İZMİR HABERLERİ

Pembe TIR İzmir'de

Timur TARLIĞ/İZMİR, (DHA)
10.05.2017 - 14:39 |Son Güncelleme :

TÜRKİYE'de her 4 kadından 1'inde görülen stres tip idrar kaçırma hastalığı hakkında kadınları bilgilendirmek üzere İstanbul'dan yola çıkarılan 'Pembe TIR', İzmir'e geldi.

Timur TARLIĞ/İZMİR, (DHA)

İki gün boyunca Alsancak İskelesi önünde olacak TIR'ı ziyaret eden kadınlar, hastalık ve tedavisi hakkında bilgi alabilecek.

Üroloji ve kadın ürolojisi alanında eğitimler vermek ve toplumun bilgi düzeyini artırmak amacıyla çalışmalar yürüten Kontinans Derneği'nin Pembe TIR'ı İzmir'e ulaştı. Stres tip idrar kaçırmanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu kamuoyuna duyurarak, hastalığın mutlaka tedavi edilmesi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan çalışma kapsamında 4 Mayıs'ta İstanbul'dan gezisine başlayan TIR, 10-11 Mayıs'ta ikinci durağı olan İzmir'de Alsancak İskelesi önünde olacak. Kadınların ziyaret edip hemşirelerden bilgi alabileceği TIR, buradan sonra Ankara, Konya ve tekrar İstanbul'a gidecek.

TÜRKİYE'DE HER 4 KADINDAN 1'İ İDRAR KAÇIRIYOR

Gülme, öksürme, hapşırma, ağırlık kaldırma ya da egzersiz gibi aktiviteler sırasında hastanın istemeden idrar kaçırması olarak tanımlanan 'Stres tip idrar kaçırma' kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma şekli. Yapılan araştırmalara göre stres tip idrar kaçırma, dünyada yüzde 48 oranında, Türkiye'de ise yapılan farklı çalışmalara göre 30 yaşından sonra her 4 kadından 1'i olmak üzere yüzde 24 oranında görülüyor.

TOPLUMDA OLDUKÇA YAYGIN BİR SORUN

Pembe TIR ile Türkiye'yi gezerek kadınlara bilgi veren hemşire Gülten Berber, bu hastalığın kadınlarda daha çok görüldüğünü belirterek, "Üroloji doktoru tarafından kolaylıkla tedavi edilebilecek bir hastalık. Ancak kadınlar erkek doktorla karşılaşınca çekinebiliyorlar. Toplumda oldukça yaygın bir sorun aslında. Kontinans Derneği tarafından yapılan organizasyonla hastalık konusunda kadınlara bilgi veriyoruz. İnsanları bilinçlendiriyoruz, uzun süre hangi doktora gideceklerini neyle tedavi edildiğini bilmedikleri için hastalar bu hastalığı çekiyorlar. Tedavinin seyri kişiye göre, hastalığın çeşidine göre değişiyor. Doktorlarıyla birlikte tedavi sürecini kişiye göre planlıyorlar" diye konuştu.

Hastaların sosyal hayatının olumsuz etkilendiğini belirten Berber, "Ya dışarı çıkamıyorlar, ya da hemen eve geri dönmek zorunda kalıyorlar. Eve yetişemediklerinde kaçırma oluyor, koku oluyor. Bu nedenle sosyal hayattan geri kalmayı tercih ediyorlar" dedi.

STRES TİP İDRAR KAÇIRMA NEDİR?

Sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan ve istemsiz olarak idrar kaçırma olarak tanımlanmaktadır. Farklı tipleri vardır, en sık görülenleri stres ve sıkışma tip idrar kaçırmadır. Stres tip idrar kaçırma mesane içi basıncın artması ile ortaya çıkan idrar kaçırma şeklidir. Buradaki stres sözcüğünün psikolojik stresle ilgisi yoktur. Stres tip idrar kaçırmaya mesane çıkışındaki kasların fonksiyonlarını tam yapamaması, mesaneyi destekleyen pelvis kaslarının zayıflığı, gebelik ve/veya vajinal doğum, ağır egzersizler, geçirilmiş ameliyatlar neden olabilir. Erkeklerde nadir görülen hastalık tedavi edilebilir.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Pembe TIR İzmir'de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Pembe TIR İzmir'de haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ocak 2021, Salı
 • İmsak
  06:55
 • Güneş
  08:21
 • Öğle
  13:25
 • İkindi
  15:56
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı