İstanbul'da dünyayı vurdular

Güncelleme Tarihi:

İstanbulda dünyayı vurdular
Oluşturulma Tarihi: Ocak 12, 2016 22:00

Sultanahmet Meydanı’na 1626 yıl önce Bizans İmparatoru 1. Theodosius döneminde dikilen Obelisk’i (Dikilitaş) görmeye gelen Alman turistlerin arasına dalan canlı bomba kendisini patlattı. 10 Alman ve turist yaşamını yitirdi. 12 Alman, 1 Türk, 1 Perulu, 1 Norveçli olmak üzere 15 kişi yaralandı.

Haberin Devamı

İstanbulda dünyayı vurdular

Almanya'dan önceki akşam gelen 33 kişilik turist kafilesi, Galata’daki Manesol Butik Otel’e yerleşti. Grup 37 kişi olacaktı ama 4 turist son anda Türkiye’ye gelmekten vazgeçmişti. 33 turist dün sabah, rehber Sibel Şatıroğlu ile birlikte Sultanahmet’e geldi. Patlamadan dakikalar önce gruptaki turistlerin 11’i, Dikilitaş’ın karşısındaki bir dükkanda alışveriş yapıyordu. İTÜ İşletme Fakültesi mezunu rehber Sibel Şatıroğlu o anda canlı bombayı fark ederek, gruptaki turistlere Almanca “Kaçın” diye bağırdı. Turistlerin bir kısmı koşmaya başlarken canlı bomba saat 10.20’de kendini patlattı.

10 ÖLÜ, 15 YARALI

Haberin Devamı

Kadıköy, Taksim ve Ortaköy’den de duyulan patlamada 10 Alman turist yaşamını yitirdi. 15 kişi de yaralandı. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4 Alman 1 Perulu, Samatya’daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 Alman 1 Norveçli, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 3 Alman, Çapa’daki İÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 3 Alman, Bezmi Alem Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 Türk tedavi altına alındı.

İstanbulda dünyayı vurdular

ARABİSTAN DOĞUMLU

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş saldırganın 1988 doğumlu ve Suriye uyruklu olduğunu söyledi.

ANKARA, SURUÇ DÜZENEĞİ

Olay yerine giden bir polis aracı, Beyazıt tramvay durağı yakınında kaldırıma çarparak devrildi. Araçtaki polisler kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. Patlama sonrası olay yerinde yapılan incelemede bomba düzeneğinin, Suruç ve Ankara saldırılarında da kullanılan düzenekle aynı olduğu tespit edildi. Etkisini artırmak için demir bilyeler ile inşaat demiri parçalarıyla güçlendirildiği, el yapımı patlayıcının, el bombası düzeneğiyle ateşlendiği kaydedildi.

İstanbulda dünyayı vurdular

Haberin Devamı

8 SAVCIDAN İNCELEME

Patlamanın yaşandığı bölgede 2’si başsavcıvekili, toplam 8 savcının incelemesi tamamlandı. Adli işlemlerin sonlandırıldığı bölgede Fatih Belediyesi’ne ait araçlar temizlik çalışması yaptı. Saldırının ardından yaya ve araç trafiğine kapatılan Sultanahmet Meydanı 12 saat sonra açıldı.
geçen yıl da hedefti

6 Ocak 2015’te de Sultanahmet’te Turizm Polisi Şube Müdürlüğü’ne yönelik canlı bomba saldırısında polis memuru Kenan Kumaşçı şehit olmuş 1 polis de yaralanmıştı. Saldırıyı IŞİD’li Dağıstanlı Diana Ramazova’nın gerçekleştirdiği tespit edilmişti.

PATLAMADA ÖLENLER

Saldırıda hayatını kaybeden 10 kişinin kimlikleri Adli Tıp Kurumu'nda belirlendi: Gerhard Günther Höppner, Steffen Höppner, Rudolf Krollman, Hiltrud Krollman, Karin Erika Franke-Dütz, Rüdiger Karl Faber, Marianne Faber, Gernot Eike Mildner, Adolf Jurgen Glorius, Rudiger Becker. (DHA)

Haberin Devamı

TANIKLAR ANLATIYOR: 3 DAKİKA ARAYLA KURTULDUM

Leyla Akçam: Bir anda arkamı döndüm bir şeyler patladı. Havada bir şeyler uçuştu. 3 dakika arayla kurtuldum. Dumandı her yer hiçbir şey gözükmüyordu sadece bağrışmalar vardı.

Murat Manaz (otel çalışanı): Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koşuşturduğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Polis ikinci bir bomba ihtimali üzerine meydanı boşaltmak için uğraşıyordu.

Dükkân sahibi bir görgü tanığı: Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler. Dükkânlarda kırılan bir şey yok.

Fehmi Özyurt (Deri giysi satıcısı/ New York Times gazetesindeki anlatımı): Dışarı çıktık. Yerde insanları gördük ama bir başka patlama olur korkusuyla yaklaşamadık. Daha önce Sultanahmet’te bunu yaşamıştık.

Haberin Devamı

İspanyol gazetesi El Pais’e konuşan bir görgü tanığı: Ziyaret için gittiğimiz Sultanahmet Cami yanındaki Dikilitaş’ın yakınında çok büyük bir patlama meydana geldi. İkinci bir patlama olacağı endişesiyle polis güvenlik önlemi aldı.

LODOS MİSAFİRİ

HIristiyan yardım kuruluşu olan Kurtuluş Ordusu isimli örgütün Doğu Avrupa sorumlularından olan Norveçli Jostein Nielsen, dün eşiyle birlikte Ayasofya Müzesini gezmek üzere geldiği Sultanahmet Meydanı’nda, dizinin altına isabet eden bir bomba parçası ile yaralandı. Moldovya’da yaşayan Jostein Nielsen ve eşi Magna Voje Nielsen’in kötü hava şartları nedeniyle uçuşlar ertelenince üç gündür İstanbul’da kaldığı öğrenildi. Norveç gazetesi VG’ye konuşan Magna Voje Nielsen, “Jostein bacağından tedavi oluyor. Ameliyat olacak. Nispeten iyi durumda, hastanede iyi bakılıyoruz” dedi. (DHA)

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!