Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Güneşin etkilerini ağırlıklı olarak gördüğümüz dönemlere geldik. Geçen yazımızda güneş ışınlarından kaçmadan yaşamayı tavsiye etmiştik. Bu hafta ise güneş ışınların etkilerini ve doğal bakım önerilerimizi anlatacağız.

Haberin Devamı

Öncelikle her zaman olduğu gibi uyarımızı yapalım. Bakım, kişinin cilt tipine göre yapılmalı ve cilt analizi sonrasında elde edilen veriler ışığında gerçekleştirilmelidir. Cildin durumu tespit edildikten sonra kişiye özel uygulamalar çözüme kavuşturur.

Güneş hasarı, gebelik dönemi ve ilaç kullanımı sonrasında ciltte lekeler oluşabilir. Bu ciltlere biz genel olarak pretinol, glikolik bileşik, vitamin C, vitamin E, üzüm çekirdeği ekstresi, dut ve meyan kökü ekstresi aktif içeriklerini öneririz. Ayrıca aydınlatıcı komplex serum ve maskeler kullanırız.

Kuru Cilt Erken Yaşlanır

Gözenekler küçük, ince bir üst deriye sahip, yağ salgısı normalin altında özellik taşıyan, mat ve nem oranı düşük kuru ciltler, erken kırışmaya müsait oluyor. Soğuk hava, rüzgar, uv ışınları, kötü hava şartları cildin kötüleşmesine yol açabiliyor. Kuru ciltlerde erken yaştan itibaren bilinçli bir bakım uygulanırsa, erken yaşlanmanın önüne geçilebiliyor.

Haberin Devamı

Kuru cilt bakımında, nazikçe cilt ölü hücrelerden arındırılıyor, kir ve makyajı temizleniyor. Cilt özelliğine göre maskeler ile bakımın etkinliğini arttırılıyor. Hyaluronik asit ve gliserin ile nemlendiriliyor, jojoba yağı, primrose yağı, avokado yağı ile masajdan sonra UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan mikronize çinko oksit ve titanyum dioksit filtreler içeren koruyucular öneriliyor.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Yağlı Ciltlerde de Sarkma Olabilir

Parlak görüntülü yağlı ciltlerde ise parlaklık yüzün her bölgesinde görülüyor ve gözeneklerin içi dolu, siyah nokta ve sivilce oluşumuna müsait oluyor. Yağlı cilt, daha uzun süre diri kalıyor, daha az çizgi oluşabiliyor, ancak bakımına dikkat edilmezse sarkma riski artıyor. Yaşlandıkça kırışıklıktan çok derin çizgiler belirgin hale geliyor.

Glikolik bileşik, cildin doğal pH'sı ile uyumlu olarak en hassas ciltlerde bile sağlıklı ve genç bir görünüm sağlıyor, genişlemiş gözeneklerin görünümü azalıyor ve tıkalı gözenekleri açmaya, yağ salgısını düzenlemeye yardımcı oluyor. Salisilik bileşik gözeneklerdeki yağ blokajını azaltan lipidde çözülebilen bir soyucudur.

Haberin Devamı

Fransız beyaz kil maskesi ile yağlı parlak görünüm, genişlemiş gözenekler ve sivilceler kontrol altına alınıyor, cilt arındırılıyor ve onarılıyor. UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan mikronize çinko oksit ve titanyum dioksit filtreler içeren koruyucular ile yağlı cilt bakımı tamamlanıyor.

Kozmetoloji ve Tibbi Bitkiler Uzmanı Seda Sakacı Çelik

http://www.sedasakaci.com/

https://www.instagram.com/sedasakacicelik/


Yazarın Tüm Yazıları