GeriGündem OKBS Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB tarih verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OKBS Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB tarih verdi

OKBS Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB tarih verdi
Abone Olgoogle-news

Milli Eğitim Bakanlığı, bursluluk sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihi açıkladı Devlet tarafından tahsis edilecek olan bursluluk ücretine hak kazanmak isteyen öğrenciler, internet üzerinden bu konunun detaylarını araştırmaya başladı. Son birkaç yıldır İOKBS adıyla gerçekleştirilen bursluluk sınavı, sonuçlarının açıklanmasının ardından TC Kimlik Numarası ile öğrenilebilecek. Peki, bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler.

Bursluluk sınavı sonuçları için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi. On binlerce öğrencinin katılım gösterdiği bursluluk sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair tarih detayı veren Milli Eğitim Bakanlığı, sorular ve cevapları ise geçtiğimiz günlerde yayımladı. Peki, bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

İOKBS BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bursluluk sınavı sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre 22 Temmuz 2019 tarihinde kurumun resmi internet sitesi üzerinden görüntülenebilecek.

Bursluluk sınav sonuçları öncesinde soruları ve cevapları görüntülemek isteyen öğrenciler ise aşağıdaki link üzerinden bu detaylara ulaşabilecek.

İOKBS BURSLULUK SINAVI SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ

SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:

a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle