MENÜ

Tbmm

Tbmm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tbmm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 51.448 Tbmm haberi bulunmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (kısaca TBMM), 23 Nisan 1920'de Osmanlı Devleti'nin İtilaf Devletleri'nce işgali sırasında direniş gösteren Türk Milletinin oluşturduğu irade ile kurulan, (asli kurucu iktidar) ve yine bu iradenin sahibi olan Türk Milletinin anayasa ile verdiği yetki ile yasama görevi yapan Türkiye Cumhuriyeti anayasal devlet organıdır. "Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir" ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin varoluşunun temel dayanağını oluşturur.

Hali hazırda tali kurucu iktidar olan TBMM, diğer anayasal devlet organlarından üstün değildir. Yasama yetkisi yasa veya kanun yapma yetkisidir. Yasalar anayasaya aykırı olamaz. TBMM'nin anayasada da değişiklik yapma yetkisi bulunsa da bu yetki de Anayasa'nın Başlangıç bölümünde yer alan anlayışla ve anayasal bütünlüğe uygun olarak hareket etme ve ancak bu çerçeve içerisinde Anayasa'da değişiklik yapabilme ile sınırlıdır ve bu çerçevede meşruiyet kazanır. Anayasa’nın 6. maddesinde yer alan “hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir Devlet yetkisini kullanamaz.” ifadesiyle yasama organı olan TBMM'nin, kendisinin yasal dayanağı olan anayasanın bütününü veya temel ilkelerini reddederek yeni bir anayasa yapma yetkisi yoktur. Anayasaya bağlılık yemini eden milletvekili veya partilerin bu girişimlerde bulunması, yetki aşımı ve yetki gaspı girişimi yönünden suç olan bu durum milletvekilliklerinin meşrutiyetini sorgulanır hale getirir ve cebir kullanarak anayasayı değiştirmeye teşebbüsten yargılanma durumu ortaya çıkabilir. Yasa ve anayasa değişikliklerinin halka ait egemenlik haklarını da koruyan bir toplumsal sözleşme olan anayasaya aykırı olup olmadığı Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenir.

Millete ait egemenlik yetkilerinin kuvvetler ayrılığı prensibi ile verilmesinin, kuvvetler ayrımının, devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli Devlet yetki ve görevlerinin kullanılmasından ibaret ve bununla sınırlı medeni bir iş bölümü ve işbirliği olduğu ve üstünlüğün ancak Anayasa ve kanunlarda bulunduğu anlamına geldiği Anayasanın başlangıç bölümünde belirtilmiştir.

Anayasanın 108'nci Maddesine göre, yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Milletvekili genel seçimleri, dört yılda bir, serbest, eşit, tek dereceli, genel oy esaslarına göre, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. Seçilen milletvekili adayları, anayasaya bağlı kalacağına dair Türk milleti önünde namusu ve şerefi üzerine yemin ederek 4 yıllığına TBMM üyeliği (milletvekilliği) hakkı kazanırlar. TBMM üyeleri (milletvekilleri), yasama dokunulmazlığına sahiptir.

DEVAMI

Tbmm Haberleri

Seçimler için en kritik 7 gün

Seçimler için en kritik 7 gün

24 Haziran 2018'deki seçimlerde belirleyici unsurun partiler arası ittifaklar olması bekleniyor. Mart ayında çıkarılan kanun maddesine göre ise tüm ittifak durumlarının bildirilmesi için 7 kritik gün tanınacak.

19.4.2018Gündem
YSK harekete geçti Süreç böyle işleyecek…

YSK harekete geçti! Süreç böyle işleyecek…

TBMM'den seçim kararıyla ilgili yasanın çıkmasının ardından anayasa gereğince cumhurbaşkanı seçimiyle milletvekili seçimini birlikte yapacak YSK, iki seçimi tek takvimde hazırlayacak.

