MENÜ

Tbmm

Tbmm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tbmm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 52.899 Tbmm haberi bulunmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (kısaca TBMM), 23 Nisan 1920'de Osmanlı Devleti'nin İtilaf Devletleri'nce işgali sırasında direniş gösteren Türk Milletinin oluşturduğu irade ile kurulan, (asli kurucu iktidar) ve yine bu iradenin sahibi olan Türk Milletinin anayasa ile verdiği yetki ile yasama görevi yapan Türkiye Cumhuriyeti anayasal devlet organıdır. "Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir" ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin varoluşunun temel dayanağını oluşturur.

Hali hazırda tali kurucu iktidar olan TBMM, diğer anayasal devlet organlarından üstün değildir. Yasama yetkisi yasa veya kanun yapma yetkisidir. Yasalar anayasaya aykırı olamaz. TBMM'nin anayasada da değişiklik yapma yetkisi bulunsa da bu yetki de Anayasa'nın Başlangıç bölümünde yer alan anlayışla ve anayasal bütünlüğe uygun olarak hareket etme ve ancak bu çerçeve içerisinde Anayasa'da değişiklik yapabilme ile sınırlıdır ve bu çerçevede meşruiyet kazanır. Anayasa’nın 6. maddesinde yer alan “hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir Devlet yetkisini kullanamaz.” ifadesiyle yasama organı olan TBMM'nin, kendisinin yasal dayanağı olan anayasanın bütününü veya temel ilkelerini reddederek yeni bir anayasa yapma yetkisi yoktur. Anayasaya bağlılık yemini eden milletvekili veya partilerin bu girişimlerde bulunması, yetki aşımı ve yetki gaspı girişimi yönünden suç olan bu durum milletvekilliklerinin meşrutiyetini sorgulanır hale getirir ve cebir kullanarak anayasayı değiştirmeye teşebbüsten yargılanma durumu ortaya çıkabilir. Yasa ve anayasa değişikliklerinin halka ait egemenlik haklarını da koruyan bir toplumsal sözleşme olan anayasaya aykırı olup olmadığı Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenir.

Millete ait egemenlik yetkilerinin kuvvetler ayrılığı prensibi ile verilmesinin, kuvvetler ayrımının, devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli Devlet yetki ve görevlerinin kullanılmasından ibaret ve bununla sınırlı medeni bir iş bölümü ve işbirliği olduğu ve üstünlüğün ancak Anayasa ve kanunlarda bulunduğu anlamına geldiği Anayasanın başlangıç bölümünde belirtilmiştir.

Anayasanın 108'nci Maddesine göre, yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Milletvekili genel seçimleri, dört yılda bir, serbest, eşit, tek dereceli, genel oy esaslarına göre, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. Seçilen milletvekili adayları, anayasaya bağlı kalacağına dair Türk milleti önünde namusu ve şerefi üzerine yemin ederek 4 yıllığına TBMM üyeliği (milletvekilliği) hakkı kazanırlar. TBMM üyeleri (milletvekilleri), yasama dokunulmazlığına sahiptir.

DEVAMI

Tbmm Haberleri

3600 ek gösterge yasası ne zaman yürürlüğe girecek İşte gündemden gelen son haberler

3600 ek gösterge yasası ne zaman yürürlüğe girecek? İşte gündemden gelen son haberler

Kamuda görevli yüz binlerce memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge konusu, pek çok vatandaşın bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor. Özellikle polis memurları, öğretmenler ve din görevlilerinin yakından takip ettiği '3600 ek göstergenin ne zaman yasalaşacağı merak ediliyor. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

18.01.2019Gündem
Balyoz hâkimine 12 yıl hapis

Balyoz hâkimine 12 yıl hapis

Balyoz planı davasının FETÖ’den yargılanan hâkimi Ali Efendi Peksak, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

18.01.2019Gündem
Erhan Usta kimdir Erhan Ustanın biyografisi

Erhan Usta kimdir? Erhan Usta'nın biyografisi

Samsun Milletvekili Erhan Usta, disiplin kurulu kararıyla MHP'den ihraç edildi. Bu gelişmenin ardından Erhan Usta'nın kim olduğu ve kariyeri merak konusu oldu. Peki, Erhan Usta kimdir? İşte, TBMM'den derlenen bilgiler ışığında Erhan Usta'nın biyografisi...

