GeriGündem Son dakika... 'Çakarlı maganda' Muhammet Enes Uysal'ın yargılandığı davada sürpriz gelişme! 8 yıl 4 ay hapis cezası verilip tahliye edildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... 'Çakarlı maganda' Muhammet Enes Uysal'ın yargılandığı davada sürpriz gelişme! 8 yıl 4 ay hapis cezası verilip tahliye edildi

İstanbul Arnavutköy'de trafikte tartıştığı Dadaş Aras’ı 6 yerinden bıçaklayan çakarlı minibüs sürücüsü Muhammet Enes Uysal’ın yargılandığı davada karar çıktı. Dadaş Aras son duruşmada şikayetinden vazgeçti, 8 yıl 4 ay hapis cezası verilen Uysal yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrolle tahliye edildi. Aras, şikayetinden vazgeçmesine gerekçe olarak da Uysal'ın ailesinin gelip özür dilemesini gösterdi ve ''Oğullarının pişman olduğunu söylediler'' dedi. Aras, Uysal'ın ailesinden SMA'lı hastalar için 30 bin TL bağış yapmasını istediklerini, onların da kabul ettiğini söyledi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Enes Uysal, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Müşteki Dadaş Aras ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Sanık hakkında "Silahlı yağma" suçundan hazırlanan İkinci iddianamenin bu davayla birleştirildiği belirtilerek, bu suçtan sanığın duruşmada savunması alındı.

"YAĞMA SUÇUNU KABUL ETMİYORUM"

Davayla birleştirilen yeni iddianameye karşı savunması alınan tutuklu sanık Uysal, "Yağma suçunu kabul etmiyorum. Müştekinin aracından herhangi bir para ya da eşya almış değilim. Böyle bir şeye ihtiyacım yoktur. Ailemin maddi durumuna bakılırsa da bu durum görülür" dedi.

"SMA VAKFINA BAĞIŞ YAPILMASI ŞARTIYLA SİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ"

Müşteki Dadaş Aras "Sanığın benim aracımdan para aldığına ilişkin birebir görgüm ve bilgim bulunmamaktadır. Ancak olay sırasında aracımda 30 bin lira civarında para vardı. Daha sonraki aşamada bu paranın araçta olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun dışında sanığın babaannesi ve dedesi Ramazan Bayramı’nda 3 gün boyunca kapımıza gelip ağladılar. Sanığın yapmış olduğu davranıştan dolayı pişman olduğunu ve özür dilediğini söylediler. Bizde onlar SMA vakfına bağış yapmalarını söyledik. Onlar da bu şartı kabul ettiler. Dolayısıyla şikayetimden vazgeçiyorum" şeklinde konuştu. Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanığın "Yağma" suçundan beraatini, müşteki şikayetinden vazgeçtiği için ise "Hakaret" suçundan davanın düşürülmesini talep etti. Savcılık, sanık hakkında "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Ulaşım araçlarının kaçırılmayı veya alıkonulması" suçlarından ise önceki celse açıkladığı mütalaası doğrultusunda karar verilmesini istedi. Son sözü sorulan sanık Uysal "Diyeceğim bir şey yoktur" dedi.

2 SUÇTAN BERAAT KARARI, BİR SUÇTAN DÜŞME

Mahkeme heyeti, sanık Muhammed Enes Uysal’ı "Nitelikli yağma" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından beraatine, "Hakaret’ suçundan ise müştekinin şikayetinden vazgeçmesi nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi.

İKİ SUÇTAN TOPLAM 8 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, Sanık Uysal'ı "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 12 yıl hapisle cezalandırdı. Haksız tahrik ile sanığın müspet davranışlarını lehine indirim nedeni sayan mahkeme bu cezayı 7 yıl 6 aya düşürdü. Sanık Uysal, "Ulaşım araçlarının alıkonulması" suçundan da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ADLİ KONTROL TEDBİRLERİYLE TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Sanığın aldığı ceza miktarı ve tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, sanık Uysal'ın haftada bir gün ilçe emniyet müdürlüğüne giderek imza verme zorunluluğu ile yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına hükmetti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede olayın 21 Ağustos 2020'de meydana geldiği belirtilmişti. İddianamede şüpheli Uysal’ın "Kasten öldürmeye teşebbüs etme", "Hakaret", "Kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma" ve "silahla kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından toplamda 11 yıl 3 aydan 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Şüpheli Uysal hakkında hazırlanan ikinci iddianamede ise "Silahlı yağma" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever de şu bilgileri paylaştı:
''Geçtiğimiz Ağustos ayında İstanbul Hadımköy’de yaşanmıştı olay. Aralarında çıkan tartışma sonucunda 6 yerinden bıçaklamıştı. Bugün mahkemede ilginç bir gelişme yaşandı. Muhammed Enes Uysal’ın bıçakladığı Dadaş Aras, şikayetinden vazgeçtiğini söyledi mahkeme heyetine. Gerekçe olarak da Muhammed Enes Uysal’ın ailesinin kendi evine gelerek özür dilediğini, oğullarının pişman olduğunu söylediğini belirtti. Akabinde de biz de onlardan SMA’lı hastalara yardım etmelerini istedik, kaybolan 30 bin TL’min karşılığı olarak. Bağış olarak 30 bin TL’yi SMA hastalarına yatırdıkları için şikayetimizden vazgeçtik dedi. Mahkeme heyetinde bu ifade çok etkili oldu elbette. Bu sebeple mahkeme heyeti 40 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Muhammed Enes Uysal’a kasten öldürmeye teşebbüs ve kişiyi hüviyetinden alıkoyma suçlarından 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi ve bu kararla birlikte tahliyesine hükmetti.''

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False