GeriGündem TBMM'yi bombalayan pilottan askeri öğrencilere: Vatan hainleri...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM'yi bombalayan pilottan askeri öğrencilere: Vatan hainleri...

TBMM'yi bombalayan pilottan askeri öğrencilere: Vatan hainleri...
Abone Olgoogle-news

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin "mahrem imamlar" iddianamesinde şüphelilerden Yılmaz Çoraközü'nün, 15 Temmuz'da TBMM'yi bombalayan eski Binbaşı Hasan Hüsnü Balıkçı'nın, kendisi ve arkadaşlarına harp okulundaki eğitim sırasında "Vatan haini" diye bağırdığı ifadesi yer aldı.

İddianameye göre, daha önce hava istihkam teğmen olan ve FETÖ içerisinde "Tolga" kod adını kullanan Çoraközü, İzmir'de askeri lisede eğitim görürken örgüt evlerine gittiğini, burada Fetullah Gülen'in videolarını izlediklerini anlattı. Birinci sınıfın sonuna doğru örgütten "kaçmaya" başladığını ifade eden Çoraközü, isimlerini verdiği 9 arkadaşının, askeri lise ya da harp okulundan "cemaatten olmadıkları" için atıldıklarını bildirdi. 

Harp okuluna başladıktan sonra 3 ay kadar kimseyle görüşmediğini ancak sonrasında İzmir'deki lise eğitimi sırasında kendisiyle temas kuran "Üzeyir" adlı kişinin ankesörlü telefondan aradığını aktaran Çoraközü, "Görüşmek istediğini, görüşmezsek okul hayatımın biteceğini söyledi. Önce kabul etmek istemedim ancak sürekli artan tazminat miktarı aklıma gelince buluşmayı kabul ettim" beyanını verdi.

Harp okulu eğitimi sırasında cemaat evlerindeki görüşmelerde kendilerinden kız arkadaşı olan, sigara ve alkol tüketenlerin sorulduğunu anlatan Çoraközü, sigarayı bırakmasını istediklerini söyledi.  Çoraközü, arkadaşı Selahattin Yıldız'ın, bir başka arkadaşının okuldan atılması için tim komutanı Personel Üsteğmen Hakan Akbulut'un yardımıyla "girişimlerde bulunduğunu sezdiğini", ayrıca Akbulut'un, arkadaşı M.A.A'nın odasını, ceza alması için "talan ettiğini", sürekli açığını aradıklarını, M.A.A'nın sonunda üçüncü sınıfta okuldan atıldığını kaydetti.

"Yüzbaşı Faruk Erdoğan ve Üsteğmen Hakan Akbulut'un yine iyi arkadaşım B.I'nın da okuldan ayrılmasına sebep olduğunu düşünüyorum." diyen Çoraközü, o zamanki filo komutanı olan ve darbe girişimi sırasında TBMM'yi bombalayan Binbaşı Hasan Hüsnü Balıkçı'nın kendisine ve beraber eğitim yaptığı arkadaşlarına "Vatan haini" dediklerini söyledi.

Çoraközü, şunları kaydetti:  "Harp okulu 2. sınıftan 3. sınıfa geçişte Yalova'daki askeri eğitim kampına gittik. Orada arkadaşlarım M.A.A, T.T. ve isimlerini hatırlamadığım birkaç arkadaş daha vardı. Bizlere ağustos sıcağında, patika yolda çıplak ayakla, boynumuzdaki büyük kütüklerle 200 kişinin önünde eğitim yaptırdılar. Binbaşı Hasan Hüsnü Balıkçı ve Yüzbaşı Emrah Yorulmazlar, bana ve birlikte eğitim yaptığımız arkadaşlara 'Vatan haini' diyerek bağırıp çağırıyorlardı. Bu söze çok üzülüyorduk. Yaptığımız eğitimlerde bize söylenilen hakaretler beni çok üzüyordu. Hatta gece bıçağımla intihar etmeyi bile düşündüm. En yakın arkadaşım M.A.A. beni bu fikrimden vazgeçirdi."

O dönemde "Mahir" kod adlı cemaat abisinin, haftalık izne çıktığında bir sınıf arkadaşına kendisini takip ettirdiğini anladığını, bunun ardından "cemaatten kaçmanın yollarını aramaya başladığını" savunan Çoraközü, "Üçüncü sınıfta en iyi arkadaşım T.T. de ayrılmak durumunda kalmıştı. Birlikte toplantılara gittiğim arkadaşım Selahattin, T.T'nin gay olduğu şeklinde iftira atarak okuldan atılmasına sebep oldu" dedi.

Çoraközü, "cemaatin en iyi adamlarının pilot olduğunu, sonrasında istihbarat ve personel sınıflarının geldiğini" ifade ederek, "en sevilmeyenlerin ise en zor sınıf olan istihkama verildiğini" kaydetti. İddianamede, Çoraközü'ne ilişkin değerlendirmede, "örgütsel anlamda üstleri ile düzenli olarak gizli toplantılar yaptığı, örgütsel anlamda üstlerinden aldığı talimatlar doğrultusunda hareket ettiği, gizli toplantılarda kurumuyla ilgili örgüt "abi"sine bilgi aktardığı, örgütün ideolojisini benimsediği, amacı doğrultusunda yaşamını sürdürdüğü, eylemlerinde süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk bulunduğu" ifade edildi.
Bu itibarla Çoraközü'nün örgüt hiyerarşisi içerisinde yer aldığı, eyleminin silahlı terör örgütü üyesi olmak suçuna uyduğu, 2013'ten sonra örgütle bağını kopardığını belirtmesine rağmen bu durumun kesin olarak tespit edilmediği belirtilen iddianamede, "verdiği bilgiler dikkate alındığında, Çoraközü hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiği" bildirildi.

False