16.01.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan güvenli bölge açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'güvenli bölge' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısının ardından TBMM'de soruları yanıtladı. Bu arada Erdoğan 23 Ocak'ta Rusya'ya gideceğini söyledi.

15.01.2019Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğandan kritik güvenli bölge açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik 'güvenli bölge' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısının ardından TBMM'de soruları yanıtladı. Bu arada Erdoğan 23 Ocak'ta Rusya'ya gideceğini söyledi.

15.01.2019Gündem
Meral Akşener İYİ Parti grubunda konuştu

Meral Akşener İYİ Parti grubunda konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD Başkanı Donald Trump'un, "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" açıklamasına tepki gösterdi. Akşener, "Trump'ın Türkiye'nin operasyon ihtimaline karşı sosyal medyadan yaptığı açıklama büyük hadsizliktir, terbiyesizliktir, talihsizliktir. Sayın Trump, Türk devleti Kürtlerle değil, teröristlerle mücadele ediyor" dedi.

15.01.2019Gündem
En başarılı büyükelçiler dışarıdan atadıklarımız

En başarılı büyükelçiler dışarıdan atadıklarımız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı mensubu olmamalarına rağmen dışarıdan büyükelçi olarak atananların, eleştirilerin aksine son derece başarılı olduklarını söyledi.

14.01.2019Gündem
10 aylık seçmen farkı 923 bin 796

10 aylık seçmen farkı 923 bin 796

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, ‘sandık başına gittiğinde zaten oyunu alacakları yaklaşık yüzde 1’lik bir seçmen kayıpları olduğunu’ açıklaması ve seçmen sayısındaki tartışmalar üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) siyasi parti temsilcilerini resmi olarak bilgilendirdi.

12.01.2019Gündem
Döner-dönmem tartışması

Döner-dönmem tartışması

CHP, İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı TBMM Başkanı Binali Yıldırım’la ilgili bir iddia dile getirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yıldırım’ın seçilmesi halinde belediye başkanlığı koltuğuna oturmayacağını ileri sürdü. Binali Yıldırım ise “Ben çıktığım yoldan geri dönmem” sözleriyle Özel’e yanıt verdi.

11.01.2019Gündem
Müzakereler bu hafta biter

Müzakereler bu hafta biter

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart’taki yerel seçimlere yönelik olarak CHP ile işbirliği çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi.

10.01.2019Gündem
Kılıçdaroğlu fonu

Kılıçdaroğlu fonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki tazminat davalarında verilen para cezaları CHP’lileri harekete geçirdi. CHP milletvekilleri, Kılıçdaroğlu’na verilen tazminat cezalarını ödemek için maaşlarından 10’ar bin TL destek kararı aldılar.

10.01.2019Gündem
FETÖ elebaşı Gülene mehdi diyen hakime istenen ceza belli oldu

FETÖ elebaşı Gülen'e 'mehd'i diyen hakime istenen ceza belli oldu

GÖREVİ başındayken yazdığı kararında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'e "Mehdi" nitelendirmesinde bulunan ve daha sonra meslekten ihraç edilerek tutuklanan eski hakim İlhan Karagöz'ün yargılandığı davada, karar aşamasına gelindi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık Karagöz'ün "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini ve "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsini istedi.

9.01.2019Gündem
Bolton musun Dalton musun

Bolton musun Dalton musun

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Esad güçlerinin PKK/YPG ile koordinasyon içinde Menbiç bölgesine girmesinin riskleri tırmandırdığını belirterek, “ABD, acaba Türkiye ile Suriye’nin sıcak çatışmaya girmesi için PKK/YPG ile bir kumpas mı hazırlamaktadır? Esad-PKK/YPG-ABD arasında bilmediğimiz hangi uzlaşma söz konusudur” dedi.

9.01.2019Gündem
Ömer Çelik kritik tarihi açıkladı 31 Ocakta yapacağız

Ömer Çelik kritik tarihi açıkladı! '31 Ocak'ta yapacağız'

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Manifestoyu açıklayacağımız geniş katılımlı tanıtım toplantısını 31 Ocak Perşembe günü Ankara'da yapacağız." dedi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sona erdi.

