Dişi ya da erkek hayvandan hangisinin kurban edilmesi daha faziletlidir?

Güncelleme Tarihi:

Dişi ya da erkek hayvandan hangisinin kurban edilmesi daha faziletlidir
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 05, 2022 15:42

Kurban Bayramı'nın ilk günü 9 Temmuz Cumartesi idrak edilecek. Bayramın yaklaştığı şu günlerde bazı konularla ilgili araştırmalar da hız kazandı. Dişi ya da erkek hayvanın kurbanlık durumu da merak edilen konular arasında. Peki dişi ya da erkek hayvandan hangisinin kurban edilmesi daha faziletlidir? İşte konuyla ilgili detaylar...

Haberin Devamı

Kurban bayramına günler kala kurban kesimiyle ilgili bazı konular da araştırılıyor. Diyanet İşleri, bu süreçte merak edilen konulara açıklık getirdi. Peki dişi ya da erkek hayvandan hangisinin kurban edilmesi daha faziletlidir? İşte Diyanet'in cevabı...

"Deve, sığır gibi büyükbaş hayvanlarla, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların belirli şartları taşımaları durumunda, erkek olsun dişi olsun kurban olarak kesilebilecekleri hususu Hz. Peygamberin (s.a.s.) hadis ve uygulamaları ile sabittir. Kurban edilecek hayvanın cinsiyeti, kurban ibadetinin fazileti açısından bir ölçü değildir. Ancak sığırın dişisinin kurban edilmesinin faziletli olduğu görüşünü ileri süren bazı fakihler olmuştur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 466-467).

Bu görüşü o fakihlerin yaşadıkları toplum ve dönemin şartlarına göre değerlendirmek daha isabetli olur. Tarıma dayalı bir toplumda erkek sığırın gücünden daha fazla yararlanılma imkânının bulunması göz önünde bulundurularak böyle bir görüş ortaya atılmış olabilir. Ancak bu görüşler, dinin değişmez bir esası gibi kabul edilmemelidir. Bunlar, toplum menfaati göz önünde bulundurularak ortaya konulmuş görüşlerdir.

Haberin Devamı

Günümüzde de aynı esastan hareketle dişi sığırların kurban edilmesinin hayvan üretimine zarar vermesi hâlinde, erkek sığırların tercih edilmesi uygun olur. Ayrıca kurbanlık hayvanın erkek veya dişi olması, kurbanın geçerlilik şartları arasında yer almamaktadır."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!