'Eskici' kraliçe, Kate'in elbise dolabına mı uzandı? 

Güncelleme Tarihi:

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 18, 2023 16:23

Tüm dünyanın dört bir yanındaki monarşi aileleri her zaman bu kadar sık bir araya gelmiyor. Bazen düğünler bazen cenazeler onların kelimenin tam anlamıyla toplu olarak yan yana geldiği etkinlikler. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri geçen yılın eylül ayında Londra'da yaşandı. Tam 70 yıl tahtta oturan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in cenaze töreni, dünya monarşisini buluşturdu.

Haberin Devamı

TAHTSIZ KRAL'IN CENAZESİNDE KRALİYET AİLELERİ BULUŞTU
Halen hüküm sürenlerin yanı sıra artık tarihe karışan tahtsız krallar ve kraliçeler de o törende siyah giysileri içinde boy gösterdi. Bunun ardından hepsi kendi ülkelerine ve resmi işlerine döndü. Fakat geçen hafta yine acı bir olay için bir araya geldiler.

Yunanistan'ın eski kralı 2. Konstantin, dünya kraliyet ailelerinin katıldığı bir törende Atina'da toprağa verildi. Avrupa kraliyet ailelerinin birbirleriyle olan kan bağları düşünüldüğünde bütün monarşi üyeleri tam takım orada buluştu. 82 yaşında ölen Konstantin'in yeğeni İspanya Kralı Felipe, dayısı eski İspanya Kralı Juan Karlos ve kız kardeşi eski İspanya Kraliçesi Sophia başta olmak üzere, kuzeni İngiltere Kralı Charles’in kız kardeşi Prenses Anne, Danimarka, Belçika, İsveç, Norveç, Hollanda kral ve kraliçeleri, Monaco Prensi, Lüksemburg Prensi, Ürdün kraliyet ailesi üyeleri, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya eski kralları, Rusya Prensesi... Yani herkes oradaydı.

Haberin Devamı

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

KATE'İN CENAZE KIYAFETİNE NE KADAR BENZİYOR! Dünyanın en şık kadınlarından biri olan İspanya Kraliçesi Letizia'nın kıyafet seçimi espri konusu oldu.

İşte o törende çok dikkat çeken biri vardı. Hayata veda eden Yunanistan'ın tahtsız kralı Konstantin'in yeğeni İspanya Kralı Felipe'nin karısı Kraliçe Letizia. Dünyanın en şık kadınlarından biri olarak nitelendirilen Letizia, bütün konuklar gibi siyahlar içindeydi. Yas giysileri içinde bile şıktı. Fakat seçtiği kıyafetin bu kadar çok ilgi çekmesinin nedeni bambaşkaydı.

Çünkü Kraliçe Letizia'nın o cenaze töreninde giydiği o siyah elbise, 2021 yılının eylül ayında Kraliçe 2. Elizabeth'in son yolculuğuna uğurlandığı törende Galler Prensesi Catherine'in giydiği elbiseye kopyası kadar benziyordu. İşte bu özelliğiyle de sadece konukların değil, dünyanın dört yanındaki kraliyet gözlemcilerinin de ilgi odağına yerleşti. 

Haberin Devamı

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

Elbette Letizia, Kate'in dolabından elbise ödünç almış değil. Ama seçtiği kıyafet, Kate'in cenazede giydiği elbiseye kopyası kadar benziyor. 

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

ŞAKA KONUSU OLDU: Letizia'nın cenazede giydiği kıyafet sosyal medyada şaka konusu oldu. 

Letizia'nın kıyafeti aynı zamanda şaka konusu da oldu. Çünkü bilindiği gibi Letizia, kimi zaman kızları Leonor ve Sofia ile kıyafet değiştiriyor. Yani bazen onların kıyafetlerini giyiyor. Yani bazen genç prenseslerin üzerinde görülen bir kıyafeti daha sonra Letizia giyebiliyor, bazen de bunun tam tersi oluyor. Hatta kimi zaman Letizia, kayınvalidesi eski İspanya Kraliçesi Sofia'nın elbiselerini bile giyiyor.

Haberin Devamı

Bu durum göz önüne alındığında cenaze töreni için seçtiği kıyafet özellikle sosyal medyada "Letizia, Kate'ten ödünç kıyafet almış" şakalarına yol açtı.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

KRALİÇE BUNU HEP YAPIYOR: Görünüşe göre Letizia ile kızları Leonor ve Sofia'nın elbise dolapları ortak. 

İspanya Kraliçesi Letizia'nın neden bu kadar gündem olduğuna gelirsek... Elbette bunun belirgin bir nedeni var. Son örneği de geçen yılın kasım ayında yaşandı. Letizia, Madrid'deki Zarzuela Sarayı'nda Paraguay Devlet Başkanı ile eşini ağırladı. İşte o gün üzerindeki beyaz elbiseyle dikkat çekti. Şık olmasına şıktı ama o elbise daha önce 15 yaşındaki küçük kızı Sofia tarafından giyilmişti. İşin ilginci bu durum Letizia ve kızları için ilk değildi. Gelin, onlara da bir bakalım.  Bu arada bu konudaki tek örneğin Letizia olmadığını başka kraliyet ailesi üyelerinin de benzer şeyler yaptığını hatırlatalım.  

Haberin Devamı

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

KÜÇÜK PRENSES AYNI ELBİSEYİ GİYMİŞTİ
Letizia'nın giydiği o elbise daha önce yine kamuya ve basına açık bir etkinlikte küçük kızı Sofia tarafından giyilmişti. 15 yaşındaki Sofia, 2021'de Asturias Prensesi Ödülleri'nin dağıtımında Carolina Herrera imzalı bu elbiseyle görüntülenmişti. Genç prenses, kıyafetinin altına düz topuklu siyah ayakkabılar giymişti.

'ALIŞVERİŞ YERİNE KIZLARININ ELBİSE DOLABINA GİDİYOR': Aslına bakılırsa bu Letizia ile kızları 16 yaşındaki Leonor ve küçük kızı Sofia arasında çok da alışılmadık bir durum değil. Anne ile kızları, zaman zaman birbirlerinin kıyafetlerini giyiyorlar. Öyle ki onun bu alışkanlığı, magazin basını tarafından "Letizia alışveriş yerine kızlarının elbise dolabına gidiyor" şeklinde yorumlanmıştı.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

BİR YERLERDEN TANIDIK GELDİ
Bu yıl temmuz ayında Kraliçe Letizia katıldığı bir etkinlikte, üzerinde kırmızı ağırlıklı desenleri olan bir elbise giydi. Letizia'yı görenler bu elbisenin "bir yerlerden tanıdık" olduğunu hemen fark etti.

Haberin Devamı

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

O ELBİSEYİ BÜYÜK KIZI LEONOR GİYMİŞTİ
Çünkü büyük kızı, 16 yaşındaki Leonor daha önce o elbiseyle bir etkinliğe katılmıştı. İspanya tahtını babasından devralacak olan veliaht prenses, ailesiyle birlikte El Canal Tiyatrosu'na gittiğinde üzerinde aynı elbise vardı.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

KAYINVALİDENİN KIYAFETİ
Letizia, sadece kızlarının değil, kayınvalidesi eski kraliçe Sofia'nın yıllar önce giydiği kıyafetleri de giyiyor zaman zaman. Bu yılın başında Madrid'de Kral Felipe ile birlikte konuklarını ağırlayan Letizia'nın üzerinde, kayınvalidesinin en son 40 yıl önce giydiği bu kıyafet vardı.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

EN SON 1977'DE GİYMİŞTİ
Adı yolsuzluklara karıştığı için çareyi, tahtını oğluna bırakmakta bulan Juan Carlos ile Dubai'ye taşınan eski kraliçe Sofia bu elbiseyi en son 1977'deki Almanya ziyaretinde giymişti.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı
Kraliçe Letizia, geçen yılın eylül ayında Madrid'de Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ve eşini ağırladıkları davette de kayınvalidesi Sofia'nın en son 1981'deki Roma ziyaretinde giydiği bu kıyafeti tercih etti.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı


ABLA -KARDEŞ DEĞİŞİMİ
Letizia ile kızları arasındaki kıyafet değişimi sık sık tekrarlanıyor. Küçük prenses Sofia, ailesiyle birlikte gittiği bir gezintide bu mini elbiseyi giydi. Bu elbise de dikkatli gözlere tanıdık geldi. Çünkü daha önce ablası Leonor giymişti bu elbiseyi.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

Çiçek desenli mini elbiseyi, Sofia'dan daha önce ablası Leonor giymişti.

