GeriGündem Kılıçdaroğlu ve eski CHP’lilere terör soruşturması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu ve eski CHP’lilere terör soruşturması

Kılıçdaroğlu ve eski CHP’lilere terör soruşturması

Kolombiya’da 2017 yılında yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantısı nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanatçı Levent Üzümcü, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile bazı eski CHP Milletvekilleri hakkında “terör soruşturması” yapıldığı ortaya çıktı. Soruşturmanın nedeni ise söz konusu toplantıya hakkında arama kararı bulunan eski PYD eş Genel Başkanı Salih Müslim’in da katılarak yaptığı konuşma olduğu anlaşıldı.

Soruşturma dosyasına göre, Kolombiya’daki toplantıya bazı CHP ve HDP milletvekillerinin yanı sıra eski PYD eş Genel Başkanı Salih Müslim de katılarak bir konuşma yaptı.

İHBAR ÜZERNİE SORUŞTURMA

S.Ç isimli vatandaş, 31 Aralık 2019 tarihinde Müslim, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bazı CHP ve HDP milletvekilleri, sanatçı Levent Üzümcü’nün de aralarında bulunduğu bazı katılımcılar hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, TEM, Kılıçdaroğlu, 24. Dönem CHP Milletvekilleri Hurşit Güneş, Osman Faruk Loğoğlu, Osman Koruürk, Umut Oran, DİSK genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Sanatçı Levent Üzümcü, Yazar İhsan Eliaçık, 26. Dönem CHP Milletvkili Gülsün Bilgehan, 24. Dönem HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Murat Çekiç ile bazı CHP’li danışmanlar ve eski PYD eş Genel Başkanı Salih Müslim hakkında araştırma yaptı.

KAYIT YOK

Kılıçdaroğlu için “UYAP ve Arşivi Araştırması Yapılmamıştır” denilen tutanakta, Müslim dışında diğer kişilerin “UYAP ve EKİP tetkikinde herhangi bir kaydının bulunmadığı” belirtildi. Müslim’in ise “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçunun da aralarında bulunduğu çok sayıda suç nedeniyle arandığı belirtildi.

CHP ve HDP ÜYE

İki TEM görevlisi polis memurunun imzasını taşıyan 23 Ocak 2020 tarihli araştırma tutanağında “Ayrıca Sosyalist Enternasyonal isimli yapılanma ile ilgili internet üzerinden yapılan araştırmada 3 Haziran 1981 tarihinde kurulan Maritime Hause Old Town Clapham Londra/Birleşik Krallık adresinde merkezi olan, sol vb fikirleri benimseyen siyasi partilerin katıldığı ülkelerarası organizasyon olup, bu organizasyona ülkemizden CHP ve HDP’nin üye olduğu tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

MÜSLÜM İLE İRTİBAT YOK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 Şubat 2020 tarihli kararında “ihbarda ismi geçen Kemal Kılıçdaroğlu halen milletvekili olduğundan bu kişi açısından ihbar edenin dilekçesi, Ankara İl Emniyet Müdürlüğünün 24 Ocak 2020 tarihli yazısı ve ekleri gereğinin takdiri için” Parlamenterler Bürosuna gönderildiği belirtildi. Savcılık, ihbar listesinde yer alan Salih Müslim ile diğer kişiler arasında bir irtibat bulunmaması nedeniyle evrakın ayrılmasına karar verdi. Savcılık, daha sonra Müslim hakkındaki dosyayı 6-7-8 Ekim olaylarına ilişkin Kobani dosyasına dahil ederek, hakkında dava açtı. İhbar listesinde yer alan diğer kişilerin de başka bir dosyaya kaydedildiği ifade edildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False