GeriGündem Tanpınar için araştırma merkezi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tanpınar için araştırma merkezi

Tanpınar için araştırma merkezi

Türk edebiyatının önemli adlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatını, eserlerini, hakkında yazılanları ve arşivini araştırmacılara sunmak için ‘Tanpınar Merkezi’ açılıyor. Merkez şimdilik internette hizmete girdi.

‘HUZUR’, ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’, ‘Beş Şehir’ gibi eserleri ve şiirleriyle Türk edebiyatının en çok konuşulan adlarından biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatını, eserlerini, hakkında yazılanları ve İ.Ü. Türkiyat Enstitüsü’nde bulunan arşivini araştırmacılara sunmak amacıyla hazırlanan Tanpınar Merkezi, internet sitesi olarak faaliyete başladı. İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü’nde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait belge, not ve fotoğraflarından oluşan arşivin dijital ortama aktarılması projesi Enstitü Müdürü Prof. Dr. Fikret Turan’ın onayıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nün işbirliğiyle gerçekleştirildi.

83 FOTOĞRAF VAR

Prof. Dr. Handan İnci koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Tûba Karatepe, Zeynep Zengin, Varol Saydam, Neşe Pelin Kaya, Yakup Selçuk Yıldırım, Serhan Uran ve Banu İşlet gibi akademisyen ve uzmanlardan oluşan proje ekibinin çalışmaları sonucunda açılan tanpinarmerkezi.com adlı internet sitesinde, Tanpınar’a ve eserlerine dair tüm bilgilere ulaşılabiliyor. İnteraktif olarak kurgulanan ve yeni belge ve bilgilere açık olan sitede, Tanpınar’ın hayatından farklı dönemlere ait 83 fotoğraf, 1930’dan 2000’e kadar hakkında çıkmış yazılar bibliyografyası, yazarın kendi notlarıyla düzenlenen tefrikalar, tuttuğu defterler, roman-şiir-öykü taslakları yer alıyor. Şimdilik tanpinarmerkezi.com adresinden ulaşılabilen belgeler, Tanpınar’ın bünyesinde hocalık yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulacak Tanpınar Edebiyat Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacıların hizmetine sunulacak.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False