KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? Tercih kılavuzu yayınlandı mı?

Güncelleme Tarihi:

KPSS tercihleri ne zaman başlayacak Tercih kılavuzu yayınlandı mı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 16, 2018 22:38

2018 KPSS ortaöğretim sınavının sonuçlarının açıklanmasının ardından, gözler bu kez tercih işlemlerine çevrildi. Aldıkları puanlar kapsamında tercih yaparak kamudaki boş kadrolara yerleşme hayali kuran lise mezunu vatandaşlar, KPSS tercihleri hakkında bilgi almak istiyor. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? Tercih kılavuzu yayınlandı mı?

Haberin Devamı

KPSS ortaöğretim puanına göre bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına ne zaman yerleştirme yapılacağı, bu kapsamda beklenti içinde olan vatandaşlarca heyecanla araştırılıyor. KPSS tercih tarihleri ve tercih kılavuzu hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, son günlerde araştırmalarına hız verdi. İşte, konuya ilişkin merak edilen ayrıntılar...

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KPSS 2018/2 tercih tarihleri, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yayımlanan bilgilere göre Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme başlığıyla gerçekleştirilen duyuruya göre süreç, 11 Aralık tarihinde başlayacak ve 20 Aralık tarihinde sona erecek. Kılavuz bilgileri de bu tarihlerde erişime açılacak.

Haberin Devamı

ÖSYM KAYITLARI ESAS ALINACAK

Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacak.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacak. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

PUAN VE TERCİH SIRASINA BAKILACAK

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!