Adnan Kaya

Sürprizlere hazır olun

9 Kasım 2023
31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere lider değişikliğiyle girecek olan CHP’de genel başkanlığa Manisa milletvekili Özgür Özel’in seçilmesiyle siyasi kulisler hareketlendi.


Yerel seçimler öncesi gözlerin çevrildiği yerlerden biri de İzmir...
Gelen bilgilere göre mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in koltuğunu koruması zora girmiş görünüyor.
Zira, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Özel’in, kurultay sürecinin en başından beri yanlarında duran ve açıktan destek veren İzmir eski milletvekili Selin Sayek Böke’yi Soyer’in yerine aday göstereceği konuşuluyor.
Böke’nin yanı sıra yine İzmir milletvekili Murat Bakan, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Senger, Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri (şimdi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı) Buğra Gökçe gibi isimlerin de adaylığa yeşil ışık yaktıkları iddia ediliyor.
İlçelerde de durum farklı değil!
CHP’li 24 başkandan koltuğunu koruma olasılığı bulunanların sayısı ya 1 ya da 2...

Yazının Devamını Oku

Bu slogana bayıldım

6 Kasım 2023
DUYDUM ki Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 9’uncusu 11-12 Kasım’da yapılacakmış.

Türkiye’nin ilk AB coğrafi işaretli zeytinyağı ve yağlı zeytinine sahip olan Milas’ta kadim meyve zeytinin onurlandırılacağı etkinliğin bu yılki sloganı ‘Bin yılın tadı yüz yılın umudu’ olarak belirlenmiş.
Milas’ta ortak akıl vurgusunun en önemli göstergelerinden biri olarak gördüğüm organizasyon 18’i aşkın kurum ve STK’nın işbirliğiyle gerçekleştirilecekmiş.
Şenlikte yine birbirinden renkli konserler, söyleşiler, zeytin toplama ve sıkım etkinlikleri, workshoplar, defileler, yemek yarışmaları ve kültürel geziler olacakmış.
Hafta sonu programı yapmak isteyenlere şimdiden duyurulur!

///

100’üncü yılda ikinci fabrika

KEMALPAŞA Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSBİ) faaliyet gösteren EKO Grup, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Her fabrika bir kaledir” hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında ikinci fabrikasını hizmete açmış.

Yazının Devamını Oku

Çok özel teşekkür

2 Kasım 2023
ADM Gdz, Aliağa Belediyesi, Alkim Kağıt, Alsancak 1924, Altınordu Spor Kulübü, AVEC...

Bakioğlu Holding, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, BASİFED, Bayraklı Belediyesi, Bebeğimin Marketi, Bodrum Belediyesi, Bornova Belediyesi, Britishtown, Buca Belediyesi...
Çağdaş Holding, Çamlaraltı Koleji, Çiğli Belediyesi, Coeur de Lion...
Denizli Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi...
Efeler Belediyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ekol Sağlık Grubu, Ekmas Group, Enisolar, ESBAŞ, ESİAD...
Fethiye Belediyesi...
Gaziemir Belediyesi, Gazi Fizik Tedavi Tıp Merkezi...
İzmirgaz, İzmir Atatürk OSB, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Ticaret Odası, İTÜ Geliştirme Vakfı İzmir Okulları, İzmir Ticaret Borsası, İZVAK...

Yazının Devamını Oku

Bir sergiden daha fazlası

30 Ekim 2023
GEÇTİĞİMİZ perşembe günü İzmirli gayrimenkul devlerinden Folkart’ın, Cumhuriyeti’mizin 100’üncü yılına özel hazırladığı “Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk” adlı serginin tanıtım toplantısına katıldım.


Son sözümü en başta söylemeliyim ki eşsiz bir sergi olmuş.
7’den 77’ye kadın-erkek herkes mutlaka gidip görmeli.
Ve en az yarım gününü ayırmalı.
O gün öğrendim ki bu sergi, ünlü ozan Nâzım Hikmet’in Kuvâyi Milliye Destanı’ndaki unutulmayan bir dizesinden ilham alınarak oluşturulmuş.
Hazırlanışı tam 7 yıl sürmüş.
Sergide, Büyük Önder’in Türkiye’de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan 150 adet yayımlanmamış fotoğrafıyla birlikte, kullandığı birçok obje de bulunuyormuş.

Yazının Devamını Oku

Bir ‘arzum’ var

26 Ekim 2023
TÜRKİYE’de spor futbolla özdeşleştiği için tüm yatırım da bu alana yapılıyor.

Dolayısıyla sponsorlar da tercihlerini ağırlıklı futboldan yana kullanıyor.
Hal böyle olunca futbol dışındaki branşlarda sponsor bulmak neredeyse imkansız gibi!
Üstüne üstlük, yaptığınız spor dalı bireysel yetenek gerektiriyorsa şansınız sıfıra yakın.
Bunun son örneğini geçtiğimiz günlerde yaşadık.
Sayısız Türkiye ve dünya rekorunu elinde bulunduran serbest dalış sporcumuz Şahika Ercümen, yarışmalara çok zor imkanlarla katılabildiğini söyledi, sponsorluk anlamında yeterli destek bulamamaktan yakındı.
Tam da bu noktada geçtiğimiz pazar günü Çeşme’de katıldığım Türkiye Satranç Federasyonu 2023 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası Ödül Töreni’nde duyduklarım beni hem duygulandırdı, hem de gururlandırdı.
Meğer, Türkiye’nin önde gelen elektrikli ev aletleri markası Arzum, bu organizasyona kesintisiz tam 15 yıldır sponsorluk desteği veriyormuş.

Yazının Devamını Oku

Cunda’yı da bozmayın

23 Ekim 2023
CUNDA benim için...

Doğal ve tarihi güzellik demek.
Zeytin ve çam ağaçları demek.
Oksijen, temiz hava demek.
Arnavut kaldırımlı, rengarenk çiçeklerle bezeli daracık sokaklar demek.
Hepsi birbirinden güzel cumbalı Rum evleri demek.
Masal diyarından fırlamış gibi rengarenk taş evlerden dönüştürülmüş çok sayıda butik otel demek.
Sahil ve hemen arka sokaktaki restoranlar demek.

Yazının Devamını Oku

Zeytin ve turizm

19 Ekim 2023
GEÇTİĞİMİZ hafta sonu Ayvalık’taydım.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Borsası, ATO Zeytinyağı Analiz Laboratuvarı, Kırlangıç AVM, Cunda Fora Glamping tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat ve Turizm Festivali’ne katıldım.
‘Zeytinin dalında, gastronomi ve turizm yolunda’ temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte ilk dikkatimi çeken şey Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılına yakışır şekilde tam 1 haftaya yayılan dolu dolu program oldu.
Öte yandan, organizasyonun adına ilk kez ‘turizm’in de eklendiğini gördüm.
Malum, yıllardır Ayvalık’ın geçim kaynağının turizm mi zeytinyağı mı olduğu tartışılır.
Oysa zeytinyağı ve turizm iç içe geçmiş, bir bütün oluşturmuştur.
Bu yüzden bu eklentinin önemli olduğunu düşünüyorum.
Zira, festivaller düzenlendikleri yerlerin sosyal hayatlarına ve ekonomilerine güç katar.

Yazının Devamını Oku

O iki firmayı açıklıyorum

16 Ekim 2023
GEÇTİĞİMİZ günlerde “Türkiye’nin yeni yatırım merkezi” hedefiyle İzmir Bergama’da kurulan Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ni (BASBAŞ) ziyaret ettim.

“Aramızda kalmasın” diyerek, gördüklerimi, BASBAŞ Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ile Genel Müdür Yardımcısı Ümit Murat Güner’den duyduklarımı satır başlarıyla paylaşıyorum:
* Yer arayışı tam 3 yıl sürmüş.
* Sonuçta; İzmir-Çanakkale Otoyolu, 18 Mart Çanakkale Köprüsü, Çandarlı Limanı, Aliağa limanları ve İZBAN da dikkate alınarak Bergama’da karar kılınmış.
* Bu tercihte Bergama’nın lojistik avantajlarının yanı sıra tarihi (Asklepion) ve doğal değerlere (Dikili-Ayvalık) olan yakınlığı da etkili olmuş.
* Düğmeye basmadan önce bölge halkı her konuda bilgilendirilmiş, ESBAŞ gezdirilip, “İşte sizin için böyle bir bölge inşa edeceğiz” denilmiş.
* Kendilerine, çocuklarına ve torunlarına sağlanacak iş potansiyeli anlatılmış.
* Sonuçta bir tek kişiden bile projeye itiraz gelmemiş.

Yazının Devamını Oku