GeriTeknoloji Kredi kartı dolandırıcılığına karşı bu noktalara dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartı dolandırıcılığına karşı bu noktalara dikkat!

Kredi kartı dolandırıcılığına karşı bu noktalara dikkat!

Pandemiyle birlikte artan online alışverişlerde fraud’a (sahtecilik) karşı dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. Haziran sonu itibarıyla Türkiye'de 71,9 milyon adet kredi kartı, 172,9 milyon adet banka kartı bulunuyor. Kredi kartıyla işlem yapan tüketicilerin ve işletmelerin sahtecilik olaylarına karşı bir dizi önlem alması ve güçlü altyapıya sahip, güvenilir ödeme yöntemlerini tercih etmeleri gerekiyor.

Haziran sonu itibarıyla Türkiye’de 71,9 milyon adet kredi kartı, 172,9 milyon adet banka kartı bulunuyor. 2020 yılının ilk altı ayında 107 milyar lirası internetten kartlı ödeme olmak üzere kartlarla toplam 500 milyar lira tutarında ödeme yapıldı. Pandemi nedeniyle, kartlı online ödemeler artış göstermeye devam ediyor. SMS ile doğrulama yapılan 3D güvenlikli işlemlerin ön plana çıkmasıyla beraber sanal ortamdaki dolandırıcılık sayılarında ciddi azalmalar olmaya başlasa da kullanıcıların dolandırıcılık olaylarına karşı tetikte olması gerekiyor. 

Türkiye’de en çok kart sahteciliğiyle karşılaşılıyor 

Fiziksel ve online ortamda karşılaşılan farklı farklı kart sahteciliği yöntemleri dikkat çekiyor. ATM’lere takılan kart kopyalayıcı cihazlar ile kopyalanan kartların datalarını başka bir fiziksel karta yükleyip yapılan işlemler fiziksel sahtecilik olaylarında ön plana çıkıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan finansal teknoloji şirketi SiPay, pandemi sebebiyle artan ev ve iş yerleri siparişlerine dikkat çekerek, teslimat sırasında kötü niyetli olabilecek kişilerin bu yöntemi kullanmak isteyebileceğini hatırlatarak güvenilir yerlerden alışveriş yapılmasını ve bu yönteme karşı dikkatli olunmasını hatırlatıyor. 

Online alışverişte ise kart bilgileri ele geçirilerek kart sahibinin haberi olmadan yapılan sahtecilik işlemleri ile karşılaşılıyor. Bu işlemlerde dolandırıcılar daha nakde çevrilebilecek ürünleri seçiyor. Online alışveriş güvenliği için 3D güvenlik uygulaması olan siteler ve güvenilir yerler tercih edilmelidir. 

Çocuklar aileden habersiz kartlı işlem yapabiliyor 

Phishing (oltalama) yöntemiyle sahte kimliklerle yapılan işlemler, kayıp/çalıntı kartlarla yapılan işlemler, otel rezervasyon dolandırıcılıkları, ödeme linki dolandırıcılığı gibi birçok farklı şekilde dolandırıcılık yöntemleriyle karşılaşılıyor. SiPay, bu dolandırıcılık durumları dışında yapılan analizlerde, son dönemde özellikle pandemi sebebiyle çocukların evde daha fazla vakit geçirmesi ve sosyal alanlarının kısıtlanmasıyla, aile içinde çocukların anne ve babalarından gizli kart bilgilerini alarak işlem yapması gibi örneklerle de karşılaşıldığına dikkat çekiyor. Hem habersiz harcamaların önüne geçmek hem de çocukların olumsuz durumlara karşı korunması için ailelerin ayrıca dikkatli olmaları gerektiğinin altını çiziyor. 

Kredi kartı sahteciliğe karşı neler yapılmalı? 

Uzmanlar, kredi kartı ile ödemelerde sahteciliğe karşı bireysel kullanıcılara önemli tavsiyelerde bulunuyor:

Kredi kartı işlemleri güvenilir iş yerleri ve e-ticaret sitelerinden yapılmalı

Online işlemlerde mutlaka 3D güvenlikli işlemler tercih edilmeli. 3D güvenlikli işlemlerde telefona SMS doğrulama şifresi geldiğinde mutlaka işlem kontrol edilmeli ve kod kimseyle paylaşılmamalı

Acil olmayan işlemlerde mutlaka Sanal Kart oluşturulmalı, harcama yapılacak tutar kadar para Sanal Kart’a transfer edilmeli

Kredi kartı ya da banka kartı kullanılıyorsa kart internete sadece online alışverişte kullanılacağı zaman açılmalı

Tanınmayan numaralardan gelen aramalarda dikkatli olunmalı, tanınmayan kimselerle kart bilgileri kesinlikle
paylaşılmamalı. Şüpheli tüm durumlarda kişiler kendi bankalarıyla iletişime geçip kart ve hesaplarını kapattırmalı.

Oppo Watch Türkiye'de! Yakından inceledikOppo, ilk akıllı saati Oppo Watch ile Türkiye'de kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 41mm ve 46mm olmak üzere iki farklı boyutta gelen Oppo Watch'da her biri sesli koçluk desteğine sahip, fitness koşusu, yağ yakma koşusu, açık havada yürüyüş, açık havada bisiklete binme ve yüzme olmak üzere beş egzersiz modu bulunuyor. Fiziksel verilerinizi doğru bir şekilde izleyen akıllı saatte, 5 dakikalık egzersiz videoları da boş zamanlarınızı değerlendirmenizde size yardımcı oluyor. Dolayısıyla en yoğun zamanınızda bile saatinize yapacağınız birkaç dokunuşla formda kalabiliyorsunuz. Her zaman açık olan nabız izleme özelliği de hem egzersiz yaparken hem de dinlenirken sağlığınızı takip ediyor. İleri düzey uyku izleme özelliği de her gece uyku durumunuzla ilgili kayıt tutuyor. Kapalı ortamda kürek çekme ve kitesurfing gibi egzersizler de dahil olmak üzere, 100'ün üzerinde farklı spor seçeneğinin bulunduğu Google Fit de bu tabloya eklendiğinde Oppo Watch ideal bir fitness partnerine dönüşüyor. İşte ürünün öne çıkan tüm özellikleri...(Sponsorlu İçerik)
False