Sultanahmet bombacısı Türkiye'ye girmek için bu yalanı söylemiş: IŞİD'den kaçtım

Güncelleme Tarihi:

Sultanahmet bombacısı Türkiyeye girmek için bu yalanı söylemiş: IŞİDden kaçtım
Oluşturulma Tarihi: Ocak 13, 2016 22:30

Sultanahmet’teki terör saldırısının faili canlı bomba Nabil Fadlı’nın yasadışı yollardan Türkiye’ye girdiği, 5 Ocak’ta İstanbul’da Göç İdaresi’nde mülakata alındığı belirlendi. “IŞİD saldırılarında ailemden birçok kişiyi kaybettim. Saldırı ortamından kaçtım, Türkiye’ye geldim. Avrupa’ya geçmek istiyorum” diyen Fadlı’ya biyometrik kimlik verilmiş.

Haberin Devamı

Sultanahmet bombacısı Türkiyeye girmek için bu yalanı söylemiş: IŞİDden kaçtım

İstanbul Sultanahmet’te 10 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından çok yönlü soruşturma başlatılırken, canlı bombanın kimliğine kısa sürede ulaşılmasının sırrı da ortaya çıktı.

İncelemede canlı bomba Nabil Fadlı’nın sınırdaki kaçakçılar vasıtasıyla Suriye’den yasadışı yollarla Türkiye’ye giriş yaptığı; Kilis ve Gaziantep’in ardından İstanbul’a geçtiği belirlendi. Fadlı’nın 5 Ocak’ta yanındaki 4 kişiyle birlikte İstanbul Zeytinburnu’ndaki Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı birime giderek kayıt için başvurduğu öğrenildi.

AİLEMİ KAYBETTİM, KAÇTIM

Göç İdaresi’nde mülakata alınan Fadlı’nın, Suriye’deki iç savaş sonrası başta DEAŞ (IŞİD) olmak üzere terör örgütlerinin saldırılarına maruz kaldıklarını, ailesinden birçok kişinin öldüğünü, bu saldırı ortamından kaçarak Türkiye’ye geldiğini, Avrupa’ya mülteci olarak geçmek istediğini söylediği öğrenildi. Fadlı’nın kişisel bilgileri ve verdiği beyanlar kayıtlara geçilirken, biyometrik kimlik için de fotoğrafları çekilip, parmak izi alındı. Bu işlemlerinin ardından anlatıkları doğrultusunda Fadlı’ya biyometrik kimlik verildi.

Haberin Devamı

‘ASIL HEDEF AVRUPA’ İDDİASI

Fadlı’nın, ikametgah adresi olarak ise Zeytinburnu’daki bir evin adresini verdiği, kayıtlara da bu bilgileri geçtiği öğrenildi. Fadlı’nın daha sonra adres olarak gösterdiği Zeytinburnu’ndaki evden ayrılarak Kandırga’daki bir otelde kaldığı da belirlendi. Fadlı ile birlikte Göç İdaresi’ne giden 4 kişinin de ‘geçici koruma’ için kayıt altına alındığı, güvenlik birimlerinin bu kişilerle ilgili de soruşturma yaptığı öğrenildi.

Fadlı’nın asıl hedefinin Avrupa’ya geçerek eylemini burada yapmak olduğu, ancak bu fırsatı bulamayınca Türkiye’deki yabancıları hedef aldığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Sultanahmet bombacısı Türkiyeye girmek için bu yalanı söylemiş: IŞİDden kaçtım

Haberin Devamı

NABİL FADLI İSMİ SAHTE OLABİLİR

Canlı bomba Nabil Fadlı’nın Türk istihbaratı tarafından takip edilen ve ismi bilinen canlı bomba eylemcisi listesinde bulunmadığı tespit edilirken, örgüt bağlantısı noktasında da bir bilgiye ulaşılamadı. Gerçek isminin Nabil Fadlı olamayabileceği, eylemcinin kendisini gizlemek için sahte isim ve kimlik kullanmış olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Suudi Arabistan doğumlu Suriye vatandaşı Nabil Fadlı olarak kayıtlara geçen kişinin, gerçek kimliğinin tespiti için aile bireylerine ulaşmaya çalışan güvenlik birimleri, kesin kimlik tespiti için DNA örneklerinden karşılaştırma yapma imkânı arıyor.

IŞİD'E 2014'TE KATILDI
İngiliz Times gazetesi, Nabil Fadlı'nın annesinin Hristiyan olduğunu ve Fadlı'nın 2014'te IŞİD'e katıldığını yazdı. Gazete Fadlı'nın annesinin babasıyla evlendikten sonra İslam'ı seçen Ermeni kökenli bir Hıristiyan olduğunu öne sürdü. Sekiz yaşına kadar Suudi Arabistan'da yaşayan Fadlı'nın, daha sonra ailesiyle birlikte başkent Şam'a gittiği belirtildi. Ardından da ailenin memleketi olan, Türkiye'ye sekiz kilometre mesafedeki Halep'in Menbij kasabasında yaşamaya başladığı kaydedildi. Times, Menbij'deki birçok kaynağın Fadlı'nın 2012 sonunda Ebubekir Tugayları adlı yerel bir grupla silahlı isyana katıldığını doğruladığını bildirdi. Bazı kaynaklara göre de Fadlı'nın daha sonra, El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'yle İdlib bölgesinde koalisyon oluşturan Ahrar el Şam saflarında yer aldığı söyleniyor. IŞİD'in 2013 yazında Menbij'e sızdığı ve 2014 başında da bölgedeki diğer İslamcı grupları sürdüğü belirtiliyor. Fadlı'nın IŞİD'in Manbij'i ele geçirmesinden sonra IŞİD saflarına geçen ilk savaşçılardan biri olduğu vurgulanıyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!