8.01.2019Gündem
Son dakika... Balyoz savcılarından Hüseyin Kaplan hakkında flaş gelişme

Son dakika... Balyoz savcılarından Hüseyin Kaplan hakkında flaş gelişme

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan ve meslekten ihraç edilen “Balyoz Planı” davası savcılarından Hüseyin Kaplan'ın yargılandığı davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Kaplan'ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

8.01.2019Gündem
Son dakika... Balyoz davası savcısı Hüseyin Kaplana 15 yıl hapis istemi

Son dakika... Balyoz davası savcısı Hüseyin Kaplan'a 15 yıl hapis istemi

FETÖ'den yargılanan Balyoz davası savcılarından Hüseyin Kaplan'ın, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi.

8.01.2019Gündem
Son dakika... Ziraat Bankasından kredi kart borçları ile ilgili önemli açıklama

Son dakika... Ziraat Bankası'ndan kredi kart borçları ile ilgili önemli açıklama

Ziraat Bankası kredi kartı borçlularına 24 aya kadar aylık yüzde 1.1, 60 aya kadar ise yüzde 1.2 faiz oranıyla 'birleştiren ihtiyaç kredisi' sunacak.

8.01.2019Ekonomi
Kılıçdaroğlu’ndan grup toplantısına önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu’ndan grup toplantısına önemli açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirerek, "Gazeteye yazı yazmış; 'Trump haklıdır' diyor. 'Haksızsın' diyemezsin, burnundan getirirler. Yuları kaptırmışsın oraya. Türkiye Cumhuriyeti şu anda her türlü dış tehlikeye açık bir haldedir" dedi.

8.01.2019Gündem
Devlet Bahçeliden MHP grup toplantısında önemli mesajlar

Devlet Bahçeli'den MHP grup toplantısında önemli mesajlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin haftalık grup toplantısında konuştu.

8.01.2019Gündem
Akşener grup toplantısında konuştu

Akşener grup toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin TBMM'de düzenlenen haftalık grup toplantısında konuşuyor.

8.01.2019Haber
Meral Akşener İYİ Parti grup toplantısında konuştu

Meral Akşener İYİ Parti grup toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin TBMM'de düzenlenen haftalık grup toplantısında konuştu.

8.01.2019Gündem
Enflasyon araştırılsın

Enflasyon araştırılsın

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, enflasyon rakamlarıyla oynandığını öne sürerek “Bunun bedeli ülkemize çok ağır olur. TBMM’de acilen bir araştırma komisyonu kurulmasını ve konunun araştırılmasını talep edeceğiz” dedi. Öztrak, MYK toplantısı sürerken yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

8.01.2019Gündem
Türkiyenin konuştuğu vahşette acı veda: Gitme oğlum

Türkiye'nin konuştuğu vahşette acı veda: Gitme oğlum

HATAY’ın İskenderun ilçesinde babası Mehmet Ali Y. tarafından dövülerek ağır yaralanan, kaldırıldığı hastanede yaşam savaşını kaybeden Mertcan Y. (6), gözyaşları içinde toprağa verildi.

6.01.2019Gündem
Mehmet Uğur Dilipak kimdir

Mehmet Uğur Dilipak kimdir?

4 Ocak Cuma günü yayımlanan Resmi Gazete kararı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) üyesi olarak ataması gerçekleştirilen Mehmet Uğur Dilipak, araştırılan isim olmaya başladı. Peki, Mehmet Uğur Dilipak kimdir? İşte, o isim hakkında TBMM'den alınan bazı bilgiler

4.01.2019Gündem
1 yılda 100 mühendis Hollanda’ya göç etti

1 yılda 100 mühendis Hollanda’ya göç etti

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, ASELSAN, TUSAŞ ve TÜBİTAK SAGE’de kritik projelerde çalışan 100’e yakın mühendisin son bir yılda Hollanda’daki teknoloji ve savunma şirketlerine transfer olduğunu söyledi.

4.01.2019Gündem
Eski savcılar Bayraktar ve Sarıkaya hakkında flaş gelişme

Eski savcılar Bayraktar ve Sarıkaya hakkında flaş gelişme

BAKIRKÖY Cumhuriyet Başsavcılığı, meslekten ihraç edilen eski savcılar Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya hakkında yürüttüğü "FETÖ" soruşturmasını tamamladı.

3.01.2019Gündem
MHP’li Usta disipline sevk

MHP’li Usta disipline sevk

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Cumhur İttifakı’na ilişkin sözleri nedeniyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Usta, önceki gün Samsun’da yaptığı değerlendirmede AK Parti ile MHP arasındaki ittifaka ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: “Genel Başkanımız ifade etti. Jest ile rest arasında bir harf fark vardır. İttifak olmazsa olmaz değil. Biz AK Parti tarafından ittifak olmaması yönünde bir tavır gelirse, ona da açık olduğumuzu ifade ediyoruz. Samsun’da AKP’den 7 belediye istedik. Ancak 2 belediye verdiler. Büyükşehir dahil tüm ilçelerde iddialıyız. Dolayısıyla bu iddiamızı karşılayacak, tabanımızın, ülküdaşlarımızın beklentisini karşılayacak ölçüde ilçe bırakılması lazım.”

3.01.2019Gündem
Türk bayrağı taşıyan vatandaşı başından vurmuşlar

Türk bayrağı taşıyan vatandaşı başından vurmuşlar!

FETÖ 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin davaya devam edildi. Davada tanık olarak dinlenen Adem Dinç, darbecilerin Türk bayrağı taşıyan bir vatandaşı başından vurarak şehit ettiğini anlattı.

2.01.2019Gündem
AK Parti Pursaklar Belediye Başkan Adayı Ayhan Yılmaz kimdir

AK Parti Pursaklar Belediye Başkan Adayı Ayhan Yılmaz kimdir?

TBMM'de 25. Dönem Ankara Milletvekili olarak görev yapan Ayhan Yılmaz, AK Parti'nin Pursaklar ilçe Belediye Başkan Adayı oldu. Bu gelişme sonrası Ayhan Yılmaz'ın biyografisi araştırma konusu oldu. Peki, AK Parti Pursaklar Belediye Başkan Adayı Ayhan Yılmaz kimdir? İşte, Ayhan Yılmaz hakkında merak edilenler...

1.01.2019Gündem
Bahçeli 71 yaşında

Bahçeli 71 yaşında

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün 71 yaşına girdi.

1.01.2019Gündem
Tutuklular  için YSK’ya başvurdu

Tutuklular için YSK’ya başvurdu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) tutukluların 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmalarına kısıtlama getiren kararına ilişkin yine YSK’ya şikâyette bulundu.

1.01.2019Gündem
MHP Grup Başkanvekili Akçay: Af teklifinin çıkması gerekir

MHP Grup Başkanvekili Akçay: Af teklifinin çıkması gerekir

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, çeşitli suçlardan hüküm giyenlere af getiren ve Meclis'e sundukları yasa teklifinin takipçisi olduklarını belirtti. Akçay, "Biz verdiğimiz bu teklifin arkasındayız. 'Şu gün, bu saat' demek mümkün olmaz. Meclis gündemi çerçevesinde, bütün siyasi aktörlerin gündemi çerçevesinde, ortak mutabakat çerçevesinde çıkabileceğini, çıkması gerektiğini düşünüyoruz. O konunun da takipçisiyiz" dedi.

31.12.2018Gazete Manşetleri
İttifaklı yeni hayat

İttifaklı yeni hayat

CUMHURBAŞKANLIĞI Hükümet Sistemi’nin siyasi hayata kattığı ‘ittifak’ın önümüzdeki dönemde hem seçmen hem de siyasi partiler için önemli değişiklikleri beraberinde getireceği savunuluyor. Yapılan son araştırmalar, seçmenin ittifaklara alışmaya başladığını gösterdi. İttifak yapan partilerin tabanında, itiraz etmeyenlerin oranı yüzde 80’e yakın çıktı.

31.12.2018Gündem
Kenan Sofuoğlu’nun danışmanı görevinden ayrıldı

Kenan Sofuoğlu’nun danışmanı görevinden ayrıldı

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun danışmanı Semih Bostanoğlu, sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile görevinden ayrıldığını duyurdu.

29.12.2018Gündem
Nur Yerlitaşın şehitler hakkındaki o sözleri için flaş karar

Nur Yerlitaş'ın şehitler hakkındaki o sözleri için flaş karar!

Modacı Nur Yerlitaş hakkında, sosyal medya üzerinden yaptığı yayında şehit haberleriyle ilgili sarf ettiği sözleriyle ilgili "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan soruşturma başlatılmasına izin verilmedi. Savcılık, bunun üzerine takipsizlik kararı verdi.

27.12.2018Gündem
Son dakika... AK Parti MYK toplantısından sonra flaş açıklamalar: Cumartesi günü...

Son dakika... AK Parti MYK toplantısından sonra flaş açıklamalar: 'Cumartesi günü...'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. "Türkiye'den bir heyet cumartesi günü Moskova'ya gidecek. Rusya tarafında mutabakata varıldı." diyen Çelik, AK Parti'nin İstanbul adayının da Cumartesi günü açıklanacağını söyledi. Çelik, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili sözleri için de "Psikologlardan yorum almakta fayda var. Seçimleri itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Kaybettikçe seçimleri aşağılamaya başladı." ifadelerini kullandı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın yılbaşından sonra Türkiye'ye geleceğini açıklayan Çelik, Türkiye'den de bir heyetin ABD'ye gideceğini duyurdu.

26.12.2018Gündem
CHPli Özgür Özelden Hulusi Akar açıklaması

CHP'li Özgür Özel'den Hulusi Akar açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bence Devlet Bahçeli, Hulusi Akar'ı ziyaret etsin, bir tane daha silah götürsün, sonra da 'Yurtta Sulh Konseyi kimdi, senin kafana silahı kim dayadı, o gece başarılı olsalardı Türkiye'yi kimler yöneteceklerdi?' diye sorunca cevap birinci ağızdan Hulusi Akar'dadır" dedi.

26.12.2018Gündem
Devlet Bahçeliden dikkat çeken Hulusi Akar açıklaması

Devlet Bahçeli'den dikkat çeken Hulusi Akar açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Medya temsilcileri ile gündemi değerlendiriyor. Bahçeli CHP'ile Hulusi Akar arasında yaşanan gerginliğe yönelik önemli açıklamaları yaptı. Bahçeli Hulusi Akar'a yapmış olduğu ziyareti hatırlatarak "Hulusi Akar paşa Kuran'a bayrağa ve silaha sahip çıkmıştır. Eğer kendisine yöneltilen baskıyı yerine getirseydi bugün burada olmazdık. CHP, siyaseten söylüyorum, çeki düzen vermelerinde fayda var. TBMM'de o hırçın, ne dediğini tekrarlayamayacak kadar cahilce konuşmalar CHP'ye bir şey kazandırmaz. Kazanan Hulusi Akar Paşa olmuştur. Kutluyorum kendisini" ifadelerini kullandı.

26.12.2018Haber
Devlet Bahçeliden Metin Akpınara çağrı

Devlet Bahçeli'den Metin Akpınar'a çağrı

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcileri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Bahçeli, CHP ile Hulusi Akar arasında yaşanan gerginliğe yönelik önemli açıklamalar yaptı. Hulusi Akar'a yapmış olduğu ziyareti hatırlatan Bahçeli "Hulusi Akar paşa Kuran'a bayrağa ve silaha sahip çıkmıştır. Eğer kendisine yöneltilen baskıyı yerine getirseydi bugün burada olmazdık. CHP, siyaseten söylüyorum, çeki düzen vermelerinde fayda var. TBMM'de o hırçın, ne dediğini tekrarlayamayacak kadar cahilce konuşmalar CHP'ye bir şey kazandırmaz. Kazanan Hulusi Akar Paşa olmuştur. Kutluyorum kendisini" ifadelerini kullandı. Bahçeli ayrıca Metin Akpınar’ın açıklamaları hakkında da “Sana zaten yazık olmuş Metin Akpınar. Konuşmaların içeriği hoş değil... Metin Akpınar'ın Halk TV'de 5 dakika konuşma yapmasını istiyorum. 'Bu benim gafletim, cehaletim milletimden özür diliyorum' demesi lazım. Bu sebepten dolayı ben çok üzgünüm” şeklinde konuştu.

26.12.2018Gündem
‘Cezalar gelire göre olsun’ tartışması

‘Cezalar gelire göre olsun’ tartışması

TBMM’de ilginç bir öneri tartışmaya açıldı. Muhalefet, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda trafik cezaları başta olmak üzere para cezalarının gelire orantılı belirlenmesini istedi. Geliri düşük olana düşük, yüksek olana yüksek tutarda ceza kesilmesi önerisine AK Parti temsilcisi “Değerlendirilebilir” diyerek sıcak baktı.

