sordum. İlginç bilgiler öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.


 

KÜRESEL iklim değişikliğinin en çok etkilediği ülkelerden biri olan Türkiye’de kuraklık her geçen yıl artıyor. Barajlarımız adeta can çekişiyor. Buna bağlı pek çok tehlike bizleri bekliyor. Damlasının bile kıymetli hale geldiği günümüzde suyu doğru kullanmak ve yönetmek çok daha büyük önem kazanmış durumda. İşte tam da böyle bir süreçte karşıma Cem Şenoğlu çıktı. Her ne kadar o, “20 yıldır içindeyim” dese de ben yaptığı işi, yani ‘su şartlandırma’yı ilk kez duydum. Ve can kulağıyla dinleyip öğrenmeye çalıştım. Malum; bizim mesleğin en keyifli yanlarından biri de her an yeni biriyle tanışma fırsatı bulmak, onları tanıyıp yaptıkları işi anlamak, yeni bilgiler edinmek ve sonrasında da paylaşmak. Hal böyle olunca hemen soruyorum:


İLK ÇAĞLARDAN BERİ VAR
* Su şartlandırma ne demek?
- Suyu kullanım amacına uygun hale getirmek amacıyla yapılan işleme denir. Başka bir ifadeyle su kaynağındaki yabancı maddeleri ayrıştırmak için kullanılan yönteme verilen isimdir. Bu yöntemde arıtma sistemleri kullanılarak suyun dinlenmesi sağlanır. Yapılan işlemin temelinde içtiğimiz suyun insan vücudunda hastalık yapmaması amaçlanır. Aynı zamanda şartlandırma işleminden geçen su, endüstriyel ekipmana çok daha az zarar verir ve tesisinizin verimliliğini büyük ölçüde artırabilir.

Yazının Devamını Oku

Duyup da yazmamak olmaz!

14 Aralık 2023
CHP’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı bolluğu yaşanırken...

İddia o ki partinin yaptırdığı anketlerde ismi öne çıkan 5 aday adayı arasında Aytun Çıray da varmış.
Geçtiğimiz haziran ayı başında aday belirleme yöntemindeki görüş ayrılıkları nedeniyle kurucuları arasında yer aldığı İyi Parti’den istifa eden Çıray’ın da alternatif isimlerden biri olabileceği düşünülüyormuş.
Hep dediğim gibi, biraz daha bekleyip göreceğiz.

///

İkinci şube Avlu’ya

BALIKESİR’de kısa sürede uğrak noktası haline gelen Büyükşehir Belediyesi iştiraki Balbucks, şubeleşme atağı başlatmış.
Tarihi Zağnos Paşa Camisi Meydanı’ndan sonra ikinci şube çok yakında Avlu Yaşam Merkezi’nde açılacakmış.

Yazının Devamını Oku

Ege’ye 55 şapka ve 6 özel ödül

11 Aralık 2023
EFENDİM, gastoromide dünyanın en prestijli rehberlerinin Türkiye ilgisi sürüyormuş.Michelin’den sonra, gazeteci ve yemek eleştirmenleri Henri Gault ile Christian Millau tarafından ilk sayısı 1969’da Paris’te yayımlanan Gault&Millau da Türkiye’yi 17’nci ülke olarak bünyesine katmış.


Duyduğuma göre rehber, geçtiğimiz hafta, Sözen Organizasyon işbirliği ile girdiği ülkemiz için hazırladığı ilk seçkisini açıklamış.
İstanbul, İzmir, Çanakkale, Balıkesir (Ayvalık), Aydın (Kuşadası), Muğla (Bodrum ve Fethiye), Antalya, Gaziantep ve Nevşehir’i (Kapadokya) kapsayan listede 500 restoran arasından seçilen 212 mekan ve 10 bar yer almış.
Ayrıca, 46 adet de özel ödül verilmiş.
Hizmet-fiyat-restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı yapılan değerlendirmelerle birlikte yemeğin kalitesi ve lezzeti üzerinden 1-20 arasında puan verilerek oluşturulan seçkide, Gault&Millau imzalı şef şapkalarından 1-5 arasında kazanan bu işletmeler, 2024’te Türkçe ve İngilizce yayımlanacak rehberde yer alacakmış.
Baktım Ege medyamızda Michelin kadar ses getirmedi, bölgeden kimler şapka almış, kimlere özel ödül verilmiş sizler için derledim.
Mükemmel masa kategorisinde İzmir’den OD Urla (Osman Sezener, 16/20), Teruar Urla (Osman Serdaroğlu, 15.5/20) ve Vino Locale (Ozan Kumbasar, 15.5/20) 3 şapkaya değer bulunmuş.

Yazının Devamını Oku