MSÜ sınavı son başvuru tarihi ne zaman? MSÜ sınavı ne zaman?

MSÜ sınavı son başvuru tarihi ne zaman MSÜ sınavı ne zaman

MSÜ sınavı başvurularında son günlere girildi. ÖSYM tarafından gerçekleşen başvurularda son günlerin gelmesiyle, başvuru işlemlerine yönelik detaylar sıkça sorgulanmaya başladı. Adaylar, sınav hazırlıklarında devam ederken bir yandan da MSÜ sınavı son başvuru tarihini araştırıyor. Peki, MSÜ başvurusu ne zaman bitecek? MSÜ başvuru şartları neler? İşte, o konular hakkında ayrıntılı bilgiler. Peki, MSÜ sınavı son başvuru tarihi ne zaman? MSÜ sınavı ne zaman? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

Haberin Devamı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na (2020-MSÜ) girmek isteyen adaylar, başvurularını belirtilen süreler içinde ÖSYM'ye yapmak zorunda. Söz konusu sınav için başvuru süreci devam ederken, sınav tarihi merak konusu oldu. Peki, 2020 MSÜ sınavı ne zaman? MSÜ başvurusu ne zaman bitecek?

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavının başvuruları bitmek üzere. TSK bünyesinde subay ve astsubay olarak görev yapmak isteyen pek çok genç, 2020 MSÜ sınavına odaklanış durumda. İşte, 2020 MSÜ başvuru ve sınav takvimi...

BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2020-2021 eğitim-öğretim yılında Milli Savunma Bakanlığınca 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla, ÖSYM tarafından 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ) düzenlenecek. Söz konusu sınav için başvuru ücreti ise 100 TL olarak belirlendi.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BİTECEK?

Haberin Devamı

Sınava başvurular, 7 Ocak-10 Şubat 2020 tarihleri arasında alınacaktır. Sınav, 29 Mart 2020 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacaktır. Sınav, saat 10.15'te başlayacak ve 135 dakika sürecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.),

2) Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

3) Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2000 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

4) Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2020 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.), 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2017 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil). Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Haberin Devamı

5) Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 29 Mart 2020 tarihinde yapılacak 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2020-MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak,

BAŞVURU ŞARTLARININ TAMAMI VE KILAVUZU İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN