Odatv'ye polis baskını

Odatvye polis baskını

Ergenekon” soruşturması kapsamında Odatv'nin yöneticisi gazeteci Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Haberin Devamı

SONER YALÇIN'IN EVİ ARANDI / Foto Galeri

SONER YALÇIN'IN EVİNDE ARAMA YAPILDI / WEB TV

ODA TV'DE ARAMA / WEB TV

“Ergenekon” soruşturması kapsamında gazeteci yazar Soner Yalçın , Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt ve Barış Pelivan, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirilmeden önce sağlık kontrolünden geçirildi.

Organize Suçlar Şubesi ve Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Odatv'nin merkezinde ve yöneticisi Soner Yalçın ile Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt ve Barış Pelivan'ın ev ile iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda belge ve dokümana el konuldu. Bazı bilgisayarlar da incelenmek üzere Bilişim Suçları Şube Müdürlüğüne götürüldü.

TERKOĞLU'NUN EVİNDE ARAMA

Bu sabah erken saatlerinden itibaren Odatv yönetiminden Soner Yalçın, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun evinde arama yapıldı.

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün “Ergenekon” soruşturması kapsamındaki talebi üzerine, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı doğrultusunda, internet yayını yapan Odatv'nin merkezinde ve yöneticisi Soner Yalçın ile Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt, Barış Pehlivan'ın ev ve iş yerlerinde arama yapıldı. Bu arada, mahkeme, Yalçın, Terkoğlu, Bozkurt ve Pehlivan'ın gözaltına alınmasına karar verdi.

Haberin Devamı

SONER YALÇIN'IN EVİNE GELEN GAZETECİLER İÇERİYE ALINMADI

 

Odatvye polis baskını
      Oda TV'nin olduğu bina

Gazeteci-yazar Soner Yalçın'ın Levent'te bulunan villasına sabah saat 06.00 sıralarında gelen polisler, aramalarını sürdürüyor. Zaman zaman villanın dışına çıkan polislerin, içeriye çuvallar götürdüğü görüldü. Yalçın'ın gazeteci arkadaşları Hakan Aygün ve Oray Eğin villanın önüne gelerek bilgi almaya çalıştı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hakan Aygün, "Sanırım bir yayınla ilgili. Umarım öyledir" diye konuştu. Aygün, Soner Yalçın'la ilgili ulusalararası gazetecilik örgütlerinin de harekete geçtiğini söyledi.

 

CHP’Lİ VEKİL ÇETİN SOYSAL, YALÇIN İLE GÖRÜŞTÜ

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Çetin Soysal, öğle saatlerinde Soner Yalçın’ın evine geldi. Kapıda bekleyen polis memurlarına milletvekili kimliğini gösteren Çetin Soysal, içeriden alınan izin üzerine villaya girdi. Yaklaşık yarım saat sonra Soner Yalçın’ın evinden ayrılan Çetin Soysal gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soner Yalçın ile sabah saatlerinde arama başladıktan sonra da yüz yüze görüştüğünü ifade eden Çetin Soysal, "Soner Yalçın’ın morali son derece yerinde" dedi.

Haberin Devamı

KILIÇDAROĞLU GÖREVLENDİRDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun operasyondan haberdar olduğunu aktaran Çetin Soysal, "Beni o görevlendirdi. Onun görevlendirmesi sonucu buradayım. Kendisi de gelişmeleri yakinen izliyor. İçerde aramalar devam ediyor. Ne aradıkları belli değil. Hakkında yakalama olan diğer isimler de aynı süreci yaşıyor" diye konuştu.

ENDİŞE VERİCİ

Soner Yalçın’ın bir televizyon kanalı hayata geçirme çabasında olduğunu belirten Çetin Soysal, "Soner Yalçın yazılarıyla da üstüne gittiği olaylarla da tanınan bir gazeteci. Bu durum bizim açımızdan da Türkiye açısından da son derece endişe verici" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

SONER YALÇIN İÇİN SÜRPRİZ OLMADI

Operasyonun Soner Yalçın açısından beklenen bir şey olduğunu aktaran Çetin Soysal, Yalçın’ın kendisine mücadeleyi ve yazdıklarını devam ettireceğini zor sürecin arkasında duracağını söylediğini belirtti.

NAZİ BENZETMESİ

Çetin Soysal görüşme sırasında Soner Yalçın’ın kendisine Nazi döneminde geçen "Komünistler rahibe gidiyorlar. Rahip, 'Ben komünist değilim ki beni ilgilendirmez' diyor. Hitler, sonra sosyalistleri topluyor. Rahip, 'Ben sosyalist değilim ki, beni ilgilendirmez' diyor. Hitler daha sonra Yahudilere aynı uygulamayı yapıyor. Bu kez de rahip 'Ben Yahudi değilim ki beni ilgilendirmez' diyor. Gün geliyor rahibi alıyorlar. Rahip arkasını dönüyor. 'Bana yardım eden yok mu?' diyor. Bir bakıyor yardım edecek kimse kalmamış" şeklindeki hikayeyi anlattığını aktardı.

BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIZ

Çetin Soysal, ayrıca Soner Yalçın’ın "Yazılara ve mücadeleye devam edeceğim. Bunun için bedel ödenecekse ödemeye hazırız" söyledi.

BARIŞ TERKOĞLU EMNİYET'TE

 

Odatvye polis baskını
Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu
Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun Bağdat Caddesi'ndeki evinde yapılan arama sona erdi. Sabah 07.00 sıralarında eve gelen polis ekiplerinin araması yaklaşık 8 saat sürdü. Uzun süren aramalarda evdeki bilgisayardaki bilgilerin CD'lere kopyalandığı öğrenildi. Polisin bir çok evraka da el koyduğu belirtildi. Aramanın bitmesiyle birlikte gözaltına alınan Barış Terkoğlu polislerin eşliğinde binadan çıkarılıp ekip otosuna bindirildi. Terkoğlu'nun ekip otosuna bindirilirken dışarıda bekleyen bazı vatandaşlar alkışlarla Terkoğlu'na destek verdi.

 

GAZETECİLER YALÇIN'IN EVİNİN ÖNÜNDE / WEB TV

 

BASKIN TBMM GÜNDEMİNDE

 

Haberle ilgili daha fazlası: