Kedi Eros'u vahşice katletmişti! İbrahim Keloğlan'ın cezası belli oldu... 'İyi hal' indirimi uygulandı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 13, 2024 11:04

İstanbul Başakşehir’de Eros isimli kediyi vahşice öldüren İbrahim Keloğlan hakkında ikinci kez karar verildi. Keloğlan, 'iyi hal' indirimi uygulanarak 'Kasten hayvan öldürme' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. İbrahim Keloğlan hakkında yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli kontrol hükümleri uygulandı. İfadesinde "Ben ve eşim insan içine çıkamayacak hale geldik" diyen İbrahim Keloğlan, "Ben bir suç makinesi değilim. Yaşadığım bir anlık psikolojik çöküntüden dolayı öfke ve cinnet haliyle hayatım boyunca unutamayacağım bir hata yaptım" dedi. Duruşmayı takip eden hayvanseverler verilen karara ıslık ve alkışlarla tepki gösterdi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Verilen ceza, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında bugüne kadarki en yüksek cezadır" dedi.

Haberin Devamı

Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık İbrahim Keloğlan ve taraf avukatları katıldı. Ayrıca hayvan hakları savunucusu onlarca avukatta salonda hazır bulundu. Duruşma için hayvanseverler adliyeye akın etti.

Mahkeme İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezinin davaya katılma talebini reddetti. Ayrıca siyasi partilerin ve birçok STK avukatları da davaya katılma talebinde bulundu.

Hayvanseverler "Katil İbrahim ve Eros için adalet" sloganları attı.

Kedi Erosu vahşice katletmişti İbrahim Keloğlanın cezası belli oldu... İyi hal indirimi uygulandı

"BEN SUÇ MAKİNESİ DEĞİLİM"

Söz hakkı verilmesi üzerine İbrahim Keloğlan, “Daha önceki ifademi tekrar ediyorum. Ben bir suç makinesi değilim. Yaşadığım bir anlık psikolojik çöküntüden dolayı öfke ve cinnet haliyle hayatım boyunca unutamayacağım bir hata yaptım. Ancak olaydan sonra hakkımda karar verilmesinin ardından her fırsatta dağlık ve köylük alalarda mama alıp hayvanları besledim. Bu bana terapi gibi geldi" dedi. Salonda gülüşmeler yaşandı.

Haberin Devamı

HAKİM SANIĞI UYARDI: EZBER YAPMA

Savunmasına devam eden Keloğlan, "Bunlarla yetinmeyip bir hayvan barınağına bağışta bulundum. Elimden geldiğince bunları yapmaya devam edeceğim. Psikolojik destek alacağıma söz veriyorum. Bu olay yanlış lanse ettirilerek halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiler" dedi. Hakim sanığa 'İçinden geleni söyle, ezber yapma' diye uyarıda bulundu.

Haberin Devamı

"HATAMI KABUL EDİYORUM"

Bütün bilgilerinin teşhir ettirildiğini de söyleyen Keloğlan, "İnsan içine çıkamayacak hale geldim. Alacağım hiçbir cezanın şimdiye kadar yaşadıklarımın yanında bir önemi yoktur. Söylediğim her şey doğru ve gerçektir. Çok pişmanım. Hatamı kabul ediyorum. Benim hala kedim var. Bu olaydan önce de kedim vardı. Bunların hepsi mevcut delillerle sabittir. Ben zaten hayvan sevgisi olan bir insanım" ifadelerini kullandı.

Müvekkilinin savunmasının ardından söz verilen Keloğlan'ın avukatı, “Müvekkilimin beraatini talep ediyoruz. Zaten kendisi toplum nezdinde cezasını çekmiştir. Bundan sonrasında da çekmeye devam edecektir. Müvekkilin olayın öncesinde yaşadıkları ve olay esnasındaki psikolojisi dikkate alınmasını talep ediyorum. Ben de bir kedi sahibiyim" dedi. Müşteki Ebubekir Fırat ise hayvanın sahibi olmadığını ancak kedinin bakımını üstlendiğini, kendisinin psikolojik olarak olaydan zarar gördüğünü söyledi.

Haberin Devamı

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Keloğlan'ın alt hadden ayrılarak üst hadde yakın hapis cezasıyla tutuklanarak cezalandırılmasını istedi. Mütalaanın açıklanmasının ardından mahkemeden alkış ve çığlık sesleri yükseldi.

Kedi Erosu vahşice katletmişti İbrahim Keloğlanın cezası belli oldu... İyi hal indirimi uygulandı

"KAÇMADIM"

Son sözü sorulan İbrahim Keloğlan, “Devletime güveniyorum. Bu güne kadar hiç bir yere kaçmadım. Buradayım" dedi. Mahkemenin karar arası verdiği sırada salon boşaltılırken bazı hayvanseverler sanığa saldırmaya çalıştı.

2 YIL 6 AY HAPİS

Mahkeme sanığı 'Kasten hayvan öldürme' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık hakkında yurtdışı çıkış yasağı şeklinde adli kontrol hükümleri uygulandı.

 

Haberin Devamı

EROS'UN KATİLİNE VERİLEN CEZAYA TEPKİ

Mahkemenin kararı duruşmayı takip edenlerin tepkisine neden oldu. Duruşmayı takip eden hayvanseverler İbrahim Keloğlan hakkındaki adli kontrol kararına ıslık ve alkışlarla tepki gösterdi. Karara tepki gösteren hayvanseverler duruşma salonunun kapılarını, koridordaki duvarları yumruklayarak sloganlar attı. Güvenlik güçleriyle hayvanseverler arasında arbede yaşandı. Ardından kalabalık adliye binası önünde toplandı avukatlar eşliğinde basın açıklamasında bulunuldu.

Kedi Erosu vahşice katletmişti İbrahim Keloğlanın cezası belli oldu... İyi hal indirimi uygulandı

“EROS İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

İstanbul Barosu hayvan hakları merkezi avukatı Cansın Tereci, “Üst sınır 4 yıl ama uygulanmıyor. Daha az bir cezaya hükmediliyor. Hiçbir hayvan katiline asla müsaade etmeyeceğiz. Ancak, kanunların da acilen değişmesi, Üst sınırların arttırılması gerekiyor. Aynı zamanda kanunların da o şekilde uygulanması gerekiyor. İndirim yapılacak bir şey yok. Ben duruşmadaki beyanımda kronometreyi açtım ve hakim benim 4 dakika konuşmamdan sıkıldı. Ama bu adam yaklaşık 6 dakika bu hayvanı tekmeleyerek canice katletti. Bunun nasıl bir iyi hal indirimi olabilir? Böyle bir şey kabulü mümkün değil. Hayvanlar sahipsiz değil. Eros için mücadelemiz devam edecek” dedi.

Haberin Devamı

BAKAN TUNÇ: BUGÜNE KADARKİ EN YÜKSEK CEZA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İbrahim Keloğlan hakkında verilen karar sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Başakşehir’de Eros isimli kedinin öldürülmesi nedeniyle açılan kamu davasında sanık hakkında verilen hapis cezası hükmünün açıklanmasının geriye bırakılması kararına karşı Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz edilmişti.

İtirazın, Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilerek kararın kaldırılması sonrasında yapılan yargılamada sanık hakkında alt sınırdan uzaklaşılarak 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmiştir. Ayrıca sanık hakkında adli kontrol tedbirleri uygulanmasına karar verilerek yurt dışına çıkışı yasaklanmıştır.

Verilen ceza, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında bugüne kadarki en yüksek cezadır.

Her canlının yaşam hakkı kutsaldır. Can dostlarımıza karşı yapılan her türlü kötü muamelenin karşısında olmayı sürdüreceğiz."

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İstanbul’da Eros isimli bir kedinin hunharca öldürülmesi sebebiyle yürütülen kamu davasında yapılan yargılama neticesinde sanık hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmiştir. Verilen ceza ile Türk yargısı, hayvanlara yapılan zulmü, işkenceleri sona erdirmek açısından önemli bir işlevi olacağını düşündüğümüz Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında önemli bir adım atmıştır" ifadelerini kullandı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede sanık İbrahim Keloğlan'ın, site sakinleri tarafından beslenip bakımı yapılan kediye asansör içerisinde tekme attığı kedinin koridora kaçtığı Keloğlan'ın koridor içerisindeki kapıları kapatarak kedinin kaçmasını engellediği ve sıkıştırıp defalarca tekmelediği ve bir köşede öldürdüğü anlatıldı. Keloğlan'ın 'Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldürme' suçundan 6 aydan 4 yıla kadar hapsi istendi.

Mahkeme sanığa indirim uygulayarak 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bırakıp cezayı ertelemişti. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etmişti.

İtiraz üzerine Ağır Ceza Mahkemesi hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararının kaldırılmasını ve dosyanın Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi'ne iade edilerek sanığın yeniden yargılanmasına karar vermişti.

BAKMADAN GEÇME!