GeriGündem Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti
refid:29404383 ilişkili resim dosyası

İstiklal Cadddesi'nde dün saat 17.00'de yapılması planlanan 23. LGBTİ Onur Yürüyüşü'nün öncesinde polis müdahalede bulundu. Polisin, biber gazlı ve tazyikli suyla müdahalesinde, 2 kişi yaralandı. Müdahaleler devam ederken, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile telefonda görüştü. Kerestecioğlu'nun iddiasına göre Vali Şahin, "Ramazan'da bu yürüyüş olmaz" dedi. Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir grup İstiklal Caddesi girişinde toplanarak tekrar yürüyüşe geçti. Gruba polis bu kez müdahale etmezken, ara sokaklardan çıkan çok sayıda gösterici de yürüyüşe eşlik etti. LGBTİ'yi temsil eden bayrağın arkasından yürüyerek Galatasaray Meydanı'na gelen grup burada bir süre slogan atarak eylemlerini sürdürdü. Valilik, olaylarla ilgili gece saatlerinde açıklama yaptı.

Beyoğlu'nda Onur Haftası kapsamında, Taksim Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na kadar olan güzergahta dün saat 17.00'de yapılması planlanan LGBTİ Onur Yürüyüşü için toplanan gruplara polis müdahalesi geldi.

Polis ekipleri "İstiklal Caddesi'ni boşaltın yoksa müdahale edilecek" anonsu yaptı. Bu anons sonrasında polis müdahalesi başladı. Çevik kuvvet ve sivil polisler, grupları Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’ndan uzaklaştırdı. Bir grup da İstiklal Caddesi’nde toplanarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Önce 'dağılın' uyarısında bulunan polis, daha sonra bu gruba da tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Boyalı top mermisinin de kullanıldığı müdahale sonucu bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler ise işyerlerine sığındı. TOMA’nın önünde duran bir gösterici de bu müdahalede polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti İstanbul Valiliği'nden müdahale açıklaması

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti Dış basın Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesini böyle gördü

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

CHP'Lİ VE HDP'Lİ VEKİLLER ZİNCİR OLUŞTURDU

Bu arada HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün ve Sezai Temelli ile CHP'li Mahmut Tanal, polis barikatı önünde zincir oluşturarak, müdahaleye engel olmaya çalıştı.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, müdahaleye hazırlanan TOMA'nın üzerine çıktı.

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

METRELERCE SÜRÜKLENDİ

Polisin müdahale ettiği grupların büyük çoğunluğu İstiklal Caddesi'nden ara sokaklara dağılırken, Mis Sokak'ta bir genç, TOMA'nın üzerine sıktığı tazyikli suyla metrelerce savruldu ve yere düştü. O anlar, çevredekiler tarafından saniye saniye kaydedildi. Genç, düşme sonucu kafasından yaralandı.

Polisin üzerine sıktığı tazyikli suyla metrelerce savrulan genç:

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

Polisin göstericilere müdahalesinin devam ettiği esnada, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, HDP İstanbul Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Sezai Temelli ile Yeşiller Partisi'nden bir milletvekilinin de bulunduğu bir grup, İstiklal Caddesi girişinde toplanarak yürüyüşe geçti. Milletvekillerinin de bulunduğu gruba polis müdahale etmezken, ara sokaklardan çıkan çok sayıda gösterici de yürüyüşe eşlik etti. LGBTİ'yi temsil eden bayrağın arkasından yürüyerek Galatasaray Meydanı'na gelen grup burada bir süre slogan atarak eylemlerini sürdürdü. Daha sonra, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu bir açıklama yaptı.

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

KERESTECİOĞLU: VALİ 'RAMAZAN'DA OLMAZ' DEDİ

Vali ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Kerestecioğlu, "Vali burada yürüyüşün olamayacağını söyledi. Biz de kendisine 12 yıldır bu yürüyüşün barışçıl bir şekilde olduğunu, LGBTİ bireylerinin haklarını, özgürlüklerini bu şekilde ifade ettiklerini söyledik. Daha sonra kendisine neden olamayacağını sordum. Kendisi 'Onlarla olmaz. Başka şeylere müsaade ediyoruz' dedi. 'Onlar'dan ne kast ettiğini sordum. 'Ramazan'da olmaz' dedi. Yani aslında LGBTİ'lilerin Ramazan'da yürümemeleri gerektiğini ifade etmiş oldu" diye konuştu.

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

MAHMUT TANAL: POLİS KANUNSUZ EMİR VERDİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da yapılan polis müdahalesini eleştirerek, "Bir saat öncesinden izin vermeyen güç, ne değişti de şu an izin verdi ve buraya kadar yürüdük? Bugün emniyet mensuplarına talimat verenler, Anayasa'nın 137'nci maddesi uyarınca kanunsuz emir vermişlerdir. Kanunsuz emir verenlerden hesap soracağız" dedi.

Grup, daha sonra Tünel Meydanı'na doğru yeniden yürüyüşe geçti. Kalabalığın büyük bölümü burada dağılırken, İstiklal Caddesi üzerinde yürümek isteyen küçük gruplara polis TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti Lady Gaga'dan Onur Yürüyüşü tweeti

2 KİŞİ YARALANDI

Polisin eylemcilere müdahalesi sırasında 2 gösterici biber gazı kapsülünden yaralandı.

Müdahale sırasında, bir gösterici atılan biber gazı kapsülünün şakağına isabet etmesi sonucu yaralandı. Mis Sokak girişinde meydana gelen olayda, yaralanan gösterici için çevredekiler ambulans çağırdı. İsmi öğrenilemeyen gösterici, polisin attığı biber gazından yaralandığını ifade etti. Gelen ambulansa bindirilen gösterici hastaneye kaldırıldı.

Mis Sokak'taki müdahalede ise 1 göstericinin daha biber gazı kapsülünden yaralandığı öğrenildi.

TAKSİM MEYDANI'NDA GÖKKUŞAĞI OLUŞTU

Bu arada Taksim Meydan ı'nda polisin müdahalesi sırasında oluşan gökkuşağı dikkat çekti. TOMA'nın sıktığı su güneş ışığı ve objektifle buluşunca, ortaya bu ilginç kare çıktı.

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti
Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

Onur Yürüyüşüne polis müdahalede bulundu, Lady Gaga isyan etti

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False