Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016

Güncelleme Tarihi:

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016
Oluşturulma Tarihi: Ocak 06, 2016 08:00

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show 2016 (CES) bu akşam kapılarını halka açıyor. 200 bin metrekarelik alanda kurulan fuarda teknoloji şirketleri tüm yeniliklerini tanıttı. Elektrikli otomobillerden akıllı cihazlara kadar birçok ürün önümüzdeki döneme damga vuracak.

Haberin Devamı

1000 BEYGİRLİK ELEKTRİKLİ

Elektrikli araç üreticilerine bir yeni marka daha eklendi. Faraday Future adındaki yeni elektrikli araç üreticisi CES 2016’da FFZERO1 modelini tanıttı. 1000 beygir gücündeki elektrikli motoruyla dikkat çeken FFZERO1, 0’dan 100 km/saat hıza 3 saniyeden az sürede ulaşabiliyor. Şirket yöneticilerinin paylaştığı bilgilere göre araç FFZERO1 saatte 320 km hıza ulaşabiliyor. FFZERO1’in tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Tek kişilik olarak tasarlanan aracın tavan kısmı tamamen camdan oluşuyor.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Aracın koltuğu sürücünün rahat bir şekilde geriye yaslanması için özel olarak şekillendirilmiş. Direksiyonu ise yarış arabalarında karşılaştığımız şekilde ele oturan ve ana olarak 2 tutma noktası bulunan direksiyon simitleri örnek alınarak üretilmiş. Faraday Future sözcüsü Stacy Morris, şu anda aracın konsept çalışmalarının tamamlandığını ve önümüzdeki dönemlerde sınırlı sayıda satışa çıkacağını açıkladı.

ROBOT PROJEKTÖR

Haberin Devamı

TV’lere alternatif olan projektörler genellikle evde veya ofiste kullanılıyor. Ancak en büyük sorun ise kilolarca ağırlığa sahip olan projektörleri taşımak. Bunun için harekete geçen Cerevo adındaki teknoloji şirketi Tipron adında bir projektör robotu geliştirdi. Bu robot, akıllı telefonlara indirilen bir uygulama ile kontrol ediliyor.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Ajandanız, alarmınız veya akıllı telefonunuza gelen bildirimler Tipron tarafından duvara yansıtılıyor. Önümüzdeki aylarda birçok ülkede satışa sunulacak robotun satış fiyatının ise 1000 dolardan başlaması bekleniyor.

EL HAREKETLERİYLE KONTROL

Robot teknolojileri konusuna odaklanan Ziro şirketi, bu cihazların kontrolü için özel bir hareket sensörü geliştirdi.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Eldivene bağlı olarak çalışan bu sensör, kullanıcıların tüm el hareketlerini algılıyor. Buna göre ise sensörün bağlı olduğu motorları harekete geçiriyor. Özellikle robot geliştirmek isteyenlere yönelik olarak tasarlanan eldiven ve motorlar 149 dolardan satışa çıkacak.

Haberin Devamı

SÜRÜCÜSÜZ OTOLARIN BEYNİ OLACAK

Grafik işlemciler konusunda önde gelen şirketlerin başında gelen Nvidia, CES 2016’ya sürprizle başladı. Sürücüsüz otomobiller için ‘Drive PX2’ adında bir bilgisayar geliştiren şirket, önümüzdeki günlerde otomotiv alanında da boy gösterecek.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Hızlı grafik işlemeye yönelik olarak geliştirilen cihaz, 150 dizüstü bilgisayara eşit güce sahip. 12 adet kamera, radar ve ultrasonic sensörden aldığı veriyi işleyebilen cihaz, ilk kullanacak otomotiv şirketi ise Volvo oldu.

ÇİÇEKLERİ ÖLDÜRMEYEN AKILLI SAKSI

Drone modelleriyle dikkat çeken Parrot şirketi, CES 2016’da bir sürpriz yaptı ve akıllı saksı modelini tanıttı. Çiçeklerine yeteri kadar bakamayan tüketicilerin imdadına yetişecek bu saksıda 22 litre su deposu, asit sensörü, sıcaklık sensörü ve ışık sensörü bulunuyor.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Akıllı telefon veya tabletlere yüklenen bir uygulama ile kontrol edilebilen model, internet üzerinden çiçeğinize bakabilmenizi sağlıyor. Parrot akıllı saksının satış fiyatı 100 dolar.

KAYBOLDUĞUNU SÖYLEYEN KULAKLIK

Haberin Devamı

Günlük hayatta kullanmayı bırakamadığımız teknolojik ürünlerin başında kulaklık geliyor. En çok kaybolan eşyalarımız listesinin başında yer alan kulaklıklar artık kaybolduğunu söyleyecek.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Altec Lansing şirketinin geliştirdiği ‘Freedom’ adındaki yeni modeli kullanıcıların bulundukları konuma göre kaybolup kaybolmadığını anlıyor. Kulaklığı kaybettiğinizi anladığında ise akıllı telefona bir bildirim göndererek size kendini hatırlatıyor. Bluetooth bağlantısı ile çalışan Freedom’ın satış fiyatı 149 dolar.

HAVADAN 4K VİDEO İÇİN UCUZ SEÇENEK

Geliştirdiği farklı seçenekteki drone modelleriyle dikkat çekmeyi başaran DJI, ürün gamına yeni seçenekleri ekledi. 4K video çeken drone modelleri içinde daha uygun satış fiyatına sahip olan Phanton 3 4K modeli, 999 dolardan satışa çıktı.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Daha profesyonel kullanımlar için ise Inspire 1 modeli de CES 2016’da tanıtılan dronelar arasında yer aldı.

Haberin Devamı

OTOMOTİV DEVLERİNDEN APPLE VE ANDROID ATAĞI

Akıllı telefonların ekranlarını araçlara taşıyan arayüzler olan Google Android Auto ve Apple CarPlay, CES 2016’da otomotiv devlerinin odağı oldu. Ford 2017 yılında, Fiat ise 2016 yılı içerisinde Android Auto ve Apple CarPlay platformlarına uyum sağlayacak. Ford 2016 yılında satılan tüm araçları yıl sonuna doğru güncelleyecek.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


2017’de ise Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu araç modelleri direkt olarak satışa çıkacak. Fiat ise UConnect sistemini yıl sonunda Android Auto ve Apple CarPlay’e uyumlu hale getirecek. Buna ek olarak Toyota ise akıllı telefonlar için kendi bağlantı arayüzünü duyurdu. ‘SmartDeviceLink’ adındaki yeni arayüzün, yeni modellerle beraber kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Haberin Devamı

APPLE WATCH’A ANAHTARLIKLI ŞARJ

Akıllı telefonlarla kullanmaya başladığımız harici bataryalar artık akıllı saatlere de geliyor. Griffin’in geliştirdiği yeni anahtarlık şeklindeki harici batarya aynı zamanda Apple Watch modellerini de şarj edebiliyor.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Özellikle seyahatlerde kullanıcıların yardımına koşacak olan bu harici bataryanın satış fiyatı 69.99 dolar.

LG'DEN 8K ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNDE TV

LG, 98 inç büyüklüğünde ilk 8K çözünürlüklü televizyonunu gün yüzüne çıkardı. Gelişmiş HDR yeteneğiyle dikkat çeken TV, webOS 3.0 işletim sistemiyle çalışıyor.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Ancak LG, 8K teknolojisini sunan ilk şirket değil. Daha önce Sharp'ın tam 130 bin dolar değerindeki 8K'lı televizyonu da ortaya çıkmıştı.

YİYECEĞİ TARAYIN BESİN DEĞERİNİ GÖRÜN

Bu yıl gerçekleştirilecek CES 2016 etkinliğine damgasını vuran ürünlerden biri DietSensor isimli Fransız girişiminin ürünü olan SCiO isimli cihaz oldu.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Bluetooth bağlantısı kullanarak telefonlarla 'konuşabilen' cihaz kızılötesi ışınları kullanarak yemek veya yiyecek üzerinde tarama yapıp kimyasal yapısını ölçümlüyor ve size basın değerini söylüyor. Özellikle diyabet hastalarına yönelik olarak geliştirilen cihaz bu şekilde kişinin yiyecekleri yemeden önce analiz etmesini sağlıyor. 

LG'NİN YENİ TELEFONLARI ORTAYA ÇIKTI

LG'nin yeni orta seviye Android'li telefonları, Las Vegas'ta devam eden CES 2016'da tanıtıldı. Selfie yeteneklerine yoğunlaşan K7 ve K10'un LTE ve 3G modelleri bulunuyor.

LG'nin "Gesture Shot" ve "Gesture Interval" işlevlerine sahip olan yeni LG K7 ve K10, elinizi ön kameranın önünde sallayarak kendi fotoğrafınızı kolayca çekmenizi sağlıyor. K10 13 megapiksel ana kamera ve 8MP ön kamerayla gelirken daha alt seviye bir cihaz olan K7'de sadece 8 megapiksellik bir arka kamera ve 5 megapiksellik bir ön kamera bulunuyor.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


K serisinin iki telefonu da LTE ve 3G modellerle karşımıza çıkıyorlar. LTE özellikli olan modellerin teknik özelliklerinin daha yüksek olduğu anlaşılıyor. K10'un LTE modeli 5,3 inç ekran, 1,2GHz veya 1,3GHz dört çekirdekli işlemci, 2,300mAh pil, Android 5.1 Lollipop ve 16GB depolama alanıyla geliyor.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016


Telefonların LTE modellerinin teknik özellikleri daha yüksek. K10'un LTE modeli 5,3 inç ekran, 1,2GHz veya 1,3GHz dört çekirdekli işlemci, 2,300mAh pil, Android 5.1 Lollipop işletim sistemi ve 16GB depolama alanıyla geliyor. Daha küçük model olan K7 ise 5 inç ekran sunuyor. Bu cihazın LTE modelinde 1,1GHz dört çekirdekli işlemci, 1,5GB RAM, 2,125mAh pil ve 16GB depolama alanı var.

CES 2016'DA BU YIL BAŞKA NELER VAR?

OTOMOBİL TEKNOLOJİLERİ

CES son yıllarda otomobiller için önemli bir yer haline geldi ve bu durum, bu sene de devam edecek. Yeni bilgi-eğlence sistemlerinden sürüş yardımı sistemlerine çeşitli yeni otomobil teknolojilerini CES 2016'da göreceğiz.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016

Chevy, Audi ve Volkswagen gibi firmalar katılımcılar arasında olacaklar ve en son teknolojilerini bizlere gösterecekler. Ford ve Google ortaklığıyla geliştirilen sürücüsüz otomobilin de CES'te gösterilme ihtimali var.

TV'LER

2016'nın TV'lerinin öne çıkan özelliği, kalplerinde "nesnelerin internetini" taşımaları olabilir. Bunun yanında farklı firmaların uygun fiyatlı OLED TV'lerini de görebiliriz.

Bu yıla damga vuracak teknolojik oyuncaklar - CES 2016

SANAL GERÇEKLİK

Oculus'un tüketicilere hazır bir sürümünün CES'te gösterilmesi neredeyse kesin. Sony'nin uzun bir basın konferansı yapmayı planladığını düşünürsek, PlayStation VR da hazır olabilir. HTC'nin Vive'ını da şovda görmeye hazırlanın.

HOVER...

"Hover" ile başlayan taşıt çılgınlığı sürüyor. Segway, koltuklu hoverboard'unu geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. Ancak CES'te hoverboard'ların dolaşması yasaklandığından onu satmaya çalışan firmalar biraz zorlanabilir.

VE ELBETTE SAYISIZ GARİP ŞEY

CES'in gerçek yüzünü, yani acayip, gereksiz, çılgın ve aptalca cihazları da görmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Sony, bu sene 5.000 dolarlık bir Walkman üretmek istiyor. Samsung'un ise artık yeni bir akıllı kemeri var. Bu tür sıra dışı cihazların en yenilerini ancak CES 2016'da görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SAMSUNG'UN CESUR TELEFON TASARIMLARI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!