ANNE-KIZIN SEÇİMİ: Aslında kıyafet değiştirme işini en çok yapanlar İngiliz kraliyet ailesinin gelini; Galler Prensesi Catherine ile annesi Carole Middleton. Anne- kız genel olarak benzer tarzda giyinseler de bazen görenlere "bu aynı kıyafet mi?" dedirten seçimler de yapıyor.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

Bu kırmızı paltoyu Carole Middleton'ın üzerinde görenler hemen hatırladı.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

Çünkü o kırmızı paltoyu daha önce katıldığı bir etkinlikte kızı Kate giymişti.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı


HERKES BU PEMBE ELBİSEYİ KONUŞTU
Carole Middleton en çok bu yıl Ascot'a giderken giydiği bu pembe elbiseyle konuşuldu. Aslına bakılırsa elbisenin rengi gayet iddialıydı ve anne Middleton da gayet güzel taşıyordu. Ama bu elbisenin bu kadar konuşulmasının bambaşka bir nedeni vardı. O pembe elbiseyi daha önce Kate Middleton, geçen yıl, lösemi hastası küçük bir kızı ağırladığı sırada giymişti. Hatta elbisenin rengi yüzünden küçük kız Kate'e "Sen gerçekten prenses misin?" diye sormuştu.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

AYNI ELBİSEYİ NASIL GİYDİLER?
Pembe elbisenin çok konuşulmasının nedenlerinden biri de Carole ile Kate'in bedenleri arasındaki farktı. Annesinden daha ince ve uzun boylu olan Kate ile Carole Middleton'ın nasıl olup aynı elbiseyi giyebildiği sosyal medya platformlarında uzun uzun konuşuldu. Bu konuda en çok "Belki de aynı elbise değildi. Kızının giydiği elbiseyi çok beğenen Carole bir tane de kendine aldı" yorumu kabul gördü.  

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

41 YILLIK GELİNLİKLE EVLENDİ
Aslına bakılırsa Middleton ailesinde eskileri giymeyi seven biri daha var. Kate'in erkek kardeşi James'in eşi Alizee Thevenet. James ile Alizee geçen yıl eylül ayında Fransa'nın bir köyünde düzenlenen sade bir törende evlendi. İşte o törende Middleton ailesinin gelini Alizee, kayınvalidesi Carole Middleton'ın 41 yıl önce Michael Middleton ile evlenirken giydiği gelinliği tercih etti.

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU: Middleton'ın, Fransız olan Alizee Thevenet'in memleketinde gerçekleşen evlilik töreniyle ilgili duyuruyu da sosyal medya hesabından yaptı. Middleton eşiyle çekilen düğün pozunu "Bay ve Bayan Middleton. Dün hayatımın aşkıyla, ailem, arkadaşlarım ve tabii ki köpeklerimle etrafımız çevrili bir şekilde evlendim. Kelimeler, ne kadar mutlu olduğumu anlatmaya yetmez" diyerek paylaştı. Çift, Cote d'Azur yakınlarındaki Bormes-les-Mimosas adlı köyde evlendi.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

41 YIL ÖNCE KAYINVALİDESİ GİYMİŞTİ
Bu paylaşımda gelin AlizeeThevenet'nin gelinliği en çok dikkat çeken ayrıntı oldu. Gelinlik son derece sadeydi. Tam da törenin atmosferine uygun bir şekilde. Gösterişli bir düğün bekleyenleri hayal kırıklığına uğratan bu gelinliğin sırrı ise gelin Alizee Thevenet Middleton'ın Hello dergisine verdiği röportajla ortaya çıktı. O sade gelinliği Kate, Pippa ve James'in anneleri Carole Middleton, babaları Michael ile evlenirken giydi. Yani anne Carole Middleton, 1980 yılında kendi düğününde giydiği o gelinliği, oğluyla evlenen Alizee Thevenet'ye ödünç verdi. Bir başka deyişle 41 yıllık ikinci kez mutlu bir güne "tanıklık etti".

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı


'O GELİNLİĞE AŞIK OLDUM'
Alizee Thevenet, Hello dergisine verdiği röportajda Covid 19 kısıtlamaları sırasında Carole Middleton ile gelinlik konusunda sık sık fikir alışverişi yaptıklarını anlattı. Thevenet "Bu sırada onun gelinliğini denedim ve o gelinliğe aşık oldum. Bana mükemmel şekilde uydu ve tam olarak istediğim gibiydi" diye sürdürdü sözlerini.Alizee Thevenet, gelinliklerin sadece bir kez giyilmesinin kendisini rahatsız ettiğini de belirtti o röportajda. "Bu kadar güzel bir elbiseye ikinci kez hayat vermenin muhteşem bir durum olduğunu da" ekledi.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı


EVLENİRKEN BABAANNESİNİN ELBİSESİNİ GİYDİ
Kraliyet ailesi üyeleri arasında kıyafet değiştirmenin en çarpıcı örneklerinden birini de Prenses Beatrice, Edoardo Mapelli Mozzi ile evlenirken sergiledi. Gelinliği yıllar öncesinden geliyordu ve babaannesi olan Kraliçe 2. Elizabeth'e aitti. Kraliçe 2 Elizabeth'in ortanca oğlu Andrew'nun, Sarah Ferguson ile evliliğinden dünyaya gelen Prenses Beatrice ile Edoardo Mapelli Mozzi, 2020 yılında Covid 19 kısıtlamaları sırasında Windsbor Şatosu'nda kapalı kapılar ardında evlendi. Benjamin Wheeler'ın objektifini poz veren çiftin nikah sonrası fotoğraflarında en çok dikkat çeken ayrıntı Prense Beatrice'in gelinliği oldu.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

YILLAR ÖNCE KRALİÇE GİYMİŞTİ
O gelinlik tam 53 yıl önce Kraliçe 2. Elizabeth tarafından önce parlamento açılışında ardından da çeşitli özel gecelerde giyilmişti. Kraliçe'nin elbisesi Beatrice için modifiye edildi ve kol kısmına eklemeler yapıldı. Bu vintaj gelinlik, bir dönem İngiliz kraliyet ailesinin kadın üyeleri için yaptığı tasarımlarla tanınan Norman Hartnell'ın imzasını taşıyor.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

GELİNLİK TACINI DA ÖDÜNÇ VERDİ
Beatrie'in gelinlik tacı ise bir kez daha "Kraliçe'nin en sevdiği torunu mu?" sorularını akla getirdi. Queen Marry Fringe adlı bu tacı Kraliçe 2 Elizabeth kendi düğününde de duvağının üzerine takmıştı.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı


KAFA KARIŞTIRAN ELBİSE
Kraliyet ailesi üyeleri arasında en çok merak uyandıran kıyafeti giyenler ise Prenses Beatrice ile Wessex Kontesi Sophie oldu. Kolları üzerinde siyah işlemeler bulunan pembe elbiseyi ilk olarak 2018 yılında Sophie giydi. 

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

AYNISI MI YOKSA ÖDÜNÇ MÜ VERİLDİ?
Ondan bir yıl sonra da Prenses Beatrice; Trooping the Colour için bu pembe elbiseyi seçti. O dönemde Sophie ile Beatrice'in gardIroplarını mı paylaştığı yoksa benzer zevklere mi sahip olduğu çok konuşuldu.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

ÖNCE ANNESİ GİYDİ
Kıyafet değişimi yapan bir anne kız da Danimarka'dan. Tahtın veliahtı Prens Frederik'in eşi Prenses Mary, 2017 yılında Stockholm'de bir etkinliğe giderken bu beyaz renkli takımı giydi. Sonra yıllarca bu kıyafet bir daha görülmedi.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

YILLAR SONRA KIZI
Fakat aradan geçen beş yılı ardından, Mary'nin kızı ağustos ayında aynı kıyafetle kameralar karşısına çıktı. 

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

GENELLİKLE OLUMSUZ ELEŞTİRİ ALIRDI AMA O GECE BEĞENİLDİ
Gelelim İsveç kraliyet ailesine... 2018 yılındaki Nobel törenine Prenses Victoria bu gösterişli kıyafet ile katıldı. Genellikle giyim zevki eleştirilen Victoria o geceki görünümüyle moda eleştirmenlerinden tam puan aldı. Çünkü kıyafeti gerçekten iddialıydı.

Eskici kraliçe, Katein elbise dolabına mı uzandı

ANNESİ, YILLAR ÖNCE AYNI TÖRENDE O ELBESİYİ GİYMİŞTİ
Victoria, bu gösterişli kıyafetini annesinden ödünç almıştı. Çünkü Kraliçe Silvia, 1995'te yine Nobel töreninde kameralar karşısına aynı kıyafetle çıkmıştı.

FOTOĞRAFLAR: ALAMY, AVALON, MEGA NEWS AGENCY, SPLASH NEWS, INSTAGRAM

 

BAKMADAN GEÇME!