İZMİR HABERLERİ

Uzmanlar: Mevsimsel depresyon masum değil

DHA
25.10.2017 - 11:27 |Son Güncelleme :

UZMANLAR, kışın güneş ışığının etkisinin azalmasıyla da tetiklenen mevsimsel depresyonun (Seasonal Affective Disoder - SAD) düşünüldüğü kadar masum olmadığına dikkat çekti.

DHA

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Klinik Psikolog Yrd. Doç. Dr. Yasemin Meral Öğütçü, mevsimsel depresyonun 4-5 ay sürdüğünü, ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti.

Mevsimsel depresyonunun basit bir ruh hali olmadığını, bilinen depresyon gibi etkisi olduğunu aktaran Öğütçü, “Yorgunluk çoğalıyor, güneş ışınlarının azalmasıyla uyku ihtiyacı daha fazla artıyor. Karbonhidrat içeren besinleri yeme isteğimiz daha da yükseliyor. Bunlar, sonbaharda hissettiğimiz şeyler ama bazı kişilerde etkilenme derecesi normale göre daha ciddi boyutlara ulaşıyor. Bilinen depresyondan farkı yok. Mevsim bitiminde sonlanıyor bu durum ya da daha ağırlaşabiliyor. Bu nedenle yardım alınmasında yarar var. Neden insanlar 4-5 aylarını bu şekilde yaşasın"  dedi. Türkiye'de ilaç tedavisinin yaygın olduğunu, ilacın kısa sürede yarar sağladığını belirten Öğütçü, psikoterapide ise, kişilerin sorunla nasıl başa çıkabileceğine ilişkin beceriler geliştirebildiği yönlendirmeler yapıldığını kaydetti. Kadınların yüzde 13'ünde, erkeklerde ise yüzde 8 oranında depresyon görüldüğünü vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Öğütçü, mevsimsel depresyonun da hafife alınmaması, kişilerin ufak ufak aktivitelerini arttırmaları gerektiğine işaret etti.

Kişilerin yardım almaktan uzak durmaması gerektiğini, kendi kendine tedavilerin yeterli olmayacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ögütçü, “Konsantrasyon bozukluğu, kilo kaybı veya alımı, isteksizlik, enerji kaybı, sosyal geri çekilme, libodunun azalması, severek yapılan işlerin yapılmaması belirtiler arasında yer alıyor. Tedavi ise kişiye ve problemlerine yönelik düzenleniyor" diye konuştu.

"AKTİVİTELERDEN VAZGEÇMEMELİ"

Kişilerin günlük aktivitelerinden uzaklaşmamasını tavsiye eden Yrd. Doç. Dr. Öğütçü, umutsuzluk, çaresizlik duygularının kişileri rutinlerinden vazgeçirebileceğini, negatiflikten uzak durmalarını önerdi. Yrd. Doç. Dr. Öğütçü, şunları söyledi:

“Mevsimsel depresyon yaşayan kişiler, 'neden dışarıya çıkayım' 'neden arkadaşlarımla görüşeyim', 'spor yapamama gerek yok' gibi çeşitli olumsuzluklarla günlük yaşam aktivitelerinden vazgeçebilirler. Bu nedenle ufak ufak aktiviteler içinde yer almalılar. Arkadaş görüşmelerine çıktıklarında görüşme öncesi ve sonrası 0 -10 arasında bir puanlama yapabilirler. Gideceği görüşmedeki beklentisine bir puan verir. Görüşme sonrasında ise hissettiği duyguya yeni bir puanlama yapar. Görüşme sonrası puanın arttığını göreceklerdir. Bu gibi çeşitli yöntemlerle negatiflikten uzaklaşmaları yararlı olacaktır."

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Uzmanlar: Mevsimsel depresyon masum değil hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2017 tarihinde saat 11 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uzmanlar: Mevsimsel depresyon masum değil haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Kasım 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:27
 • Güneş
  07:53
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı