Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere cep telefonu ve bilgisayar müjdesi

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Eylül 26, 2023 21:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, üniversite öğrencilerine cep telefonu ve bilgisayar desteği müjdesini vererek, "9 bin 500 lirayı geçmeyen telefon ve bilgisayar için 5 bin 500 liraya kadar teknoloji desteği vereceğiz. Bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz" dedi. "Önümüzdeki günlerde Aile ve Gençlik Bankası'na dair kanun teklifini Meclis'imizin takdirine sunacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesi, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projelerimizi tamamladık. Önümüzdeki dönemde Aile ve Gençlik Bankası'na dair kanun teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkânı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen ve 3 saat 43 dakika süren Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Türkiye Yüzyılını inşa hedefiyle çıktığımız yolculuğumuza kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz. İçeride açılış programları, dışarıda katıldığımız uluslararası toplantılarla ülkemizi dünyada hak ettiği yere getirmenin mücadelesini veriyoruz. Son Kabine Toplantımızda bu yana özellikle dış politika kulvarında yoğun bir gündemimiz vardı. Cezayir Dışişleri Bakanını ve Birleşik Devletler Müslüman Kuruluşlar Konseyi Heyetini 6 Eylül Çarşamba günü kabul ettik. Aynı gün gelecek 3 yıl boyunca ekonomide yol haritamız olacak Orta Vadeli Programı kamuoyumuz ile paylaştık. Tüm paydaşlarla istişare edilerek katılımcı bir anlayışla hazırladığımız Orta Vadeli Programın iş dünyasında memnuniyetle karşılandığını gördük. Uluslararası yatırımcıların programa tepkisi de son derece olumluydu. Dünya Bankası grubunun 17 milyar dolarlık yatırım paketinin üzerine 18 milyar dolarlık yeni bir yatırım paketi daha eklemesi bunun bir işaretiydi" dedi. 

Haberin Devamı

’MİLLETİMİZİ ORTA VADELİ PROGRAMA DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUM’

Erdoğan, Türkiye'ye yönelik önyargıların kırıldıkça yatırım rakamlarının daha da yükseldiğinin görüleceğini bildirerek şöyle konuştu:

"Temel hedefimiz yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı önceleyen politikalarla sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamaktır. 3 yılın sonunda 1,3 trilyon doları aşan bir ekonomik büyüklüğü ve 15 bin dolara yaklaşan kişi başına milli geliri yakalayacağız. Gerçekçi, ulaşılabilir ve Türkiye'nin potansiyelini yansıtan hedeflerle dolu programın tekrar ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Orta Vadeli Programın adeta tamamlayıcısı niteliğindeki 12nci Kalkınma Planını ve hükümet programını yakında milletimizin ve iş dünyamızın takdirine sunacağız. Burada bir kez daha şu çağrımı tekrarlamak istiyorum. Türkiye Yüzyılını biz ilan etmiş olsak da bu vizyon 85 milyonun tamamının milli hedefi, ülküsü ve idealidir. Türkiye'yi büyütmek ve güçlendirmek hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun hepimizin ortak gayesidir. Siyaset arenasında verdiğimiz mücadelenin amacı da zaten budur. Hiçbir ayrım yapmadan milletimizin her bir ferdini Orta Vadeli Programa destek olmaya davet ediyorum. 85 milyon el ele, gönül gönüle vererek hem depremin yaralarını saracak hem de Türkiye'yi hedefleri ile mutlaka buluşturacağız." 

Haberin Devamı

’G-20'DE AKTİF ROL OYNAMAYA BUNDAN SONRA DA DEVAM EDECEĞİZ’

Erdoğan, bu sene Hindistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 18inci G-20 liderler Zirvesine iştirak ettiklerini hatırlatarak, "Zirve kapsamındaki programlarda, iklim değişikliği terörle mücadele ve düzensiz göç meselelerinde Türkiye'nin yaptığı katkılara dikkat çektik. Küresel adaletsizliklerin giderilmesi için G-20 üyesi ülkelerin atabileceği müşterek adımları gündeme taşıdık. Pek çok devlet ve hükümet başkanıyla 2li görüşmeler gerçekleştirerek iş birliğimizi daha da ilerletecek kararlar aldık. Dünyanın en büyük ekonomilerini aynı çatı altında buluşturan G-20de aktif rol oynamaya bundan sonra da devam edeceğiz" diye konuştu. 

Haberin Devamı

’SİVİL BİR ANAYASA İÇİN ÇABALARIMIZI YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ’

Erdoğan, 12 Eylülün yıl dönümünde 12 Eylül mağdurlarını saygıyla yad ettiklerini ifade ederek, "Bir daha bu ülkede darbelerin yaşanmaması milletimizin evlatlarının bir sağdan bir soldan mantığıyla asılmaması için vesayeti farklı görünümler altında diriltme girişimlerine karşı daima teyakkuz halinde olacağız. Cumhur İttifakı olarak yeni yasama döneminde ülkemizi sivil ve özgürlükçü bir Anayasaya kavuşturmak için çabalarımızı yoğunlaştıracağız" dedi.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan gençlere cep telefonu ve bilgisayar müjdesi


’5 BİN 500 LİRAYA KADAR TEKNOLOJİK CİHAZ DESTEĞİ VERECEĞİZ’

Erdoğan, Teknofest gençliğinin gümbür gümbür geldiğini belirterek, şunları söyledi:

Haberin Devamı

"Cuma günü Teknofest 2023te bu sefer İzmir'de gençlerimiz de gönül birlikteliğimizi yenileyeceğiz. Gençlerimize verdiğimiz tüm sözlerin takipçisi olduğumuzu söylemiştik. Bugünkü Kabine Toplantımızda bu kapsamda önemli kararlar aldık. Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz. Bu destekle cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4üne bilgisayarlar için ise piyasa fiyatının yüzde 16,7sine kadar bir tutarda destek sağlayacağız. Yine örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimizin bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri 3 mobil şebeke operatörünün biri üzerinden kullanabilecekler. Gerek teknolojik cihaz desteği gerekse ücretsiz 10 GB kota desteği ile üniversiteli gençlerimizin teknolojiye ve bilgiye erişimini artıracağız. Her 2 desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir."

Haberin Devamı

’GENÇ KART UYGULAMASINI BAŞLATIYORUZ’

Erdoğan konuşmasının devamında, "18 yaşına giren tüm gençlerimizi de unutmuyoruz. Bu gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere genç kart vereceğiz. Bu karta sahip tüm gençlerimiz müze, tiyatro, sinema gibi kültürel ve sanatsal etkinliklerde ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Zaman içinde Genç Kart Uygulaması kapsamında gençlerimize sunulan imkanları daha da genişleteceğiz. Her 3 müjdemizin de gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar nasıl gençlerle beraber yol yürüdüysek inşallah bundan sonra da gençlerin yoldaşlığından ayrılmayacağız" dedi.

’TÜRKİYE’YE YÖNELİK İLGİ TÜM DÜNYADA ARTTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk demokrasisinin gücünü ve milletin iradesine sahip çıkma azmini gösteren son seçimlerle birlikte Türkiye'ye yönelik ilginin tüm dünyada artmış durumda olduğunu ifade ederek, "Bu hakikati Birleşmiş Milletler 78inci Genel Kuruluna katılmak üzere New York'a gittiğimiz ziyarette bir kez daha müşade ettik. Birleşmiş Milletlerin tam karşısında yer alan Türk Evimiz bu sene de diplomasinin en önemli merkezlerinden biriydi. Türk evinde Cezayir, Polonya, Güney Afrika Cumhurbaşkanları ile Gürcistan, İtalya, Yunanistan, İsrail, Malezya başbakanları ve NATO Genel Sekreterinin de aralarında olduğu pek çok liderle görüşmeler gerçekleştirdik. Vatandaşlığımıza kabul ettiğimiz Ahıska Türkü kardeşlerimize kimliklerini takdim ettik. Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin toplantısında bu ülkede yaşayan vatandaşlarımız da hasret giderdik. Dünya 5ten büyüktür tespitimize hak ve destek verenlerin sayısı günden güne artıyor. Son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Guterres'te ülkemizin tezlerine benzer ifadelerle reform çağrısında bulundu. Genel Kurul’a hitabımızda ise küresel meselelere dair bir ufuk turu yaptık. Genel kurul konuşmamızda hem İslam düşmanlığıyla mücadelenin ehemmiyetine dikkat çektik hem de küresel lobilerin hedefindeki aile kurumuna sahip çıkılması gerektiğini ifade ettik" dedi.

YENİ EVLENEN ÇİFTLERE FAİZSİZ KREDİ İMKANI SUNACAĞIZ’

Erdoğan, konuşmasının devamında, "Ülkemiz içinde hayata geçireceğimiz özgün projelerle hem örnek olacak hem de aile kurumunun güçlendirilmesini sağlayacağız. Seçim döneminde milletimize verdiğimiz sözlerden biri de hatırlayalım; Aile ve Gençlik Bankasının kurulmasıydı. Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesini, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projemizle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde Cumhur İttifakındaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik bankasına dair kanun teklifini meclisimizin takdirine sunacağız. Bankaya gelir tesis etmek amacıyla doğalgaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin belli bir kısmını buraya aktaracağız. Banka gelirleri tesis edilene kadar öncelikle aile ve gençlere yönelik pilot projeleri hayata geçirecek, sonrasında bu projeleri yaygınlaştıracağız. Yeni evlenen çiftlere Aile ve Gençlik Bankasından karşılanmak üzere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız. Genç depremzedelerimizin yuva kurmalarına yardımcı olacak bu önemli projemizin de hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

’IĞDIR- NAHÇIVAN DOĞALGAZ BORU HATTININ TEMELİNİ ATTIK’

Erdoğan, dün Nahçivan'a bir ziyaret gerçekleştirdiklerini hatırlatarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Dün Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemalin Türk Kapısı olarak nitelendirdiği Nahçivan'daki kardeşlerimizle kucaklaştık. Azerbaycan'a ve Arta Asya'ya açılan kapımız olan Nahçıvan jeopolitik konumu itibari ile de bizler için ayrı bir stratejik öneme sahiptir. Dünkü ziyaretimizle bunu tahkim ettik. 2020 yılındaki Bakü ziyaretimizde sözünü verdiğimiz toplam 80 bin 150 metrelik Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattının temelini attık. Günlük 2 milyon metreküp taşıma kapasitesine sahip projelerle Nahçıvan'ın doğalgaz ihtiyacının tamamı karşılanacaktır. Dün enerji, ulaşım, konut alanlarında imzaladığımız 3 yeni anlaşmayla Azerbaycan'la işbirliğimizi güçlendirdik. Nahçıvan ziyaretimiz aynı zamanda önemli mesajlar da içeriyordu. Karabağ'daki terör unsurlarına yönelik Azerbaycan ordusu tarafından gerçekleştirilen operasyonun başarısından hepimiz gurur duyduk. Muzaffer Azerbaycan ordusunu buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Gerek harekat sırasındaki çatışmalarda gerek mayın patlaması sonucunda şehit olan kardeşlerimize Allahtan rahmet, Azerbaycan halkına sabrı cemil, yaralılara acil şifalar diliyorum. Tam 30 yıl boyunca yaşadıkları onca acıya zulme ve katliama rağmen Azerbaycanlı kardeşlerimizin Karabağ'daki Ermenilere yönelik sergilediği insani tavır her türlü takdirin üzerindedir."

’BÖLGEDE ÇÖZÜMSÜZLÜKTEN BESLENEN KİMİ DEVLETLERİN İDDİALARI SAFSATA’

Erdoğan, Azerbaycan'ın çatışma bölgesindeki sivillerin zarar görmemesi için her türlü önlemi aldığına değinerek şunları söyledi:

"Operasyon sırasında sivillerin zarar görmemesi için gereken tüm önlemler alınmıştır. İnsani yardımların ulaştırılmasında da Azerbaycan makamları olağanüstü çaba göstermişlerdir. Yıllardır bölgedeki çözümsüzlükten beslenen kimi devletlerin iddialarının tamamı safsatadan ve iftiradan ibarettir. Ermenistan'ın da dışarıdan ve diyasporadan gelen bu tür kışkırtmalara prim vermemesini bekliyoruz. Ermeni halkının refahı, huzuru, esenliği komşularıyla kavgadan değil barıştan ve işbirliğinden geçmektedir. Türkiye bölgenin kalıcı barışa kavuşması için üzerine düşeni yapmaktan çekinmemiştir, bundan sonra da çekinmeyecektir. İnşallah Zengezur Koridorunu da en kısa sürede hayata geçirerek dost ve kardeş Azerbaycan ile karayolu ve demir yolu irtibatımızı Nahçıvan üzerinden kesintisiz hale getireceğiz. Komşumuz İranın da dahil olacağı ortak projelerle bölgemize inşallah bir barış ve refah havzasına çevirmeyi istiyoruz. Kimseyi dışlamadan ve dışarıda bırakmadan bu süreci yöneteceğiz. Bugün Ulaştırma Bakanımız gerek Zengezur koridoru gerek Irak ve Körfez ülkeleri ile birlikte hayata geçireceğimiz kalkınma yolu gerekse ülkemizin diğer kritik ulaştırma projeleri ile ilgili kapsamlı bir sunum yaptı. Muhalefetin engelleme çabalarına rağmen son 21 yılda ülkemize kazandırdığımız devasa ulaştırma yatırımlarına yenilerini bekleyeceğiz."

BAKMADAN GEÇME!