26.12.2018Gündem
TBMMde Afganistan tezkeresi kabul edildi

TBMM'de Afganistan tezkeresi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, NATO’nun Afganistan'da icra edeceği kararlı destek misyonu için yurt dışına gönderilmesi konusunda Hükümete verilen izin süresinin, 6 Ocak 2019 tarihinden itibaren iki yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi kabul edildi.

25.12.2018Gündem
İstihdam teşvikleri gelecek yıl da devam edecek

İstihdam teşvikleri gelecek yıl da devam edecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2019'da doğalgaz ve elektrik fiyatlarında yüzde 10 indirime gidileceğini belirterek, enflasyonu 2019'da hedeflerine uygun seviyeye geriletmekte kararlı olduklarını kaydetti.

25.12.2018Ekonomi
Son dakika... Asgari ücret belli oldu

Son dakika... Asgari ücret belli oldu

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı belli oldu. 2019 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Yüzde 26,05'lik artış asgari ücrette 417 TL'lik artış yapılmış oldu. Evli ve üç çocuklu kişiler için ise asgari ücret 2 bin 155 TL oldu. Kararın 15 üyeliği komisyonda oybirliği ile alındığı açıklandı. Asgari ücret bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde 2018 için yüzde 14.2 artışla ve net 1,603 TL olarak belirlenmişti.

25.12.2018Ekonomi

‘Teklif böyle geçerse Batman’ı kapatırız’

TÜPRAŞ, TBMM’de bu hafta görüşülecek maden kanunu öncesi “Teklif bu haliyle geçerse Batman Rafinerisini kapatmak zorunda kalırız” uyarısı yaptı.

24.12.2018Ekonomi
CHP’den AK Parti’ye hayvan hakları çağrısı: Biz hazırız yasayı çıkaralım

CHP’den AK Parti’ye hayvan hakları çağrısı: Biz hazırız yasayı çıkaralım

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, papağana işkence edilmesiyle gündeme gelen hayvanlara yönelik şiddetteki artışın, cezasızlık politikasının sonucu olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Seçimden önce verdiğiniz sözleri tutun. Bir an önce hayvan hakları yasası çıkarılmalı. Bu konuda samimiyseniz gelin derhal hayvan dostlarımıza hakkını verelim. Biz hazırız. Ya siz?” çağrısında bulundu.

24.12.2018Gündem
Türkiye’nin adım atması anlayışla karşılanmalı

Türkiye’nin adım atması anlayışla karşılanmalı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Suriye konusunda adım atmasının ve kaygılarını dile getirmesinin anlayışla karşılanması gerektiğini belirterek, “ABD’nin bölgeden çekilmesi önemli. Türkiye, Suriye rejimi ile oturup konuşmalı. Onlar da biz de Suriye’nin parçalanmasını istemiyoruz” dedi. Gazetelerin Ankara temsilcileriyle dün bir araya gelen Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi:

22.12.2018Gündem
Yeni sistemin  ilk bütçesi tamam

Yeni sistemin ilk bütçesi tamam

CUMHURBAŞKANLIĞI Hükümet Sistemi’nin ilk bütçesinin, Meclis’te 10 Aralık’ta başlayan görüşmeleri dünkü final oturumuyla tamamlandı.

22.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

EXPO 2016 alanı ne olacak?

EXPO 2016 Antalya alanının 2016 yılından bu yana atıl bir şekilde beklediğini açıklayan eski Antalya Belediye Başkanı ve İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Meclis’te bir çağrıda bulunarak “Gelin, STK’larla birlikte bu alanın nasıl kullanılması gerektiğini belirleyelim. Muhalefeti de dinleyin, ben bilirim anlayışını terk edin. Bu tutumunuzun ülkeye maliyeti büyük oluyor” dedi.

17.01.2019

Meclis Başkanı belediye başkanı olmak isteyince...

ÖYLE anlaşılıyor ki, mart ayı sonunda yapılacak olan yerel seçime giden süreçte Türkiye’de en çok tartışılan konular büyük kentlerdeki adayların kazanma ihtimalleri ve yapılan vaatlerle sınırlı kalmayacak. AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa edip etmemesi gerektiğine ilişkin tartışma diğer konuların gerisine düşmeyecek gibi görünüyor.

4.01.2019