GeriGündem Türkiye'nin yüz nakli yapılan ilk kadını Hatice Nergis öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin yüz nakli yapılan ilk kadını Hatice Nergis öldü

Türkiye'nin yüz nakli yapılan ilk kadını Hatice Nergis öldü

Türkiye'nin yüz nakli yapılan ilk kadını 24 yaşındaki Hatice Nergis hayatını kaybetti.

Ayaklıcaoluk Mahallesi'nde yaşayan Hatice Nergis, 15 yaşındayken çiftçi babasına ait av tüfeğinin ateş alması sonucu damağını, çenesini, sol gözünü ve üst dudağını kaybetti. 17 Mart 2012'de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 12 kişilik bir ekip tarafından İstanbul'da intihar eden Moldova asıllı Türk vatandaşı Olga Aygün'ün yüzünün nakledildiği Hatice Nergis, literatüre 'Türkiye'nin yüz nakli yapılan 'ilk kadını' olarak geçti. Aynı zamanda Türkiye'de yüz nakli yapılan 3'üncü hasta olan Hatice Nergis, pazar günü birden rahatsızlanarak babasına ağrıları olduğunu söyledi. Hastaneye götürülen Nergis'e ağrı kesici iğne yapıldı. Ağrıları devam edince Ankara'ya sevk edilen Nergis, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. 7 çocuklu Hasan Hüseyin ile Fatma Türkan Nergis çiftinin 6'ncı çocukları olan Hatice Nergis'in ölümüyle ailesi ve yakınları yasa boğuldu. Hatice Nergis'in cenazesi, bugün öğle vakti Ayaklıcaoluk Mahallesi'nde kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.KİTABINI BASTIRAMADI

Doktor olmak isterken geçirdiği kaza nedeniyle ortaokul sonuncu sınıfta okulu bırakmak zorunda kalan Hatice Nergis, kaza ve sonrasında yaşadığı zorlukları, hayat mücadelesini 'Sadece nefes almak istemiyorum, yaşamak istiyorum' adını verdiği kitapta toplamış ancak yayınevi bulamadığı için kitabını bastıramamıştı.

ÖLÜM NEDENİNİ OTOPSİ BELİRLEYECEK

Kahramanmaraş’ta rahatsızlandıktan sonra götürüldüğü Ankara’da yaşamını yitiren Hatice Nergis’in kesin ölüm nedeni, yapılan otopsi sonucunda belirlenecek. Nergis’in, yüz nakli nedeniyle kullandığı ilaçların yan etkisine bağlı olarak yaşamını yitirdiği olasılığı üzerinde duruluyor.

Türkiyenin yüz nakli yapılan ilk kadını Hatice Nergis öldü

Hatice Nergis'e Olga Aygün'ün yüzü nakledilmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle