HABER

Dolandırıcılar yine iş başında! Umre için biriktirdikleri parayı kaptırdılar

Kayseri'de, Mevlidiye (49) ve Hüseyin Civelek (54) çifti, umre için biriktirdikleri 188 bin lirayı, kendilerini 'Kimliğin çalındı, bankada işlem yapılıyor' yalanıyla arayan telefon dolandırıcılarına kaptırdı. Hüseyin Civelek, şüphelilerin eşiyle telefonda konferansla görüştürdüğünü de söyleyerek, "Beni arayarak, 'Kimliğin ile kredi çekmeye uğraşıyorlarmış, 2 tane şüpheli var' dediler. Bankaya gönderdiler. Dişimle tırnağımla biriktirip bu hale getirmiştim. Kısmet olmadı. Eşimle umreye gitmek için 1 yıldır uğraşıyordum" dedi.

Kentte yaşayan bina görevlisi Hüseyin ve Mevlidiye Civelek çifti, haziran ayında gitmeyi planladıkları umre için para biriktirdi. Hüseyin Civelek'i 12 Şubat'ta 'Kimliğin çalındı bankada işlem yapılıyor' yalanıyla dolandırıcılar aradı. Kendisini, polis olarak tanıtan dolandırıcılar, Civelek'in önce bankaya sonra da adliyeye gitmesini istedi. Ardından Hüseyin Civelek'e, adliyenin önüne geldiğinde orada beklemesi söylendi. Daha sonra da Mevlidiye Civelek'i arayan dolandırıcılar, 'Eşin bize evinizde altın ve bankada paranız olduğunu söyledi, onları dolandırıcılar çekiyor, onlar çekmeden bize gönder biz size geri vereceğiz' dedi. Ardından da konferans görüşmesi yaptıran dolandırıcılar, çiftin birbirine güvenmesini sağladı. Mevlidiye Civelek, 97 bin 550 TL değerinde altını ve bankadaki 90 bin 920 bin TL nakit olmak üzere yaklaşık 188 bin TL'yi dolandırıcıların gönderdiği hesaba yatırdı. Ardından dolandırıcılar Hüseyin Civelek'i 170 bin TL kredi çekmesi için tekrar bankaya yönlendirdi. Civelek'in hareketlerinden şüphelenen bankacı durumu fark edip işlemleri durdurdu. Bir süre sonra dolandırıldığını anlayan çift, polise başvurdu. Ekipler, telefon dolandırıcılarının yakalanması için çalışma başlattı.

'EŞİMLE BENİ TELEFONDA KONFERANS YAPTIRDILAR'

Yaşadıklarını anlatan Hüseyin Civelek, "Saat 11.00 sıralarında beni arayarak, 'Kimliğinle kredi çekmeye uğraşıyorlarmış, 2 tane şüpheli var' dediler. Beni bankaya gönderdiler ve '50 metre kalınca haber ver' dediler. Ben de buradan bankanın önüne gittim. Sonra orada olmadığını söyleyerek adliyenin önüne gitmemi söylediler. Adliyenin önüne gittim. 'Seni oradan saat 14.30'da gelip alacaklar' dediler. Tekrar telefon açıp, bankaya gitmemi ve kredi çekmemi söylediler. O anda 'Korkacak bir şey yok eşinin yanında polisler var, eşine 250 bin TL verdik' dediler. Eşimle beni telefonda konferans yaptırdılar. Onunla da yüzleştik. Eşime, 'Parayı aldın mı?' dedim. O da 'Aldım' dedi" ifadelerini kullandı.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler