Son dakika... Maske zorunluluğu kalkıyor mu? 'En önemli' Bilim Kurulu toplantısı sona erdi

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Maske zorunluluğu kalkıyor mu En önemli Bilim Kurulu toplantısı sona erdi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2022 08:08

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Kurulun en önemli toplantılarından biri olacak" dediği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bilim Kurulu toplantısında alınan kararları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır." dedi.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde 'en önemli' Bilim Kurulu toplantısının 27 Nisan çarşamba gününe ertelendiğini duyurmuştu. Bakan Koca "Hayırlı kararları Çarşambaya bırakmayalım, Salı günü toplanalım" paylaşımıyla kritik toplantının bugün yapılacağını açıklamıştı. Bakan Koca dün akşam yaptığı paylaşımında "Hayırlı kararları Çarşambaya bırakmayalım, Salı günü toplanalım. Bilim Kurulu beklenen toplantısını yarın yapıyor" ifadelerini kullanmıştı.

"BİLİM KURULU'NUN SON TOPLANTISI BAŞLADI"

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2020 yılında paylaştığı ve "Hazır bir araya gelmişken hemen dağılalım" tweetini alıntılayarak "Koronavirüs Bilim Kurulunun son toplantısı az önce başladı" dedi.

Haberin Devamı

Son dakika... Maske zorunluluğu kalkıyor mu En önemli Bilim Kurulu toplantısı sona erdi
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bilim Kurulu üyeleriyle Külliye'de açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3 yıldır uygulanan kapalı mekanlarda maske takma zorunluğu kaldırıldı." dedi. Erdoğan ayrıca, "Sadece toplu taşım araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vaka sayısı 1000'in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecek." ifadelerini kullandı.

 

"EN KÖTÜ GÜNLERİMİZ GERİDE KALDI"

Fahrettin Koca, Sakarya Valiliği'ni ziyareti sonrası yaptığı açıklamada "En kötü günlerimiz geride kaldı. Bilim Kurulu en önemli toplantılarından birini yapacak. Özellikle Maske başta olmak üzere bu anlamda alınacak önemli kararlar olacak, okullarda maske kullanımı dahil olmak üzere. Gelecek hafta çok önemli olan Bilim Kurulu toplantısında ele almış olacağız" demişti.

VAKA SAYILARI 2 BİNLERDE

Bilim Kurulu en son 2 Mart'ta toplanmıştı. Günlük vaka sayısı 7 Nisan'da 10 binin, bir hafta sonrasında da 5 binin altına düştü. Birkaç gündür de 2 binlerde seyrediyor.

Çoğu ilde yoğun bakım servislerinde koronavirüs hastası kalmadı. Etkin aşılama ve uygulanan tedaviler sayesinde can kayıpları azaldı.

Haberin Devamı

Tüm veriler, Bilim Kurulu'nda değerlendirilecek ve sonrasında merakla beklenen kararlar açıklanacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!