Son dakika: Ataşehir'de Başak Cengiz'i canice katletmişti! Can Göktuğ Boz'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2022 13:06

Ataşehir'de geçtiğimiz kasım ayında hiç tanımadığı mimar Başak Cengiz'i yolda yürürken samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz, 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme verilen cezalarda takdiri indirim uygulamadı. Kararın ardından adliye önünde açıklama yapan Başak Cengiz’in annesi Beyhan Cengiz, "Bugün Başak Cengiz’in bayramı. Hakim, kadınlara umut olacak haberi verdi. Davamız sonuçlandı. Hakimin ağzından çıkan kelimeye odaklandım. İnanın çok acı. Ama kadınlara umut oldu. Hakim, umut kararını verdi. Haklının yanında durdu” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, Diyarbakır'da bulunan cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlandı. Duruşmada Başak Cengiz'in annesi Beyhan Cengiz, babası Avni Cengiz, nişanlısı Mahir Mızrak ve çok sayıda Başak Cengiz'in akrabası yer aldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu. 

ÜST KURULDAN GELEN RAPORDA CEZAİ EHLİYETİ TAM ÇIKTI

Mahkeme Başkanı Adli Tıp Üst Kurulu'ndan gelen nihai raporu okudu. Raporda tutuklu sanık Can Göktuğ Boz'un cezai ehliyeti tam çıktı. Cengiz ailesinin avukatı Mustafa Tırtır, Adli Tıp Kurulu Üst Kurulu'ndan rapora katıldıklarını belirtti. 

"KİMSE SÖYLEMEDİ BU BENİM TAHMİNİM"

Rapora karşı söz verilen tutuklu sanık Can Göktuğ Boz ise "Bir özel hastane doktoru benim beyin hücresindeki zararımdan dolayı ölebileceğimi söylemişti. Beyin hücresi zararım olarak Türkiye'de en çok zarar gören hasta olabilirim" dedi. Mahkeme Başkanı sanığa bunu kimin söylediğini sorunca, sanık Boz, "Kimse söylemedi, bu benim tahminim" dedi.

Haberin Devamı

Sanık avukatları ise ATK Üst Kurulu'ndan gelen raporu kabul etmediklerini ifade etti.

Cumhuriyet Savcısı, ATK Üst Kurulu'ndan gelen raporu dikkate alarak önceki celse verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemli mütalaasını tekrar etti.  

"KENDİ CANI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA ŞEYTANI BERTARAF EDİYOR"

Mütalaaya karşı söz verilen Başak Cengiz'in babası Avni Cengiz, nişanlısı Mahir Mızrak ve ablası Zennure Türk sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Anne Beyhan Cengiz ise sanık avukatlarının Boz'un akıl sağlığının yerinde olmadığını iddia ederek özel raporlar sunduğunu dile getirdi. Anne Cengiz, "Akıl sağlığının nasıl olduğunu anlatabilmek için olayı anlatayım. Olay günü 1 metre kılıcını kuşanıp pusuya yatıyor. Elinde kahvaltı bıçağı bile olmayan kendisini savunamayacak birine arkadan saldırıyor. Diyelim ki ezberlettiler bu savunmasını akıl sağlığı olmayan biri unutur saniyesinde" diye konuştu.

Sanığın ilk duruşmadaki 'Kulağıma şeytan fısıldadı' şeklindeki beyanını da hatırlatan Anne Cengiz, Mahkeme Başkanı'na şöyle seslendi: "Biliyoruz ki şu mübarek aylarda şeytan bağlıdır. Sizin içinizde de bizim içimizde de şeytan vardır. Siz ondan duyduğunuz şeyleri duydurursunuz, adalete güvendiğiniz için. Sanık şeytanın kendisine 'Ya sen başkasına zarar vereceksin ya da intihar edeceksin' dediğini söylemişti. Kendi canı söz konusu olduğunda şeytanı bertaraf ediyor. Akıl sağlığı olmayan bunu yapabilir mi?" şeklinde konuştu. Anne Cengiz, "Ben gerçekten de en ağır cezayı almasını istiyorum. Başak Cengiz gerçekten örnek bir insandı bu dava sonucunda da sanığın örnek bir ceza almasını talep ediyorum" diyerek sözlerini bitirdi. 

Haberin Devamı

SON SÖZÜ: SÖYLEYECEK BİR ŞEYİM YOK

Son sözü sorulan tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, "Söyleyecek bir şeyim yoktur" dedi.

SAMURAY KILIÇLI KATİLİN CEZASI BELLİ OLDU

Can Göktuğ Boz, 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme verilen cezalarda takdiri indirim uygulamadı.

BAŞAK CENGİZ'İN ANNESİ: BUGÜN BAŞAK'IN BAYRAMI, HAKİM HAKLININ YANINDA DURDU

Karar duruşmasının ardından Başak Cengiz’in ailesi ve avukatları adliye önünde açıklama yaptı. Başak Cengiz'in annesi Beyhan Cengiz, “Bugün Başak Cengiz’in bayramı. Hakim, kadınlara umut olacak haberi verdi. Davamız sonuçlandı. Ben inanıyorum ki, idam kararı olsaydı Türkiye'mizde onu bile vereceklerdi. Ellerinde en ağır ceza neyse zalime onu verdiler. O yüzden hakime, savcıya, avukatlara, yanımda olan insanlara binlerce kez teşekkür ederim. Zalimler kadınların yakasından düşün artık. Zalimlere fırsat vermeyeceğiz. Ne olursa olsun Başak geri gelmeyecek. Şu mübarek Ramazan gününde orucumu Başak’ımın bayramıyla açacağım. Hakimin ağzından çıkan kelimeye odaklandım. İnanın çok acı. Ama kadınlara umut oldu. Hakim, umut kararını verdi. Haklının yanında durdu” dedi.

Haberin Devamı

"ADALET TECELLİ ETTİ"

Baba Avni Cengiz, “Adalet tecelli etti. Sanık en ağır cezayı aldı. Karardan dolayı memnunuz. İnşallah bir daha kadın cinayetleri yaşanmaz. İnsanlar da üzülmez” diye konuştu.

Son dakika: Ataşehirde Başak Cengizi canice katletmişti Can Göktuğ Boza ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

“BAŞAK GERİ GELMEYECEK ANCAK SUÇ CEZASIZ KALMADI”

Ailenin avukatı Mustafa Tırtır ise, “Bugün karar günüydü. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi son derece adilane bir yargılama yürüterek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Aslında çok da gerek olmamasına rağmen önce Gözlem İhtisas Dairesi’nden, ardından 4. İhtisas Kurulu’ndan rapor almasına rağmen, herhangi bir çelişki olmamasına rağmen, sanık avukatlarının taleplerini kabul ederek, Adli Tıp Üst Kurulu’na gönderdi. Adli Tıp Üst Kurulu sanığın cezai ehliyetinin tam olduğuna karar verdi. Mahkeme bugün Adli Tıp Üst Kurulu’nun kararına göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Açıkçası yargılamanın kısa süre içerisinde sonuçlanması ve böylesine adil bir karar vermesi, üstelik suçun işleniş şekline göre takdiri indirim hükümlerinin uygulanmaması bizce son derece yerindeydi. Annesinin söylediği üzere Başak geri gelmeyecek. Ancak bir suç cezasız kalmayacak” dedi.

Haberin Devamı

Son dakika: Ataşehirde Başak Cengizi canice katletmişti Can Göktuğ Boza ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

NE OLMUŞTU?

Ataşehir’de mimar Başak Cengiz, 9 Kasım 2021 tarihinde yolda yürüdüğü sırada Can Göktuğ Boz’un samuray kılıcıyla saldırması sonucu hayatını kaybetti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayın ardından tutuklanan sanık Boz hakkında “tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açıldı. Sanığın ayrıca, “silahla tehdit” ve “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet” suçlarından 6 yıla kadar hapsi talep edildi. Cezai ehliyetin tespiti için Adli Tıp Kurumu’ndan istenen raporda, sanık Boz’un olay tarihinde cezai sorumluluğunun bulunduğu ve akli dengesinin yerinde olduğu kaydedildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!