Bu Uygulamalarla Zamanı Tersine Çevirebilirsiniz

Cildimiz tüm vücut sisteminde, diğer organlarımızda gördüğümüz gibi yaşlanmaya yıpranmaya programlanmıştır. Zaman içinde cildimizde lekelenmeler, kılcal damar, kızarıklık artışı, volüm kaybı ile birlikte sarkmalar görülmektedir. Cilt gençleşmesinde yapılan işlemler, mevcut olan cildi korumakla birlikte oluşan cilt problemlerini ortadan kaldırmayı amaçlar.

Haberin Devamı

Yıpranma bulguları dediğimiz bu cilt sorunları kişiye göre değişiklik gösterir. Genetik yapımız, stres, sigara alışkanlığı, ilaç kullanımı, beslenme düzeni ile birlikte birçok sorun kişiye göre farklılık gösteren cilt problemleri ortaya çıkarır.

Cilt gençleştirme işlemlerinde eksik ne ise eksik olan durum düzeltilmeye çalışılır. Örneğin leke varsa leke tedavisi, sarkma ve kırışıklıklar varsa cilt sıklılaştırma işlemleri uygulanır.

PRP UYGULAMASI

Cilt gençleştirme işlemlerinde en sık kullanılan işlmlerden biri PRP yani trombositten zengin serumun yıpranan bölgeye uygulanmasıdır. Kırışıklık, gözenek sıkılaştırma ve leke giderme amacı ile uygulanır. Kanımızdaki pıhtı hücrelerinden zengin bu serum, çok sayıda endojen büyüme faktörleri içererek cildin yenilenmesini sağlar.

Haberin Devamı

Özellikle kırışıklık ve leke tedavisinde lazer ve radyofrekans uygulamaları standart hale gelmiştir. Fraksiyonel karbondioksit lazer ile kırışıklık tedavisinde kısa sürede etkin sonuç alınması sağlanır. Bu uygulama özellikle yüz, boyun ve ellere sıklıkla yapılmaktadır.

Leke tedavisinde karbon peeling, qswitch lazer ve mezoterapi, peeling işlemleri ile hastaya özel, lekenin derinliğine göre farklı tedavi programları izlenir.

Bu Uygulamalarla Zamanı Tersine Çevirebilirsiniz

BOTOX UYGULAMASI

Yaşlandıkça cildimiz incelir ve esnekliğini kaybettiği bölgelerde kırışıklıklar başlar. Cilt kırışıklıkları ve sarkmalarda, var olan dinamik ve statik çizgilerin yok edilmesine yönelik botox, gençlik serumları, hyaluronik asit uygulamaları yapılır. Özellikle göz yaşı oluğu, dudak çevresi ve nasolabilal alanda volüm kaybı ve yerçekimi etkisi oluşan çizgilenmeler ve sarkmalarda hyaluronik asit uygulaması diğer işlemler içerisinde işin temelini kapsayan gerekli bir uygulamadır.

İPLE YÜZ ASMA İŞLEMİ

İple yüz asma işlemi de, bir çeşit gençleştirme yöntemidir. İple yüz germe işlemine, v lift, iple yüz asma tedavisi de denilmektedir. İpler, cilt altındaki dokulara tutunarak yeni kollajen yapımını sağlar ve hasarlı dokuları onarır, cildin gerilmesine ve gençleşmesine neden olur. İplerin etkisi 2-3 yıl sürmektedir. Altın iple yüz germe işlemi çene hattını düzeltmek, yanak bölgesini hacimlendirme, belirginleştirme, boyun bölgesindeki sarkma, kaş kaldırma, diz, kol sarkmalarını düzeltebilmek amacı ile kullanılır.

Haberin Devamı

İple yüz germe işlemleri, hyaluronik asit, botox, mezoterapi ve cilt yenileyici lazer tedavileri ile birlikte yapıldığında daha belirgin, uzun süreli etkinlik sağlanır. Tedaviler arasında iki haftalık süreler olması yeterlidir.

Günümüzde cilt yaşlanması korkulacak bir durum olmaktan çıkarılarak yeni genç bir cilt meydana getirilebilir.

Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan

https://www.instagram.com/drozgeayabakan/?hl=en

Yazarın Tüm Yazıları