Kapsamlı Burun Estetiği Rehberi

Burnunuzun boyutunu, şeklini veya görünümünü dönüştürmenin kalıcı bir yolunu mu düşünüyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Aslında, Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği'nin raporlarına göre tüm dünyada en fazla uygulanan cerrahi prosedürlerin başında burun estetiği operasyonları geliyor.

Haberin Devamı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, hastaların en çok estetik açıdan düzgün ve nefes alma işlevini sorunsuz olarak yerine getiren bir buruna sahip olmak için Rinoplasti sürecindeki ilk adım, kapsamlı bir konsültasyon için uzman bir estetik cerrahın ofisinde başlar. Hastanın şikayetleri, beklentileri, burundaki var olan şekil ve işlev bozuklukları, fotoğraflama, olası burun estetiği tasarımı, ameliyatın planlanması, ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler gibi tüm aşamalar muayene sırasında ayrıntılı bir şekilde konuşulur.

İdeal aday

Burun estetiği için en uygun adayların burunlarında şekil ve işlev bozukluk olması lazım. Bunlar arasında şu sorunlar bulunur: Dorsal kambur yani burun köprüsünde bir yumru, çok geniş veya çok dar bir burun, eğri veya sapmış bir burun, yüzün geri kalanı ile uyumsuz yuvarlak, soğanlı, yağlı veya orantısız bir burun ucu, üst dudak ile alt burun arasındaki açı 90 dereceden az, nazal yaralanma sonrası şekil bozuklukları ve nazal hava yolu problemleri…

Haberin Devamı

İdeal adayın belirlenmesine yardımcı olan anahtar faktörler arasında burun gelişimi ile duygusal gelişimin tamamlanmış olması kriter olarak alınır. Hastalar genellikle 15 yaşın üzerinde olmalı, ameliyatın etkilerini, risklerini ve amacını iyice anlamalı ve gerçekçi beklentileri olmalıdır.

Hazırlık

Herhangi bir cerrahi prosedür gibi, hazırlık hem pürüzsüz bir ameliyat hem de iyileşmeye yardımcı olması için önemlidir. Şişlik, kanama ve morarma gibi şeyleri azaltmaya yardımcı olmak için ameliyattan bir iki hafta önce önce kafein, alkol ve sigara içmekten kaçınılmalıdır.

Kapsamlı Burun Estetiği Rehberi

Prosedür

Rinoplasti tipik olarak hastane ortamında; iki yoldan biriyle yapılabilir: açık veya kapalı. Her iki yaklaşım da iç bölgede yapılan insizyonları içerir, ancak açık rinoplasti yaklaşımı columella'nın alt yüzeyine, yani burun deliklerini bölen dokuya birkaç milimetrelik dış bir insizyon yapılır.

Haberin Devamı

Cerrahın tercihine göre her iki teknik de uygulanabilir. Ancak dışarıdan görünen bir iz olmaması için çoğunlukla kapalı teknik tercih edilmektedir. Bu teknikte bütün kesilerin burun içinden açılır.

Lokal ya da genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir. Ortalama 1 saat süren operasyonun ardından hasta aynı gün evine gidebilir.

İyileşme

İyileşme, büyük ölçüde rinoplasti tipine bağlıdır, ancak hem açık hem de kapalı prosedürler için iyileşme tipik olarak bir ila iki haftalık bir süredir. Hastaların çoğu kapalı prosedürler için beş ila altı gün içinde hızlı bir iyileşme yaşar. Beş ila altı gün sonra, ateli burnunuzdan çıkarabilir ve isterseniz halka açık alanda çıkılabilir. Morluk ve şişlik kalmadığı için operasyon geçirildiği anlaşılmaz. İlk iyileşme genellikle hızlı olmakla birlikte, tam iyileşme bir ila üç yıl arasında devam edebilir.

Haberin Devamı

Burun estetiği hakkında size özel daha detaylı bilgi almak için alanında uzman bir estetik cerraha başvurmalısınız.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazarın Tüm Yazıları