Ev Yapımı 6 Güzellik Maskesi

Çiçeklerin, meyvelerin güzelliği hanımların güzelliğine harikalar katar. Güzel, parlak bir tene düzenli yapılan evde uyguladığınız maskelerle kavuşabilirsiniz.

Haberin Devamı

Cilt bakımınıza her zaman aktif olan bitki özlerinin cildinize daha iyi işlemesi için gözeneklerinizi demlenmiş bir tutam ıhlamur, biberiye, ısırgan ya da kekik suyu ile silerek başlayabilirsiniz.

Daha sonra yüz ve boynunuza güzellik maskenizi sürün. On beş dakika tuttuktan sonra yüzünüzü gül suyu ile silin.

Bitkilerden güzellik maskesi yapmak için taze canlı bitki ya da meyveyi taze krema içine ezin. Cildiniz kuru ise bir yumurta sarısı yağlı ise bir yumurta beyazıyla karıştırın. Maskelerinizi mevsimlerin doğal akışına göre seçebilirsiniz. Aynı şekilde şifalı yabani bitkilerden de yaralanabilirsiniz. Öküz gözü, hodan, gelincik, hatmi çiçeği, kekik, böğürtlen, gül, lavanta çiçeği ve diğerleri…

Bütçenizi sarsmadan sağlıklı bir cilde önerdiğimiz maskelerle sahip olabilir kendi güzellik ürünlerinizi yaratmaya başlayabilirsiniz.

Haberin Devamı

Evdeki Malzemelerle Hazırlayabileceğiniz 6 Güzellik Maskesi:

1-SIKILAŞTIRICI MASKE

Cildinizin gergin görünmesine yardımcı olacak bu maske için yağlı ciltlerde yumurta beyazına kuru ciltlerde ise yumurta sarısına, bir yemek kaşığı hazırlanan muz püresi, bir çay kaşığı bal ve bir ampul E vitamini ekleyip yüz ve boyun bölgenize sürün. 15-20 dakika bekleyip maden suyu ile silebilirsiniz. Düzenli olarak haftada bir yapıldığında cildinizin sıkılaşmasında etkili olacaktır.

Ev Yapımı 6 Güzellik Maskesi

2-LEKELERİN OLUŞUMUNU AZALTAN MASKE

1 çorba kaşığı taze krema, 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı zencefil karıştırıp ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 15 dakika bekletip yıkayın ve gül suyu ile tonikleyin. Daha parlak, aydınlık ve gergin bir görünüm için haftada bir kere deneyebilirsiniz.

3-NEMLENDİRİCİ MASKE

Kuruyan cildinizi doğal olarak nemlendirmek için bu tarifi kolaylıkla deneyebilirsiniz. Bir yemek kaşığı püre halinde olgun avokado içerisine 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı taze kaymak ve bir ampul E vitamini ekleyerek hazırlanan krem karışımı yüzünüzde yirmi dakika bekletip gül suyu ile silmeniz yeterli. Sonrasında cildinizin çok daha nemli, taze ve gergin olduğunu hissedeceksiniz.

Haberin Devamı

4-CANLANDIRICI MASKE

Mat ve yorgun bir cildiniz varsa onu canlandırmak 1 çay kaşığı zencefil tozu, 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli, 1 çay kaşığı Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp yüzünüzde 15 dakika bekletin. Enerji yüklü bu maske sayesinde cildinizin anında daha canlı ve rahat olduğunu hissedeceksiniz.

Ev Yapımı 6 Güzellik Maskesi

5-GÜL VE GENÇLİK

Birkaç adet yıkanmış taze kırmızı gülün taç yapraklarını macun halinde ezip bir çay kaşığı taze krema ile karıştırın. Gül maskesi ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırır, cildi nemlendirir ve yüzdeki çizgileri sıkılaştırır. Güllerle gelen şifayı mutlaka deneyin.

6-YULAF UNU MASKESİ İLE YÜZ KIZARIKLIKLARINI AZALTIN

Bir tatlı kaşığı yulaf unu, bir çay kaşığı zeytinyağı ve yumurta sarısını krem kıvamında hazırlayarak yüzünüze düzenli bir şekilde uygulayın. Cildi yatıştırarak kurumalardan ve oluşan kızarıklardan koruyacaktır.

Haberin Devamı

Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan 

https://www.instagram.com/drozgeayabakan/

Yazarın Tüm Yazıları