Son dakika... MİT'ten nokta operasyon: Güngören bombacısı Nüsret Tebiş, Suriye'de öldürüldü

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 30, 2022 09:18

Milli İstihbarat Teşkilatı, flaş bir operasyona daha imza attı. Güngören bombacısının Suriye'de bir evde gizlendiği belirlendi. 14 yıldır aranan terörist Nüsret Tebiş, düzenlenen operasyonla öldürüldü. 2008 yılında Güngören'de gerçekleştirilen alçak saldırıda 10 dakika arayla iki bomba patlatılmış; 5'i çocuk, biri hamile, 18 vatandaşımız hayatını kaybetmişti...

Haberin Devamı

MİT, PKK’nın 27 Temmuz 2008’de İstanbul Güngören’de gerçekleştirdiği ve 18 kişinin ölümü, 154 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı eylemin faillerinden olan ve eylem sonrasında Irak’ın kuzeyine kaçan Nüsret Tebiş'in, geçen aylarda Suriye’ye geçtiğini belirledi. Suriye’de Nüsret Tebiş’in izini süren MİT, söz konusu teröristin Türkiye sınırına 60 kilometre uzaklıktaki Haseke şehrindeki bir evde saklandığını tespit etti. Planlanan operasyon doğrultusunda harekete geçen MİT, terörist Nüsret Tebiş’i etkisiz hale getirdi.

Son dakika... MİTten nokta operasyon: Güngören bombacısı Nüsret Tebiş, Suriyede öldürüldü
Etkisiz hale getirilen Güngören bombacısı Nüsret Tebiş

Nüsret Tebiş, Güngören eyleminin faili olarak İstanbul Bakırköy 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 18 kez ağırlaştırılmış müebbet ve toplam bin 258 yıl hapis cezası istemiyle firari sanık olarak aranıyordu. Tebiş'in PKK’ya 1995’de Siirt Baykan’dan katıldığı, daha sonra siyasi alana geçerek, bir süre DEHAP’ın İstanbul Esenyurt ve Beylikdüzü ilçe teşkilatlarında PKK adına faaliyet yürüttüğü, Güngören eylemini gerçekleştirmesi sonrasında illegal yollardan Irak’ın kuzeyine kaçtığı ifade edildi.

Haberin Devamı

Son dakika... MİTten nokta operasyon: Güngören bombacısı Nüsret Tebiş, Suriyede öldürüldü
Terör örgütü PKK'nın Güngören saldırısında katlettiği 4 yaşındaki Taha Yıldızlı ve 3 yaşındaki Nur Aleyna Çelik...

BAKAN SOYLU'DAN MESAJ: MİT'İN KATİLE HADDİNİ BİLDİREN OPERASYONU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından "Haklı güçlü ve davasını takip eden Türkiye var... Dün Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu'nun tüm dünyaya verdiği mesaj; 14 yıl önceki Güngören saldırısının faillerinden olan katile, MİT'in, haddini bildiren operasyonu... Allah razı olsun" mesajını paylaştı.

PROF. DR. ÇAŞIN: BU BÜYÜK BİR BAŞARIDIR

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, CNN TÜRK canlı yayınında Güngören bombacısı Nüsret Tebiş'in etkisiz hale getirilmesini yorumladı...

Haberin Devamı

Demek ki Türk istihbaratı son derece uyanık. Hakan Fidan'ın Aslanları diyorum ben; hem içerdeki, hem dışardaki teröristleri yeri ve zamanı geldiğinde hepsinin cezasını vereceğiz. Bu büyük bir başarıdır. Bugün Irak'ta Türkiye'de sivilleri öldürdün diye iftira atılması, elçiliğe saldırılar; Tahran Konferansı sonrasında yaşandı.

Burada önce ses bombası atıyorlar. Bu muhit işçilerin yoğun olduğu yer. 10 dakika sonra da ikinci bomba patlatılıyor. Vatandaşlar ne oluyor diye çıkınca, ikinci bombayı patlattılar. Daha fazla insan ölsün diye ikinci bombayı patlattılar. Bu çok kalleşçe bir taktik.

TERÖR VE GÜVENLİK UZMANI COŞKUN BAŞBUĞ: ARTIK SONUNA GELDİK

Haberin Devamı

Hayatını kaybeden Aleyna yavrumuz 3 yaşındaydı. Şu an yaşasaydı ömrünün en güzel zamanında olacaktı. Bir diğer katledilen de, hamile bir annemiz ve doğmamış bebeğiydi.

Gözü dönmüş yapının niyetini iyi okumak gerekir. Hedef gözetmeksizin yapılan bir saldırıydı. Dilin, dinin, yaşın hiçbir önemi yoktu. Kan nasıl dökülürse dökülsün diye hareket eden bir katil örgütü konuşuyoruz.

Türkiye gerçekten 84'ten bugüne çok karanlık süreçlerden geçtik. Ama Allah'a şükür işin sonuna geldik.

"İNANILMAZ BİR GECEYDİ, CEHENNEM GİBİYDİ"

Güngören saldırısında hayatını kaybeden Yunus Öztürk'ün annesi Türkan Öztürk, "Hiçbir zaman bir 5 dakika dahi, Allah'a yalvarıyorum ki aklımdan bir an çıksın diye ama çıkmıyor. Çok güzel geldiniz bize gerçekten, ilaç gibi.." dedi. Yunus'un kardeşi Nadide Öztürk ise "Kardeş acısı çok kötü gerçekten. 5 dakika önce vardı, 5 dakika sonra yok dediler. İnancınızla yenebiliyorsunuz böyle bir şeyi... Adli Tıp'a göreceğiz diye bakmaya gittik, burada yaralı olmaz dediler. İnanılmaz bir geceydi, cehennem gibiydi" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!