19.4.2018Gündem
CHPli Altay: Bu karar siyasi ötanazi kararıdır

CHP'li Altay: Bu karar siyasi ötanazi kararıdır

CHP'li Altay: Bu karar siyasi ötanazi kararıdır

19.4.2018Ankara
İYİ Parti’den iktidara sert tepki: Yasayı uygulasınlar yeter

İYİ Parti’den iktidara sert tepki: Yasayı uygulasınlar yeter

Erken seçim kararıyla birlikte siyaset kulislerinde İYİ Parti’nin seçime katılıp katılmayacağı tartışması alevlendi.

19.4.2018Gündem
Kadın hakim öğrenince şoke oldu: Anladığım kadarıyla eşim...

Kadın hakim öğrenince şoke oldu: 'Anladığım kadarıyla eşim...'

Kendisini “TBMM avukatı” olarak tanıtan ve hakkında dolandırıcılık davası açılan lise mezunu Remzi D.’den (29) 5 yıllık eşi hakim D.D. de şikayetçi oldu. D.D.'nin, eşi hakkında soruşturma açıldıktan sonra Ağustos 2016'da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gidip şikayette bulunduğu anlaşıldı. 2013 yılından beri evli olduğu eşinin kendisini de kandırdığını öne süren D.D., "Anladığım kadarıyla eşim dolandırıcıdır" dedi.

19.4.2018Gündem
İYİ Parti tartışması: Uyuma gidebilir

İYİ Parti tartışması: Uyum'a gidebilir

İYİ Parti kurmaylarının haziran ayında yapılacak seçimlere katılabilecekleri açıklamasına karşın, YSK’daki hâkim görüşün, bunun mümkün olmadığı yönünde olduğu iddia ediliyor. Ancak AK Parti, seçime girebilmek için zorunlu olan 6 aylık sürenin 3 aya indirilmesini tartışıyor.

18.4.2018 Gündem
29 saatte 24 Haziran

29 saatte 24 Haziran

Bahçeli’nin önceki gün sürpriz erken seçim çağrısını yaptığı andan itibaren Ankara’da başdöndürücü bir ‘sandık trafiği’ yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün AK Parti’li kurmaylarıyla bir araya gelirken toplantıdan ‘24 Haziran’ tarihi çıktı. Gece boyunca YSK ile yapılan görüşmelerden sonra 53 günlük hızlı bir seçim takvimi oluşturuldu. Başkentte yaklaşık 29 saatlik maratonun ardından Erdoğan 24 Haziran tarihini Türkiye’ye duyurdu.

18.4.2018Gündem
CHP’den hodri meydan

CHP’den hodri meydan

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran tarihinin açıklanmasının ardından “Yangından mal kaçırır gibi ama ters tepecek. Biz seçime hazırız, bu yıl demokrasi yılı olacak” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da “Yönetemiyorsunuz, seçim çağrısı yaptınız, hodri meydan” diye konuştu.

18.4.2018Gündem
Teklifi elden götürdü

Teklifi elden götürdü

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, seçimlerin 24 Haziran’da yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı yasa teklifini TBMM’ye bizzat kendisi götürdü. Yıldırım, Meclis’e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

18.4.2018Gündem
İmzalar atıldı teklif sunuldu

İmzalar atıldı teklif sunuldu

Erken seçim teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, "Seçimler demokrasinin olmazsa olmazıdır. Sandık demokrasinin kendisidir. Memleketimizi, milletimize hayırlı olmasını niyaz ediyorum" dedi. Öte yandan teklifin haftasonu TBMM'de görüşüleceği belirtildi.

18.4.2018Gündem
YSK Başkanı Güven: Seçim takvimi hazırlıkları başladı

YSK Başkanı Güven: Seçim takvimi hazırlıkları başladı

YSK Başkanı Güven: Seçim takvimi hazırlıkları başladı

18.4.2018Ankara
YSK Başkanından erken seçim açıklaması

YSK Başkanı'ndan erken seçim açıklaması

YÜKSEK Seçim Kurulu(YSK) Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin seçime katılma haklarının Siyasi Partiler Kanunu’nda belirlendiğini ifade ederek, “Siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından evrakları, kayıtları isteyeceğiz. YSK olarak, hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonucunda açıklayacağız” dedi. Güven, YSK’nın seçim için hazır olduğunu da söyledi.

18.4.2018Gündem
Erken seçim teklifi TBMMde

Erken seçim teklifi TBMM'de

Erken seçim teklifi Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a sunulacak.

18.4.2018Gündem
CHPli Altay: Mübarek bir iş daha yapıp, toplumu beladan kurtaracağız

CHP'li Altay: Mübarek bir iş daha yapıp, toplumu beladan kurtaracağız

CHP'li Altay: Mübarek bir iş daha yapıp, toplumu beladan kurtaracağız

18.4.2018Ankara
HDP: Hiçbir makul gerekçeye dayanmayan bir yaklaşım sergileniyor

HDP: Hiçbir makul gerekçeye dayanmayan bir yaklaşım sergileniyor

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran olarak açıkladığı erken seçim tarihini, "Hiçbir makul gerekçeye dayanmayan bir yaklaşım sergileniyor. Toplumdan kaçırılan bir sandık var. Halkın bu süreci tartışmasını bile istemediler." diye değerlendirdi.

18.4.2018Gündem
CHPden erken seçim ile ilgili ilk açıklama

CHP'den erken seçim ile ilgili ilk açıklama

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçimin 24 Haziran 2018'de yapılacağını açıklaması üzerine yaptığı açıklamada "Hodri meydan. CHP olarak biz seçime hazırız...Ama bu milleti OHAL şartları altında adaletsiz bir seçime sürükleme hakkınız yok. Derhal yapılması gereken şey, TBMM'nin OHAL'i kaldırmaktır. Bugün TBMM OHAL tezkeresini reddetmek durumundadır" dedi. CHP Milletvekili Levent Gök ise, "Yönetemediklerinin tescili, hayırlı olsun" diye konuştu.

18.4.2018Haber
CHPli Tezcan: Biz seçimden kaçmayız

CHP'li Tezcan: Biz seçimden kaçmayız

CHP'li Tezcan: Biz seçimden kaçmayız

18.4.2018Ankara
Erken seçim kararı açıklandı... Şimdi ne olacak

Erken seçim kararı açıklandı... Şimdi ne olacak?

Seçmenler, 24 Haziran'da cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gidiyor. Ancak kararın önce TBMM'den geçmesi bekleniyor. daha sonra YSK seçim takvimini açıklayacak. Türkiye, 2017 referandumuyla kabul edilen anayasa değişiklikleriyle ilk defa Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini bir arada yapacak. Başbakan Binali Yıldırım da " Seçim süreci hemen başlayacak. Mecliste teklif olarak verilmesi gerekiyor. Komisyondan geçecek, daha sonra da Genel Kurul'da görüşülecek" dedi.

18.4.2018Gündem
Milletvekilleri Erdoğanın açıklamasını böyle izledi

Milletvekilleri Erdoğan'ın açıklamasını böyle izledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından erken seçimlerin 24 Haziran tarihinde yapılacağını duyurdu. Milletvekilleri, Erdoğan'ın açıklamasını TBMM'de ilgiyle izledi.

18.4.2018Gündem
Kılıçdaroğlundan erken seçim ile ilgili ilk açıklama

Kılıçdaroğlu'ndan erken seçim ile ilgili ilk açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçimin 24 Haziran 2018'de yapılacağını açıklamasının ardından ilk açıklama geldi. Kılıçdaroğlu, "2018 demokrasi yılı olacak. Hazırız, kazanacağız" dedi. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan da, "Milleti OHAL şartları altında adaletsiz bir seçime sürükleme hakkınız yok. Bugün TBMM OHAL tezkeresini reddetmek durumundadır" dedi. Tezcan, cumhurbaşkanı adayı ile ilgili soru üzerine, "Geç kaldığımızı düşünmüyoruz. Bugüne kadar yarın seçim olacak gibi hazır olduğumuzu söylüyorduk. Önümüzdeki günlerde aday ve stratejiyle ilgili önemli kararlar alınacaktır" diye konuştu.

18.4.2018Gündem
Erdoğan açıkladı... Erken seçim tarihi belli oldu

Erdoğan açıkladı... Erken seçim tarihi belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim çıkışı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

18.4.2018Gündem
İmam hatiplilerden Kılıçdaroğluna ziyaret

İmam hatiplilerden Kılıçdaroğlu'na ziyaret

İmam hatiplilerden Kılıçdaroğlu'na ziyaret

18.4.2018Ankara
Meral Akşener kurmaylarını İstanbul’da topladı

Meral Akşener kurmaylarını İstanbul’da topladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Başkanlık Divanı Toplantısı’nı İstanbul’da yaptı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Genel Sekreter Aytun Çıray, erken seçim tartışmalarıyla ilgili, “Türk Milleti adına seçimlerin erkene alınmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bu takdiri ilahidir. Partimizin seçime katılmasıyla ilgili tüm hukuki şartlarını yerine getirdiği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kayıtlarına girmiştir” dedi.

18.4.2018Gündem
Beştepedeki zirvenin ardından Bahçeli, kurmaylarını topladı

Beştepe'deki zirvenin ardından Bahçeli, kurmaylarını topladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından parti yetkilileriyle bir araya geldi.

18.4.2018Gündem
Yeşil iklim fonundan Türkiye de yararlandırılmalı

"Yeşil iklim fonundan Türkiye de yararlandırılmalı"

"Yeşil iklim fonundan Türkiye de yararlandırılmalı"

18.4.2018Merkez
Hurda araç alımı ne zaman yapılacak Hurda araca ÖTV indirimi

Hurda araç alımı ne zaman yapılacak? Hurda araca ÖTV indirimi

Hurda araç alımı ile ÖTV indirimi, son günlerin araştırılan konuları arasında yer alıyor. Yeni araç almak isteyenlerin 16 yaş ve üzerindeki araçlarını teslim ederek 10 bin liraya kadar indirim alabildiği hurda araç sisteminde, 7 milyondan fazla araç bu kapsamın içerisinde yer alıyor. Peki, hurda araç alımı ne zaman başlayıp hangi tarihte sona erecek? İşte, hurda araç alımı hakkında detaylı bilgiler

18.4.2018Ekonomi
CHPli Tanrıkulu: OHALde yapılacak seçim adil olmayacak

CHP'li Tanrıkulu: OHAL'de yapılacak seçim adil olmayacak

CHP'li Tanrıkulu: OHAL'de yapılacak seçim adil olmayacak

18.4.2018Ankara
Ankarada kritik görüşme sona erdi

Ankara'da kritik görüşme sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin erken seçim konusunda yaptığı zirve yaklaşık 30 dakika sürdü. Zirveyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15.30'da açıklama yapacağı bildirildi. Başbakan Binali Yıldırım da, Beştepe'ye gitti. Bahçeli, dün yaptığı açıklamada erken seçimin 26 Ağustos'ta yapılması önerisini getirmişti. İşte dakika dakika yaşananlar...

18.4.2018Gündem
1 Mayıs resmi tatil mi 1 Mayısta okullar tatil olacak mı

1 Mayıs resmi tatil mi? 1 Mayıs'ta okullar tatil olacak mı?

Bu yıl salı gününe denk gelen ve dünya genelinde birçok ülkede yıllardır işçiler ve emekçiler tarafından kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün resmi tatil olup olmadığını merak eden vatandaşlar, 1 Mayıs tatili hakkında araştırma yapıyor. Peki, 1 Mayıs tatil mi? 1 Mayıs'ta okullar tatil olacak mı?

18.4.2018Gündem
‘Sürecin fiilen bitirildiğinin tescili’

‘Sürecin fiilen bitirildiğinin tescili’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye için şimdiye kadar en sert raporu verdiğini belirterek, “Bu rapor, bu hükümetle bir şey olmayacağına ilişkin rapordur” dedi. AB’nin raporunu TBMM’de değerlendiren Yılmaz şunları söyledi:

17.4.2018Gündem
Kürsüden iki kez Kasım 2019 vurgusu

Kürsüden iki kez Kasım 2019 vurgusu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan dün grup konuşması için Meclis’e geldiğinde gazetecilerin ‘erken seçim’sorularıyla karşılaştı. ‘Bahçeli ile bugün görüşeceğini’ söylemekle yetinen Erdoğan, konuşmasında ise son anayasa referandumuyla gelen değişikliklere değinirken seçimler için iki kez 2019 vurgusu yaptı.

