İZMİR HABERLERİ

Mevsimsel depresyon uyarısı

DHA
07.11.2016 - 12:15 |Son Güncelleme :

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Klinik Psikolog Yasemin Meral Öğütcü, mevsimsel depresyonun 4 -5 ay sürdüğünü, bunun basit bir ruh hali olmadığını, ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti.

DHA

Mevsimsel depresyonunun belirtilerinin de normal depresyon gibi görüldüğünü aktaran Öğütçü, "Yorgunluk artıyor, güneş ışınlarının azalmasıyla uyku ihtiyacı daha fazla artıyor. Karbonhidratı fazla besinleri yeme isteğimiz daha da artıyor. Bunlar, bu mevsimde hissettiğimiz şeyler ama ciddiyetini düşünmemiz gerekiyor. Normal depresyondan farkı yok. Mevsim bitiminde sonlanıyor ancak bu daha da ağırlaşabilir. Bu nedenle yardım alınmasında yarar var. Neden insanlar 4-5 aylarını bu şekilde yaşasın" dedi.

Kadınların yüzde 13'ünde, erkeklerde ise yüzde 8 oranında depresyon görüldüğünü belirten Öğütçü, mevsimsel depresyonun da hafife alınmaması, kişilerin ufak ufak aktivitelerini arttırmaları gerektiğine dikkat çekti. Türkiye'de ilaç tedavisinin yaygın olduğunu, ilacın kısa sürede yarar sağladığını aktaran Öğütçü, psikoterapide kişilerin sorunla nasıl başa çıkabileceğine ilişkin yönlendirmeler yapıldığını kaydetti. Ögütçü, "Kişiler yardım almalı ve kendi kendine tedavi etmemeli. Konsantrasyon bozukluğu, kilo kaybı veya alımı, isteksizlik, libodunun azalması, severek yapılan işlerin yapılmaması, arkadaşlarla dışarı çıkmamak belirtiler arasında yer alıyor. Tedavi ise kişiye göre değişiyor" diye konuştu.

'AKTİVİTELERDEN VAZGEÇMEMELİ'

Kişilerin günlük aktivitelerinden uzaklaşmamasını öneren Öğütçü, şunları söyledi:

"Umutsuzluk ve çaresizlik duyguları, isteksizlik kişileri rutinlerinden vazgeçirebilir. 'Neden dışarıya çıkayım?' 'Neden arkadaşlarımla görüşeyim?', 'Spor yapamama gerek yok' gibi çeşitli olumsuzluklarla günlük yaşam aktivitelerinden vazgeçebilirler. Bu nedenle ufak ufak aktiviteler içinde yer almalılar. Arkadaş görüşmelerine çıktıklarında görüşme öncesi ve sonrası 0 -10 arasında bir puanlama yapabilirler. Görüşme sonrası puanın arttığını göreceklerdir. Bu gibi çeşitli yöntemlerle negatiflikten uzaklaşmaları yararlı olacaktır."

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Mevsimsel depresyon uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Kasım 2016 tarihinde saat 12 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mevsimsel depresyon uyarısı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  06:29
 • Güneş
  07:55
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı