Bakan Soylu'dan Bursa ve İstanbul'daki saldırılara ilişkin açıklama: Failleri tespit ettik

Güncelleme Tarihi:

Bakan Soyludan Bursa ve İstanbuldaki saldırılara ilişkin açıklama: Failleri tespit ettik
Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2022 11:25

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, Bursa'da cezaevi aracına yapılan saldırı ve İstanbul'da TÜGVA binasının yanında meydana gelen patlamayla ilgili yaptığı açıklamada "Bursa ve İstanbul'daki saldırıların faillerini tespit ettik. Birini MLKP, birini DKP-BÖG gerçekleştirdi. PKK'ya taşeronluk yapan iki örgüt." dedi. Öte yandan Bakan Soylu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili "Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, gece 12'den sonra müzik yasağıyla ilgili de "Dört bakanlık ortak çalışma yapıyor, çalışmanın sonucunu kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Haberin Devamı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV'de "Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj" programında soruları yanıtladı.

İşte Bakan Soylu'nun açıklamalarından satır başları:

(Bursa ve İstanbul'daki EYP'li saldırılar) Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Hem profesyonelleşme de hem de teknolojik olarak çok önemli adımlar attı. Terör örgütünün olduğu bölgelere Türkiye çok büyük yığınaklar yaptı.

Elbette ki, terör örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz'dan bugüne kadar yurt içinde 1789 terör eylemi engellendi. İçerideki terörist sayısı 150'ye düştü diye operasyonlar bitmiyor. Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetmiştir, ancak mağaradadır ve mağaralarından çıkmaya korkmaktadırlar. Alan yayılması yaptık. 

Terör örgütünün talimatı şudur; kırsalda bu eylemleri gerçekleştirebilme kabiliyetini kaybettiniz, bunları metropollerde yapın, bize bir alan açmaya çalışın. Terör örgütü ses getirecek eylem peşinde. Bazı hücreler var.

Haberin Devamı

"SALDIRILARIN FAİLLERİNİ TESPİT ETTİK"

Bursa'daki İstanbul'daki saldırıların faillerini tespit ettik. Bursa'daki eylemi MLKP, İstanbul'daki eylemi DKP-BÖG gerçekleştirdi. PKK'ya taşeronluk yapan iki örgüt. 

Biz yılbaşından itibaren 25 eylemlerini engelledik. Bir tanesinde 52,5 kiloluk patlayıcı ele geçirmiştik.

SİYASETTE SIĞINMACI TARTIŞMASI

2019 seçimlerinde gündemde sanki Türkiye sığınmacıları kendi üretmiş gibi seçimin konusu hale getirildi. Muhalefet toplumu provoke etmek bunu bir siyaset haline getiriliyor. Alenen sığınmacı düşmanlığı yapılıyor. Türkiye'de 3 milyon 768 bin Suriyeli geçici sığınmacı var. 

Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Biz tedbir almamış olsaydık bugün Türkiye'deki kaçak göçmen sayısı 10 milyonun üzerine çıkardı.

Türkiye yurt içinde tüm kaçak göçmenleri yakalıyor. Yakalanan 322 bin kişi geri gönderildi. Türkiye'den Avrupa'ya geçen kaçak göçmen sayısı toplam 638 bin kişi.

Yaklaşık 500 bin sığınmacı gönüllü döndü. Sığınmacılar gönüllü olarak geri dönmeli. Zorla gönderildiğinde uluslararası anlaşmalar ihlal edilmiş olur. Peki nereye geri döndüler? Bizim oluşturduğumuz güvenli bölgeye döndüler. Eleştirenlere soruyorum eğer TSK güvenli bölgeyi sağlamamış olsaydı sığınmacılar nereye dönecekti?

Haberin Devamı

İdlib, Cerablus bölgesi... Buralarda biriket ev projesi yapıldı. Aileler yerleştirildi. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. Güvenli bölgeyi Türkiye'deki Suriyelilerin yaşayabileceği, ekmek paralarını kazanabileceği bir yer haline getirmeye çalışıyoruz.

Bir ülkenin göçmen politikası konusunda ne yapması gerekiyorsa hepsini yapıyoruz. Sınırımızın içince ve içinde kamplar oluşturduk. Göç merkezlerimizi ve geri gönderme merkezlerimizi kurduk.

"SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ YOK"

Bizim orada iç içe olduğumuz bölgeler var. Ticaret yapılan bölgeler var. Bahçeli'nin de ifade ettiğimi gibi "madem bayramda gidiyorlar orada kalsınlar" gibi. Milletimiz tarafından da bu söyleniyor. Yaklaşık 2-3 bayramdır pandemi nedeniyle biz bu gidişleri durdurmuştuk zaten. Öncesinde açmamızın sebebiyse şuydu, gitsinler güvenli bölgeleri görsünler ve yüzde 60'ı kaldı. Valiliklerimize bildirdik, bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.

Haberin Devamı

Güvenli bölgeyi tesis edeceğiz ve koyacağız. Türkiye'ye gelme cazibelerini azaltmamız lazım. Bunu sağladığımız bölgeler var, sağlayacağımız bölgeler var.

VATANDAŞLIK VERİLEN SURİYELİ SAYISI

31 Mart itibarıyla Suriye uyruklu 200 bin 950 kişi vatandaş oldu, 113 bin 654'ü reşit. Bunun 87 bin 296'sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye'de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ''900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı'' diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Tamamen iç karışıklık çıkarmaya çalışmak.

Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.

Türkiye'deki demografik yapıyı değiştireceğini ve seçimlerin sonucunu değiştireceğini söylemek yanlıştır. Eğer biz sınır duvarları yapmazsak, kendi ülkelerine geri döndürmezsek o zaman demografik yapı değişir.

Haberin Devamı

İBB'DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Hukuk nizamına ben de uymak zorundayım, tüm kamu kuruluşları da uymak zorunda. Kimsenin biz oy aldık, istediğimizi yaparız demeye hakkı yok. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.

GECE 12'DEN SONRA MÜZİK YASAĞI

Türkiye pandemiyle ilgili çok önemli tedbirler aldı. Türkiye netice itibarıyla önemli bir bölümünü geride bıraktık. 

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak bir çalışma yapıyoruz, bu çalışmanın sonucunu paylaşacağız. Teknik ekiplerimiz çalışıyor, ses, desibel nasıl olacak? Bize bir öneri getirecekler ve bunu değerlendireceğiz.

Haberin Devamı

BİLDİRİ BÜYÜKELÇİYE GİTTİ İDDİASI

Devletin diliyle konuşuyorum, benim makamım dedikodu yapma makamı değil. Eski büyükelçi, AB büyükelçisine redaksiyon için gönderdi. O büyükelçilerin haddine değildir bu iş. Siyaset oyunu kurgulamak da onların haddi değildir. Seçime gidersiniz seçimde millet külahınızı önünüze düşürür. Yıllarca bu oyunlar, tezgahlar bu ülkede oynanmıştır. Bu ülkenin tek vasisi millettir.

BAKMADAN GEÇME!