17.4.2018Gündem
Nafakaya 5 yıl sınırı

Nafakaya 5 yıl sınırı

Adalet Bakanlığı, boşanan eşe “ömür boyu” nafakaya sınır getiriyor. Bakanlık komisyonunun alternatifli çalışmasına göre, Türk Medeni Kanunu’nun 175/l maddesindeki, “yoksulluk nafakasına” 5 yıl sınırı konulacak, süreyi aile mahkemesi hâkimleri belirleyecek. Haberin detayları şöyle:

17.4.2018Gündem
SON DAKİKA... MGKdan OHAL uzatılsın tavsiyesi: TBMMye sunuldu

SON DAKİKA... MGK'dan OHAL uzatılsın tavsiyesi: TBMM'ye sunuldu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, hükümete OHAL'in uzatılması tavsiyesinde bulunulduğu bildirildi. Tavsiyenin ardından OHAL'in uzatılmasına ilişkin Başkanlık tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu. 

17.4.2018Gündem
KYK borçları silinecek mi Öğrenim kredisi borcunun silinmesi için kanun teklifi verildi

KYK borçları silinecek mi? Öğrenim kredisi borcunun silinmesi için kanun teklifi verildi

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite eğitimi gören öğrencilere verilen öğrenim kredisi hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Geri ödemeli olması dolayısıyla devletin verdiği burs ödemelerinden farkı olan KYK Öğrenim Kredisi'nin karşılıksız ödemeye çevrilmesi, hali hazırda kredi borçlarını ödeyenlerin borçlarının silinmesi talep edildi. İşte, KYK borçları silinecek mi sorusuna cevap arayan binlerce kişi için detaylı bilgiler

17.4.2018Gündem
CHPli Tezcan: Seçimin üzerine gölge düşmesin; OHALi kaldıralım

CHP'li Tezcan: Seçimin üzerine gölge düşmesin; OHAL'i kaldıralım

CHP'li Tezcan: Seçimin üzerine gölge düşmesin; OHAL'i kaldıralım

17.4.2018Merkez
Ege-Koop Genel Başkanı Aslan: Kent konseyleri demokrasinin gereği

Ege-Koop Genel Başkanı Aslan: Kent konseyleri demokrasinin gereği

Ege-Koop Genel Başkanı Aslan: Kent konseyleri demokrasinin gereği

17.4.2018İzmir
Kılıçdaroğlundan erken seçim hakkında ilk yorum

Kılıçdaroğlu'ndan 'erken seçim' hakkında ilk yorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Şimdi seçim diyorlar ya, olacak inşallah ve bunları göndereceğiz. Vatandaş gönderecek, bıktık artık" dedi. Grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, erken seçim sorusuna "Ana aktörü bir bekleyin. O sözcüydü" yanıtını verdi.

17.4.2018Gündem
Ankarada sıcak gün... Dakika dakika gelişmeler

Ankara'da sıcak gün... Dakika dakika gelişmeler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün grup toplantısında yaptığı 'Başkanlık ve Milletvekili seçimlerini 26 Ağustos 2018'de yapalım' önerisinin ardından Ankara'da kulisler peş peşe gelişmelere sahne oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın Bahçeli ile bir görüşme yapacağı öğrenilirken, Hükümet Sözcüsü Bozdağ 'Teklif, parti içerisinde değerlendirilir' açıklamasında bulundu. CHP, öneriye 'Hodri meydan' derken, Bahçeli ile Adalet Bakanı görüştü. 20 dakika süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve parti kurmaylarıyla bir araya geldi.

17.4.2018Gündem
CHPli Baydar, Bakan Yılmaza atanamadığı için intihar eden öğretmeni sordu

CHP'li Baydar, Bakan Yılmaz'a atanamadığı için intihar eden öğretmeni sordu

CHP'li Baydar, Bakan Yılmaz'a atanamadığı için intihar eden öğretmeni sordu

17.4.2018Aydın
Bahçelinin erken seçim çağrısı sonrası Ankarada son dakika görüşmesi

Bahçeli'nin erken seçim çağrısı sonrası Ankara'da son dakika görüşmesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile görüştü.

17.4.2018Gündem
Bahçeliden erken seçim çağrısı

Bahçeli'den 'erken seçim' çağrısı

Bahçeli'den 'erken seçim' çağrısı

17.4.2018Ankara
15 Temmuzda Hava Harp Okulundaki eylemlere ilişkin açılan dava....

15 Temmuz'da Hava Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin açılan dava....

15 Temmuz'da Hava Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin açılan dava....

16.4.2018Bakırköy
Çiftçiden öz eleştiri: Suyu bitmeyecek gibi kullandık

Çiftçiden öz eleştiri: Suyu bitmeyecek gibi kullandık

Çiftçiden öz eleştiri: Suyu bitmeyecek gibi kullandık

16.4.2018Burdur
TBMM ne zaman kuruldu Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış tarihi

TBMM ne zaman kuruldu? Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış tarihi

Türk milletinin iradesini temsil eden ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) ne zaman kurulduğu ve açılış tarihi merak konusu oldu. Özellikle öğrenciler bu konu hakkında araştırma yapıyor. Peki, TBMM ne zaman kuruldu? Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış tarihi ne zaman?

16.4.2018Gündem
Bürokraside yeni dönem Merkez Valiliği tarih oluyor... İşte detaylar

Bürokraside yeni dönem! Merkez Valiliği tarih oluyor... İşte detaylar

Devletin yeniden yapılandırılmasına içeren “uyum” çalışmalarında, cumhurbaşkanıyla gelip-gidecek kadrolar oluşturulurken, diğer yandan birleştirilmesi ve lavedilmesi düşünülen kurumlar ve makamlar da ortaya çıkmaya başladı. Yeni sistemde “merkez valiliği” olmayacak.

16.4.2018Gündem
Başkan Biricikten sürücülere uyarı

Başkan Biricik'ten sürücülere uyarı

Başkan Biricik'ten sürücülere uyarı

14.4.2018Merkez

Yazar Sonuçları

Adil ve düzgün bir seçim için

Değerlendirmeye başlarken öncelikle erken seçimin sahnedeki siyasi aktörlerin önemli bir bölümünü hazırlıksız yakaladığı ileri sürülebilir.

18.4.2018

Seçimler erkene alınacak mı?

Her salı partilerin grup toplantılarını izlemek için TBMM’ye giderim.

17.4.2018

Bahçeli geleneğini değiştirmedi

VE gelenek değişmedi. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, yaptığı bir hamle ile bir kez daha siyasette nehrin akışını değiştiren bir etki yarattı. Bahçeli’nin dünkü açıklamasıyla birlikte, 2019 yılı kasım ayında, yani bundan bir buçuk yıl sonra yapılması öngörülen Başkanlık ve TBMM seçimlerinin bir yıl öne alınması tartışması Türkiye’nin gündemine yerleşmiş oldu.

17.4.2018

İki çocuk arasındaki cinsel davranış cezalandırılıyor

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan ‘çocuklara cinsel istismar suçu’yla ilgili kanun tasarısı geçen hafta TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre, çocuğun cinsel istismarı suçu için öngörülen hapis cezasının üst sınırı 20 yıldan 40 yıla çıkarılıyor. En çok 12 yaş ile ilgili düzenleme tartışılıyor. Ancak Türk Ceza Kanunu gibi birçok kanunun hazırlanmasında yer alan İstanbul Üniversitesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer başka bir konuya dikkat çekmek istiyor: “15 yaşından küçük çocukların kendi aralarındaki zora dayalı olmayan cinsel davranışları nedeniyle verilecek cezalar arttırılıyor. Yani diyelim ki 14 yaşında iki çocuk var. Cebir, tehdit yok. Hatta cinsel ilişkiye bile girmediler. Bir merakla birbirlerine karşı öpüşme gibi bir takım cinsel davranışlarda bulundular. Bunun cezası 8 yıldan 15 yıla kadar hapis oluyor.” Prof. Sözüer ile yasa tasarısının detaylarını konuştuk.

15.4.2018